Ziraat Mühendisleri isyanda: Bunun adı cinayet!

ZMO Samsun Şube Başkanı Havva Yurdunuseven Bayzat, Türkiye'de 'tarımsal çöküş'ün yaşandığını belirterek, "Türkiye genelinde ve Samsun'da tarım topraklarına saldırı devam ediyor" dedi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Samsun Şube Başkanı Havva Yurdunuseven Bayzat, Tarımsal Öğretimin 177’inci Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında yaptığı açıklamada, çok önemli ifadeler kullandı. Türkiye’nin 1980 sonrasından itibaren tarımsal çöküş yaşadığını söyleyen Bayzat, tarım topraklarının tehdit altında olduğunu da öne sürdü.

Tarımsal öğretim 177 yaşında

Samsun’da Tarımsal Öğretimin 177’inci Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında TMMOB ZMO Samsun Şubesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Dekanlığı ve Türkiye Ziraatçiler Derneği Samsun İl Temsilciliği Atatürk-Onur Anıtı’nda bir tören düzenledi. Tören sonrası Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Havva Yurdunuseven Bayzat, günün önemine ilişkin bir basın açıklamasında bulundu.

Ziraat Mühendisleri
Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Havva Yurdunuseven Bayzat.

Tarımsal eğitim yeniden planlanmalı

10 Ocak 1846 yılında İstanbul Yeşilköy’de ‘Ayamama Ziraat Mektebi’nde başlayan Tarımsal Eğitim ve Öğretimin bugün 177’inci yıl dönümünü kutladılarını hatırlatan Havva Yurdunuseven Bayzat, kısa şu görüşleri dile getirdi:

“Ülkemizde sayısı 43’e ulaşan Ziraat Fakültelerinden mezun olan meslektaşlarımız ülkemiz tarımına hizmet etmişler ve halen eğitim gören binerce öğrenci de bu eğitimi alarak tarım sektörüne hizmet vermeye hazırlanmaktadır. Son yıllarda Ziraat mühendisliğinin önemi anlaşımakla birliktebir çok fakültemizde tercih edilmeme nedeniyle bazı bölümlerin kapatıldığına şahit olmaktayız. Ziraat Fakültelerinin tekrar tercih edilen eğitim kurumları haline getirilmesi içinülkemizdeki tarımsal eğitim programlarının yeniden planlanlanması gerekmektedir.

Ziraat Mühendisleri

Ukrayna’dan buğday bekleyen Türkiye

Cumhuriyetle birlikte bir sektör olabilen akılcı ve doğru politikalarla ülkeyi besleyen tarım son yıllarda maalesef yeterli desteği görememektedir. 1980 sonrasında uygulanan yanlış politikalarla tarım sektöründe çöküş başlamış artan ülke nüfusunun beslenebilmesi için dışarıdan tarım ürünleri ithal edilir olmuştur. Gıdaya erişim ve tarımın önemi bütün gerçekliğiyle bir kez daha ortaya çıkmışve Ülkemiz savaş halindeki Ukrayna’dan buğday bekler duruma gelmiştir.

Samsun ovalarında tarım dışı kullanım

Tarım arazileri başta sanayileşme, kentleşme, turizm ve diğer sektörlerin talepleri doğrultusunda amaç dışı kullanıma açılmış ve üretim dışına çıkmaya devam etmiştir. Türkiye genelinde olduğu gibi Samsun özelinde de tarım topraklarına saldırı devam etmektedir. Yüzde 70’i ova topraklarından oluşan Samsun ili Büyük Ova Kapsamına alınan Bafra, Çarşamba ve Vezirköprü ovalarına sahiptir.

Ziraat Mühendisleri

Topraklarında 12 ay tarım yapılabilen nadir illerimiz arasında yer almakta olup bu ovalarda yetiştirilen ürünler Türkiyenin her tarafında tüketilmektedir. Bu kıymetli ovalarımız koruma altına alınmış olmasına rağmen tarım dışı kullanıma açılmaktadır. Telafisi olmayan bu toprakların ‘Kamu Yararı’ bahanesiyle tarım dışı kullanımlara açılması bir cinayettir.

Kamunun, yani halkın birincil hakkı, temiz hava solumak, yeterli ve güvenli gıdaya ulaşmak, kirletilmemiş topraklarda tarım yapmak , temiz ve içilebilir suya ulaşmaktır.

Ziraat Mühendisleri tarımın mihenk taşı

Tarım sektörünün mihenk taşı olan Ziraat Mühendisleri, ülke tarımının bu içinde bulunduğu ekonomik olumsuzluklardan doğrudan etkilenmektedir. Bir çok meslektaşımız iş ararken, iş yeri sahibi olanlar mevcut konumunu koruyabilmenin uğraşı içindedir. Son günlerde tarımsal girdi fiyatlarındaki artışlar tarım sektöründe iş yeri sahibi meslektaşlarımızın ileriye dönük planlama yapmalarını güçleştirmektedir. Tarım Danışmanları ve Özel Sektörde çalışan ziraat mühendisleri çoğunlukla insan onuruna yakışır ücret alamazken, kamuda çalışanlar likata dayalı çalışma ortamı özlemi içerisindedir.”

Ziraat Mühendisleri isyanda: Bunun adı cinayet!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!