Yılport Samsunspor neden başarısız oldu?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yılport Samsunspor için büyük hayallerle başlayan sezon aynı oranda büyük hayal kırıklığıyla sonuçlandı. Önce normal sezon ardından Play-Off yoluyla Süper Lig’e yükselme hedefi tutturulamadı. Kırmızı-Beyazlılara gönül verenler üzgün, mutsuz. Belki kırgın belki de çok öfkeli. Ama hayat devam ediyor. Yapılacak en güzel şey; kendi gerçeğinle yüzleşmek. Bu yüzleşme için kritik soruları ardı ardına sıralayalım;

Yarı final eşleşmesinde Altınordu’ya elenen Kırmızı-Beyazlılar, Süper Lig hedefine veda etti.

Yılport Samsunspor, sezon başında açıklanan hedefe neden ulaşılamadı?

2020-2021 sezonu neden hepimizi kahreden hayal kırıklığıyla sonuçlandı?

Yılport Samsunspor neden Süper Lig’e yükselemedi?

2021-2022 sezonu için yürünecek yol haritası nasıl olmalı? Neler yapılmalı?

Üç bölümden oluşan bu yazı dizisinde yukarıdaki sorulara yanıt aramaya çalışacağız. Birinci bölümde yönetim, ikinci bölümde teknik heyet ve futbolcular açısından yapılan hatalara ya da eksikliklere odaklanacak, üçüncü bölümde çözüme dair dilimiz döndüğünce önerilerde bulunacağız. Umarım bir nebze olsun katkımız olur;

O halde başlayalım;

Bu Yazıyı Okuyan Samsunsporlu;

Hafızanı yokla, dahası zorla. Ben ve sen filmi geriye saralım, birlikte 2020-2021 sezon başına gidelim. Samsunspor Derneği ve Samsunspor Futbol Kulübü AŞ’nin başkanı, futbol takımının sahibi, organizasyonun patronu Yüksel Yıldırım, yine Yıldırım’ın eli, ayağı, kulağı, vekili profesyonel yapılanmanın en üst yöneticisi Mustafa Erkanat, yine futbol takımının idari açıdan en üst yöneticisi Mustafa Aztopal, yine futbol takımının teknik açıdan en üst yöneticisi Ertuğrul Sağlam ağız birliği etmişçesine aynı söylemde bulunmuş ve kamuoyuna hedefi açıklamıştı: Süper Lig.

Samsunspor’u yönetenlerin Samsunspor’a aidiyet duyanlara duyurduğu, insanı heyecanlandıran ‘hedef’ açıklamaları ne yazık ki ‘hayal’ olarak kaldı. Yılport Samsunspor adına paragrafın değil koca sezonun özeti;

Hayaller Süper Lig, Gerçekler TFF 1.Lig…

Yılport Samsunspor’da oyuncu performansları da sezon boyunca sık sık eleştirildi.

Dünlerin profesyonel futbol üst yöneticisi, bugünün Karagümrük kulüp başkanı, ‘futbol aklı’ Süleyman Hurma’nın kullandığı bir söz vardır; ‘Sebepler sonuçları değiştirmez’ diye. Doğru. Sebepleri konuşmak ya da yazmak sonuçları değiştirmez ama sebepleri masaya yatırmak, incelemek dün yapılan hataların yarın tekrarlanmamasına, neyin yapılması / neyin ise yapılmaması gerektiği konusunda hepimize yol gösterici olabilir.

Bu sebeple kırmadan, dökmeden, incitmeden, bağcıyı dövmeden üzüm yeme düşüncesiyle ve ‘yıkıcı’ olmayan ‘yapıcı’ bir üslupla 2021-2022 sezonu planlamasına katkı sunabilmek adına Samsunspor AŞ yönetimi perspektifinden soruna odaklanalım. Yönetimin en çok eleştirilebileceği nokta sağlıklı bir kulüp ikliminin, atmosferinin bir türlü oluşturulamamasıdır. Bunun yanı sıra Yüksel Yıldırım ve Mustafa Erkanat’ın sağlık problemi yaşadığı dönemle başlayan ve sonrasında bir süre devam eden yönetim boşluğu, başkanın söylemlerinin profesyoneller üzerinde oluşturduğu baskı ve bu baskıya bağlı performans kayıpları, yine başkanın twitter üzerinden rakip camialarla yaşadığı problemler gösterilebilir. Şimdi bu maddeleri ve ne gibi etkilerinin olduğunu biraz daha açalım;

Kulüp İklimi Sağlıklı Değil

Nuri Asan Tesisleri, Covid-19 nedeniyle kapılarını dışarıya kapadı. Tesislere giriş-çıkış zorlaştırıldı. Neredeyse dış dünyayla kapılar kapandı. Makul, anlaşılabilir bir durum. Ama bu kapanma hali şimdi yapacağım durum tespitinin gerçekliğini değiştirmiyor. Samsunspor ile Samsun arasındaki mesafe açılıyor, takımla şehir birbirinden uzaklaşıyor. Bu durum kulübü yalnızlaştırıyor. Ayrıca başkanın her sinirlendiğinde, her duygusallaştığında dile getirdiği ‘benim takımım’, ‘benim param’ söylemi de çok tehlikeli. Bu söylem kulübün desteğe ihtiyaç duyduğu anlarda şehir desteğini alamamasına neden oluyor. Ayrıca tesislerin içinde ‘lejyoner topluluğu’ havası hakim. Başkanın tabiriyle çalışanlar; ‘işimi yaparım paramı alırım’ modunda. Burada bir sevgi eksikliği var, bir duygu eksikliği var ve futbol bir duygu işi. Maddi parametrelerin yanında manevi parametreler de çok etkili. Kalplere dokunmak gerekiyor. Kulüp içi ‘iklim’ takımın performansına direkt ya da dolaylı olarak etki ediyor.

Yönetim Boşluğu Yaşandı

Covid-19 herhalde futbolcular anlamında değil ama yönetim anlamında en çok Samsunspor Futbol Kulübü AŞ’yi etkilemiştir. Zira aynı anda Covid-19 pozitif olan Başkan Yüksel Yıldırım ve başkanın Samsunspor operasyonunu yönetmesi için görevlendirdiği Mustafa Erkanat uzun bir süre bu illet hastalıkla uğraştı. Yıldırım, uzun bir tedavi döneminin ardından hastaneden çıkıp tedavisinin ikinci aşaması için evine geçerken, Erkanat, yaşamını yitirerek camiayı üzüntüye boğdu. Kulübün bir numarası ve iki numarasının yaşadığı bu insani durum, sağlık problemi tüm Samsunspor operasyonunu sekteye uğrattı. İşler sağlıklı yürüyemez hale geldi, karar alma süreçleri felç oldu, işler aksadı, başta futbolcu ödemeleri olmak üzere birçok sorun yaşandı.

Yüksel Yıldırım’ın yol arkadaşı olarak adlandırdığı Mustafa Erkanat ilk günden bu yana Samsunspor operasyonunun göbeğindeydi. Büyük üzüntüye sebep olan vefatının ardından bir yönetim boşluğu oluştu.

Sorunlar Halının Altına Süpürüldü

Kulübün karar alıcıları, yetkilileri, yöneticileri; hem saha içinde hem saha dışında yaşanan problemlerin varlığını herkesten daha iyi biliyordu. Çünkü olayın kalbinde onlar bulunuyordu. Yönetim; en büyük silahı ödemelerde yaşayan gecikmeler, aksamalar başta olmak üzere birçok farklı sebeple sorunları halının altına süpürdü, müdahale etmek yerine zamana bırakarak kendiliğinden çözülmesini bekledi. Ama neşterin geç vurulması belki de Süper Lig’in kaçırılmasına sebep oldu.

Genel Menajer Mustafa Aztopal, sorunların çözümü inisiyatif almamakla, pasif davranmakla eleştiriliyor.

Yıldırım’ın İletişim Dili Etkiliyor

Yüksel Yıldırım, konuşmayı seven bir başkan. Gelen her talebi kabul ediyor. Bu konuda açık, şeffaf. Ancak geleneksel / yeni medya mecralarında kendisini ifade ederken çok iddialı söylemlerde bulunuyor. Tarzı, tavrı, tercihi bu yönde. Yıldırım’ın üst perdeden yaptığı iddia dolu söylemleri futbol şubesindeki profesyonellerin üzerinde baskıya sebep oluyor, teknik direktör de, futbolcular da, diğer profesyoneller de çoğu zaman bu söylemlerin altında kalıyor.

Yüksel Yıldırım, medyaya çok çıkmasıyla ilgili gelen eleştirileri kabul etmiyor, dünyanın artık bir iletişim çağı olduğunu herkesin bu yeni duruma adapte olması gerektiğini ifade ediyor.

Twitter Üzerinden Polemikler

Yukarıdaki maddeyle bağlantılı olarak başkanın favori platformu twitter,  Buradan kendi takımın haklarını korumak isterken söylediği sözler rakiplerle polemiğe sebep oluyor. Sürekli bir kulüple ve o kulübün taraftarlarıyla polemik yaşanıyor.  Bu durum Samsunspor’un futbol kamuoyunda geçmişten gelen sempatisini yitirmesine neden oluyor. Ayrıca rakip takımların Samsunspor ile oynarken ekstra bir motivasyonla oynamasına sebebiyet veriyor.

Yarın Ertuğrul Sağlam ve futbol takımı üzerinden değerlendirmemize devam edeceğiz.

Görüşmek üzere.

Yılport Samsunspor neden başarısız oldu?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 30 Mayıs 2021, 01:26

    Tüm yorumlarınıza katılıyorum. Eklemek istediğim birşey daha var. Takımın yaşlı olmasının yanında takım yanlış da kurgulandı. Takımda şu oyuncu gol atar diyemiyorsunuz. Nadir seneler önce bir kez 14 gol atmış Dundee United’ta onun dışında 11 golden fazla gol attığı sezon yok. Hücumda şu oyuncu oynar gol atar diyeceğiniz golcü diyeceğiniz bir oyuncu yok.

    34 maçta en fazla gol atan Samsunspor’lu oyuncu Kubilay ile Nadir ve her ikisi de 7 gol atabilmiş. Orta sıralara oynayan bir takım için bu sayılar kabul edilebilir belki, ama Samsunspor iddiasında bir takım yerli yabancı gol krallığı iddiasındaki bir futbolcuyu bulup oynatmalıydı.

    Cevapla
Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!