ZMO Genel Başkanı Suiçmez : Bu yanlıştan dönülsün

Samsun'un Bafra İlçesi'nde yapılmak istenen 'Sebze ve Meyve Hali Projesi'nin bilirkişi keşfi nedeniyle Samsun'a gelen ZMO Genel Başkanı Suiçmez, "Bu yanlıştan dönülsün" çağrısı yaptı.

ZMO Genel Başkanı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’un Bafra İlçesi’ne yapılması planlanan sebze ve meyve hali için bilirkişilerin keşfi amacıyla Samsun’a gelen TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Genel Başkanı Baki Remzi Suiçmez, yatırıma tepki gösterdi. Suiçmez, “Bu yanlıştan acilen dönülmelidir” dedi.

Tarım Bakanı ve Mustafa Demir’e çağrı

İlçenin Türbe Mahallesi’nde yapılması planlanan Sebze Meyve Hali Projesi için bilirkişiler tarafından yapılacak olan keşif öncesinde ZMO Genel Başkanı Baki Remzi Suiçmez önemli açıklamalarda bulundu. Tarım ve Orman Bakanı’na, “Asli görevi olan toprakları ve tarım arazilerini koruma görevini yapmaya davet ediyoruz” diye seslenen Baki Remzi Suiçmez, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’i de, ‘Yanlıştan dönmeye’ davet etti.

ZMO Genel Başkanı
ZMO Genel Başkanı Baki Remzi Suiçmez, Oda Avukatı Zühal Dönmez ile birlikte ZMO Samsun Şubesi’nde basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi ve basın açıklamasında bulundu.

ZMO Genel Başkanı Suiçmez’den teşekkür

“Tarımsal üretimin ön koşulu topraklarımız, meralarımız, zeytinliklerimiz, dikili alanlarımız büyük ova koruma alanlarımız maalesef ülke düzeyinde çok ciddi bir tehdit altında” diyen ZMO Genel Başkanı Suiçmeç, ayrıca şu görüşleri dile getirdi:

“Bugün Samsun Bafra’da bilime karşı, anayasa ve yasalara karşı, kamu yararı ve toplum çıkarıma aykırı kararlarla yaşanabilecek toprak katliamını önlemek için buradayız. Bu haklı mücadelede de emeği geçen herkese şubemize, çevre örgütlerine ve direnen yerel halka sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

Tarım dışına çıkarılan arazilerin sulu mutlak tarım arazisi olduğu ve Bafra Büyük Ova sınırları içinde kaldığı konusunda bir tartışma bulunmamaktadır. Şu an Bafra’da yaşanan süreç daha önce de Çarşamba, Terme ve Tekkeköy’de Odamızın açtığı davalarda yaşanmıştı. Defalarca yargıdan dönen kamu yararı/üstün kamu yararı kararı ile alternatif alan varlığı/yokluğu tartışmalarını bu kez de Bafra da yaşamaktayız.”

ZMO Genel Başkanı

Rant ve çıkar için değil

ZMO Genel Başkanı Baki Remzi Suiçmez, hukuk devletinde anayasa ve yasa maddelerini uygulamanın kamu yönetiminin temel görevi olduğunu hatırlattı. ZMO Genel Başkanı Suiçmez, “Verimli tarım alanlarını, büyük ova koruma alanlarını, meraları, zeytinlikleri, dikili tarım alanlarını koşulsuz korumak, en başta Tarım ve Orman Bakanı’nın asli görevidir. Toprakları ve tarımsal üretim alanlarını koruyacak şekilde başka kullanım amaçlarına yönelik yer tahsislerini içeren Arazi Kullanım Planları’nı ivedilikle hazırlamak Tarım ve Orman Bakanlığının görevidir.

Ülkemizde toprakların tarım dışı başka kullanım amaçlarına tahsisinde temel ölçüt ‘rant ve çıkar’ değil, bilimsel olarak ‘uygun alanda yer seçimi’ olmalıdır. Oysa yaşanan süreçte her yerde en verimli tarım arazileri kolayca tarım dışına çıkarılarak amacı dışında kullanılabiliyor” dedi. ve şöyle devam etti:

ZMO Genel Başkanı

Tarım alanı yok edilecek

“Bafra ovası çok verimli ve önemli tarımsal üretim alanıdır. Çeltik, buğday, yazlık ve kışlık sebzeler başta olmak üzere yılda 2 ürün alınabilen alüvyal topraklardan oluşan bu alanı betonlaştırmak kabul edilemez. Büyükşehir/Bütünşehir Yasasının verdiği yetkiyle Samsun Büyükşehir Belediyesinin tarım alanlarını imara açarak yok etmeye çalışmasının somut bir örneği ile daha karşı karşıyayız.

Biz meyve ve sebze hali yapılmasına karşı değiliz. Verimliliği düşük alternatif alanlar varken ısrarla bu verimli tarım alanları üzerine kurulmasına karşıyız. Üretemezsek tüketemeyiz, tükeniriz. Tarım alanları betonlaşırsa hale girecek tarımsal ürün bulunamaz. Toprak varsa yaşam var. Toprak özgürlük gibidir, kaybetmedikçe kıymeti bilinmez. ODA’mız yöre halkı ve duyarlı çevre örgütleri ile birlikte bu haklı mücadelenin sonuna kadar takipçisi olacaktır.”

ZMO Genel Başkanı Suiçmez : Bu yanlıştan dönülsün

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!