Vennas Akyol

Vennas Akyol : Gerçek bir yaşam öyküsü

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vennas Akyol; Dünyada ve Türkiye’de havayolu ikram şirketi işleten tek kadın patron

Vennas Akyol, 24 yıl önce Çarşamba Havalimanı’nda büfe işletmecisi olarak girdiği havacılık sektörüne dünyanın ve Türkiye’nin patronu kadın olan ilk havayolu ikram şirketini kurarak devam etti.

Vennas Akyol kurduğu şirket ile 2006 yılından bu yana başta THY olmak üzere bir çok havayolu şirketi, charter uçaklarının yanı sıra Cumhurbaşkanlığı uçak filosuna ikram hizmeti vermeyi sürdürüyor.

İkramları hazırlayan mutfaktaki çalışanların tamamı ise kadınlardan oluşuyor. Sadece ikramların yüklenmesi ve ulaştırılması sürecinde erkek personel görev alıyor.

Vennas Akyol, başarı hikayesini şöyle anlattı:

Vennas Akyol şunları söyledi:

“1998’de Samsun Çarşamba Havalimanı’nda işletmeler için ihaleye girip ilk olarak büfe açtım. 2000’li yıllarda kafe ihalesine girip kazandım. Havacılık çok hoşuma gitmeye başladı ve yiyecek-içecek sektörüne girmeye karar verdim. 2006 yılında havaalanındaki restoran ihalesini kazandım.

Vennas Akyol
Fotoğraflar Büyükşehir Belediyesi’nin yayın organız samsunedergi.com dan alınmıştır.

Şimdi çok şükür ki neredeyse her ilde bir havalimanına sahip bir potansiyelde ülkemiz. Ardından uçak ikramı vermeye karar verdim.

2006 yılında çok ciddi bir şekilde bu süreç başladı. Hakikaten çok uzun uğraşlar ve eğitimlerle ‘C grubu çalışma ruhsatını alıp uçak ikram işine başladık. 2022 yılındayız ve hala uçak ikram işini yapıyoruz.

Başta Türk Hava Yolları olmak üzere diğer havayolu şirketleri, charter uçaklarının yanı sıra Cumhurbaşkanlığı uçak filosuna da hizmet veriyoruz. Bütün Anadolu’daki tedariki soğuk zincir ile sağlıyoruz.

Çok keyif aldığım onur duyduğum bir iş uçak ikram işi. Havacılığın içinde tesadüfen böyle bir hikâye ile başladım. Bu işi çok severek yapıyorum. Bu maddiyatın dışında çok keyif alarak yaptığım bir iş.

Sadece Karadeniz değil, Kayseri, Malatya, Ordu, Sinop, Amasya, Anadolu’daki birçok ildeki havalimanlarına yüklemeyi yapıyoruz.

Çok geniş kapsamlı olan ve sadece uçak ikramını hazırladığımız bir mutfağımız var. Bize ikramlarla ilgili talep edilen listeler yaklaşık bir hafta öncesinden bildiriliyor. Yüklemeyi soğuk zinciri kırmadan çok özenli bir şekilde yapıyoruz. Bizden istenilen talep doğrultusunda hareket ediyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın uçağına yüklemeler yapıyoruz. Bizden çok memnunlar ve bundan dolayı çok gururlu ve onurluyuz. Ne zaman ihtiyaç hissederlerse her zaman emirlerindeyiz.

Çok büyük ve güçlü uçak ikram şirketleri var tabii ki ama, Türkiye’de ve dünyada işletmecisi kadın olan hiçbir uçak ikram şirketi yok. Bu da benim için ayrıca bir gurur kaynağı.

İkramların hazırlanmasında mutfağımızda tamamen kadınlar çalışıyor. Erkek personel sadece yükleme ve yüklenen ikramın teslimat sürecinde yer alıyor.

Vennas Akyol

Vennas Akyol : İkram mutfağının hepsi kadın personel

Biraz ayrımcılık yapıyor gibi olmayı da istemiyorum ama, kadınlardaki sorumluluk duygusu çok yüksek. Biz kadınlar aynı anda 3-5 işi yapıp aynı anda 3-5 şeyi düşünebilen bir beyne ve yüreğe sahibiz.

Tabii ki erkekler mutfakta çok başarılı ama ikram işi çok dikkat gerektiren, detayları çok olan bir iş. Kadınlar küçük küçük şeyleri santimli daha minimalize emekle yaparlar.

O yüzden de mutfakta kadınla çalışmak beni daha çok mutlu ediyor, çünkü titiz davranılması gerekiyor. İkram işinde en ufak bir hataya yer yok.

Bir restoran işletiyorsanız, yapılan bir hata sonrasında mutsuz olan müşterinizden özür dilersiniz, hesap almazsınız, bir şekilde hatanızı telafi edebilirsiniz ama, uçak ikram işi böyle bir şey değil.

Bu çok önemli, çok ciddi sorumlulukları olan ve yükü çok ağır bir iş. Orada yaptığınız bir yanlışın bedelini ödeyemezsiniz. O yüzden çok daha dikkat edilmesi gerekiyor. Bu nedenle ikram mutfağının hepsi kadın personelden oluşuyor.

Birçok kadının bir fikri ve yapmak istedikleri var belki ama iş dünyasına ilk adımı atma noktasında yeterli cesareti kendilerinde bulamayabiliyor. Bu anlamda kadınlara neler söylemek istersiniz?

Vennas Akyol : Küçücük bir büfe ile başladım

Havacılık alanı benim vazgeçemeyeceğim bir şey. Ayaklarımın yere basmasındaki en kıymetli şey. Havaalanı sayesinde ben bu noktaya geldim, o bana güç verdi. Küçücük bir büfe ile başladım ama havaalanın içindeydi.

Oradaki minnet başka bir şey. Onun için havacılık sektörü çok kıymetli benim için, çok onur duyduğum bir sektör. Ülkemizde neredeyse her bir şehire bir havalimanı yapılıyor.

Bunlar çok ciddi yatırımlar. Dışarıdan bakıldığında ‘Ne var bu yatırımda’ deniyor ama işin içinde olunca öyle denmesi biraz haksızlık oluyor. Havacılık sektörü çok büyük bir ivme kazandı.

Hayalim bir gün Samsun Çarşamba Havalimanı’nın kapısında ‘Ven Air’ yazmasıyla ilgili bir hayal. Ben istiyorum, gerisini Allah bilir. En büyük hayalim bu. Hayallerin sınırı olmamalı. Hayallerinizi kısıtlarsanız ömrünüz biter.”

Vennas Akyol : Gerçek bir yaşam öyküsü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!