Bizimle İletişime Geçin

Spor

Yılport Samsunspor neden başarısız oldu-2 ?

Yılport Samsunspor

‘Yılport Samsunspor neden başarısız oldu?’ serisinin dün yayınlanan ilk bölümünde yönetim kısmı ele alınmıştı. Bugün teknik heyet ve futbolcu tarafına odaklanıyoruz.

Yılport Samsunspor, sezonu başladığı hedef ve motivasyondan neden bu kadar uzak tamamladı?..

Başlayalım;

Ligin En Yaşlı Takımı; Yılport Samsunspor

Ülkemizde TFF 1.Lig’de ‘oyun’ kalitesinden çok ‘mücadele’ ve ‘temas’ ön planda. Bu nedenle takım kadroları kurulurken daha genç, daha dinamik, daha diri oyuncular tercih ediliyor. Ama Yılport Samsunspor kadrosuna bakıldığında 30 yaş ve üzeri 14 futbolcu bulunuyor. 29.6 ortalamayla ligin en yaşlı takımı.

Kadrosunda üst liglerde uzun yıllar forma giymiş birçok futbolcu bulunduran Yılport Samsunspor, ligin yaş ortalaması en yüksek takımıydı.

Yabancı Transferi Tam Anlamıyla Fiyasko

TFF 1.Lig’in yazılı olmayan bir anayasası vardır. Bu anayasanın en önemli maddelerinden biri der ki; Bu ligde yabancıların kadar varsın. Ne yazık ki Samsunspor bu konuda başarısız oldu. Plumain, Gyasi, Yamaego yetersiz kaldı. Tomane sezon boyunca sakatlıkla uğraştı. Boli çoğunlukla kulübedeydi. Hamroun, Coureur olsa da olur, olmasa da dedirtti. Savicevic ve Djedje’nin Süper Lig’e çıkan takımların yabancılarıyla kıyaslandığında ya da fayda / maliyet oranlarına bakıldığında onların da beklentilerin altında kaldığı düşüncesindeyim.

Yılport Samsunspor’a, Covid-19’in olumsuz etkileri sürerken ve tüm dünyada ligler durmuşken ülke içinde kendini kanıtlamış, bilinen futbolcuları tercih etmemek pahalıya mal oldu.

Sezon Boyunca Tatmin Etmeyen Futbol

Ertuğrul Sağlam’ın teoride bir ‘oyun’ planı vardı, ama pratikte bu ‘oyun’ beklentiyi karşılamaktan çok uzaktı. Sağlam, sezon boyunca oynattığı oyunu savundu ama birçok maçta ‘oyun’ üstünlüğüyle değil ‘oyuncu üstünlüğü’ ile skora ulaşıldı. Samsunspor, şampiyonluk hedefleyen takımlarla oynadığı maçlarla özellikle iç sahada hayal kırıklığı yaşattı. İç sahada İstanbulspor’a kaybedildi, Adana Demir’e kaybedildi, Giresun’a kaybedildi.

Oynanan futbol kimseyi tatmin etmezken, hedef maçların birçoğu hüsranla sonuçlandı.

Hoca İle Futbolcular Arasında İletişimsizlik

Ertuğrul Sağlam’ın yüksek egosu, kibirli tavrı, futbolcularla kurduğu ya da kurmadığı iletişim şekli takım içinde kabul görmedi. Hoca ile futbolcular arasında sezonun ortalarından itibaren ‘doğal’ olmayan ‘yapay’ bir ilişkinin kurulduğu, zamanla aralarındaki mesafenin daha da açıldığı bu iletişimsizliğin takımın performansına olumsuz yansıdığı biliniyor.

Bazı Oyunculara Karşı Ön Yargılı Tavrı

Ertuğrul Sağlam’ın oyuncu tercihleri ve bazı futbolculara karşı tavrı hep sorgulandı. İlyas Kubilay Yavuz’u görmezden gelircesine, camiayı karşısına alırcasına, inatla, ısrarla oynatmadı. Yine form / formsuzluk durumlarında farklı oyunculara farklı muamelelerle bulunması futbolcular tarafından adaletsizlikle suçlanmasına sebep oldu.

Biraz da futbolculara değinelim;

Takım Olmayı Bir Türlü Başaramadılar

Yabancıların yetersizliğine karşın yerliler her takımın kadrosunda görmek isteyeceği türden güçlü kariyerlere sahiplerdi. Futbol bir takım oyunu ve ne yazık ki Yılport Samsunsporlular sezon boyunca bir türlü takım olmayı başaramadı. Saha dışında, içinde birlikte hareket edilemedi, bir takım görüntüsü yakalanamadı, bireysel takıldı. Birlikte üzülemedikleri gibi birlikte gülemediler haliyle de birlikte yükselemediler.

Yılport Samsunsporlu futbolcular ne sahada ne de saha dışında takım olmayı beceremedi.

Sorumluluk almadılar

Samsunspor kadrosunda kariyerli ve tecrübeli oyuncu sayısı bir hayli fazlaydı. Ancak bu oyuncular saha dışında takımı hedefe yönlendirme, motive etme konusunda da saha içinde kriz anlarında tecrübelerini kullanarak sorumluluk alma konusunda da üzerine düşeni yapmadı. Bir önceki maddede belirttiğimiz gibi herkes kendi halinde takıldı.

Kırmızı-Beyazlı kadro, tecrübesine karşın sorumluluk alma, istikrarlı performans sergileme noktasında beklentileri karşılayamadı.

İstikrarsız performans sergilediler

Yaşanan koronavirüs testlerinin pozitif sonuçlanması, önemli oyuncuların sakatlıkları, saha dışında yaşanan sorunların saha içine yansıması ve benzeri faktörlerin etkisiyle futbolcularda performans dalgalanması çok yaşandı. Birçok oyuncunun form durumu sezon boyunca değişkenlik gösterdi. Bu durum saha sonuçlarına yansıdı.

Baskının altında ezildiler

Samsunspor her zaman beklentinin yüksek olduğu bir camia. Covid-19 sebebiyle stadyuma belki seyirci alınmadı ama taraftarın özellikle sosyal medya üzerinden oluşturduğu baskı ortamı, Başkan Yüksel Yıldırım’ın iddialı söylemleriyle birleşince oyuncular üzerindeki stresi daha da artırdı. Futbolcu topluluğu takım halinde de bireysel olarak da bu baskının altında kaldı.

Peki 2020-2021 sezonu planlaması nasıl olmalı?

Bu konudaki çözüm önerilerimizi yarın paylaşalım.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İbrahim CANBULAT

Spor

Yusuf Abdioğlu : 100.yılda şampiyonluk bizim

Yusuf Abdioğlu

Yusuf Abdioğlu, Cumhuriyetin 100.yılında şampiyon olacaklarını söyledi.

Yılport Samsunspor’un yeni transferi Yusuf Abdioğlu, kulüp medyasına konuştu. Kayseri’de süren yeni sezon hazırlıklarını değerlendiren tecrübeli futbolcu; taraftara da mesaj yolladı.

Kayseri kampının güzel geçtiğini ifade eden Yusuf Abdioğlu; “Samsun’daki kampımıza ben biraz geç katıldım ama Kayseri’deki kampa takımla birlikte geldik. Bizim için yorucu ve güzel bir kamp dönemi oluyor. Hocalarımız bizi sezona hazırlayabilmek için bu dönemde yükleniyorlar. Doğal olarak bizim de yorucu günlerimiz oluyor. Bizim de sezonda ayakta kalabilmek için bu kamp dönemine ihtiyacımız var” dedi.

Takım bütünlüğü önemli

Takım bütünlüğünün çok önemli olduğunu belirten Yusuf Abdioğlu şunları söyledi;

 

Yusuf Abdioğlu

“Geçen sene Samsunspor’un iyi bir kadrosu vardı. Ancak içeride bazı şeyleri galiba toparlayamadılar. Bunu gelirken bana da söylediler. Biz de ligin tecrübeli oyuncuları olarak bunu çok iyi biliyoruz. Ayrıca buradaki birlikteliği çok iyi sağlamanız gerekiyor. Birliktelik sağlanmadıkça sezon içerisindeki çatlak sesler oluyor.

Bu çatlak sesler belki ilkten gözükmüyor ama mağlubiyetten sonra gün yüzüne çıkıyor. Takıma çok büyük zararlar veriyor. Bu sene hep beraber arkadaşlarla buna dikkat ediyoruz. Ayrı ayrı takılmıyoruz. Birlikte eğlenmeye ve gülmeye çalışıyoruz. Takım bütünlüğü bizim için çok önemli.

Benim bireysel hedefim ikinci planda. Öncelik takımın şampiyonluğu. Bu şehre gelmek benim adıma hem büyük bir sorumluluk hem de büyük bir zorluk. Çünkü kolay olmayacağını biliyorum. Bu şehirde yaşadığım, sevdiğim insanlar var.

Onların da benden beklentisi var. Ondan dolayı benim iki kat yüküm var. İnşallah bu sezon sonunda bu yükü güzellikle taçlandırıp şampiyonluk kupamızı şehrimize getireceğiz. Buna inanıyoruz. Bunun için emek vereceğiz. Bizim için güzel bir yıl olacağını düşünüyorum. Birliktelikten güç doğacak.

Şuan için kulüp içerisinde personeller ve yöneticiler bu bütünlüğü sağlamak için önemli bir özveri veriyor. İnşallah hocalarımız ile birlikte bunların hepsini aşacağız. Bu sene bizim için aile ortamında güzel bir yıl geçecek.

Yusuf Abdioğlu

Yusuf Abdioğlu : Hedef Süper Lig

Samsunspor Süper Lig’deyken beni değerlendirdiler. O zaman sakatlanmıştım ve ameliyat olmuştum. O zamanlar ben çok iyi pozisyonda değildim ama biraz daha sabır edinilebilinirdi. Sabredilmedi ve bende kendim ayrıldım. Süre alamadığım için ayrılmak zorunda kaldım.

Tabiki de gönül kırgınlığım yok. O zaman çok zoruma gitmişti ama şimdi daha önemli yerdeyim. Şuanda şehrin en büyük markasındayım, Atatürklü armadayım. Samsunspor benim için çocukluk hayaliydi ve gerçek oldu.

Futbol sayesinde çoğu hayalimi de gerçekleştirdim. En yüksek hayalim Süper Lig’de oynamaktı ve onu da gerçekleştirdim. Şuan Samsunspor’a geldim ve bir hayalimi daha gerçekleştirdim. Şimdiki hedefim Samsunspor formasını terletip, hakkını verip Süper Lig’e çıkartmak ve inşallah da Süper Lig’de burada devam etmek.

Eski stadyum şehir içinde olduğu için yolda birbirilerimizi çağırarak stada giderdik. 20 kişiyle başlardık stada kadar 100 kişi olurduk. Ben o anları unutmuyorum. Taraftarın galibiyeti istediğini, evine mutlu dönmeyi en iyi ben biliyorum. Bizim için onları mutlu etmek çok önemli. Ama onların da biraz sabırlı olmaları gerekiyor.

Takımımız yeni kuruluyor. Yeni kurulan takımlarda her zaman seri galibiyetler olmayabilir. Bazen performans düşüklüğü olabilir. Kaliteli bir kadro kurulduğunu düşünüyorum. Ne olursa olsun, biz kendi bütünlüğümüzü kaybetmediğimizde başarıya ulaşacağımızı düşünüyorum.

Samsunspor

Taraftarımız bize inansın

Çünkü bizler sahada kötü olduğumuzda taraftarımız bize maçı kazandırabilir. Ya da taraftarımız az olduğunda bizler sahada çok fazla mücadele edip biz 3 puanı alabiliriz. Bu bütünlüğü de sağlamamız gerekiyor. O yüzden sabırlı olmalarını istiyorum. Samsunspor’un büyüklüğünü biliyoruz bunu da inşallah Süper Lig’e çıktığımızda tüm Türkiye’de görecek.

Karadeniz insanı biraz sabırsızdır. Siz çok iyi oynadığınızda kazanacaksınız diye bir şey yok. Kötü oynadığınızda da kaybedeceksiniz diye bir şey yok. Ama gol dakika 90’da da gelse 3 puan kazanıyorsunuz, 1’inci dakikada da attığınız zaman 3 puan kazanıyorsunuz.

Taraftarımız bize inanmalı. Öncelikle bunu biz kendimiz sağlayacağız. Sahada o ruhu göstereceğiz. O ruhu gösterdikten sonra da hep birlikte başarılı olacağız. İnşallah Süper Lig’e çıkacağız. Cumhuriyet’in 100. yılında da şampiyonluk en çok bize yakışacak.

Okumaya devam et

Spor

Teknik Direktör Bayram Bektaş’tan kamp açıklaması

Samsunspor

Teknik Direktör Bayram Bektaş, “Tek dileğim, sakatlıksız tam anlamıyla bir kampı yapmak” dedi.

Yeni sezonun ilk etap kamp çalışmalarını Erciyes Yüksek irtifa Kamp Merkezi’nde yapan Yılport Samsunspor’da; Teknik Direktör Bayram Bektaş, açıklama yaptı.

İlk etap çalışmalarına bugün başladıklarını belirten Teknik Direktör Bayram Bektaş, “Kampımıza başladık. Keyifli bir yolculuktan sonra Erciyes’teki kamp merkezimize ulaştık. Bugün çift antrenmanla kampımıza başlayacağız.

Teknik Direktör

Güzel bir hava var. Sabah kuvvet antrenmanı öğleden sonra da sistem, taktik antrenmanlarıyla devam edeceğiz. En iyi şekilde bu kamptan tam verim alarak inşallah hazır bir şekilde Bolu kampından sonra Samsun’a döneceğiz” dedi.

Tek dileğimiz sakatlıksız bir kamp

Biran önce kadroyu şekillendirmek istediğini ifade eden Bayram Bektaş, “Tek dileğim, sakatlıksız tam anlamıyla bir kampı yapmak. Elbette basınımızın ve vatandaşlarımızın meral ettiği, geçen seneden kadroda birkaç oyuncu var.

Teknik Direktör

Elbette oyuncu gidecek ve oyuncu gelecek ama bizim, başkanımızın, yöneticilerimizin tek amacı sezona hangi kadro ile başlayacaksak onu biran önce oluşturmak istiyoruz. Burası da bunun başlangıcı” diye konuştu.

Ayrıca kampta futbolcuların istekli olmaları da dikkat çekti. Ağır tempoda geçen antrenmanlarda oyuncuların coşkusu teknik heyetin yüzünü güldürdü.

Öte yandan Kırmızı-Beyazlılar; transfer çalışmalarını da bir yandan yürütüyor. Forvet, orta saha, kaleci ve sağ bek transfer etmek isteyen Yılport Samsunspor kısa sürede bu isimleri netleştirip son noktayı koymak istiyor.

Okumaya devam et

Spor

Ragbi milli sporcusu Sedanur Avrupa’nın en iyilerinden

Sedanur Bolat

Ragbi milli takım sporcusu Sedanur Bolat; Avrupa 7’li Ragbi Trophy serisinde en çok sayı yapan ilk 5 sporcudan biri oldu.

Bizim Kanaldaa youtube kanalında yayınlanan ‘Anlat Hikayeni’ programına konuk olan Sedanur Bolat; başarı hikayesini anlattı.

Ragbi sporuna nasıl başladığını, kendisini kimin motive ettiğini programda paylaşan Sedanur Bolat, hayellerinden söz etti.

Aynı zamanda Çarşamba Belediyespor Kulübü Büyük Kadın Ragbi Takımı sporcusu Sedanur; milli takım forması ile Avrupa 7’li Ragbi Trophy serisinde en çok sayı yapan ilk 5 sporcudan biri oldu.

Ragbi

Sedanur Bolat, ragbi milli takım forması giyiyor.

Ragbi ile üniversitede tanıştım

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencisi olan genç sporcu; şunları söyledi:

“Bu spor ile üniversitede tanıştım. Daha önce güreş yapıyordum. Arkadaşımın tavsiyesi üzerine onunla birlikte bu spora başladım. Ailem ilk başlarda ne olduğunu bilmediği için anlamaya çalıştı. Sonra en büyük desteği onlar verdi.

Kadınlar için zor ve sert bir spor olarak görülebilir. Ancak, her sporun kendine özgü zorlukları var. Bu sporda da aynı şekilde. Burada mücadele mücadele, koordinasyon, her şey var. Bu sporu severek yapıyorum.

Sedanur Bolat

Avrupa’nın en iyilerinden

Milli takıma kadar yükseldim. Benim için çok değerli. Zagreb’de gerçekleştirilen Avrupa 7’li Ragbi Trophy Serisi 1. ayak müsabakalarında Büyük Kadınlar Milli Takımında forma giydim.

İngiltere, İtalya, Portekiz, İsveç, Danimarka ve Gürcistan gibi güçlü olan takımların yarıştığı bu büyük organizasyonda; en çok sayı yapan ilk 5 sporcu arasına girdim.

Federasyon Başkanımız Murat Pazan, spora ve sporcuya her zaman destek veren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan’a teşekkür ediyorum.Ragbi

Ayrıca genç kızlara da sporu yapmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü hangi sporu yaparlarsa yapsınlar hep bir zorluğu olacaktır. Burada hayata karşı mücadele etmeyi de öğreniyoruz. Bu spor ülkemizde olduğu gibi Samsun’da da sürekli gelişen bir spor. Destek verildiğinde neleri başarabildiğimizi herkes görüyor. Hedeflerime emin adımlarla ilerliyorum. Bana destek veren aileme, antrenörüme, takım arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. “

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021