Yurt dışına oy verme işlemi başladı

Türkiye'deki 28 Mayıs Cumhurbaşkanı Seçimi kapsamında yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin oy verme işlemleri başladı.

Oy verme
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Japonya’daki gurbetçiler, başkent Tokyo ile Nagoya kentinde, yerel saat ile 08.00’den itibaren, oy vermeye başladı.

Türkiye’nin Tokyo Büyükelçiliği ile Nagoya Başkonsolosluğu önünde sabah saatlerinde oy vermeye gelen çok sayıda vatandaş sıraya girdi.

İki kentteki Türk seçmenler, 20-21 Mayıs’ta yerel saatle 08.00-22.00 arasında oy verebilecek.

6 bin civarında Türk vatandaşının yaşadığı Japonya genelinde yaklaşık 5 bin Türk seçmen bulunuyor.

Japonya’daki oy pusulalarının, oy verme işleminin sona ereceği 21 Mayıs sonrası, Türkiye’ye hava yoluyla gönderilmesi planlanıyor.

Azerbaycan, Almanya, Litvanya, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan, Lübnan, İspanya, Özbekistan,  Fransa, İsveç, İsviçre, Finlandiya, Belçika, Romanya, Polonya, Bosna Hersek, Karadağ, Hollanda, Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Ürdün, İrlanda, İsrail, Pakistan ve Avusturya’da vatandaşlar oy vermeye başyadı.

Oy verme

Oyunu kullanan Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, basına yaptığı açıklamada, seçmenlerin hem söz konusu 3 Başkonsolosluk hem de 3 şehirde sandığa ilk günden yoğun ilgi gösterdiğini belirtti.

Ceyhun, bu yoğun katılımın demokrasi adına çok memnun edici olduğunu kaydederek, “Demokrasi adına millet olarak çok muhteşem bir örnek veriyoruz. İnsanlarımız vatandaş olmanın bilinciyle, oylarının değerinin de gerçekten sonuna kadar farkında olarak bir vatandaş olarak geliyor ve sandıkta oylarını kullanıyorlar” dedi.

Türkiye’de 14 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için İran’daki Türk vatandaşları, 5-7 Mayıs tarihlerinde oylarını kullanmıştı.

YSK verilerine göre, İran’da 1592 kayıtlı Türk seçmen bulunuyor. İlk tur seçimlerde İran genelindeki sandıklarda 444 seçmen oy kullanmıştı.

Yurt dışına oy verme işlemi başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!