Bizimle İletişime Geçin

Yaşam

Yağmur yağmadı, Türkiye suya hasret kaldı

Yağmur bereket demek, aş demek… Son yılların en kritik seviyelerine ulaşan küresel ısınma, dünyanın olduğu gibi ülkemizin de en ciddi sorunlarından biri haline geldi. 

Yağmur yağışlar beklentilerin çok altında kaldı. Meteorolojiden alınan verilere göre 2020 yılı son 10 yılın en sıcak kışını yaşayan ülkemiz, yağış miktarı bakımından da son yılların en kurak dönemini yaşadı. 574 mm olan ülke genelindeki yıllık yağış ortalama alansal miktarı, 2020 yılında ortalama 500.1 mm olarak gerçekleşti. Ülke geneli yıllık yağışlarda normal döneme göre yüzde 12.9, 2019 yılının yağışlarına göre ise yüzde 14.5 azaldı. Yapılan incelemelere göre, 2008 yılı, 1981 yılından günümüze kadar görülen en kurak yıl olurken, 2020 yılı ise en az yağışlı 6. yıl olarak kayıtlara geçti.

Rize En Fazla Yağmur Alan Şehir Oldu

İl geneli yağışlarda, Kırıkkale 272 mm ile en az, Rize 1710 mm ile en çok yağış alan şehir oldu. Amasya, Çorum, Kırıkkale ve Kırşehir ise son 40 yılın en düşük yağışını aldı. 2020 yılı yağışları, Giresun ve Mersin’in doğusunda normallerine göre yüzde 40’tan daha fazla artış gösterirken yurdun büyük bölümünde normallerine göre azalma gözlendi. Özellikle Kırıkkale ve Çorum’un doğusunda yer yer yüzde 60’ın üzerinde azalma gerçekleşti.

2020 yılında yağış miktarı bir önceki yıla göre yüzde 14.5 azaldı.

Bölge Bölge Yağış Miktarı

Yağış miktarlarındaki azalma bölgesel olarak da kayıt altına alındı. Marmara Bölgesi yağışlarda normaline göre yüzde 17.5 ve 2019 yılı yağışına göre yüzde 3.3 azaldı. Ege Bölgesi’nde ise yağışlarda normaline göre yüzde 20.9, 2019 yılı yağışına göre yüzde 21.8 azalma meydana geldi. Akdeniz Bölgesi yağışlarda normaline göre yüzde 11, 2019 yılına göre ise yüzde 31 düştü. İç Anadolu Bölgesi’nde de benzer tablo ortaya çıktı. Yağışlarda normaline göre yüzde 21, 2019 yılına göre de yüzde 14.9 azalma meydana geldi.

Karadeniz Bölgesi’nde de yağışlar normaline göre yüzde13.2, 2019 yılı yağışına göre yüzde 3.8 azalma meydana geldi. Doğu Anadolu Bölgesi’nde ise yağışlarda normaline göre yüzde 8.1 azalma meydana gelirken, bir önceki yıl yağışları normali civarında gerçekleşti. Güneydoğu Anadolu Bölgesi de yağışlardaki azalmalardan payını aldı. Yağışlar 2020’de normali civarında gerçekleşirken, 2019 yılında yüzde 27.3 azaldı.

Sadece İlkbaharda Yağış Arttı

Türkiye’nin genelinde kış ve ilkbahar mevsimi yağışlarına bakıldığında normalin üzerinde olduğu görüldü. Özellikle sonbahar mevsimi yağışları, normalin altında kaldı. Geçen yıl mevsim yağışlarına göre de sadece ilkbaharda artış gerçekleşti.

2020 yılı kış aylarında yağışlar normale göre bir miktar arttı.

2020 Yılında En Yüksek Yağış 14 Temmuz’da

2020 yılı kış aylarında yağışlar normale göre bir miktar arttı. Kış mevsimi yağışı normali 204.4 mm iken, 2020 yılında 233.5 mm olarak gerçekleşti. 2019 yılında ise bu rakam 291.6 mm. Yağışlar normaline göre yüzde 14 artarken, 2019’un kış yağışına göre yüzde 20 azalma meydana geldi.
Türkiye Geneli 2020 yılı İlkbahar yağışında ise normaline göre yüzde 11, 2019 yılına göre ise yüzde 15 artış gösterdi. 2020 yılı yaz mevsimi yağışlarında da normale göre yüzde 8 artış gösterirken, 2019 yılına göre ise yüzde 26 azaldı. Sonbahar mevsimi yağışları da normalin yüzde 53, bir önceki yıla göre de yüzde 11 azaldı. 2020 yılı Sonbahar mevsiminde 81 ilin tamamında normalin altında yağış gerçekleşti. 2020 yılının 1 günde gerçekleşen en yüksek yağışı, 14 Temmuz’da Rize Çayeli Bakır İşletmeleri’nde 272.6 mm olarak gerçekleşti. Benzer yağış miktarının 200 yıldan fazla olduğu hesaplandı. Bu yağış miktarı ayrıca Türkiye geneli Temmuz ayı günlük yağış rekoru olarak belirlendi.

Türkiye genelinde azalan yağış miktarı tehlikenin boyutlarını ortaya koydu.

Ülke genelinde Karadeniz kıyı şeridi en fazla yağışlı gün sayısına sahip bölge oldu. Özellikle Ordu-Artvin arasında yağışlı gün sayısı 150 günün üzerinde seyretti.  2020 yılında Türkiye Geneli en yüksek yağışlı gün, 13 gün ile Şubat ayında, en az yağışlı gün 3 gün ile Ağustos ayında gerçekleşti.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Samsun’un ilk bölgesel gazetesi Halk’ta spor servisinde muhabirlik, editörlük, müdürlük yaptı. Ardından Asal Grup’un Türkiye distribütörü olduğu Errea ve Mizuno spor markalarının pazarlama iletişimi faaliyetlerini yürüttü. Bir sonraki durağı Samsunspor oldu. Store, reklam, bilet, sponsorluk süreçlerini yönetti. Peşinden arkadaşlarıyla FIFTY FIVE markasını oluşturdu. Markasıyla bir yandan şirketlere pazarlama iletişimi hizmetleri verirken diğer taraftan Kanal Daa için içerik üretiyor.

Samsun’un ilk bölgesel gazetesi Halk’ta spor servisinde muhabirlik, editörlük, müdürlük yaptı. Ardından Asal Grup’un Türkiye distribütörü olduğu Errea ve Mizuno spor markalarının pazarlama iletişimi faaliyetlerini yürüttü. Bir sonraki durağı Samsunspor oldu. Store, reklam, bilet, sponsorluk süreçlerini yönetti. Peşinden arkadaşlarıyla FIFTY FIVE markasını oluşturdu. Markasıyla bir yandan şirketlere pazarlama iletişimi hizmetleri verirken diğer taraftan Kanal Daa için içerik üretiyor.

Yaşam

Duruş bozukluğu iş hayatını nasıl etkiler?

Duruş bozukluğu

Duruş bozukluğu konusunda Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, basit uygulamalarla bu sorunun giderilebileceğini belirtti.

Çalışanlar iş hayatları boyunca sahip oldukları duruş bozukluğu nedeniyle zorluklar yaşayabiliyor. Duruş bozukluğu bir yapısal sorun sebebiyle olmak zorunda değil. Aynı zamanda uygun olmayan masa ya da koltuk yükseklikleri de bu sorunun başlıca nedenlerinden biri. Aynı zamanda, aşırı ağırlığa maruz kalma ve uzun süreli araç kullanma da bir başka neden. Bunun dışında çok uzun zaman bilgisayar başında çalışmak da bu sorunlara neden olabiliyor.

Bu konuda Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, şunları söyledi:

“Duruş ve postür sorunları, en eğlenceleri işleri bile bazen çok zorlayıcı hale getirebilir. Bazen basit bir yastık, yumuşak bir ayakkabı, yapılacak basit egzersizler, bizi bunlardan uzak tutabilir. En iyi iş verimliliği sağlam vücutla olur.”

Duruş bozukluğunu düzeltmek için ne yapmalı?

Duruş bozukluğu özellikle iş hayatında çalışanları zorluyor.

Duruş bozukluğu etkilerini en aza indirmek

Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, duruş bozuklukları etkilerinin en aza indirilmesi konusunda şunları anlattı:

 • Ofis çalışanları için ilk şart, çalıştıkları ortamın ergonomisini en uygun hale getirmeye çalışmaktır. Bazen ekranın altına konulacak hafif bir yükselti ya da bir bel yastığı sizi uzun süreli ağrılardan koruyabilir.
 • Ofis çalışanlarının alabilecekleri diğer önlem ise, aşırı hareketsiz kalmamaktır. Mutlaka saatte bir ofiste atılacak bir tur yada basit gerinme hareketleri kas ve eklemleri rahatlatır.
 • Uygun olmayan ayakkabı seçimi de, duruş bozukluklarını tetikleyen faktörlerdendir. Aşırı sert yada yüksek veya dar ayakkabılar ayak anatomisini bozduğu gibi tüm omurga ve kalçada da sorunlara neden olabilir. İşe uygun, rahat ve kullanışlı ayakkabı seçimi bizi bunlardan korur.
Duruş bozukluğunu düzeltmek için ne yapmalı?

Uzman Fizyoterapist Altan Yalım (Fotografta)

En fazla taşıma sektöründe var

 • Ağır iş yükü altındaki iş kollarında ayarlama yapmak bu kadar kolay olmayabilir, ancak yine de belinizi ya da sırtınızı destekleyecek basit korseler kullanmak ya da yük binen eklemleri arada bir germek ve iş dışında yapacağınız basit kuvvet egzersizleri sizi kalıcı hasarlardan korur.
 • Günümüzde en çok yaygınlaşan taşıma sektöründe de benzer zorluklar var. Büyük araç kullanan çalışanlar da, bel yastığı, koltuk yüksekliğinin iyi ayarlanması, araçta oturma postürlerine dikkat etmeleri, araçtan inildiğinde yapılacak hafif yürüyüşler ve germeler bu etkileri azaltacaklardır.
 • İş dünyasında aşırı yolculuk yapmak zorunda olan grupta, en az ofis çalışanları kadar risk altındalar. Uzun süre aynı pozisyonda oturmak ve değişik ortamlarda çalışmak, hem eklem, hem kas, hem de bağlarda zorlanmalara neden olabilmektedir. Bu grup iş dışında, yürüyüş yaparak, yüzerek yada spor salonunda hafif egzersizler yaparak kendilerini koruyabilirler.
Okumaya devam et

Yaşam

Çocuklarda uyku problemi nasıl çözülür

Çocuklarda uyku problemi nedenleri ve çözümü konusunda Dr.Ersin Sarı’dan açıklama. Arkası kesilmeyen kabuslar çocuklardaki gelişimi olumsuz etkiliyor.

Çocuklarda uyku problemi ciddi sorunları da beraberinde getirebilir. Özellikle çocuklar büyürken en çok zorlanılan konuların başında uyku düzeni geliyor. Birçok çocuk kendi odasında uyuma alışkanlığı kazanıyor.

Fakat birçok çocuk da anne babasının yanında uyumayı tercih ediyor. Uyku problemlerinin ortaya çıkmasında birçok faktör rol oynayabiliyor. Avrasya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ersin Sarı çocukların uyku problemlerinin nedenlerini açıkladı.

Çocuklarda uyku problemi

Çocuklarda uyku problemi sorunu ile ilgili Uzm. Dr. Ersin Sarı (Fotoğrafta), aileleri uyardı.

Çocuklarda yaşanan uyku problemlerinin nedenleri nelerdir?

 • Kabuslar: Çocuklarda en sık görülen uyku bozukluklarının başındadır. Tüm yaş guruplarında olduğu gibi 3 – 5 yaş arasında daha fazla görülüyor. Çocuklar, kaygılı veya stresli dönemlerinde daha sık kabul görür. Kesinleşmiş, belli bir tedavisi maalesef yok. Ancak çocuklar etkilenebilecekleri çizgi filmler seyrettiklerinde, şiddet içeren oyunlar oynadıklarında veya korku hikayeleri duyduklarında kabuslar artabilir.
 • Uyku Terörü: Kabuslardan sonra en çok karşılaşılan uyku problemidir. Çocuk uyuduktan iki üç saat sonra ağlayarak ve bağırarak korku içinde gözlerini açar. Ayrıca bunu yaparken aslında ağır uykudadır. Ancak yaşanan uyku teröründe gözler açık olduğu için ebeveynler onları uyanık zannederler. Çocuk bu sırada uyandırılmaz ve tekrar yatırılırsa sabah bu durumu hatırlamaz.
 • Uyurgezerlik: Sıklığı önemlidir, genellikle 4 – 8 yaş civarında başlayıp ergenliğe doğru azalma gösterir. Uyurgezerlikte de yine gözler açıktır ama bakışlar donuk ve hareketsizdir.Emniyet tedbirleri çok önemlidir çünkü çocuk uyku sırasında bilinçsizce yaptığı eyleme devam edebilir.
 • Narkolepsi: Uyanıkken aniden gelen uyku ataklarıdır. Kişi konuşurken veya yemek yerken bir anda uykuya dalar, buna bazen ayaktayken yere düşmelerde eşlik edebilir. Gündüz olan bu uyku ataklarının sıklığı kişinin günlük yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Aniden düştüğünde kafasını çarpıp çocukta ciddi bir hasar oluşmasına neden olabilir.
 • Huzursuz Bacak Sendromu: Gündüz genellikle fazla sıkıntı yaratmaz, gece uykuda veya istirahat halinde ortaya çıkar. Ayrıca bacaklarda ağrı, karıncalanma gibi bir huzursuzluk hissidir. Özellikle çocuklarda demir ve B12 eksikliği, böbrek hastalığı bunlardan bazılarıdır.

Çocuklarda uyku problemi

Tetikleyici faktörler var!

 • Çocuğun mizacı,
 • Anne, baba ve çocuk arasındaki iletişim,
 • Beslenme,
 • Hastalık,
 • Fiziksel koşullar,
 • Yatma saatleri,
 • Evlilik çatışması.

Bu önerilerle çocuğunuzun uyku kalitesini artırın!

 • Yatağın korunaklı olması,
 • Yatağa uyanık halde bırakılması ve kendi kendine uyumayı öğrenmesinin sağlanması,
 • Sallanma ve emme gibi bir araç kullanılmadan uyumanın öğretilmesi,
 • Odanın çok karanlık olmaması,
 • Uyku saatlerinden ödün verilmemesi,
 • Uyuduktan sonra yerinin değiştirilmemesi,
 • Sevdiği bir oyuncağı ile uyumasına izin verilmesi,
 • Uykudan önce masal anlatılması veya ninni söylenilmesi,
 • Yatağa aç olarak yatırılmaması,
 • Gece uyarıcı özelliği olan besinlerden uzak tutulmasıdır.
Okumaya devam et

Yaşam

Güne iyi hissederek başlamak için 6 öneri

Güne iyi başlamak

Güne iyi başlamak bütün gün kullanılacak enerjinin kaynağıdır.

Güne iyi başlamak için atılacak ve alışkanlık haline getirilecek minik adımlar var. Hem günün verimli geçmesine hem de kişinin kendisine daha fazla vakit ayırmasını olanak sunar.

Güne erken başlayın

Yapılan araştırmalar sabahları erken uyanan ve telaş halinde olmayan insanların gün içinde mutlu hissettiğini gösteriyor. Güne erken başlamak, yapılması gereken işleri ve aktiviteleri planlamak açısından fayda sağlamanın yanı sıra bütün güne pozitif etki ederek, kişinin kendine daha fazla vakit ayırmasına da katkı sağlar.

Güne ne içerek başlamak?

Güne 1 bardak su ile başlayın

Su, hayat için vazgeçilmezdir ve sağlığa olan yararları tartışılmazdır. Uyku zamanında susuz kalan metabolizmayı uyandırmanın en güzel yolu, güne 1 bardak su ile başlamaktır. Güne 1 bardak su ile başlamak metabolizmanızın uyanmasını sağlamanın yanı sıra vücutta biriken toksinlerin de dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır.

Güne ne içerek başlamak?

Kahvaltıyı ihmal etmeyin

Dünyadaki tüm uzmanlar kahvaltının en önemli öğün olduğu konusunda birleşiyor. Kahvaltı uzun süren açlık sonrasında düşen kan şekeri seviyesini yükselterek, güne zinde ve enerjik başlamayı sağlar.

Güne ne içerek başlamak?

Keyifli bir sabah şarkısı seçin

Araştırmalar, sabahları uyandığımızda müzik dinlemenin günü daha iyi hale getirdiğini ortaya koyuyor. Sevilen bir parçayı dinlemek, güne olumlu düşüncelerle başlamanın en iyi yöntemleri arasında yer alıyor.

Ilık bir duş alın

Birçoğumuz sabah uyandıktan sonra ya da gece yatmadan önce duş almayı tercih ediyoruz. Araştırmalara göre, stresli çalışanlar için ideal olan sabah duş almak. Duş, rahatlatıcı etkiye sahipken aynı zamanda uyanmayı da sağlıyor.

Güne ne içerek başlamak?

Telefon ve e-postalardan uzak durun

Telefon ve e-postalar hayatımızın bir parçası durumunda. Ancak kahvaltı yapmadan, tam olarak uyanamadan ve günü planlamadan telefonları, mesajları ve e-postaları yanıtlamak stresi artırıyor. O nedenle kahvaltı ve sabah bakımı rutinlerini tamamladıktan sonra telefonların ve maillerin yanıtlanması öneriliyor.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

  Copyright © 2021