Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Z Kuşağı sosyal medyayı nasıl kullanıyor?

Z Kuşağı

Z Kuşağı, bir ürün satın almadan önce sosyal medyadan araştırma yapıyor. Ürün iyi çıktığında bunu paylaşmazken, kötü çıktığında ise kimseye tavsiye etmemekten de geri durmuyor.

Z Kuşağı ne istiyor. Sosyal medyayı nasıl kullanıyor. Online alışverişlerde ne dikkat ediyor. Bu konu üzerine bir çalışma yapıldı.
Günümüz gelişen iletişim teknolojileri ile tüketicinin pazarlama sistemindeki önemi daha da arttı. İnternet çağının sürekli değişip gelişmesi ve ortaya çıkan sosyal medya, insanların bilgi edinme, iletişim kurma, sosyalleşme gibi ihtiyaçlarını karşıladığı yeni bir ortam oldu.

Sosyal medyanın bu denli yoğun kullanımı ve çok fonksiyonlu yapısı pazarlama faaliyetlerini de değiştirdi. Bu kapsamda “Sosyal medyanın bu jenerasyonun tüketicilerinin karar verme davranışları üzerindeki rolü” araştırıldı. Uşak Üniversitesi tarafından yapılan bu araştırmayla sosyal medya kullanımının Z kuşağı üyelerinin satın alma davranışları üzerindeki rolü incelendi.

Z Kuşağı hangi mecraları kullanıyor

Bu amaçla da katılımcılara; “En çok kullandıkları sosyal medyayı araçları”, “haftalık sosyal medyada ne kadar vakit geçirdikleri” ve “sosyal medyaya hangi araçlar ile eriştikleri” yönünde sorular yöneltildi.

Z Kuşağı

Z Kuşağı, alışveriş öncesi mutlaka sosyal medyadan araştırma yapıyor.

Araştırma sonucu ulaşılan bazı sonuçlar şu şekildedir;

Anket çalışması sonucu, katılımcılar tarafından en çok kullanılan sosyal medya aracının medya paylaşım siteleri (Youtube, Instagram, Vine, SlideShare, SoundCloud, Vimeo, Dailymotion) olduğu ortaya çıkmıştır. Bundan sonra ise mikrobloglar ve çevrimiçi topluklar bu jenerasyonun en çok tercih ettiği sosyal medya aracı olarak belirlendi.

Anket çalışması sonrası elde edilen verilere göre Z Kuşağı üyeleri, sosyal medya araçlarından en çok medya paylaşım sitelerinin satın alma davranışları üzerinde rolü olduğunu ifade etti. Bunu mikrobloglar ve çevrimiçi topluluklar takip etti. Bu da kullanım sıklığı ile sosyal medya araçlarının satın alma davranışlarındaki rolü arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğunu ve biri yüksekken diğerini de yükselttiği söylenebilir.

Alışveriş öncesi sosyal medyada araştırma yapıyor

Anket çalışması sonucu, satın alma öncesi tüketici davranışı ölçeği verileri incelendiğinde, tüketicilerin bir ürün ya da hizmeti satın almadan önce araştırma yaptığı ve kendisine en uygun şartları aradığı görüldü.

Tüketicilerin büyük çoğunluğu alışveriş öncesi sosyal medya üzerinden ürün ve firma hakkında bilgi topluyor ve satın alma kararını bu bilgiler doğrultusunda veriyor. Görüşme yapılan katılımcılardan bir grup, sosyal medyayı ürün ve firma hakkında bilgi toplamak ve araştırma yapmak için kullandıklarını ifade etti.

Z Kuşağı

Z kuşağı tüketicilerine göre sosyal medyanın bilgiye ulaşma gibi faydalı bir yanı var.

Bilgiye ulaşmak için sosyal medyanın bir araç olarak kullanılabileceğini düşünen katılımcılar, bu bilgilerin süzgeçten geçirilmesi kaydıyla sosyal medyanın faydalı olduğunu düşünüyor. Görüşmeye katılan bazı katılımcılar, online alışveriş yaparken kriterleri arasında doğru ve detaylı ürün bilgisine ulaşmanın kendileri için önemli olduğunu ifade etti.

Katılımcıların sosyal medyayı araştırma yapmak için kullandığı, ürün ve firmalar hakkında bilgiye ulaşmak için kullandıkları ve bu durumun onlar için önemli olduğu görüldü.

Sosyal medya araçlarını aktif olarak kullanan Z Kuşağı üyelerinin bu mecraya duydukları güvenin de kısıtlı olduğu gösterdi. Hem anket hem de görüşme sonuçlarının sonucunda Z kuşağı üyelerinin sosyal medyaya güven konusunda çekimser davrandığını ortaya koydu. Görüşme sonucunda Z Kuşağı üyeleri, sosyal medyanın dezenformasyona çok açık bir ortam olduğunu ifade etti. Bu yüzden de güvenilirlik sorunu yaşadıklarını belirtti. Ayrıca yanıltıcı bilgi ve içeriklerin de dikkatle irdelenmesi gerektiğini düşündüklerini belirtti.

İletişime geçiyorlar

Z Kuşağı tüketicilerine göre sosyal medyanın bilgiye ulaşma gibi faydalı bir yanı var. Ancak bu bilgilerin belli süzgeçlerden geçirilmesi gerektiğine ve her bilginin güvenilir olmadığına inandıklarını da ifade ettikleri araştırmada kaydedildi.

Hem anket ve hem de görüşme sonuçlarına göre Z Kuşağı tüketicileri, sosyal medyayı firmalar ile iletişim kurmaya elverişli bir ortam olarak görüyor. Bu ortam üzerinden yapılan iletişim faaliyetlerinin diğerlerine oranla daha hızlı olmasından dolayı bu mecradan iletişimi daha faydalı buldukları görüldü. Buna göre Z Kuşağı üyeleri istek ve taleplerinin en kısa sürede, kolaylıkla çözülmesini bekliyor ve bunun için de sosyal medyanın uygun bir ortam olduğunu düşünüyor.

Z Kuşağı tüketicileri bir ürün ya da hizmetten memnun oldukları zaman bunu başkaları ile paylaşmaya gerek duymuyor. Fakat olumsuz bir deneyim yaşadıkları zaman bunu hem kendi sayfalarında hem de firma/şirket sayfalarında paylaşarak memnuniyetsizliklerini dile getiriyor. Bir nevi sosyal medyayı şikayet kanalı olarak kullanıyor.

Ayrıca, bu memnuniyetsizlikleri giderilmezse tüketiciler diğer kullanıcıları da uyararak, ürün ve hizmeti almamalarını tavsiye ediyor.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Editör

Gündem

Vaka sayıları arttı, uzmanlar uyardı

Vaka sayıları uzun bir aradan sonra yeniden artış göstermeye başladı. Uzmanlar Koronavürise dikkat çekip uyardı.

Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç; koronavirüs vaka sayıları ile ilgili açıklama yaptı.

İldeki pandeminin son durumunun masaya yatırıldığı “İl Pandemi Değerlendirme Toplantısı” sonrası bilgi veren Oruç; vaka sayısındaki kısmi artışa dikkat çekerek şunları söyledi:

“Tüm Türkiye ve dünyada olduğu gibi ilimizde de maalesef Kovid 19 vaka sayılarımızda kısmi bir artış söz konusu. Veriler bize ilimizde, özellikle son bir haftada vaka sayımızın yaklaşık 2 kat arttığını gösteriyor.

Aylar sonra ilk kez, sıfır vaka gördüğümüz dönemlerin ardından, günlük 50 vakanın üstüne çıktığımız günleri görmeye başladık.

Bu artış, korona varyantın da etkisiyle grip gibi başa çıkabilir bir düzeyde. Onuniçin ağır hastalık tablosu ortaya çıkarmadığından; hastanelerimize yansıyacak düzeyin çok uzağında seyrediyor.

Sağlık İl Müdürü

Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç (Fotoğrafta)

Yoğun Bakım hasta sayımız 3

Aşı hala bağışıklık sistemlerimiz üzerinde etkili, yaygın aşılama çalışması sayesinde virüse temas etsek de bizi korumaya devam ediyor.

Şu an için hastanelerimizde entübe, durumu ağır hastamız yok. Yoğun bakımlarımızda ise sadece 3 hastamız bulunuyor. Aşı stoklarımız yeterli, olası hasta yatışı ve tetkik süreçleri için planlamalarımızı yaptık.

Sağlık Müdürlüğü olarak hem yurt içi hem yurt dışındaki pandemi verilerini anlık olarak takip ediyoruz.

vaka sayıları

Vaka sayısı süreç içerisinde artıyor

Özellikle Samsunluların yoğun olarak yaşadığı İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropol şehirler, çevre iller ve Almanya, Hollanda, Avusturya, İngiltere gibi birçok Samsunlunun yaşadığı ülkelerdeki vaka sayıları bizim için önemli bir veri oluşturuyor.

Bu noktalardaki artışın ilimizdeki vaka sayısını süreç içinde arttırdığını pandemi döneminden biliyoruz.

İlimize özellikle bu ülke ve şehirlerden yaklaşan bayram tatili nedeniyle birçok hemşerimizin geleceğini öngörüyoruz. Bu da artış eğrisinin bayram döneminde de süreceğini bize düşündürüyor.

vaka sayıları

Sosyal mesafeye dikkat

Bu nedenle tüm Samsunlu hemşerilerimiz, özellikle bayram tatili döneminde biraz daha dikkatli olmalı. En ufak bir gribal şikayetle bile karşılaştıklarında hem kendilerini hem çevrelerindekini koruma adına maske takmalı.

Özellikle sosyal mesafeye dikkat etmelerini ve yüz yüze olabilecek ortamlardan olabildiğince uzak durmalarını rica ediyorum.

Hafif bir baş ağrısı; kırgınlık, boğaz ağrımız ve buna eşlik eden ateşle karşılaşmamız durumunda bile; mutlaka kendimizi izole edelim; bayramlaşmak için çevremizle temas etmeyelim, kalabalık yerlerde bulunmayalım.

Bu zorlu pandemi yolculuğunda koronayı nasıl durduracağımızı hep birlikte öğrendik. Maske takma zorunluluğunu azmimiz, dikkatimiz ve önlemelere uyumumuzla biz kaldırdık.

Lütfen bu kararlı yüzümüzü koronaya tekrar gösterelim. Maskesiz günlerimizin devamı için hep beraber biraz daha dikkatli olalım. Koronanın hayatımıza yeniden girme çabasını el birliğiyle bertaraf edelim.”

Okumaya devam et

Gündem

Çöpe giden moda : 20 milyar giysi atık

Çöpe giden moda. Her yıl üretilen 32 milyar giysinin yüzde 64’ü; çöpe gidiyor.

Tekstil üretimi önemli miktarda kimyasal; su, enerji ve diğer doğal kaynaklar gerektiriyor. Dünya Kaynakları Enstitüsü’ne (WRI) göre; bir pamuklu gömlek yapmak için 2 bin 700 litre su gerekiyor. Tüketiciler kıyafetleri çöpe attığında; sadece para ve kaynak israfı yapmakla kalmıyor. Aynı zamanda atılan malzemelerin çöplükte ayrışması 200 yılı aşkın bir süre alıyor.

Ayrışma işlemi sırasında; tekstiller sera metan gazı üretiyor. Bununla birlikte toksik kimyasalları ve boyaları yer altı suyuna ve toprağa sızdırıyor. Ancak ‘hızlı moda’ kavramı ile sektörün üretim ve tüketim hızı her yıl artmaya devam ediyor.

Dünyayı en çok kirleten sektör

Daha ucuz; düşük kaliteli, birkaç kez kullanılıp atılabilecek kıyafetlerin hızlı tüketimi olarak özetlenebilecek ‘hızlı moda’ ile tekstil ve hazır giyim sektörü fosil yakıtlardan sonra dünyayı en çok kirleten ikinci sektör.

Küresel hazır giyim pazarı 3 trilyon dolar değerinde ve dünyanın Gayri Safi Yurt İçi Hasılasının (GSYİH) yüzde 2’sini oluşturuyor. 2019 yılında tek kullanımlık giysilerden çıkan atıklar yaklaşık 94 bin 347 ton. Her 2 kişiden 1’i istenmeyen kıyafetlerini doğrudan çöpe atıyor.

çöpe giden moda

Çöpe gidiyor

Her yıl üretilen 32 milyar giysinin yüzde 64’ü (yaklaşık 20 milyar 480 milyon) çöpe gidiyor. Dünyada her yıl tahmini olarak 92 milyon ton tekstil atığı çıkıyor. Bunun yanında 1 ton tekstil kumaşı için 20 ile 230 metreküp arasında su kullanılıyor. Kullanılan toplam su miktarı ise 93 milyar metreküp. Bu miktarla 5 milyon insanın su ihtiyacı karşılanabiliyor.

Türkiye’de evsel atıklar ve endüstriyel atıklar birlikte değerlendirildiğinde her yıl yaklaşık olarak 1 milyon 155 bin ton tekstil atığı ortaya çıkıyor. Atık toplama istatistiklerine göre toplam atığın yüzde 3’ünü tekstil atıkları oluşturuyor. Günde 2 bin 500 ton kullanılmış tekstil işlenmeden çöpe gidiyor.

Kaynak: Oksijen

Okumaya devam et

Gündem

Matematik yüzde 95, sözel yüzde 40 geriledi

Matematik

Matematik sorularında yüzde 95 gerileme yaşayan öğrenciler, sözelde ise yüzde 40 düşüş yaşadı.

Kovid-19 etkileri her geçen gün daha da kendini gösteriyor. Bu kez öğrenciler üzerinde yapılan araştırma; çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Uzaktan eğitim ile öğrenciler matematik alanında yüzde 95, sözelde ise yüzde 40 gerileme yaşadı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ); daha önce rapor etmişti. DSÖ’ye göre; pandemi nedeniyle dünya genelinde 1.6 milyar öğrencinin eğitim koşullarının etkilendiği belirtildi.

Bu etkinin ilk somut sonuçları Güney Afrika’da yapılan bir araştırma ile belirlendi. Özellikle dil ve sayısal yeteneğin uzaktan eğitim sürecinde en çok etkilenen alanlar olduğu anlaşıldı.

Matematik

Yapılan bir araştırmaya göre, pandemi öğrencilerin eğitimini olumsuz etkiledi.

Matematik yüzde 95

Stellenbosch ve Cape Town Üniversiteleri’nde görevli araştırmacılar; test uyguladı. Buna göre;  ilk ve ortaöğrenimdeki öğrencilerin pandemi öncesinde cevapladıkları sözel ve matematik testini; uzaktan eğitim nedeniyle okullarından uzak kalan öğrencilere uyguladı.

Çalışma; yüz yüze eğitimin önemi 9-15 yaş aralığındaki 80 bin öğrenci üzerinde yapıldı. Sözel puanlarda yüzde 40-70 arasında düşüş yaşandı. Ayrıca matematik dersinde ise yüzde 95’e varan gerileme tespit edildi.

Uzmanlara göre diğer ülkelerde de benzer sonuçların ortaya çıkmasının ardından yüz yüze eğitimin ne kadar önemli olduğuna yönelik argümanlar daha güçlü bir şekilde savunulacak. Olası yeni pandemilerde ülkelerin okulları açık tutmak için ellerinden gelenden fazlasını yapmaları gerekecek.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021