Bizimle İletişime Geçin

Kültür - Sanat

Yusuf Atılgan; az yazan çok etki bırakan güçlü bir yazar

Yusuf Atılgan, kısa metinlerle yazdı, az ama öz kitap yazdı. Ama yazdıkları okur tarafından büyük ilgi gördü. Köyde yaşayan, köyü ve kasaba hayatını işleyen güçlü bir yazarın hikayesi.

Yusuf Atılgan; Manisa’da, 1921’de doğdu. Önce Manisa’da peşi sıra Balıkesir Lisesi’nde öğrenim gördü. Öğretmen olmak isteğiydi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı eğitimi aldı.

Öğrenciliği bitti, öğretmenliği başladı. Ama kısa sürdü. Akşehir Maltepe Askeri Lisesi’nde bir yıl edebiyat öğretmenliği yaptı. Memleketi Manisa’ya, köyü Hacırahmanlı’ya döndü. 1946’dan itibaren çiftçiliğe başladı.

Yusuf Atılgan

Yusuf Atılgan, 1950-1980 yılları arasında yazdı. Bu dönemin ilk modernist Türk yazarlarından birisiydi.

Köy ve kasaba hayatını işledi

Yazmaya 1952’de başlayan Yusuf Atılgan, Ziya Atılgan ve Nevzat Çorum isimleriyle yazılar yayımladı. ‘Evdeki’ isimli hikayesiyle Tercüman’ın düzenlediği yarışmada birinci oldu. Hikayelerinde genellikle köy ve kasaba hayatını işledi. Yazı hayatının büyük kısmını köyünde sürdürdü.

En büyük şansını, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın öğrencisi olmak olarak niteleyen Atılgan; “Recaizade’den Proust’a, Gide’e, iyi müziğe atlayarak anlattığı derslerin ve ara sıra özel konuşmalarımızın yazarlık mizacıma büyük etkisi oldu” demiştir.

Anayurt Oteli’nin filmi yapıldı

Yayımlanan ikinci kitabı Anayurt Oteli, Ömer Kavur tarafından sinemaya uyarlandı. Uluslararası üne kavuştu. Zebercet karakteriyle kasabayı, yalnızlığın kimsesizlik olarak biçimlendiği çıkışsızlığı, bunalımı, cinayet ve intiharla sonuçlanan bir trajediyi kendine has üslubuyla ortaya koydu.

Aylak Adam romanıyla tanınan yazarın son öyküsü 1987’de Gergedan dergisinde çıkan ‘Eylemci’dir.

Yusuf Atılgan

Canistan, Yusuf Atılgan’ın tamamlanmamış üçüncü ve son romanı

Canistan’ı bitiremeden vefat etti

Şiddeti, cinselliği ve insan gerçekliğini dolaysız bir yaklaşımla bir köy romanı olarak ele aldığı Canistan isimli kitabını bitiremeden hayata veda eden Yusuf Atılgan’ın bu eseri, ölümünden yıllar sonra bitmemiş haliyle okurla buluştu.

Eserleri;

ROMAN

Aylak Adam, Anayurt Oteli, Canistan

ÖYKÜ

Bodur Minareden Öte, Eylemci

ÇOCUK KİTABI

Ekmek Elden Süt Memeden

ÇEVİRİ

Toplumda Sanat (K. Baynes’ten, 1980)

Mutlaka Tanışmanız Gereken Eserleri


Aylak Adam
Yapı Kredi Yayınları
156 Sayfa

Aylam adam

Aylak Adam, Yusuf Atılgan’ın 1959’da yayımlanan ilk romanıdır

Aylak Adam, 1959 yılında yayımlandı. Yusuf Atılgan’ın ilk romanıdır. Bu yapıtta, “Bütün değerlerini yitirmiş, dayanacak bir şey” arayan, tedirgin, mirasyedi bir aydının yaşamı anlatılır.

Kurtuluşu gerçek sevgide gören C., bilinçaltının da etkisiyle aradığı kadını bir türlü bulamaz, kurduğu ilişkiler ayrılmayla sonuçlanır. Özellikle yayımlandığı yıllarda konusunun yeniliği, anlatımının kendine özgülüğü, bireyin dünyasına eğilişiyle büyük ilgi gördü.

Aylak Adam, Yunus Nâdi Roman Ödülü yarışmasında da ikincilik kazandı.

Anayurt Oteli
Yapı Kredi Yayınları
108 Sayfa

Yusuf Atılgan, şöhretinin hakkını verir şekilde psikolojik yabancılaşma ve yalnızlık konularını başarıyla işlenmiştir. Romanda birbirine benzeyen, geçici ilişkilerle geçen günlerle dolu, yalnız, tek başına ve küçük ayrıntıların tek düze şaşmazlığında sürüklenen bir hayatın, gecikmeli Ankara treniyle gelen  -adını bile bilmediğimiz- kadının otelde bir gece kalmasıyla değişmesi ve bu değişimin sonuçları anlatılıyor.

Anayurt oteli

Yusuf Atılgan’ın yayınladığı ikinci kitabı.

Bu roman aynı adla 1987’de yönetmen Ömer KAVUR tarafından beyaz perdeye aktarıldı. Bu film tüm zamanların en iyi üçüncü Türk filmi seçildi.

Canistan
Yapı Kredi Yayınları
84 Sayfa

Yusuf Atılgan, önce ‘İşkence’ adını koyduğu ve ‘Duruşma’, ‘Yargıç’, ‘Tanık’, ‘Sanık’ bölümlerinden oluşmasını tasarladığı bu romanın ‘Sanık’ bölümünü yazamadan aramızdan ayrılmıştı. Ancak elinizdeki kitaba ‘yarım kalmış bir roman’ demek de oldukça zor…

Yusuf Atılgan bu yapıtında yine kalemini sivriltiyor ve insan ruhunun kötücül tohumlarını büyük ustalıkla deşiyor. Özellikle İkinci Meşrutiyet ve Milli Mücadele yıllarında Manisa köylerinde yaşanan trajik bir dostluk ve aşk öyküsü Canistan… Yalnızlık, şiddet, cinsellik ve ölüm…

Haftanın Tavsiyeleri

İyi Hissetmek
Dr. David Burns
Esra Tuncer (çevirmen)
Psikonet Yayınları
632 Sayfa

İyi Hissetmek

İyi Hissetmek, ilk kez 1980 yılında Amerikalı Profesör David Burns tarafından yayınlandı.

İşte size iyi bir haber; kendinizi kaygı, suçluluk, kötümserlik, erteleme, düşük benlik saygısı ve depresyonun diğer ‘dipsiz kuyu’ larından ilaçsız kurtulabilirsiniz ! ‘İyi Hissetmek’te psikiyatrist David Burns, duygularınızı harekete geçirecek ve hayata daha olumlu bakmanızı sağlayacak, bilimsel olarak test edilmiş teknikler sunuyor.

Selam Olsun
Mustafa Kutlu
Dergah Yayınları
78 Sayfa

Mustafa Kutlu, ‘Selam Olsun’ ile anılarından, dostlarından, dolu dolu yaşanmış yıllarından bahsediyor. Bir fotoğraf ve kısa metinlerle bir dostluğun nasıl kurulacağını, nerelere geleceğini bizlere anlatıyor. ‘Selam Olsun’ bir dostluk ve aynı zamanda yaşanmışlıklar kitabıdır.

Devlet-i Aliyye
Halil İnalcık
Türkiye İş Bankası Yayınları
1946 Sayfa (4 Cilt)

Devlet-i Aliyye, Halil İnalcık’ın yarım yüzyılı aşan çalışmalarının ürünü olarak ortaya çıktı. İnalcık, 4 ciltlik seride, Osmanlı klasik dönemini sadece siyasi tarih olarak ele almıyor. Özellikle siyasi tarihin toplumsal ve ekonomik alt yapısına eğiliyor. Yani nüfus hareketleri, göçler, kitlelerin temel ihtiyaçları, tarım ve ticaretin bu ihtiyaçları karşılama şekilleri ve şehirleşme konularında da analizler yapıyor.

İrfan ŞEN.

Yorum Yap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İrfan ŞEN

Kültür - Sanat

Müfit Can Saçıntı sahne fotoğraflarını sergiledi

Yönetmen ve oyuncu Müfit Can Saçıntı, sahne performanslarından oluşan “İtirazım Var” isimli fotoğraf sergisini Atakum Belediyesi desteğiyle Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluşturdu.

Samsunlu fotoğraf sanatçıları Hasan Aktürk ile Alihan Aktürk’ün, sevilen yönetmen, oyuncu ve senarist Müfit Can Saçıntı’nın sahne fotoğraflarının yer aldığı “İtiraz Ediyorum” isimli fotoğraf sergisi sanatseverlerle buluştu.

50 siyah beyaz fotoğraf tekniğiyle çekilmiş fotoğrafın yer aldığı serginin açılışına Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci başta olmak üzere çok sayıda fotoğrafsever katıldı. Sergi, 18 Ekim 2022 tarihine kadar misafirlerini ağırlayacak.

Sanat bu merkezde 

Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’nde sürekli sergilerin olduğunu merkezin aktif olarak çalıştığını söyleyen Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Burası, içerisinde bulunan kütüphanesiyle, eğitim salonlarıyla, toplantı salonuyla ciddi bir açığı kapattı. Böyle bir ihtiyaç vardı ve şimdi Atakum’a yetmiyor.

Bu sergiyi izledim. Zor bir fotoğraf çekim tekniği. Farklı ve önemli bir sergi. Hem fotoğrafa konu bir sanatçı olunca hem de çekenler sanatçı olunca sergiye de güzel bir ilgi var. Bunun gibi değerli sergiler ve birçok sanat aktivitesi için herkesi Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’ne davet ediyorum” dedi.

Müfit Can Saçıntı

Müfit Can Saçıntı : Şaka yapıyorlar sandım

Sergi nedeniyle çok şaşkın olduğunu belirten Müfit Can Saçıntı ise, “Böyle bir sergi açacağız dediklerinde inanmadım. Herhalde şaka yapıyorlar dedim. Doğru mu diye görmeye geldim. Tek kişilik gösteriden nasıl bir sergi olabilir ki dedim ama birbirinden güzel duygular yakalamışlar.

Tek kişilik gösterinin fotoğraf sergisinin açıldığını dünyada görmedik, duymadık. Hatta herhangi bir tiyatro oyununun da sergisi olduğunu duymadık. O yüzden gururlu ve şaşkınım. Buradaki ilgiye de şaşırdım. Şu an bütün salon dolmuş durumda. Samsun sanatsever bir şehir.

Artık çeyrek Samsunlu sayılırım, sık sık geliyorum. Buradan belediyeye sesleniyorum, altın anahtar istiyorum. Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’ni gezdim. Gençlere çok güzel bir çalışma ortamı hazırlamışlar. İnsan yeniden öğrenci olmak istiyor.

Tabii her yerde öğrencilerin durumu bu kadar parlak değil ama bu güzel bir destek olmuş” ifadelerini kullandı.

Müfit Can Saçıntı

Türkiye’de tek

Sahne fotoğrafçılığının zorluklarından bahseden Hasan Aktürk, “Bu sergi Türkiye’de tek, dünyada da tek olduğunu düşünüyoruz. İçerisinde 50 siyah beyaz fotoğraf var. Fotoğrafların yerleşiminin de bir hikayesi var.

Oyunu izleyenler fotoğrafları hemen tanıyacaktır. Fotoğraf zaten farklı bakış açısıdır, bu açıyı yansıttığıma inanıyorum. Sergimiz beş gün daha açık olacak bütün sanatseverleri bekliyoruz” sözlerini kaydetti.

Müfit Can Saçıntı

Atakum Belediyesi’ne teşekkür

Müfit Can Saçıntı’nın iki oyununda fotoğraf çekimi yaptıklarını anlatan Alihan Aktürk ise, “Fotoğraflar o kadar güzel oldu ki, Müfit Can hocamız bir fotoğrafı kendi afişlerinde kullanmaya başladı. Bu benim için büyük bir onurdu.

Babamın fikriyle sahne fotoğrafçılığının zorluğunu da anlatmak için bu sergiyi açtık. Atakum Belediyesi’ne de ev sahipliği için çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

 

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

BKM’den kara komik bir film geliyor!

BKM’den kara komik film.

Oyuncu kadrosunda, Çağlar Çorumlu, Boran Kuzum, Şükran Ovalı, Serkan Keskin, Aslıhan Gürbüz, Gürhan Altundaş ve Hasibe Eren’in yer aldığı, yönetmen koltuğunda Canbert Yerguz’un oturduğu Hazine, yıldız oyuncu kadrosu ve mizahın sınırlarını genişleten kara komik türündeki hikayesi ile 4 Kasım’da sinemalarda.

Hazine

Senaryosu Canbert Yerguz ve Burak Yerlikaya tarafından kaleme alınan ve çekimleri geçtiğimiz yıl Nevşehir’de gerçekleşen filmde;

kara komik

Kara komik

Annesini defnetmek için yıllar sonra doğup büyüdüğü kasabasına dönen devlet memuru Mesut (Çağlar Çorumlu), annesine karşı son görevini yerine getirmek ve bir an önce İstanbul’a dönerek yarım bıraktığı gönül meselesini tamamlamak ister.

kara komik

Ama işler umduğu gibi gitmez. Mesut’un memleketinde planladığından daha fazla kalması gerekecektir. Bu esnada kardeşi Musa (Boran Kuzum) yüzünden katıldığı bir define kazısı sırasında yaşanan olayların tam ortasında kalan Mesut’un içine düştüğü talihsizlikler zinciribir maceraya dönüşür.

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Antika parçalar Z kuşağının radarında

Selim Kara

Antika parçalar özellikle Z kuşağının ilgi alanına girdi.

Antika parçalar, özellikle pandemi ile birlikte online pazar yerlerinde büyüyor. Statista’nın verileri dünya çapındaki sanat ve antika pazarının toplam çevrimiçi satışlarının 2021’i 13.3 milyar dolarla kapattı.

Antika ve koleksiyon tutkunlarının yüzde 53’ü, çevrimiçi sanat piyasasının koleksiyon ürünlerini satın alma konusunda güvenlerini artırdığını belirtiyor.

Statista tarafından yayımlanan verilere göre, 2019’da dünya çapında 6 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olan online satışlar, 2020’de 12.4 milyara ulaştı.

2021’i 13.3 milyar dolarla kapattı. Antika ve sanat ürünleri, geleneksel satış ve pazarlama kanallarını terk edip sosyal medya platformlarına ve online pazar yerlerine kaydı.

Gün geçtikçe de trend haline geliyor ve genç nüfustan da büyük bir alıcı kitlesine ulaşıyor. 34 yaşın altındaki gençlerin yüzde 74’ü sanat ve koleksiyon ürünlerine yöneldi. Sanat severlerin yüzde 53’ü de çevrimiçi sanat piyasasının güvenlerini artırdığını belirtiyor.

HepsiAntika.com Kurucusu Selim Kara, teknolojinin gelişmesiyle birlikte antika ve sanat eserleri satışlarının da online pazar yerlerine kaydığını belirtti.

Kara, konuyu şu sözlerle değerlendirdi:

“Pandeminin büyüttüğü e-ticaret dünyası, antika ve sanat eserlerine de uzandı. Ancak online platformlara güvensizlikleri nedeniyle geleneksel satış yöntemlerinden ayrılamayan satıcı ve alıcılar, bu yükselişi avantaja çevirmede zorluk yaşadı.

HepsiAntika.com olarak biz de 81 ilimizdeki antika, retro ve koleksiyon ürünleriyle ilgilenen satıcı ve alıcıları güvenli koşullarla bir araya getirmeyi hedeflediğimiz online pazaryerimizi oluşturduk. Bu sayede hem satıcıların ürünlerini güvenli bir şekilde satmasını hem de antika meraklılarının bu ürünlere güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlıyoruz.”

antika

Z kuşağının radarında antika parçalar var

Selim Kara, dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte antika ve koleksiyon parçalarının alıcı kitlesinin hem çeşitlilik kazandığını hem de büyüdüğünü söyledi. Selim Kara, “Online satış yerleri ve sosyal medya, influencer marketing gibi yeni pazarlama yöntemlerinin oluşmasına kapı araladı. Tüketicilerin ilgi alanlarının da değişmesine yol açıyor.

Bunlardan en çok pay alan sektörlerin başında da antika ve koleksiyon pazarı geliyor. Geçmiş yıllarda çoğunlukla yetişkin bireyler tarafından ilgi duyulan antika eşyalar, artık genç neslin de radarında.

Çünkü herbiri artık birer sanat eserine dönüşen bu parçaların online platformlar üzerinden satışa sunularak trend haline gelmesi, bu ürünlerin genç tüketiciler karşısındaki görünürlüğünü artırarak ilgi çekici objelere dönüşmesini sağlıyor. Bu sayede sanatseverler daha çok değerli eşyaya ulaşabilirken, antikacılar da online pazaryerleri aracılığıyla satışlarını artırıyor” ifadelerini kullandı.

antika

Antika ve koleksiyon parçaları artık online pazaryerlerinde

Online pazaryerlerini kullanıcı deneyimini esas alarak oluşturduklarının altını çizen HepsiAntika.com Kurucusu Selim Kara, iş modellerini şu sözlerle paylaştı:

“Online alışveriş sitemiz üzerinden sunduğumuz hizmetlerle insanların bu ürünlere daha kolay ulaşmalarını sağlanıyor. Satıcıların da e-ticaret dünyasına dair önyargılarını kırıyoruz.

Antika sanat eserlerinden objelere, ev dekorasyon ve tekstil eşyalarından koleksiyon ürünlerine kadar birçok kategorinin yer aldığı pazar yerimizde satıcı ve alıcılarımıza 7/24 hizmet veriyoruz. Son teknolojiyi kullanarak sıfır risk modeliyle inşa ettiğimiz platformumuzda halı, daktilo, tablo ve biblo gibi ürünlerin de en uygun fiyata satışının yapılmasına olanak tanıyoruz.

Kusursuz müşteri memnuniyeti ilkesiyle çıktığımız yolda satıcıların kolay yoldan mağaza açmasına yardımcı oluyoruz. Alıcıların da üyelik işlemlerini en pratik şekilde tamamlamasını sağlayarak arzu ettikleri ürünlere güvenli online ödeme yöntemleriyle ulaşmalarının önünü açıyoruz.”

Online antika alışverişlerinde güvenli teslimat devri

Kara, platformlarında işlem yapmak isteyen kullanıcıların birkaç adımdan oluşan prosedürü tamamlamaları gerektiğini belirtti. Selim Kara, “Koleksiyon parçalarını online pazaryerimizde satışa sunmak isteyen kişilerin, öncelikle sitemizdeki mağaza oluştur başlığını seçerek formu doldurmaları ve ardından giriş işlemlerini yapmaları gerekiyor.

Satıcılar, daha sonra ürünlerini kategorilere ayırarak müşteri kitlesiyle iletişime geçebilir. Alıcılar da üyelik hesaplarıyla birlikte dilediği ürünleri sepetlerine ekleyebiliyor. Elde ettikleri kuponlarla ürünleri indirimli şekilde satın alabiliyor.

Bu süreçte merak edilen tüm soruları da çok kanallı iletişim modelimizle yarattığımız ağlar üzerinden yanıtlayoruz. Sürecin başarıyla tamamlanmasını sağlıyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021 | Tüm hakları saklıdır. İnternet sitesinde yer alan görsel ve metinlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.