Bizimle İletişime Geçin

Spor

Yılport Samsunspor’un yeni sezonda yol haritası nasıl olmalı?

Yılport Samsunspor’un yeni sezonda yol haritası… Kırmızı-Beyazlılar adına geride kalan 2019-2020 sezonu için başarının kriteri Süper Lig’e yükselebilmekti. Yükselemediler ve başarısız oldular. İki gün boyunca bilgi / duyum / yorum koalisyonuyla bu üzücü sonun sebeplerine odaklandık. Serimizin üçüncü bölümünde kulübün bugünü ve yarını için önerilerimizi sunacağız.

Yılport Samsunspor’un yeni sezonda yol haritası nasıl olmalı bunu değerlendirmeye çalıştık.

Yapılması gereken ilk transfer; futbol aklı

Samsunspor futbol takımı; Samsunspor Futbol Kulübü AŞ’nin. AŞ yönetiminin başında Samsunspor Derneği’nin başında olduğu gibi Yüksel Yıldırım bulunuyor. Yıldırım’ın hem yol arkadaşı, hem sırdaşı, hem vekiliydi Mustafa Erkanat. Yıldırım’ın eli, ayağı, gözü, kulağıydı. Covid-19 sebebiyle aramızdan ayrıldı.

Vefatı üzücü ama doğa boşluk kaldırmıyor ne yazık ki. Yıldırım, halen boş olan o koltuğa birini oturtmalı. Başkanın göreve getireceği kişinin profili (holding içinden olup-olmayacağı, futbol kökenli olup-olmayacağı) büyük önem taşıyor.

CEO profilinin tarifi Süleyman Hurma

CEO; İstanbul’da değil Samsun’da yaşamalı, futbol aklına sahip olmalı, finansal uzmanlığı bulunmalı. Yönetim becerisi, organizasyon deneyimi, sorumluluk alma ve taşın altına el sokma cesareti gibi özellikler taşımalı. Tarifin ete kemiğe bürünmüş hali aslında Süleyman Hurma. Ama ne yazık ki Hurma’dan iki tane yok. Bu nedenle böyle bir profil bulmalı Yüksel Yıldırım.

Yılport Samsunspor’un yeni sezonda öyle birine ihtiyacı var. Ancak en çok da İstanbul’da yaşayan, 5 ayrı holdingi yöneten Yüksel Yıldırım’ın.

En öncelikli konu CEO seçimi

Ertuğrul Sağlam sonrası takımı yönetecek teknik direktör seçiminden de futbolcu transferinden de daha öncelikli ve ivedi bu konu. Umarım başkan kendi rahatı, takımın başarısı için bu konuya öncelik verir.

Mustafa Aztopal sorumluluk almalı

Birkaç gün önce medyaya yansıyan haberlere göre Genel Menajer Mustafa Aztopal’ın istifa ettiği ancak talebinin patron katı tarafından kabul edilmediği yazıldı. Anlaşılan o ki işine devam edecek. O halde kulübe geldiği günden bu yana yaptığından daha farklı hareket etmeli ve daha proaktif yöneticilik yapmalı.

Sadece sezon başı, devre arası transferinde pazarlığı yürüten görüntüden (öyle değilse bile öyle görünüyor) kendini kurtarmalı, kriz anlarında inisiyatif koyabilmeli. Gelmesi gereken CEO ile hoca arasındaki süreci olması gerektiği gibi yönetebilmeli, futbolcu odaklı veya idari kaynakları krizlerde devreye giren ilk isim olmalı.

Yılport Samsunspor'un yeni sezonda

Genel Menajer Mustafa Aztopal, yeni sezonda daha fazla sorumluluk almalı.

Yetkisiz sorumlular durumuna düşürmemeli

CEO seçiminden sonra Başkan Yüksel Yıldırım; Yılport Samsunspor’un yeni sezonda hiyerarşik yapıya uygun ve tıkır tıkır işleyen bir görev tanımlaması yaparak yetkilendirme ve sınırlamaları net belirlemek zorunda. Hem müstakbel CEO hem de GM’yi yetkisiz sorumlu durumuna asla düşürmemeli, bu iki isme çalışma alanı açmalı.

Yılport Samsunspor'un yeni sezonda

Yılport Samsunspor’un tecrübeli sağ bek oyuncusu Erhan Kartal, bu sezon fazla şans bulamadı.

Oynatmayan’ değil ‘oynatan’ bir hoca

Bir sonraki adım ise saha içi patronunun seçimi. Başkan, CEO, GM kafa kafaya vererek Samsunspor camiasının ağırlığını taşıyabilecek, hedefin altında kalmayacak, ‘oynatmayan’ değil ‘oynatan’ bir futbol mantalitesine sahip, insani ve iletişim yönü kuvvetli, polemikçi değil uyumlu, 40 yaş jenerasyonundan bir hoca takımın başına getirmeli.

Hibrit transfer modeli benimsenmeli

Bütün bu aşamaların tamamlanmasının ardından ver elini transfer demek gerekli. Transfer yaparken, ‘yaptım oldu’ yerine ‘ortak akıl’ mantığı ana ilke olmalı, ‘futbol aklına’ uyan, beklentiyi karşılayabilecek, baskının altında ezilmeyecek futbolculardan bir kadro kurulmalı.

Bireysel olarak değil takım olarak güçlü bir kadro

Ve kadro mühendisliği yapılırken; genç-deneyimli, düz-yetenekli, yerli-yabancı, dengesine çok ama çok dikkat edilmeli. ‘Bireysel’ olarak değil ‘takım’ olarak güçlü, Ertuğrul Sağlam’ın geçen sezonki takımı gibi, ‘oyuncu’ gücü ile değil ‘oyun’ gücü ile kazanan bir takım oluşturulmalı.

Ertuğrul Sağlam’ın oynattığı oyun camiayı sezon boyunca tatmin etmedi. Bakalım göreve getirilecek hoca hangi oyun mantalitesine sahip olacak?

Geride kalan sezonun takımından sözleşmesi biten ve devam etmesi gerekenler olduğu gibi, sözleşmesi devam eden ve gönderilmesi gerekenler de var şu an kadroda. Bunun yanı sıra hem yurt içinden hem de yurt dışından alınması gereken yeni transferler var. Kolay mı? Değil aksine zor, zor olduğu kadar da maliyetli bir durum. Ama Süper Lig için başka bir çıkış yolu yok ki.

Nuri Asan Tesisleri’ne yaz gelmeli

Samsunspor’un geçen sezondan değiştirmesi gerekenlerden biri de Nuri Asan Tesisleri’ndeki atmosferin, iklimin tazelenmesi. Nuri Asan, işi biten herkesin terk etmek için can attığı bir tesis olmaktan çıkmalı, çıkarılmalı. Oraya sevgi gelmeli, neşe gelmeli, yaz gelmeli. Birlikte gülen, birlikte ağlayan insanların diyarı olmalı. Eğer bu ortam sağlanamazsa siz istediğiniz hocayı getirin, istediğiniz futbolcuyu transfer edin türküde dendiği gibi ‘yazınız kışa çevrilir.

Yılport Samsunspor'un yeni sezonda

Yılport Samsunspor’un yeni sezonda da kadrosunda görmek istediği İlyas Kubilay Yavuz ile görüşmeler sürüyor.

‘Bu takım benim’ değil ‘bu takım bizim’ söylemi

Yüksel Yıldırım, geleneksel ve yeni medya platformlarında birçok kez ‘benim takımım’ ‘benim param’ söylemlerde bulundu. Evet doğru ticari tabirle mal sahibi o. Parayı veren de o. Ama bu söylemin ona kazandırdığı hiçbir şey olmadığı gibi aksine ondan götürdüğü çok şey var.

Etrafını yalnızlaştırmamalı, kalabalıklaştırmalı

İster müşteri, ister taraftar ne derseniz deyin, futbol sektörü içindeyseniz camia desteğine her zaman ihtiyaç duyarsınız. ‘Ben’ ile başlayarak kurduğu her cümle onu yalnızlaştırıyor. Oysa etrafını kalabalıklaştırmalı. Söylem ve eylem değişikliğiyle camiayı bütünleştirebilir, Samsunspor’u yeniden ‘kendisinin takımı’ değil ‘hepimizin takımı’ haline getirebilir.

Polemiklerden kaçınan, rakibe saygılı iletişim dili

TFF 1.Lig gelecek sezon çıkamadığımız bu sezondan daha zor geçecek. Öyle görünüyor. Süper Lig hedefleyen takım sayısı daha çok olacak gibi. Rekabet dozu daha yüksek bir lig bizi bekliyor. Bu durum gerilimi sezon içinde artırabilir. Zaman zaman polemikler de olabilir. Her durumda rakip camialarla futbolun ruhuna uygun şekilde saygılı bir iletişim dili tercih edilmeli. Ayrıştıran değil birleştiren doğru iletişim üslubu dostlarımızın sayısını artıracaktır.

Yol haritasını çizecek kişi: Yüksel Yıldırım

Samsunspor Futbol Kulübü AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım, futbol sektöründe tam üç sezonu geride bıraktı. Epey bir deneyim kazanmıştır. Umarım doğru bir yol haritası çizer, bu harita kullanılarak gidilecek yolun sonu bizim için Süper Lig olur.

Başlayacak yeni sezonda hikayenin sonu inşallah ‘mutlu son’la biter, hayallerle gerçekler örtüşür, Samsunspor Süper Lig’e yükselir. Bize de bu defa ‘başarısızlığın’ değil ‘başarının’ hikayesini kaleme almak nasip olur.

Yolun açık olsun Samsunspor…

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İbrahim CANBULAT

Spor

Teknik Direktör Bayram Bektaş’tan kamp açıklaması

Samsunspor

Teknik Direktör Bayram Bektaş, “Tek dileğim, sakatlıksız tam anlamıyla bir kampı yapmak” dedi.

Yeni sezonun ilk etap kamp çalışmalarını Erciyes Yüksek irtifa Kamp Merkezi’nde yapan Yılport Samsunspor’da; Teknik Direktör Bayram Bektaş, açıklama yaptı.

İlk etap çalışmalarına bugün başladıklarını belirten Teknik Direktör Bayram Bektaş, “Kampımıza başladık. Keyifli bir yolculuktan sonra Erciyes’teki kamp merkezimize ulaştık. Bugün çift antrenmanla kampımıza başlayacağız.

Teknik Direktör

Güzel bir hava var. Sabah kuvvet antrenmanı öğleden sonra da sistem, taktik antrenmanlarıyla devam edeceğiz. En iyi şekilde bu kamptan tam verim alarak inşallah hazır bir şekilde Bolu kampından sonra Samsun’a döneceğiz” dedi.

Tek dileğimiz sakatlıksız bir kamp

Biran önce kadroyu şekillendirmek istediğini ifade eden Bayram Bektaş, “Tek dileğim, sakatlıksız tam anlamıyla bir kampı yapmak. Elbette basınımızın ve vatandaşlarımızın meral ettiği, geçen seneden kadroda birkaç oyuncu var.

Teknik Direktör

Elbette oyuncu gidecek ve oyuncu gelecek ama bizim, başkanımızın, yöneticilerimizin tek amacı sezona hangi kadro ile başlayacaksak onu biran önce oluşturmak istiyoruz. Burası da bunun başlangıcı” diye konuştu.

Ayrıca kampta futbolcuların istekli olmaları da dikkat çekti. Ağır tempoda geçen antrenmanlarda oyuncuların coşkusu teknik heyetin yüzünü güldürdü.

Öte yandan Kırmızı-Beyazlılar; transfer çalışmalarını da bir yandan yürütüyor. Forvet, orta saha, kaleci ve sağ bek transfer etmek isteyen Yılport Samsunspor kısa sürede bu isimleri netleştirip son noktayı koymak istiyor.

Okumaya devam et

Spor

Ragbi milli sporcusu Sedanur Avrupa’nın en iyilerinden

Sedanur Bolat

Ragbi milli takım sporcusu Sedanur Bolat; Avrupa 7’li Ragbi Trophy serisinde en çok sayı yapan ilk 5 sporcudan biri oldu.

Bizim Kanaldaa youtube kanalında yayınlanan ‘Anlat Hikayeni’ programına konuk olan Sedanur Bolat; başarı hikayesini anlattı.

Ragbi sporuna nasıl başladığını, kendisini kimin motive ettiğini programda paylaşan Sedanur Bolat, hayellerinden söz etti.

Aynı zamanda Çarşamba Belediyespor Kulübü Büyük Kadın Ragbi Takımı sporcusu Sedanur; milli takım forması ile Avrupa 7’li Ragbi Trophy serisinde en çok sayı yapan ilk 5 sporcudan biri oldu.

Ragbi

Sedanur Bolat, ragbi milli takım forması giyiyor.

Ragbi ile üniversitede tanıştım

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencisi olan genç sporcu; şunları söyledi:

“Bu spor ile üniversitede tanıştım. Daha önce güreş yapıyordum. Arkadaşımın tavsiyesi üzerine onunla birlikte bu spora başladım. Ailem ilk başlarda ne olduğunu bilmediği için anlamaya çalıştı. Sonra en büyük desteği onlar verdi.

Kadınlar için zor ve sert bir spor olarak görülebilir. Ancak, her sporun kendine özgü zorlukları var. Bu sporda da aynı şekilde. Burada mücadele mücadele, koordinasyon, her şey var. Bu sporu severek yapıyorum.

Sedanur Bolat

Avrupa’nın en iyilerinden

Milli takıma kadar yükseldim. Benim için çok değerli. Zagreb’de gerçekleştirilen Avrupa 7’li Ragbi Trophy Serisi 1. ayak müsabakalarında Büyük Kadınlar Milli Takımında forma giydim.

İngiltere, İtalya, Portekiz, İsveç, Danimarka ve Gürcistan gibi güçlü olan takımların yarıştığı bu büyük organizasyonda; en çok sayı yapan ilk 5 sporcu arasına girdim.

Federasyon Başkanımız Murat Pazan, spora ve sporcuya her zaman destek veren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan’a teşekkür ediyorum.Ragbi

Ayrıca genç kızlara da sporu yapmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü hangi sporu yaparlarsa yapsınlar hep bir zorluğu olacaktır. Burada hayata karşı mücadele etmeyi de öğreniyoruz. Bu spor ülkemizde olduğu gibi Samsun’da da sürekli gelişen bir spor. Destek verildiğinde neleri başarabildiğimizi herkes görüyor. Hedeflerime emin adımlarla ilerliyorum. Bana destek veren aileme, antrenörüme, takım arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. “

Okumaya devam et

Spor

Bayram Bektaş : Şampiyonluk yolu aile olmaktan geçer

Bayram Bektaş, “Tüm parametreleri birleştirip bir aile takımı; birlikte savaşan, birlikte kazanan, taraftarı coşturan bir takım meydana getirmeye çalışıyoruz. Çünkü şampiyonluk yolu buradan geçer. Öncelikle bir aile gibi olmalısınız” dedi.

Yılport Samsunspor yeni sezon hazırlıklarını Nuri Asan Tesislerinde sürdürüyor. Teknik Direktör Bayram Bektaş yönetiminde çalışan Kırmızı-Beyazlılar; bir yandan da transfer çalışmalarını yürütüyor.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Teknik Direktör Bayram Bektaş şunları söyledi:

Samsunspor

“Çalışmalarımız devam ediyor. Dayanıklılık ve kuvvet çalışıyoruz. Gençlerimizi de bu süreçte görüyoruz. Hafta sonu ilk kampımıza başlayacağız. Sakatlıksız bir şekilde geçirmek istiyoruz. Her oyuncuya ihtiyacımız var. Gelen oyuncuların hepsinin sağlık kontrolü bitti. Ayrıca Novikovas ve Tomane de takıma katıldı. Bunu dışında transfer görüşmelerimiz de devam ediyor. İyi oyuncuları kendi takımlarından getirmek zor. En kısa zamanda ihtiyaç olan forvet, orta saha ve sağ bek kadromuza dahil olacak.

Bayram Bektaş : 5-6 hazırlık maçı yapacağız

Kampta yapacağımız hazırlık maçları belli değil. Kampta bulunduğumuz takımlara göre kimle maç oynayacağımız belli olacak. Giresunspor Teknik Direktörü Hakan Keleş beni arayarak hazırlık maçı yapmak istediklerini söyledi. Belki de sezon açılış maçı olabilir. Ben de olumlu cevap verdim. Bolu kampından döndüğümüzde lig başlamadan önce oynayabiliriz. Özellikle lig başlamadan 5-6 hazırlık maçı oynamayı hedefliyoruz.

Bayram Bektaş

Şu anda iyi bir oluşum var. Yeni gelen transferlerin çok çabuk adapte olduğunu görüyoruz. Biz buraya iyi oyuncunun yanında iyi karakterli oyuncuları da transfer etmeye çalışıyoruz. Burasının bir aile ortamı gibi olduğunu görüyorlar. Özellikle eski oyunculardan Osman Çelik ve Hasan Kılıç olsun gelenleri çok çabuk kabul ediyorlar.

“Aile olmalısınız”

Güzel bir ortam oluştu. Takım sahada mücadele ettiğinde o aile duygusunu görüyorsunuz. Bu gibi durumları gol atıldığında ya da yendiğinde de görüyorsunuz. Biz bu faktörlerin hepsini; tüm parametreleri birleştirip bir aile takımı; birlikte savaşan, birlikte kazanan, taraftarı coşturan bir takım meydana getirmeye çalışıyoruz.

Çünkü şampiyonluk yolu buradan geçer. Öncelikle bir aile gibi olmalısınız. Kaybettiğinizde de tekrar çok çabuk ayağa kalkmayı beceren bir grup olmalısınız. Biz bunları aşılamaya çalışıyoruz. Toplanalı kısa süre oldu. Her şey çok çabuk olmuyor. İnşallah hepsini başarıp, Samsun’a hazır bir şekilde tam takım dönüp, lige de bu şekilde başlamamız lazım.”

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021