Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Wuhan ’da yeni bir virüs keşfedildi

Wuhan kentinde yapılan bir incelemede ‘NeoCov’ adı verilen yeni bir koronavirüs keşfedildi.

Wuhan 2019 yılında adını koronavirüsün tüm dünyaya yayıldığı kent olarak hafızalara kazıldı. 3 yıla yakın süredir dünyanın bambaşka bir boyuta geçmesine vesile olan kent, şimdi de yeni bir vüris ile gündemde.

Kovid-19 virüsünün ortaya çıktığı Wuhan’daki Viroloji Enstitüsü’nde görevli Çinli uzmanlar; Güney Afrika’dan gelen yarasalar üzerinde yaptıkları testlerde “NeoCov” adını verdikleri yeni bir koronavirüs keşfettiklerini duyurdu.

Yakın akraba

Dünya Sağlık Örgütü, ayrıca bu yeni virüsle ilgili daha geniş araştırma yapılması gerektiğini açıkladı. Özelikle Çinli bilim insanları ise virüsün insanlar için de tehdit oluşturabileceğini belirtti.

Virüsün Suudi Arabistan’da 2021 yılında ortaya çıkan koronavirüs MERS ile ‘yakın akraba’  olduğu açıklandı.

Wuhan

Koronavirüsün yayıldığı Wuhan’da yeni bir virüs ortaya çıktı.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre insanlarda enfeksiyona yol açan hastalıkların yüzde 75’i vahşi hayvanlar, en çok da yarasalardan kaynaklanıyor.

Wuhan 

Vuhan veya Wuhan : Çin Halk Cumhuriyeti’nin Hubei eyaletine bağlı bir eyalet altı şehirdir. Hubei’nin yönetim merkezi ve en büyük şehridir. Çin’in en büyük metropollerinden biri olup “Ulusal Merkezi Şehir” olarak kılınmıştır. Ayrıca bölgenin siyasi, ekonomik, finansal, ticarî, lojistik, bilim, teknoloji, kültürel, eğitim, ulaşım ve iletişim merkezidir. 2020 yılı itibarıyla nüfus açısından dünyanın en büyük 42. metropolü olduğu tahmin edilmektedir.

2019 yılının sonunda SARS-CoV-2 virüsü Vuhan’da ortaya çıktı ve salgın hâline geldi. Ayrıca virüsün daha fazla yayılmasına engel olmak maksadıyla Çin Hükûmeti; 23 Ocak 2020 tarihinde şehri tecrit ettirdi. Bununla birlikte 8 Nisan 2020 tarihinde bu tecrit sona erdi ve dış trafiğe tekrar izin verildi.

Yorum Yap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Editör

Gündem

Rusya’dan Samsun’a Charter uçuş yapılacak

Rusya’dan Samsun’da gelecek yıl 2-3 Charter uçuş yapılacak.

Atakum Belediye Başkanlığı ve Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATİD) destekleriyle Orta Karadeniz Destinasyon paneli düzenlendi.

Panelist olarak Türkiye’nin önemli tur operatörlerinden Samsun’a geldi. Anex Tur Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar, Mercan Turizm Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Mengü, ETS Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Suat Özbek, ve ALTİD Başkanı ve TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi Burhanettin Sili, katılımı ile gerçekleşti.

Charter uçuş

Charter uçuş sözü

Panelde konuşan Anex Tur Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar şunları söyledi:

“İlk adımı yerel yönetimler atmalı. Bizlerin buraya çalışabilmemiz için önce hedef pazarların ve hedef kitlelerin belirlenmesi lazım. Kesinlikle reklam çalışmaları yapılmalı ki bizimde elimiz güçlensin. Sonrası çok daha kolay olacaktır. Önümüzdeki sene Rusya’dan Samsuna 2-3 deneme Charter uçuş yapacağım. Size bunun sözünü verebilirim.”

En büyük sıkıntı direk uçuş…

Mercan Turizm Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Mengü de, “Bölgenin yabancısı değiliz. Doğu Karadeniz’in şimdiki haline bizimde büyük katkılarımız oldu. Aynı şekilde Ordu’ya kadar çalışıyoruz. Bu destinasyona Samsun’unu da eklemek istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız var. Ama en büyük sıkıntımız direk uçuşların olmaması. Bunun çözülmesi önemli. Yerel yönetimler olarak gerekli adımlar atıldığında biz bu bölgeye çalışmaya hazırız” ifdalerini kullandı.

ETS Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Suat Özbek ise, “Bir hikâye yaratmak çok önemli. Bunun örneklerini Avrupa da çok fazla görüyoruz. Buranında bir hikâyeye ihtiyacı var. Bu konuda dizi ve flimler çok etkili oluyor. Binlerce yıllık Kapadokya’yı bizler Asmalı Konak sayesinde satmaya başladık” diye konuştu.

Charter uçuş

Samsun’da Orta Karadeniz Destinasyon paneli düzenlendi.

Panelde konuşan ALTİD Başkanı Burhanettin Sili de şöyle konuştu:

“Bölge Akdeniz gibi kitle turizmine uygun değil. Bunu bir dezavantaj olarak görmemek lazım. Artık müşteriler daha küçük ölçekli tesisler ve kum, güneş, deniz harici yerleri tercih ediyor.

Ayakları yere basan bir büyüme ile yola devam etmek lazım. Ayrıca Turizm Bakanlığı TGA’da ve Türkiye Otelciler Federasyonunda Yönetim Kurulu Üyesi Karadeniz Başkanı Murat Toktaş’ın da her platformda büyük çabaları var. Bu da size önemli bir avantaj sağlıyor.”

Paneli değerlendiren KATİD Başkanı, TÜROFED ve TGA Yönetim Kurulu Üyesi Murat Toktaş, “Bizim için son derece önemli bir panel oldu. Bu kadar değerli katılımcıların bir arada olması bölge turizmcilerine ve yerel yönetimlere güzel enerji verdi.

Çıkan sonuçlar çok önemli. Bu çalışmaları sürdürebilir kılabilirsek bölgeye büyük katkısı olacaktır. Artık top bizde, söylemden eyleme geçme zamanı geldi” dedi.

Charter uçuş

Okumaya devam et

Editörden

Yabancılar Çarşısı elektrik üretecek

Yabancılar Çarşısı

Yabancılar Çarşısı hem elektrik üretecek hem de daha çevreci olacak.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Yabancılar Çarşısında çalışma başlattı. Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından Yabancılar Çarşısı’nın çatısı sandviç panel levha ile kaplanıyor.

Bu çalışmayla yazın sıcaktan, kışın ise soğuktan olumsuz etkilenen çarşının bu problemi ortadan kaldırılıyor. 9 bloklu çarşıda çalışmaların 3’te 1 ‘i tamamlandı.

Yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. Otomatik havalandırma kapaklarıyla hava sirkülasyonunun da sağlanacağı çarşıda esnaflar artık daha nezih bir ortamda hizmet sunacak.

Yabancılar Çarşısının çatısına GES kurulacak

Fen İşleri Dairesi tarafından yürütülen çatı çalışmalarının tamamlanmasının ardından Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığının hazırladığı Güneş Enerjisi Santrali (GES) projesinin yapımına başlanacak.

Şu an ihale aşamasında olan projeyle Yabancılar Çarşısı’nın çatısı kurulacak güneş enerji sistemi panelleriyle 2.35 MW elektrik üretilecek. 5 bin 760 panelin kurulacağı sistem 1000 evin bir yıllık elektrik tüketimini karşılayacak oranda üretim yapacak.

Yabancılar Çarşısı

Yabancılar Çarşısı, Büyükşehir Belediyesi’nin projesi ile elektrik üretecek.

Büyükşehir ile esnaf arasında sıfır atık protokolü

Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Yabancılar Çarşısı Derneği arasında sıfır atık iş birliği protokolü de imzalandı. Protokol kapsamın sıfır atık anlayışıyla hareket edecek esnaf, enerji tüketimi konusunda da ekstra hassasiyet gösterecek ve plastik kullanımını da azaltacak.

Büyükşehir Belediyesi de sıfır atık konteynırları ve ayrıştırma alanları kurarak esnafa destek olacak.

Yine protokol kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından teknik altyapı oluşturularak su ayak izi uygulaması yapılacak ve yağmur suları toplanarak yeşil alan sulamalarında kullanılacak.

Mustafa Demir

Başkan Mustafa Demir, esnafı ziyaret edip sorunlarını dinledi.

Türkiye’ye örnek çalışma

Yabancılar Çarşısı esnafını ziyaret ederek sohbet eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Biz elektriğini üreten, daha çevreci ve daha modern bir çarşı için çalışıyoruz. Çatı imalatı devam ediyor.

Esnafımız yazın serin kışın sıcak bir ortamda çalışacak. Bu çatıya kuracağımız panellerle elektrik üreteceğiz. Yani bu çalışma sonucunda kendi enerjisini üreten sıfır atık konseptli, su ayak izi olan bir çarşı ortaya çıkacak.

Biz enerjiyi verimli kullanma noktasında Türkiye’ye örnek bir belediyeyiz. Bu çalışmada yine örnek teşkil edeceklerden biri” dedi.

Yabancılar Çarşısı

Büyükşehir’e ne kadar teşekkür etsek az

Isı yalıtımlı yeni çatı sayesinde yazın serin, kışın ise sıcak bir ortama kavuşacaklarını ifade eden Samsun Yabancılar Çarşısı Dernek Başkanı Alaaddin Sayın, “Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir‘e ne kadar teşekkür etsek az.

Alaaddin Sayın

Dernek Başkanı Alaaddin Sayın. (Fotograftaki)

Yeni çatımız uluslararası standartlara uygun olarak yapılıyor. Yazın serin, kışın ise sıcaklık sağlayacak. Ayrıca çatının üstüne yerleştirilecek güneş panelleriyle de elektrik üretilecek.

Ayrıca otomatik havalandırma kapaklarımız olacak. Çarşımız böylece insanların gezebileceği nezih bir ortam haline gelecek” ifadelerini kullandı.

Olcay İnanç

Yabancılar Çarşısı Esnaf Odası Başkanı Olcay İnanç. (Fotoğraftaki)

Yeni çatının işlere de olumlu yansıyacağını belirten Yabancılar Çarşısı Esnaf Odası Başkanı Olcay İnanç ise, “Proje tamamlanınca çarşıya gelen misafirler rahat alışveriş yapacaklar. Projeyi hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi’ne çarşı esnafı olarak teşekkür ederiz” diye konuştu.

Okumaya devam et

Gündem

Balık denetimi yapıldı, 50 bin lira ceza

balık

Samsun’da ekipler tarafından balık denetimi yapıldı. Boy kuralına uymayanlara 50 bin liraya kadar ceza uygulandı.

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri denetim yaptı. Boy denetiminde çok zayıda kişiye para cezası uygulandı.

Türkiye karasularında avlananların yaklaşık yüzde 70’i Karadeniz’den çıkarılıyor. Avcılığın yüzde 60’ını ise hamsi oluşturuyor.

Karadeniz’in balık popülasyonunu bilinçsiz ve küçük boyda avcılık yaparak tüketilemeyeceği bu konuda uyarı yapıldı.

balık

Balık işleme tesisi

Bu konuda denetimler hız kesmeden sürüyor. Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi :

“İlimiz genelinde yoğun olarak hamsi ve çaça avcılığı yapılmakta. Avlanan hamsinin bir kısmı ile çaçanın tamamı un ve yağı fabrikalarında işlenmekte.

İlimizde bu amaçla kurulmuş olan 3 adet Balık Unu ve Yağı Fabrikası mevcut. Mevsimine göre avcılığı yapılan ve ticari değeri olanlar insan tüketimine sunularak ülke ekonomisi ve insanımızın beslenmesine önemli katkılar sağlamakta.

balık denetimi

Genel olarak Orta Su Trolü, Gırgır, Uzatma Ağları ve Algarna Yöntemi ile Su Ürünleri Avcılığı yapılmakta. 6 adet balık işleme ve değerlendirme tesisi mevcut.

Bu tesislerde genel olarak hamsi, alabalık ve deniz salyongozu işlenmekte ve İşlenen bu ürünler başta AB ülkeleri olmak üzere Japonya, Kore, Çin gibi Ortadoğu ülkelerine İhraç edilmekte.

İhraç edilen bu ürünler karşılığında İlimiz ekonomisine yıllık 20 milyon dolar tutarında bir döviz girdisi sağlanmakta.

6 bin kiyi çalışıyor

İlimizde 490 adedi denizlerde ve 122 adet de İç sularda olmak üzere 612 adet çeşitli boy ve uzunluklarında balıkçı gemisi mevcut.

Deniz teknelerinin 158’i 12 metrenin üzerinde olup, bu tekneler genel olarak gırgır ve trol avcılığı yapmaktadırlar.

Güçlü bir filoya sahip olan ilimiz; su ürünleri sektörü ile il ve ülke ekonomisine önemli katkılar sunmakta.

Bu teknelerde yaklaşık 6 bin 179 ruhsatlı gerçek kişi çalışmakta ve ayrıca 4 bin 887 adet de amatör balıkçı belgesine sahip vatandaşımız bulunmakta.

Ülkemizin en iyi balık hallerinden birisi ilimizde bulunmakta olup ilimiz sınırlarında ve diğer illerde avcılığı yapılan balıkların büyük bir kısmı bu balık halinden satışı yapılarak diğer illere gitmektedir.

balık

Deniz, iç sular, karaya çıkış noktaları, balık hali, nakil güzergâhları, işleme ve değerlendirme tesisleri, soğuk hava depoları ile toptan ve perakende satış yerlerinde; kurallara uygun çalışanlarımızın haklarının korunması ve yasadışı su ürünleri avcılığında caydırıcılığın sağlanması amacıyla getirilen yeni düzenlemelerin etkin bir şekilde uygulanması için denetimler yapılmaktadır.

Devletimizin su ürünleri politikalarının ana hedefinin, halkımıza bol ve ucuz balık sağlamak olduğu kadar; deniz, göl, baraj ve nehirlerdeki su ürünleri ve kaynaklarını koruyarak sürdürülebilir avcılık yöntemlerinin geliştirilmesini sağlamak olduğunu biliyoruz.

Unutulmamalıdır ki; doğal kaynaklar sonsuz değildir. Bu kaynaklar, gelecek nesillere aktaracağımız birer emanettir. Bu nedenledir ki koruma ve kullanma dengesini mutlaka gözetmek zorundayız.

50 bin lira ceza

Özellikle küçük boyda olanları avlamaktan ve satmaktan kaçınmaları gerekir.

Kurallara uymayanların takibi ve getirilen düzenlemelere uygun avlanmanın temini için İl Müdürlüğümüzün ilgili birimleri tüm imkânlar seferber edilerek denetimlere devam etmektedir.

Bunun için her türlü teknik ve altyapı önlemler de alınmış durumdadır.

Küçük boyda el konulan su ürünleri yem fabrikalarına satılmakta veya hayır kurumlarına bağışlanmaktadır.

Getirilen yeni düzenlemeler sonucu idari yaptırımlar ağırlaştırılmıştır. Örneğin geçmişte 1635 lira ile 5 bin TL arasında değişen cezalar, yeni değişiklikle birlikte 5 bin ile 50 bin TL arasına çıkartılmıştır.

2021- 2022 yılı av sezonun da il müdürlüğümüz denetim elemanlarınca ilimiz sınırları dâhilinde;

hal ve barınakları, yol güzergâhları ve perakende satış yerlerinde olmak üzere toplam 2 bin 645 adet su ürünleri denetimi yapılarak bu denetimler sonucu 75 kişi veya kuruluşa ihlalleri nedeniyle takribi 400 bin TL İdari para cezası uygulanmıştır.

Bu tür yaptırımlara maruz kalmaması için dikkatli olmalarını hatırlatır, bol bereketli bir sezon dilerim.”

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021 | Tüm hakları saklıdır. İnternet sitesinde yer alan görsel ve metinlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.