Vedat Türkali ; Toplumcu-gerçekçi bir yazar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1919 Samsun doğumlu Vedat Türkali ; romancı, şair ve senaristtir. Asıl ismi Abdülkadir Pirhasan’dır. Toplumcu-gerçekçi edebiyatımızın en önemli temsilcilerindendir. Yaşamı sinemayla, şiirle, romanla, sosyalizmle mayalanmış bir kültür ve politika insanıdır. Aktif olarak içinde bulunduğu durumu ustaca anlattığı ‘Bir Gün Tek Başına’, ‘Tek Kişilik Ölüm’, ‘Güven’  gibi romanlarıyla yeni bir dünya tasviriyle karşı karşıya bırakır okuru.

1950 yılına kadar yazılarını ‘Hasan Denizli’ ismini kullanarak yazdı. 1951 yılında siyasal nedenlerle tutuklanarak 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Çıktığında ‘Vedat Türkali’ isimini alıp, Rıfat Ilgaz ile birlikte ‘Gar Yayınları’nı kurdu.

Türk edebiyatına ve siyasal yaşamına verdiği emeklerle beraber; 8 roman, 11 senaryo, 1 şiir, 3 oyun, 2 anı, 5 yazılarından oluşan geniş bir koleksiyon bıraktı. ‘Altın Portakal’dan, ‘Orhan Kemal Roman Ödülü’ne kadar onlarca ödül aldı.

26 Ağustos 2016’da kaybettiğimiz Sevgili Vedat Türkali; oyuncu Deniz Türkali ve yönetmen Barış Pirhasan’ın babası, şarkıcı Zeynep Casalini’nin dedesidir.

Işıklarla uyu VEDAT dede…

Mutlak Tanışmanız  Gereken Eserleri…

Mavi  Karanlık
Ayrıntı Yayınları
448 Sayfa

Vedat Türkali’nin ikinci kitabı olan ‘Mavi Karanlık’; 12 Eylül 1980 darbesi öncesinde, Bodrum’da aydınlar arasında geçen kaotik bir iç savaş romanıdır. Olayların eksenini, doktora öğrencisi Nergis’in ölümle tehdit edilen sevgilisi, fizik asistanı Korhan’ı ölümden kurtarmak için Bodrum’a getirişi, orada eski sevgilisi Özgür’le karşılaşması oluşturuyor.

Mavi karanlık; Vedat Türkali’nin ikinci kitabı.

Bir Gün Tek Başına
Ayrıntı Yayınları
752 Sayfa

1974 yılında ‘Milliyet Yayınları Roman Yarışması’nda birincilik ödülü almıştır.  700 sayfalık bu roman; 27 Mayıs 1960 darbesine yaklaşılırken son 5-6 aylık zaman diliminde geçer. Günsel’le Kenan’ın aşkının perde arkasında kıvıl kıvıl kaynayan bir toplum. Kenan’ın iki tokatta yüz geri ettiği yolun yiğit savaşçıları ‘Baba’ ve ‘Hasan’ın yılmaz mücadeleleri.

Bir gün tek başına; toplumun kargaşası içinde birbirine tutunan insanların dramını ve umudunu anlatıyor.

Güven
Ayrıntı Yayınları
800 Sayfa (1.Cilt)
576 Sayfa (2.Cilt)

Türkali’nin 50 yılda yazdığı iki ciltlik roman. Bu romanı yazma düşüncesi 1944’te başlar. İlk kez iki cilt olarak 1999’da çıkar. ‘Savaş Yılları’, ‘Kara Duvarın Gölgesinde’ ve ‘Daldaki Kiraz’ adlı 3 kitaplık birinci cilt 800 sayfadır. Vedat Türkali, ‘Güven’ romanını, 27 Ocak 1945’te Sansaryan Han’da ‘Güvenlik’te soruşturma sırasında yaşamını yitiren gerçek insan, Hasan Basri Alp’in anısına adamıştır. ‘Savaş Bitiyor’ ve ‘Savaş Başlıyor’ başlıklı dördüncü ve beşinci kitapları kapsayan ‘Güven’in ikinci cildi 576 sayfadır.

Vedat Türkali, iki ciltlik romanını tam 50 yılda yazıyor.

Haftanın Tavsiyeleri…

Ölmeye Yatmak
Adalet Ağaoğlu
Everest Yayınları
400 Sayfa

Adalet Ağaoğlu’nun ‘Ölmeye Yatmak’ adlı romanı, kadının cins kimliğini, bireyselliğini el yordamıyla araması, sorgulamasını ifade eder. Cumhuriyet kadın aydınının özgürlük ve dişilik arasındaki çıkmazını, bu romanındaki kadın tiplemesi, Aysel çok iyi bir şekilde betimler.

Nilüfer Göle

Adalet Ağaoğlu, romanda kimliğini arayan kadınlara odaklanıyor.

Kardeşini Doğurmak
Büşra Sanay
Doğan Kitap
372 Sayfa

Ensest; Türkiye’nin en mahrem yerinde görülmeyen, görmezden gelinen bir yara. Haber spikeri Büşra Sanay, yıllarca süren titiz bir çalışmayla ensest mağdurlarından ailelere, sosyologlardan ilahiyatçılara, hukukçulardan eğitimcilere, psikologlardan adli tıpçılara kadar her kesimden insanla konuşarak Türkiye’nin ensest tablosunu ortaya çıkardı.

Spiker Büşra Sanay, Türkiye’nin görmezden gelinen bir konusuna değiniyor.

İçimdeki Müzik
Sharon M. Draper
Zeynek Kürük (çevirmen)
Timaş Genç
256 Sayfa

İngiltere’nin saygın edebiyat ödüllerinden Coratta Scott King ödüllü yazar Sharon M. Draper’dan hüzün ve umut dolu soluksuz okunacak bir roman. 11 yaşındaki Melody’nin hastalığının adı beyin felci. Yürüyemiyor, konuşamıyor, tekerlekli sandalyeye mahkum. Hiçbir uzvuna komut veremeyen bu küçük kızın beyni ise mükemmel işliyor. Hikaye Melody’nin öğretmenlerine, arkadaşlarına, komşularına kısaca dış dünyaya kendini kanıtlama çabasını anlatıyor. İncelikli, naif, akıcı, komik, ilham verici bir eser.

İçimdeki müzik; gerçek bir yaşam öyküsünden ilham alınarak kaleme alınmış bir eser.

Nataşa’nın Dansı
Orlando Figes
Figen Dereli (çevirmen)
Yapı Kredi Yayınları
598 Sayfa

Nataşa’nın dansı; bir fikir ve kültür tarihi olarak tamamen farklı bu iki dünyanın, üst sınıfın Avrupai kültürü ile köylü sınıfının Rus kültürünün karşılaşmasını ele alıyor. Böylece sanatı, kurguyu, günlükleri, mektupları, anı kitaplarını kullanarak ortak Rus duyarlığının görünmez bağlarını sunuyor; tıpkı Tolstoy’un ünlü dans sahnesinde hayal ettiği gibi.

Orlando Figes, kitabında Rus kültür tarihine odaklanıyor.

İrfan ŞEN.

Vedat Türkali ; Toplumcu-gerçekçi bir yazar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!