Yılport Samsunspor neden başarısız oldu-2 ?

Yılport Samsunspor
Yılport Samsunspor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

‘Yılport Samsunspor neden başarısız oldu?’ serisinin dün yayınlanan ilk bölümünde yönetim kısmı ele alınmıştı. Bugün teknik heyet ve futbolcu tarafına odaklanıyoruz.

Yılport Samsunspor, sezonu başladığı hedef ve motivasyondan neden bu kadar uzak tamamladı?..

Başlayalım;

Ligin En Yaşlı Takımı; Yılport Samsunspor

Ülkemizde TFF 1.Lig’de ‘oyun’ kalitesinden çok ‘mücadele’ ve ‘temas’ ön planda. Bu nedenle takım kadroları kurulurken daha genç, daha dinamik, daha diri oyuncular tercih ediliyor. Ama Yılport Samsunspor kadrosuna bakıldığında 30 yaş ve üzeri 14 futbolcu bulunuyor. 29.6 ortalamayla ligin en yaşlı takımı.

Kadrosunda üst liglerde uzun yıllar forma giymiş birçok futbolcu bulunduran Yılport Samsunspor, ligin yaş ortalaması en yüksek takımıydı.

Yabancı Transferi Tam Anlamıyla Fiyasko

TFF 1.Lig’in yazılı olmayan bir anayasası vardır. Bu anayasanın en önemli maddelerinden biri der ki; Bu ligde yabancıların kadar varsın. Ne yazık ki Samsunspor bu konuda başarısız oldu. Plumain, Gyasi, Yamaego yetersiz kaldı. Tomane sezon boyunca sakatlıkla uğraştı. Boli çoğunlukla kulübedeydi. Hamroun, Coureur olsa da olur, olmasa da dedirtti. Savicevic ve Djedje’nin Süper Lig’e çıkan takımların yabancılarıyla kıyaslandığında ya da fayda / maliyet oranlarına bakıldığında onların da beklentilerin altında kaldığı düşüncesindeyim.

Yılport Samsunspor’a, Covid-19’in olumsuz etkileri sürerken ve tüm dünyada ligler durmuşken ülke içinde kendini kanıtlamış, bilinen futbolcuları tercih etmemek pahalıya mal oldu.

Sezon Boyunca Tatmin Etmeyen Futbol

Ertuğrul Sağlam’ın teoride bir ‘oyun’ planı vardı, ama pratikte bu ‘oyun’ beklentiyi karşılamaktan çok uzaktı. Sağlam, sezon boyunca oynattığı oyunu savundu ama birçok maçta ‘oyun’ üstünlüğüyle değil ‘oyuncu üstünlüğü’ ile skora ulaşıldı. Samsunspor, şampiyonluk hedefleyen takımlarla oynadığı maçlarla özellikle iç sahada hayal kırıklığı yaşattı. İç sahada İstanbulspor’a kaybedildi, Adana Demir’e kaybedildi, Giresun’a kaybedildi.

Oynanan futbol kimseyi tatmin etmezken, hedef maçların birçoğu hüsranla sonuçlandı.

Hoca İle Futbolcular Arasında İletişimsizlik

Ertuğrul Sağlam’ın yüksek egosu, kibirli tavrı, futbolcularla kurduğu ya da kurmadığı iletişim şekli takım içinde kabul görmedi. Hoca ile futbolcular arasında sezonun ortalarından itibaren ‘doğal’ olmayan ‘yapay’ bir ilişkinin kurulduğu, zamanla aralarındaki mesafenin daha da açıldığı bu iletişimsizliğin takımın performansına olumsuz yansıdığı biliniyor.

Bazı Oyunculara Karşı Ön Yargılı Tavrı

Ertuğrul Sağlam’ın oyuncu tercihleri ve bazı futbolculara karşı tavrı hep sorgulandı. İlyas Kubilay Yavuz’u görmezden gelircesine, camiayı karşısına alırcasına, inatla, ısrarla oynatmadı. Yine form / formsuzluk durumlarında farklı oyunculara farklı muamelelerle bulunması futbolcular tarafından adaletsizlikle suçlanmasına sebep oldu.

Biraz da futbolculara değinelim;

Takım Olmayı Bir Türlü Başaramadılar

Yabancıların yetersizliğine karşın yerliler her takımın kadrosunda görmek isteyeceği türden güçlü kariyerlere sahiplerdi. Futbol bir takım oyunu ve ne yazık ki Yılport Samsunsporlular sezon boyunca bir türlü takım olmayı başaramadı. Saha dışında, içinde birlikte hareket edilemedi, bir takım görüntüsü yakalanamadı, bireysel takıldı. Birlikte üzülemedikleri gibi birlikte gülemediler haliyle de birlikte yükselemediler.

Yılport Samsunsporlu futbolcular ne sahada ne de saha dışında takım olmayı beceremedi.

Sorumluluk almadılar

Samsunspor kadrosunda kariyerli ve tecrübeli oyuncu sayısı bir hayli fazlaydı. Ancak bu oyuncular saha dışında takımı hedefe yönlendirme, motive etme konusunda da saha içinde kriz anlarında tecrübelerini kullanarak sorumluluk alma konusunda da üzerine düşeni yapmadı. Bir önceki maddede belirttiğimiz gibi herkes kendi halinde takıldı.

Kırmızı-Beyazlı kadro, tecrübesine karşın sorumluluk alma, istikrarlı performans sergileme noktasında beklentileri karşılayamadı.

İstikrarsız performans sergilediler

Yaşanan koronavirüs testlerinin pozitif sonuçlanması, önemli oyuncuların sakatlıkları, saha dışında yaşanan sorunların saha içine yansıması ve benzeri faktörlerin etkisiyle futbolcularda performans dalgalanması çok yaşandı. Birçok oyuncunun form durumu sezon boyunca değişkenlik gösterdi. Bu durum saha sonuçlarına yansıdı.

Baskının altında ezildiler

Samsunspor her zaman beklentinin yüksek olduğu bir camia. Covid-19 sebebiyle stadyuma belki seyirci alınmadı ama taraftarın özellikle sosyal medya üzerinden oluşturduğu baskı ortamı, Başkan Yüksel Yıldırım’ın iddialı söylemleriyle birleşince oyuncular üzerindeki stresi daha da artırdı. Futbolcu topluluğu takım halinde de bireysel olarak da bu baskının altında kaldı.

Peki 2020-2021 sezonu planlaması nasıl olmalı?

Bu konudaki çözüm önerilerimizi yarın paylaşalım.

Yılport Samsunspor neden başarısız oldu-2 ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!