Z Kuşağı sosyal medyayı nasıl kullanıyor?

Z Kuşağı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Z Kuşağı, bir ürün satın almadan önce sosyal medyadan araştırma yapıyor. Ürün iyi çıktığında bunu paylaşmazken, kötü çıktığında ise kimseye tavsiye etmemekten de geri durmuyor.

Z Kuşağı ne istiyor. Sosyal medyayı nasıl kullanıyor. Online alışverişlerde ne dikkat ediyor. Bu konu üzerine bir çalışma yapıldı.
Günümüz gelişen iletişim teknolojileri ile tüketicinin pazarlama sistemindeki önemi daha da arttı. İnternet çağının sürekli değişip gelişmesi ve ortaya çıkan sosyal medya, insanların bilgi edinme, iletişim kurma, sosyalleşme gibi ihtiyaçlarını karşıladığı yeni bir ortam oldu.

Sosyal medyanın bu denli yoğun kullanımı ve çok fonksiyonlu yapısı pazarlama faaliyetlerini de değiştirdi. Bu kapsamda “Sosyal medyanın bu jenerasyonun tüketicilerinin karar verme davranışları üzerindeki rolü” araştırıldı. Uşak Üniversitesi tarafından yapılan bu araştırmayla sosyal medya kullanımının Z kuşağı üyelerinin satın alma davranışları üzerindeki rolü incelendi.

Z Kuşağı hangi mecraları kullanıyor

Bu amaçla da katılımcılara; “En çok kullandıkları sosyal medyayı araçları”, “haftalık sosyal medyada ne kadar vakit geçirdikleri” ve “sosyal medyaya hangi araçlar ile eriştikleri” yönünde sorular yöneltildi.

Z Kuşağı
Z Kuşağı, alışveriş öncesi mutlaka sosyal medyadan araştırma yapıyor.

Araştırma sonucu ulaşılan bazı sonuçlar şu şekildedir;

Anket çalışması sonucu, katılımcılar tarafından en çok kullanılan sosyal medya aracının medya paylaşım siteleri (Youtube, Instagram, Vine, SlideShare, SoundCloud, Vimeo, Dailymotion) olduğu ortaya çıkmıştır. Bundan sonra ise mikrobloglar ve çevrimiçi topluklar bu jenerasyonun en çok tercih ettiği sosyal medya aracı olarak belirlendi.

Anket çalışması sonrası elde edilen verilere göre Z Kuşağı üyeleri, sosyal medya araçlarından en çok medya paylaşım sitelerinin satın alma davranışları üzerinde rolü olduğunu ifade etti. Bunu mikrobloglar ve çevrimiçi topluluklar takip etti. Bu da kullanım sıklığı ile sosyal medya araçlarının satın alma davranışlarındaki rolü arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğunu ve biri yüksekken diğerini de yükselttiği söylenebilir.

Alışveriş öncesi sosyal medyada araştırma yapıyor

Anket çalışması sonucu, satın alma öncesi tüketici davranışı ölçeği verileri incelendiğinde, tüketicilerin bir ürün ya da hizmeti satın almadan önce araştırma yaptığı ve kendisine en uygun şartları aradığı görüldü.

Tüketicilerin büyük çoğunluğu alışveriş öncesi sosyal medya üzerinden ürün ve firma hakkında bilgi topluyor ve satın alma kararını bu bilgiler doğrultusunda veriyor. Görüşme yapılan katılımcılardan bir grup, sosyal medyayı ürün ve firma hakkında bilgi toplamak ve araştırma yapmak için kullandıklarını ifade etti.

Z Kuşağı
Z kuşağı tüketicilerine göre sosyal medyanın bilgiye ulaşma gibi faydalı bir yanı var.

Bilgiye ulaşmak için sosyal medyanın bir araç olarak kullanılabileceğini düşünen katılımcılar, bu bilgilerin süzgeçten geçirilmesi kaydıyla sosyal medyanın faydalı olduğunu düşünüyor. Görüşmeye katılan bazı katılımcılar, online alışveriş yaparken kriterleri arasında doğru ve detaylı ürün bilgisine ulaşmanın kendileri için önemli olduğunu ifade etti.

Katılımcıların sosyal medyayı araştırma yapmak için kullandığı, ürün ve firmalar hakkında bilgiye ulaşmak için kullandıkları ve bu durumun onlar için önemli olduğu görüldü.

Sosyal medya araçlarını aktif olarak kullanan Z Kuşağı üyelerinin bu mecraya duydukları güvenin de kısıtlı olduğu gösterdi. Hem anket hem de görüşme sonuçlarının sonucunda Z kuşağı üyelerinin sosyal medyaya güven konusunda çekimser davrandığını ortaya koydu. Görüşme sonucunda Z Kuşağı üyeleri, sosyal medyanın dezenformasyona çok açık bir ortam olduğunu ifade etti. Bu yüzden de güvenilirlik sorunu yaşadıklarını belirtti. Ayrıca yanıltıcı bilgi ve içeriklerin de dikkatle irdelenmesi gerektiğini düşündüklerini belirtti.

İletişime geçiyorlar

Z Kuşağı tüketicilerine göre sosyal medyanın bilgiye ulaşma gibi faydalı bir yanı var. Ancak bu bilgilerin belli süzgeçlerden geçirilmesi gerektiğine ve her bilginin güvenilir olmadığına inandıklarını da ifade ettikleri araştırmada kaydedildi.

Hem anket ve hem de görüşme sonuçlarına göre Z Kuşağı tüketicileri, sosyal medyayı firmalar ile iletişim kurmaya elverişli bir ortam olarak görüyor. Bu ortam üzerinden yapılan iletişim faaliyetlerinin diğerlerine oranla daha hızlı olmasından dolayı bu mecradan iletişimi daha faydalı buldukları görüldü. Buna göre Z Kuşağı üyeleri istek ve taleplerinin en kısa sürede, kolaylıkla çözülmesini bekliyor ve bunun için de sosyal medyanın uygun bir ortam olduğunu düşünüyor.

Z Kuşağı tüketicileri bir ürün ya da hizmetten memnun oldukları zaman bunu başkaları ile paylaşmaya gerek duymuyor. Fakat olumsuz bir deneyim yaşadıkları zaman bunu hem kendi sayfalarında hem de firma/şirket sayfalarında paylaşarak memnuniyetsizliklerini dile getiriyor. Bir nevi sosyal medyayı şikayet kanalı olarak kullanıyor.

Ayrıca, bu memnuniyetsizlikleri giderilmezse tüketiciler diğer kullanıcıları da uyararak, ürün ve hizmeti almamalarını tavsiye ediyor.

Z Kuşağı sosyal medyayı nasıl kullanıyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!