Bizimle İletişime Geçin

Spor

Yılport Samsunspor neden başarısız oldu?

Yılport Samsunspor için büyük hayallerle başlayan sezon aynı oranda büyük hayal kırıklığıyla sonuçlandı. Önce normal sezon ardından Play-Off yoluyla Süper Lig’e yükselme hedefi tutturulamadı. Kırmızı-Beyazlılara gönül verenler üzgün, mutsuz. Belki kırgın belki de çok öfkeli. Ama hayat devam ediyor. Yapılacak en güzel şey; kendi gerçeğinle yüzleşmek. Bu yüzleşme için kritik soruları ardı ardına sıralayalım;

Yarı final eşleşmesinde Altınordu’ya elenen Kırmızı-Beyazlılar, Süper Lig hedefine veda etti.

Yılport Samsunspor, sezon başında açıklanan hedefe neden ulaşılamadı?

2020-2021 sezonu neden hepimizi kahreden hayal kırıklığıyla sonuçlandı?

Yılport Samsunspor neden Süper Lig’e yükselemedi?

2021-2022 sezonu için yürünecek yol haritası nasıl olmalı? Neler yapılmalı?

Üç bölümden oluşan bu yazı dizisinde yukarıdaki sorulara yanıt aramaya çalışacağız. Birinci bölümde yönetim, ikinci bölümde teknik heyet ve futbolcular açısından yapılan hatalara ya da eksikliklere odaklanacak, üçüncü bölümde çözüme dair dilimiz döndüğünce önerilerde bulunacağız. Umarım bir nebze olsun katkımız olur;

O halde başlayalım;

Bu Yazıyı Okuyan Samsunsporlu;

Hafızanı yokla, dahası zorla. Ben ve sen filmi geriye saralım, birlikte 2020-2021 sezon başına gidelim. Samsunspor Derneği ve Samsunspor Futbol Kulübü AŞ’nin başkanı, futbol takımının sahibi, organizasyonun patronu Yüksel Yıldırım, yine Yıldırım’ın eli, ayağı, kulağı, vekili profesyonel yapılanmanın en üst yöneticisi Mustafa Erkanat, yine futbol takımının idari açıdan en üst yöneticisi Mustafa Aztopal, yine futbol takımının teknik açıdan en üst yöneticisi Ertuğrul Sağlam ağız birliği etmişçesine aynı söylemde bulunmuş ve kamuoyuna hedefi açıklamıştı: Süper Lig.

Samsunspor’u yönetenlerin Samsunspor’a aidiyet duyanlara duyurduğu, insanı heyecanlandıran ‘hedef’ açıklamaları ne yazık ki ‘hayal’ olarak kaldı. Yılport Samsunspor adına paragrafın değil koca sezonun özeti;

Hayaller Süper Lig, Gerçekler TFF 1.Lig…

Yılport Samsunspor’da oyuncu performansları da sezon boyunca sık sık eleştirildi.

Dünlerin profesyonel futbol üst yöneticisi, bugünün Karagümrük kulüp başkanı, ‘futbol aklı’ Süleyman Hurma’nın kullandığı bir söz vardır; ‘Sebepler sonuçları değiştirmez’ diye. Doğru. Sebepleri konuşmak ya da yazmak sonuçları değiştirmez ama sebepleri masaya yatırmak, incelemek dün yapılan hataların yarın tekrarlanmamasına, neyin yapılması / neyin ise yapılmaması gerektiği konusunda hepimize yol gösterici olabilir.

Bu sebeple kırmadan, dökmeden, incitmeden, bağcıyı dövmeden üzüm yeme düşüncesiyle ve ‘yıkıcı’ olmayan ‘yapıcı’ bir üslupla 2021-2022 sezonu planlamasına katkı sunabilmek adına Samsunspor AŞ yönetimi perspektifinden soruna odaklanalım. Yönetimin en çok eleştirilebileceği nokta sağlıklı bir kulüp ikliminin, atmosferinin bir türlü oluşturulamamasıdır. Bunun yanı sıra Yüksel Yıldırım ve Mustafa Erkanat’ın sağlık problemi yaşadığı dönemle başlayan ve sonrasında bir süre devam eden yönetim boşluğu, başkanın söylemlerinin profesyoneller üzerinde oluşturduğu baskı ve bu baskıya bağlı performans kayıpları, yine başkanın twitter üzerinden rakip camialarla yaşadığı problemler gösterilebilir. Şimdi bu maddeleri ve ne gibi etkilerinin olduğunu biraz daha açalım;

Kulüp İklimi Sağlıklı Değil

Nuri Asan Tesisleri, Covid-19 nedeniyle kapılarını dışarıya kapadı. Tesislere giriş-çıkış zorlaştırıldı. Neredeyse dış dünyayla kapılar kapandı. Makul, anlaşılabilir bir durum. Ama bu kapanma hali şimdi yapacağım durum tespitinin gerçekliğini değiştirmiyor. Samsunspor ile Samsun arasındaki mesafe açılıyor, takımla şehir birbirinden uzaklaşıyor. Bu durum kulübü yalnızlaştırıyor. Ayrıca başkanın her sinirlendiğinde, her duygusallaştığında dile getirdiği ‘benim takımım’, ‘benim param’ söylemi de çok tehlikeli. Bu söylem kulübün desteğe ihtiyaç duyduğu anlarda şehir desteğini alamamasına neden oluyor. Ayrıca tesislerin içinde ‘lejyoner topluluğu’ havası hakim. Başkanın tabiriyle çalışanlar; ‘işimi yaparım paramı alırım’ modunda. Burada bir sevgi eksikliği var, bir duygu eksikliği var ve futbol bir duygu işi. Maddi parametrelerin yanında manevi parametreler de çok etkili. Kalplere dokunmak gerekiyor. Kulüp içi ‘iklim’ takımın performansına direkt ya da dolaylı olarak etki ediyor.

Yönetim Boşluğu Yaşandı

Covid-19 herhalde futbolcular anlamında değil ama yönetim anlamında en çok Samsunspor Futbol Kulübü AŞ’yi etkilemiştir. Zira aynı anda Covid-19 pozitif olan Başkan Yüksel Yıldırım ve başkanın Samsunspor operasyonunu yönetmesi için görevlendirdiği Mustafa Erkanat uzun bir süre bu illet hastalıkla uğraştı. Yıldırım, uzun bir tedavi döneminin ardından hastaneden çıkıp tedavisinin ikinci aşaması için evine geçerken, Erkanat, yaşamını yitirerek camiayı üzüntüye boğdu. Kulübün bir numarası ve iki numarasının yaşadığı bu insani durum, sağlık problemi tüm Samsunspor operasyonunu sekteye uğrattı. İşler sağlıklı yürüyemez hale geldi, karar alma süreçleri felç oldu, işler aksadı, başta futbolcu ödemeleri olmak üzere birçok sorun yaşandı.

Yüksel Yıldırım’ın yol arkadaşı olarak adlandırdığı Mustafa Erkanat ilk günden bu yana Samsunspor operasyonunun göbeğindeydi. Büyük üzüntüye sebep olan vefatının ardından bir yönetim boşluğu oluştu.

Sorunlar Halının Altına Süpürüldü

Kulübün karar alıcıları, yetkilileri, yöneticileri; hem saha içinde hem saha dışında yaşanan problemlerin varlığını herkesten daha iyi biliyordu. Çünkü olayın kalbinde onlar bulunuyordu. Yönetim; en büyük silahı ödemelerde yaşayan gecikmeler, aksamalar başta olmak üzere birçok farklı sebeple sorunları halının altına süpürdü, müdahale etmek yerine zamana bırakarak kendiliğinden çözülmesini bekledi. Ama neşterin geç vurulması belki de Süper Lig’in kaçırılmasına sebep oldu.

Genel Menajer Mustafa Aztopal, sorunların çözümü inisiyatif almamakla, pasif davranmakla eleştiriliyor.

Yıldırım’ın İletişim Dili Etkiliyor

Yüksel Yıldırım, konuşmayı seven bir başkan. Gelen her talebi kabul ediyor. Bu konuda açık, şeffaf. Ancak geleneksel / yeni medya mecralarında kendisini ifade ederken çok iddialı söylemlerde bulunuyor. Tarzı, tavrı, tercihi bu yönde. Yıldırım’ın üst perdeden yaptığı iddia dolu söylemleri futbol şubesindeki profesyonellerin üzerinde baskıya sebep oluyor, teknik direktör de, futbolcular da, diğer profesyoneller de çoğu zaman bu söylemlerin altında kalıyor.

Yüksel Yıldırım, medyaya çok çıkmasıyla ilgili gelen eleştirileri kabul etmiyor, dünyanın artık bir iletişim çağı olduğunu herkesin bu yeni duruma adapte olması gerektiğini ifade ediyor.

Twitter Üzerinden Polemikler

Yukarıdaki maddeyle bağlantılı olarak başkanın favori platformu twitter,  Buradan kendi takımın haklarını korumak isterken söylediği sözler rakiplerle polemiğe sebep oluyor. Sürekli bir kulüple ve o kulübün taraftarlarıyla polemik yaşanıyor.  Bu durum Samsunspor’un futbol kamuoyunda geçmişten gelen sempatisini yitirmesine neden oluyor. Ayrıca rakip takımların Samsunspor ile oynarken ekstra bir motivasyonla oynamasına sebebiyet veriyor.

Yarın Ertuğrul Sağlam ve futbol takımı üzerinden değerlendirmemize devam edeceğiz.

Görüşmek üzere.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Serdar Yalçın

    30 Mayıs 2021 at 01:26

    Tüm yorumlarınıza katılıyorum. Eklemek istediğim birşey daha var. Takımın yaşlı olmasının yanında takım yanlış da kurgulandı. Takımda şu oyuncu gol atar diyemiyorsunuz. Nadir seneler önce bir kez 14 gol atmış Dundee United’ta onun dışında 11 golden fazla gol attığı sezon yok. Hücumda şu oyuncu oynar gol atar diyeceğiniz golcü diyeceğiniz bir oyuncu yok.

    34 maçta en fazla gol atan Samsunspor’lu oyuncu Kubilay ile Nadir ve her ikisi de 7 gol atabilmiş. Orta sıralara oynayan bir takım için bu sayılar kabul edilebilir belki, ama Samsunspor iddiasında bir takım yerli yabancı gol krallığı iddiasındaki bir futbolcuyu bulup oynatmalıydı.

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İbrahim CANBULAT

Spor

Teknik Direktör Bayram Bektaş’tan kamp açıklaması

Samsunspor

Teknik Direktör Bayram Bektaş, “Tek dileğim, sakatlıksız tam anlamıyla bir kampı yapmak” dedi.

Yeni sezonun ilk etap kamp çalışmalarını Erciyes Yüksek irtifa Kamp Merkezi’nde yapan Yılport Samsunspor’da; Teknik Direktör Bayram Bektaş, açıklama yaptı.

İlk etap çalışmalarına bugün başladıklarını belirten Teknik Direktör Bayram Bektaş, “Kampımıza başladık. Keyifli bir yolculuktan sonra Erciyes’teki kamp merkezimize ulaştık. Bugün çift antrenmanla kampımıza başlayacağız.

Teknik Direktör

Güzel bir hava var. Sabah kuvvet antrenmanı öğleden sonra da sistem, taktik antrenmanlarıyla devam edeceğiz. En iyi şekilde bu kamptan tam verim alarak inşallah hazır bir şekilde Bolu kampından sonra Samsun’a döneceğiz” dedi.

Tek dileğimiz sakatlıksız bir kamp

Biran önce kadroyu şekillendirmek istediğini ifade eden Bayram Bektaş, “Tek dileğim, sakatlıksız tam anlamıyla bir kampı yapmak. Elbette basınımızın ve vatandaşlarımızın meral ettiği, geçen seneden kadroda birkaç oyuncu var.

Teknik Direktör

Elbette oyuncu gidecek ve oyuncu gelecek ama bizim, başkanımızın, yöneticilerimizin tek amacı sezona hangi kadro ile başlayacaksak onu biran önce oluşturmak istiyoruz. Burası da bunun başlangıcı” diye konuştu.

Ayrıca kampta futbolcuların istekli olmaları da dikkat çekti. Ağır tempoda geçen antrenmanlarda oyuncuların coşkusu teknik heyetin yüzünü güldürdü.

Öte yandan Kırmızı-Beyazlılar; transfer çalışmalarını da bir yandan yürütüyor. Forvet, orta saha, kaleci ve sağ bek transfer etmek isteyen Yılport Samsunspor kısa sürede bu isimleri netleştirip son noktayı koymak istiyor.

Okumaya devam et

Spor

Ragbi milli sporcusu Sedanur Avrupa’nın en iyilerinden

Sedanur Bolat

Ragbi milli takım sporcusu Sedanur Bolat; Avrupa 7’li Ragbi Trophy serisinde en çok sayı yapan ilk 5 sporcudan biri oldu.

Bizim Kanaldaa youtube kanalında yayınlanan ‘Anlat Hikayeni’ programına konuk olan Sedanur Bolat; başarı hikayesini anlattı.

Ragbi sporuna nasıl başladığını, kendisini kimin motive ettiğini programda paylaşan Sedanur Bolat, hayellerinden söz etti.

Aynı zamanda Çarşamba Belediyespor Kulübü Büyük Kadın Ragbi Takımı sporcusu Sedanur; milli takım forması ile Avrupa 7’li Ragbi Trophy serisinde en çok sayı yapan ilk 5 sporcudan biri oldu.

Ragbi

Sedanur Bolat, ragbi milli takım forması giyiyor.

Ragbi ile üniversitede tanıştım

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencisi olan genç sporcu; şunları söyledi:

“Bu spor ile üniversitede tanıştım. Daha önce güreş yapıyordum. Arkadaşımın tavsiyesi üzerine onunla birlikte bu spora başladım. Ailem ilk başlarda ne olduğunu bilmediği için anlamaya çalıştı. Sonra en büyük desteği onlar verdi.

Kadınlar için zor ve sert bir spor olarak görülebilir. Ancak, her sporun kendine özgü zorlukları var. Bu sporda da aynı şekilde. Burada mücadele mücadele, koordinasyon, her şey var. Bu sporu severek yapıyorum.

Sedanur Bolat

Avrupa’nın en iyilerinden

Milli takıma kadar yükseldim. Benim için çok değerli. Zagreb’de gerçekleştirilen Avrupa 7’li Ragbi Trophy Serisi 1. ayak müsabakalarında Büyük Kadınlar Milli Takımında forma giydim.

İngiltere, İtalya, Portekiz, İsveç, Danimarka ve Gürcistan gibi güçlü olan takımların yarıştığı bu büyük organizasyonda; en çok sayı yapan ilk 5 sporcu arasına girdim.

Federasyon Başkanımız Murat Pazan, spora ve sporcuya her zaman destek veren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan’a teşekkür ediyorum.Ragbi

Ayrıca genç kızlara da sporu yapmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü hangi sporu yaparlarsa yapsınlar hep bir zorluğu olacaktır. Burada hayata karşı mücadele etmeyi de öğreniyoruz. Bu spor ülkemizde olduğu gibi Samsun’da da sürekli gelişen bir spor. Destek verildiğinde neleri başarabildiğimizi herkes görüyor. Hedeflerime emin adımlarla ilerliyorum. Bana destek veren aileme, antrenörüme, takım arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. “

Okumaya devam et

Spor

Bayram Bektaş : Şampiyonluk yolu aile olmaktan geçer

Bayram Bektaş, “Tüm parametreleri birleştirip bir aile takımı; birlikte savaşan, birlikte kazanan, taraftarı coşturan bir takım meydana getirmeye çalışıyoruz. Çünkü şampiyonluk yolu buradan geçer. Öncelikle bir aile gibi olmalısınız” dedi.

Yılport Samsunspor yeni sezon hazırlıklarını Nuri Asan Tesislerinde sürdürüyor. Teknik Direktör Bayram Bektaş yönetiminde çalışan Kırmızı-Beyazlılar; bir yandan da transfer çalışmalarını yürütüyor.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Teknik Direktör Bayram Bektaş şunları söyledi:

Samsunspor

“Çalışmalarımız devam ediyor. Dayanıklılık ve kuvvet çalışıyoruz. Gençlerimizi de bu süreçte görüyoruz. Hafta sonu ilk kampımıza başlayacağız. Sakatlıksız bir şekilde geçirmek istiyoruz. Her oyuncuya ihtiyacımız var. Gelen oyuncuların hepsinin sağlık kontrolü bitti. Ayrıca Novikovas ve Tomane de takıma katıldı. Bunu dışında transfer görüşmelerimiz de devam ediyor. İyi oyuncuları kendi takımlarından getirmek zor. En kısa zamanda ihtiyaç olan forvet, orta saha ve sağ bek kadromuza dahil olacak.

Bayram Bektaş : 5-6 hazırlık maçı yapacağız

Kampta yapacağımız hazırlık maçları belli değil. Kampta bulunduğumuz takımlara göre kimle maç oynayacağımız belli olacak. Giresunspor Teknik Direktörü Hakan Keleş beni arayarak hazırlık maçı yapmak istediklerini söyledi. Belki de sezon açılış maçı olabilir. Ben de olumlu cevap verdim. Bolu kampından döndüğümüzde lig başlamadan önce oynayabiliriz. Özellikle lig başlamadan 5-6 hazırlık maçı oynamayı hedefliyoruz.

Bayram Bektaş

Şu anda iyi bir oluşum var. Yeni gelen transferlerin çok çabuk adapte olduğunu görüyoruz. Biz buraya iyi oyuncunun yanında iyi karakterli oyuncuları da transfer etmeye çalışıyoruz. Burasının bir aile ortamı gibi olduğunu görüyorlar. Özellikle eski oyunculardan Osman Çelik ve Hasan Kılıç olsun gelenleri çok çabuk kabul ediyorlar.

“Aile olmalısınız”

Güzel bir ortam oluştu. Takım sahada mücadele ettiğinde o aile duygusunu görüyorsunuz. Bu gibi durumları gol atıldığında ya da yendiğinde de görüyorsunuz. Biz bu faktörlerin hepsini; tüm parametreleri birleştirip bir aile takımı; birlikte savaşan, birlikte kazanan, taraftarı coşturan bir takım meydana getirmeye çalışıyoruz.

Çünkü şampiyonluk yolu buradan geçer. Öncelikle bir aile gibi olmalısınız. Kaybettiğinizde de tekrar çok çabuk ayağa kalkmayı beceren bir grup olmalısınız. Biz bunları aşılamaya çalışıyoruz. Toplanalı kısa süre oldu. Her şey çok çabuk olmuyor. İnşallah hepsini başarıp, Samsun’a hazır bir şekilde tam takım dönüp, lige de bu şekilde başlamamız lazım.”

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021