Yatırım Teşvik Belgesi sayısı yüzde 37 arttı

Samsun'da Yatırım Teşvik Belgesi sayı bu yılın ilk 10 ayında 107'ye ulaştı.

Yatırım Teşvik Belgesi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yatırım Teşvik Belgesi sayısı, 2022 yılının ilk 10 ayında bir önceki yıla göre yüzde 37’lik artışla 78’den 107’ye çıktı.

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Samsun’da düzenlediği Yatırım Teşvik Belgesi sayısının artmasını memnuniyetle müşahede ettiklerini belirtti.

Yatırım Teşvik Sistemi’nin bölgeler arasındaki gelişmişlik farklılıklarını ve işsizliği azaltmak suretiyle sosyal sorunların çözümüne de yardımcı olduğunu ifade etti.

Samsun Valisi
Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı. (Fotoğrafta)

Samsun Valisi Dağlı şöyle devam etti:

“Samsun, gelişmiş sanayi altyapısı, deniz, kara, havayolu ve demiryolu ulaşımı bağlantıları, nitelikli iş gücü ve potansiyeli, coğrafi, stratejik ve jeopolitik konumu ve tarihten gelen tecrübe ve birikimleri sayesinde yeni yatırım yapmak isteyen girişimciler için önemli bir cazibe merkezi.

Yatırım Teşvik Sistemi’nin de avantajlarıyla yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı büyümesi için kamunun tüm imkânlarını seferber ederek, girişimcilere her türlü desteği sağlamaya ve işlerini kolaylaştırmaya gayret gösteriyoruz.”

Yatırım Teşvik Belgesi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Samsun’da düzenlediği Yatırım Teşvik Belgesi sayısı 2022 yılının ilk 10 ayında bir önceki yıla göre yüzde 37’lik artışla 78’den 107’ye çıktı.

Yatırım Teşvik Belgesi sayısında artış

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, bu yöndeki gayretlerin de bir sonucu olarak artışın memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.

Vali Dağlı, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Samsun’da düzenlediği yatırım teşvik belgesi sayısı 2022 yılının ilk 10 ayında bir önceki yıla göre yüzde 37’lik artışla 78’den 107’ye çıktı.

Düzenlenen teşvik belgelerinde öngörülen yatırımların 80’inin imalat, 9’unun hizmet, 9’unun tarım, 7’sinin enerji ve 2’sinin madencilik sektöründe” dedi.

Yatırım Teşvik Belgesi

70 Bölge OSB işletmeleri için

Yatırım Teşvik Belgeleri kapsamında taahhüt edilen istihdam sayısı 2022 yılının ilk 10 ayında 2021 yılına göre yüzde 10 oranında artış gösterdi.

Buna göre 2 bin 403’ten 2 bin 648’e çıktı. Taahhüt edilen sabit yatırım tutarı 3.32 milyar TL, yatırımların öz kaynak kullanılarak gerçekleştirilme taahhütleri ise yüzde 27.3 oldu.

Vali Dağlı bu rakamlarla birlikte 2021 yılı ilk 10 ayında imalat sanayi için düzenlenen 78 belgenin yaklaşık yüzde 50’sinin OSB’lerdeki işletmelere ait olduğunu vurguladı.

2022 yılında imalat sanayi için düzenlenen 107 belgenin de yüzde 70’nin OSB’de faaliyet gösteren işletmeler için düzenlendiğini belirten Vali Dağlı, yatırım, üretim, istihdam, ihracatın rekor seviyelere ulaşacağına yürekten inandığını sözlerine ekledi.

Yatırım Teşvik Belgesi sayısı yüzde 37 arttı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!