Bizimle İletişime Geçin

Spor

Yılport Samsunspor için lig daha yeni başlıyor!

Samsunspor

Yılport Samsunspor – Ankaragücü maçını yazarımız Caner Erişgin yorumladı.

Yılport Samsunspor ’u genel anlamda değerlendirecek olursak; geçtiğimiz haftalarda karşılaşmaların ilk yarılarında oynadığı keyif verici oyunu maçın geneline yaydığını söylersek yanılmış olmayız.

Müsabakada Yılport Samsunspor skoru 1-0’a taşıyana kadar ön alanda yaptığı baskısı ile Ankaragücü’nü kendi yarı sahasına hapsetmeyi başardı. Bununla birlikte ön alan baskısı sonuç vermediğinde geriye dönüşlerde de başarılı olunması günün bana göre en mutlu edici olayıydı.

Bu haftaki Ankaragücü maçı sonrasında Yılport Samsunsporlu oyuncuları birkaç cümle ile değerlendirmek istiyorum.

Samsunspor

Yılport Samsunspor, Ankaragücü’nü 2-0 mağlup ederek zirveye bir adım daha yaklaştı.

Nurullah Aslan

Kaledeki görüntüsü ve maç içerisindeki kritik kurtarışları ile geçtiğimiz dönemdeki eleştirileri her geçen gün silmeye devam ediyor. Maçın iki yarısında da takımı ayakta tutan isimlerin başında geliyordu.

Alaaddin Okumuş

Açıkçası maçın başında son haftalardaki performansından dolayı Ali Ülgen’in oynamasını bekliyordum. Ancak Alaaddin’in savunma yönünün Ali’ye göre daha kuvvetli olmasının bu tercihte önemli rol oynadığını düşünüyorum. Bu görevini de gayet başarılı bir şekilde yerine getirdi.

Yunus Emre Çift

Her geçen gün üzerine koyan Yunus, bizlere bir diğer özelliğini de göstermiş oldu. Genellikle önceki haftalarda topu oyuna daha garanti bir şekilde sokan ve riskten kaçınan Yunus bu maçta bize soğukkanlı bir şekilde topla savunmadan çıkma yönünü de göstermiş oldu.

Bu çıkışları ile Ankaragücü oyuncularının ön alan baskısını delerek Yılport Samsunspor’u atağa kaldıran Yunus Emre, böyle devam ederse taliplerini arttıracak gibi gözüküyor.

Samsunspor

Osman Çelik, performansıyla alkış alıyor.

Osman Çelik

Osman’ı geçmişte oynadığı kulüplerden tanımıyor olsaydık 20 yıllık stoper diyebilirdik. Osman’a takımın lideri dersek yanlış olmaz. Yunus ile birlikte öyle bir uyum yakaladılar ki maç içerisinde bana acaba devre arasında stoper transferine gerek yok mu dedirtti.

Soner Gönül

Soner ayaklarına hakim bir oyuncu olsa da  ikili mücadelelerde oldukça sorunlar yaşıyor. Bek oyuncularının genelde tempolu olduğu günümüz futboluna göre Soner’in temposunun da bir hayli düşük olduğunu düşünüyorum. Hırsı ile bir yere kadar götürse de bence transfer döneminde bu bölgeye bir isim şart gibi gözüküyor.

Cihan Kahraman

Maç temposu kazanmasının oyununa oldukça etki ettiği ortada. Geçtiğimiz haftalarda saman alevi gibi performanslar gösterdiğinden bahsetmiştim. Ancak bugün sahada basmadık yer bırakmayan oyuncuların başında geliyordu. Savicevic ile yakaladığı uyum ile birlikte özellikle hücumda oldukça yararlı işler yapan oyunculardan biriydi.

Hasan Kılıç

Geçtiğimiz yıl Adana Demirspor’da izlememiş olsaydım Hasan Kılıç’a bu performansıyla istikrarsız bir oyunu gözüyle bakardım. Geçtiğimiz sezonu bize göstermemiş olsa bu oyunu belki de beni tatmin edebilirdi. Ama Hasan Kılıç’ta bundan çok daha fazlası var. Onun performans olarak üzerine koyması önümüzdeki süreçte Yılport Samsunspor’un işini çok daha kolaylaştırır.

Savicevic

Eğer Savicevic’e gol veya asist katkısı olarak bakarsanız oyuncuya oldukça olumsuz yaklaşabilirsiniz. Ama eğer bu sezon Savicevic’in olmadığı maçlara bakarsanız neredeyse büyük bir kısmında  Yılport Samsunspor’un oyunu tam anlamıyla rakip yarı sahaya yıkamadığını görürsünüz.

Samsunspor

İşte Savicevic’in alametifarikası tam olarak burada ortaya çıkıyor. Takımın anahtar oyuncusu rolünü gerçekten iyi üstleniyor. Bugün de Ankaragücü’ne karşı oyunun rakip yarı alanda oynanmasındaki bir numaralı etken Savicevic’in varlığıydı. Ancak sakatlanma ihtimaline karşılık alternatif anlamında bir transferin de buraya yapılması Yılport Samsunspor adına iyi olabilir.

Yasin Öztekin

Birkaç haftadır ilk olarak rakibi sol kenarda yorarak Fofana’ya hazırlıyor. Daha sonra sağ tarafa geçince de skora katkı sağlıyor. Birkaç haftadır onun da performansı takım ile birlikte olumlu yönde ilerliyor. Ancak bu performansının sürdürülebilir olması konusunda kuşkularım var. Bu kuşkuları ortaya çıkaran şey, Yasin’in geçtiğimiz dönemdeki istikrarsız performansları. Bugünkü golde A sınıfı bir son vuruş ile kilidi açan isim oldu ve takımını oldukça rahatlattı.

Polat Yaldır

Bu maça kadar sezon içerisinde sağ kenarda Melih,Yasin,Cinari,Fofana gibi birçok oyuncuya şans verildi. Ancak hiçbiri Polat’ın bugün yaptığı kadar o kanadı hareketlendiremedi. Bugün çok fazla top kaybetmesine rağmen Polat’tan isteği arzusu ve çalışkanlığı dolayısıyla inanılmaz umutluyum. Geçtiğimiz yıl Yılport Samsunspor’un U19 maçlarında da canlı gözlemlediğim bir oyuncu. Önümüzdeki dönemde o da Yunus Emre gibi her geçen gün üzerine koymaya devam edecek gibi gözüküyor. Yeter ki bu isteği arzusu hiç bitmesin.

Tomane

Bugünkü yaptığı en önemli işlerden birisi rakip savunmayı her zaman olduğu gibi yıpratmaktı. Oldukça uzun ve fizikli savunmalara karşı oynamasına rağmen fiziksel olarak takımın ayakta kalan oyuncularındandı. Tomane Yılport Samsunspor’da belli bir standartı olan ve bunun altına çok fazla düşmeyen bir oyuncu. Bugün bir çok pozisyonda takım arkadaşlarının işlerini gerek pasları ile gerek yaptığı koşular ile kolaylaştırdı.

Fofana

Fofana oyuna girdikten sonra takımı ateşledi.

Fofana

Onun için Fuat Çapa’nın en önemli planı diyebiliriz. Sonradan oyuna girdiğinde taraftarından oyuncusuna herkesin coşkusu artıyor. Normal şartlarda zaten adam eksiltebilen bir oyuncu. Rakibin yorulmaya başladığı dönemde oyuna girmesi işleri bir anda Yılport Samsunspor lehine çeviriyor. Bugünün bir numaralı kahramanı diyebiliriz onun için.

Berk Taşkın

Oyuna girme nedeni skoru bulduktan sonra hem rakibi durdurmak, hem de oyunu biraz olsun soğutmaktı. Ancak o duran topta oldukça iyi bir kafa vuruşu yaparak oyuna girdiğindeki görevlerinin yanı sıra bir de skor üretmeyi başardı.

Melih Okutan

Yılport Samsunspor’da sonradan oyuna giren bir başka oyuncu olan Melih Okutan, oyunda kaldığı kısa süre içerisinde bulduğu fırsatlardan kararsız kalması dolayısıyla yararlanamadı.

Son olarak bu performansın mimarı Fuat Çapa

Takımın başına geldiğinde ben dahil birçok isim Fuat Çapa’ya önyargılı yaklaşıyordu. Ancak o, ilk olarak biraz da fikstür avantajı ile kupa maçı olması dolayısıyla birçok oyuncusunu gözlemleme imkanı buldu.

Kadro dışı bırakmalar ile birlikte belli bir düzen oturtuldu. Genç Yunus Emre’yi yıllardır orta saha olarak bildiğimiz Osman Çelik ile birlikte stoperde sahaya sürmesi ve bu oyuncuların şimdiye kadar gösterdiği uyum Fuat Çapa’nın Yılport Samsunspor kariyerinde şimdiye kadarki aldığı en önemli karar olabilir.

Çünkü her hafta stoperlerini eleştirdiğimiz takımdan her hafta stoperlerine övgüler yağdırdığımız bir tandem yarattı. Milli takım arasında yaptığı kamp ile istediklerini takıma daha iyi bir şekilde empoze etmeyi başardı. Fuat Çapa şimdiye kadarki tespit ve çözüm konusunda başarısı dolayısıyla takdiri fazlasıyla hak ediyor.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Caner ERİŞGİN

Spor

Teknik Direktör Bayram Bektaş’tan kamp açıklaması

Samsunspor

Teknik Direktör Bayram Bektaş, “Tek dileğim, sakatlıksız tam anlamıyla bir kampı yapmak” dedi.

Yeni sezonun ilk etap kamp çalışmalarını Erciyes Yüksek irtifa Kamp Merkezi’nde yapan Yılport Samsunspor’da; Teknik Direktör Bayram Bektaş, açıklama yaptı.

İlk etap çalışmalarına bugün başladıklarını belirten Teknik Direktör Bayram Bektaş, “Kampımıza başladık. Keyifli bir yolculuktan sonra Erciyes’teki kamp merkezimize ulaştık. Bugün çift antrenmanla kampımıza başlayacağız.

Teknik Direktör

Güzel bir hava var. Sabah kuvvet antrenmanı öğleden sonra da sistem, taktik antrenmanlarıyla devam edeceğiz. En iyi şekilde bu kamptan tam verim alarak inşallah hazır bir şekilde Bolu kampından sonra Samsun’a döneceğiz” dedi.

Tek dileğimiz sakatlıksız bir kamp

Biran önce kadroyu şekillendirmek istediğini ifade eden Bayram Bektaş, “Tek dileğim, sakatlıksız tam anlamıyla bir kampı yapmak. Elbette basınımızın ve vatandaşlarımızın meral ettiği, geçen seneden kadroda birkaç oyuncu var.

Teknik Direktör

Elbette oyuncu gidecek ve oyuncu gelecek ama bizim, başkanımızın, yöneticilerimizin tek amacı sezona hangi kadro ile başlayacaksak onu biran önce oluşturmak istiyoruz. Burası da bunun başlangıcı” diye konuştu.

Ayrıca kampta futbolcuların istekli olmaları da dikkat çekti. Ağır tempoda geçen antrenmanlarda oyuncuların coşkusu teknik heyetin yüzünü güldürdü.

Öte yandan Kırmızı-Beyazlılar; transfer çalışmalarını da bir yandan yürütüyor. Forvet, orta saha, kaleci ve sağ bek transfer etmek isteyen Yılport Samsunspor kısa sürede bu isimleri netleştirip son noktayı koymak istiyor.

Okumaya devam et

Spor

Ragbi milli sporcusu Sedanur Avrupa’nın en iyilerinden

Sedanur Bolat

Ragbi milli takım sporcusu Sedanur Bolat; Avrupa 7’li Ragbi Trophy serisinde en çok sayı yapan ilk 5 sporcudan biri oldu.

Bizim Kanaldaa youtube kanalında yayınlanan ‘Anlat Hikayeni’ programına konuk olan Sedanur Bolat; başarı hikayesini anlattı.

Ragbi sporuna nasıl başladığını, kendisini kimin motive ettiğini programda paylaşan Sedanur Bolat, hayellerinden söz etti.

Aynı zamanda Çarşamba Belediyespor Kulübü Büyük Kadın Ragbi Takımı sporcusu Sedanur; milli takım forması ile Avrupa 7’li Ragbi Trophy serisinde en çok sayı yapan ilk 5 sporcudan biri oldu.

Ragbi

Sedanur Bolat, ragbi milli takım forması giyiyor.

Ragbi ile üniversitede tanıştım

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencisi olan genç sporcu; şunları söyledi:

“Bu spor ile üniversitede tanıştım. Daha önce güreş yapıyordum. Arkadaşımın tavsiyesi üzerine onunla birlikte bu spora başladım. Ailem ilk başlarda ne olduğunu bilmediği için anlamaya çalıştı. Sonra en büyük desteği onlar verdi.

Kadınlar için zor ve sert bir spor olarak görülebilir. Ancak, her sporun kendine özgü zorlukları var. Bu sporda da aynı şekilde. Burada mücadele mücadele, koordinasyon, her şey var. Bu sporu severek yapıyorum.

Sedanur Bolat

Avrupa’nın en iyilerinden

Milli takıma kadar yükseldim. Benim için çok değerli. Zagreb’de gerçekleştirilen Avrupa 7’li Ragbi Trophy Serisi 1. ayak müsabakalarında Büyük Kadınlar Milli Takımında forma giydim.

İngiltere, İtalya, Portekiz, İsveç, Danimarka ve Gürcistan gibi güçlü olan takımların yarıştığı bu büyük organizasyonda; en çok sayı yapan ilk 5 sporcu arasına girdim.

Federasyon Başkanımız Murat Pazan, spora ve sporcuya her zaman destek veren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan’a teşekkür ediyorum.Ragbi

Ayrıca genç kızlara da sporu yapmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü hangi sporu yaparlarsa yapsınlar hep bir zorluğu olacaktır. Burada hayata karşı mücadele etmeyi de öğreniyoruz. Bu spor ülkemizde olduğu gibi Samsun’da da sürekli gelişen bir spor. Destek verildiğinde neleri başarabildiğimizi herkes görüyor. Hedeflerime emin adımlarla ilerliyorum. Bana destek veren aileme, antrenörüme, takım arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. “

Okumaya devam et

Spor

Bayram Bektaş : Şampiyonluk yolu aile olmaktan geçer

Bayram Bektaş, “Tüm parametreleri birleştirip bir aile takımı; birlikte savaşan, birlikte kazanan, taraftarı coşturan bir takım meydana getirmeye çalışıyoruz. Çünkü şampiyonluk yolu buradan geçer. Öncelikle bir aile gibi olmalısınız” dedi.

Yılport Samsunspor yeni sezon hazırlıklarını Nuri Asan Tesislerinde sürdürüyor. Teknik Direktör Bayram Bektaş yönetiminde çalışan Kırmızı-Beyazlılar; bir yandan da transfer çalışmalarını yürütüyor.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Teknik Direktör Bayram Bektaş şunları söyledi:

Samsunspor

“Çalışmalarımız devam ediyor. Dayanıklılık ve kuvvet çalışıyoruz. Gençlerimizi de bu süreçte görüyoruz. Hafta sonu ilk kampımıza başlayacağız. Sakatlıksız bir şekilde geçirmek istiyoruz. Her oyuncuya ihtiyacımız var. Gelen oyuncuların hepsinin sağlık kontrolü bitti. Ayrıca Novikovas ve Tomane de takıma katıldı. Bunu dışında transfer görüşmelerimiz de devam ediyor. İyi oyuncuları kendi takımlarından getirmek zor. En kısa zamanda ihtiyaç olan forvet, orta saha ve sağ bek kadromuza dahil olacak.

Bayram Bektaş : 5-6 hazırlık maçı yapacağız

Kampta yapacağımız hazırlık maçları belli değil. Kampta bulunduğumuz takımlara göre kimle maç oynayacağımız belli olacak. Giresunspor Teknik Direktörü Hakan Keleş beni arayarak hazırlık maçı yapmak istediklerini söyledi. Belki de sezon açılış maçı olabilir. Ben de olumlu cevap verdim. Bolu kampından döndüğümüzde lig başlamadan önce oynayabiliriz. Özellikle lig başlamadan 5-6 hazırlık maçı oynamayı hedefliyoruz.

Bayram Bektaş

Şu anda iyi bir oluşum var. Yeni gelen transferlerin çok çabuk adapte olduğunu görüyoruz. Biz buraya iyi oyuncunun yanında iyi karakterli oyuncuları da transfer etmeye çalışıyoruz. Burasının bir aile ortamı gibi olduğunu görüyorlar. Özellikle eski oyunculardan Osman Çelik ve Hasan Kılıç olsun gelenleri çok çabuk kabul ediyorlar.

“Aile olmalısınız”

Güzel bir ortam oluştu. Takım sahada mücadele ettiğinde o aile duygusunu görüyorsunuz. Bu gibi durumları gol atıldığında ya da yendiğinde de görüyorsunuz. Biz bu faktörlerin hepsini; tüm parametreleri birleştirip bir aile takımı; birlikte savaşan, birlikte kazanan, taraftarı coşturan bir takım meydana getirmeye çalışıyoruz.

Çünkü şampiyonluk yolu buradan geçer. Öncelikle bir aile gibi olmalısınız. Kaybettiğinizde de tekrar çok çabuk ayağa kalkmayı beceren bir grup olmalısınız. Biz bunları aşılamaya çalışıyoruz. Toplanalı kısa süre oldu. Her şey çok çabuk olmuyor. İnşallah hepsini başarıp, Samsun’a hazır bir şekilde tam takım dönüp, lige de bu şekilde başlamamız lazım.”

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021