Wuhan ’da yeni bir virüs keşfedildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Wuhan kentinde yapılan bir incelemede ‘NeoCov’ adı verilen yeni bir koronavirüs keşfedildi.

Wuhan 2019 yılında adını koronavirüsün tüm dünyaya yayıldığı kent olarak hafızalara kazıldı. 3 yıla yakın süredir dünyanın bambaşka bir boyuta geçmesine vesile olan kent, şimdi de yeni bir vüris ile gündemde.

Kovid-19 virüsünün ortaya çıktığı Wuhan’daki Viroloji Enstitüsü’nde görevli Çinli uzmanlar; Güney Afrika’dan gelen yarasalar üzerinde yaptıkları testlerde “NeoCov” adını verdikleri yeni bir koronavirüs keşfettiklerini duyurdu.

Yakın akraba

Dünya Sağlık Örgütü, ayrıca bu yeni virüsle ilgili daha geniş araştırma yapılması gerektiğini açıkladı. Özelikle Çinli bilim insanları ise virüsün insanlar için de tehdit oluşturabileceğini belirtti.

Virüsün Suudi Arabistan’da 2021 yılında ortaya çıkan koronavirüs MERS ile ‘yakın akraba’  olduğu açıklandı.

Wuhan
Koronavirüsün yayıldığı Wuhan’da yeni bir virüs ortaya çıktı.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre insanlarda enfeksiyona yol açan hastalıkların yüzde 75’i vahşi hayvanlar, en çok da yarasalardan kaynaklanıyor.

Wuhan 

Vuhan veya Wuhan : Çin Halk Cumhuriyeti’nin Hubei eyaletine bağlı bir eyalet altı şehirdir. Hubei’nin yönetim merkezi ve en büyük şehridir. Çin’in en büyük metropollerinden biri olup “Ulusal Merkezi Şehir” olarak kılınmıştır. Ayrıca bölgenin siyasi, ekonomik, finansal, ticarî, lojistik, bilim, teknoloji, kültürel, eğitim, ulaşım ve iletişim merkezidir. 2020 yılı itibarıyla nüfus açısından dünyanın en büyük 42. metropolü olduğu tahmin edilmektedir.

2019 yılının sonunda SARS-CoV-2 virüsü Vuhan’da ortaya çıktı ve salgın hâline geldi. Ayrıca virüsün daha fazla yayılmasına engel olmak maksadıyla Çin Hükûmeti; 23 Ocak 2020 tarihinde şehri tecrit ettirdi. Bununla birlikte 8 Nisan 2020 tarihinde bu tecrit sona erdi ve dış trafiğe tekrar izin verildi.

Wuhan ’da yeni bir virüs keşfedildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!