Yardım ekibi ile depremzedeler alkışlarla karşılandı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Samsun'dan yardım için afet bölgesine giden 40 kişilik ekip, beraberlerindeki 6 depremzedeyle kente döndü.

Yardım
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun Büyükşehir Belediyesi, deprem bölgesine arama kurtarma, yol yapım, bakım ve onarımı, su, sosyal hizmetler gibi birçok alanda yardım ekibini gönderdi.

Afet bölgesinde görevini tamamlayan ekipler, kente dönmeye başladı. Bölgeye ilk giden ekipten 40 kişilik grup ve beraberinde 6 depremzede, Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) alkışlarla karşılandı.

Yardım ekipleri

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şenol Yıldız, depremin ilk anından itibaren kentten ekiplerin yola çıktığını ve görevlerini yerine getirenlerin ise geri dönmeye başladığını söyledi.

Yardım ekipleri dönüyor yeni ekipler bölgeye gidiyor

Yıldız, sahaya 75’i arama kurtarma personeli olmak üzere 360 kişilik bir yardım ekibi gönderdiklerini, hala aktif olarak 305 personelin alanda çalıştığını belirterek, şöyle konuştu:

Yardım

“Kafile kafile ekipler geliyor ve gidiyorlar. Bugün de Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ve diğer ekiplerimizin bulunduğu 40 kişilik kafile şehrimize geri döndü. Herkesin ellerine sağlık.

Bu bizim için kutsal bir görevdir. Samsun halkı tarif edilemeyecek kadar vatansever, hayırsever ve fedakar. 500’ün üzerinde tır gönderildi. Birçok gönüllü bölgeye gitti. Yardım ekiplerimizin birçoğu bölgeye gitmek için gönüllü oldu. Bu yarayı birlikte sarıp, bu zorlu süreci de atlatacağız.

Bizimle birlikte bölgeden gelen gençlerimiz büyüyecek ve yeni bir hayata başlayacak. Madencilerin dediği gibi, ‘okuyun, iyi mühendisler olun, güçlü, sağlam binalar yapın’ diyoruz. Bu acıları tekrar tekrar yaşamayalım. Tüm ekibimize ve depremzedelere geçmiş olsun.”

Yardım

Memleketlerini bırakıp Samsun’a gelmek zorunda kaldıklarını kaydeden depremzede Ayşe Bahar ise, “Memleketimiz yaralı. 1 odada 5 aile kalıyorduk. Mecburen yola çıktık. Samsun ekibi bizlere çok yardımcı oldu. Allah hepsinden razı olsun” dedi.

Depremzede Alper Arık da yaşananlardan dolayı çok üzgün olduklarını dile getirdi. Afet bölgesinde Samsun ekibinin kendilerine çok yardımcı olduğunu belirten Arık, acılı günlerinde yardım ettikleri için tüm personele teşekkür etti.

“Çok büyük bir felaket oldu. Allah beni korudu”

Ekiple birlikte Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinden Samsun’da yaşayan kızının yanına gelen 90 yaşındaki depremzede Hatice Tok, depreme evinde yakalandığını söyledi.

Yardım

Tok, “Çok büyük bir felaket oldu. Allah beni korudu. Ev çok sallandı ama ben evimi terk etmedim, oturmaya devam ettim. Daha sonra ekip gelip beni evden aldı. Kızım Samsun’da yaşıyor. Ben de Samsun ekibiyle birlikte kızımın yanına geldim” ifadelerini kullandı.

Yardım

Afet bölgesinde aşçılık yapan ekipte yer alan Metehan Çelik ise, şunları kaydetti:

“Bölgeye ilk gittiğimizde henüz çadır kent kurulmamıştı. Şu anda binin üzerinde çadır var. Sahra mutfakları da henüz yeni yeni oluşturuluyor. Biz de birkaç ekibimizle birlikte orada yemek yapımında yardımcı olduk. Afet bölgesinde ağır hava şartları bizleri çok yordu. Tüm depremzedelere geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.”

Yardım ekibi ile depremzedeler alkışlarla karşılandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!