Uyku bozukluğu yaşlıların hayatını olumsuz etkiyor

Uyku bozukluğu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uyku bozukluğu, yaşlıları biyolojik, sosyal ve psikolojik olarak etkiliyor. Yapılan araştırma, yaşam kalitesinin düşük olmasının gece kötü uyku kalitesiyle ilişkili olduğunu ortaya koydu.

Uyku bozukluğu, yaşlıları nasıl etkiliyor. Samsun’da uzmanlar bu konu üzerine bir araştırma yaptı.

Yaşlanma süreci ile birlikte, normal uyku düzeninde bazı değişiklikler meydana gelir. Daha spesifik olarak, uyku kalitesi düşer ve uykusuzluk şikayetleri artar. Uyku bozukluklarının yaşlıları biyolojik, sosyal ve psikolojik olarak etkiler. Bu durum onların günlük yaşamlarını etkiler. Hatta hayati tehlike oluşturabilecek kazalara neden olabilir.

Uyku bozukluğu
Huzurevinde Yaşayan Yaşlı Bireylerin Uyku Kalitesi ve Etkileyen Faktörler incelendi.

Yaşlılardaki uyku bozukluğu hayati risk

Samsun’da Aile Hekimi Dr. Nur Şimşek Yurt, bu konu üzerinde bir çalışma yaptı. “Huzurevinde Yaşayan Yaşlı Bireylerin Uyku Kalitesi ve Etkileyen Faktörler” araştırıldı. Çalışma Konuralp Tıp Dergisi’nde İngilizce olarak yayımlandı. Derginin geçen nisan ayındaki sayısında yayımlanan araştırma, çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Özellikle 65 yaş ve üzeri yaşlı bireylerde uyku bozukluğu oranı belirlendi. Kapsamlı geriatrik değerlendirme ile uyku kalitesini etkileyen faktörlerin incelendi. Araştırmaya Samsun’daki iki huzurevinden 84 kişi katıldı.

Uyku bozukluğu
Aile hekimleri tarafından huzurevinde kalan yaşlıların uyku durumları araştırıldı.

Yaş ortalaması 77 olan katılımcıların uyku düzenleri incelendi. Yüzde 26’sı kadın olan katılımcıların yüzde 23.8’i geceleri kötü uyku kalitesine sahip. Yüzde 42.9’unun ise gündüz uykululuk durumuna sahip olduğu saptandı. Depresif semptomların varlığının gece uyku kalitesi ve gündüz uykululuk durumu ile ilişkili olduğu da ortaya çıktı.

Uyku bozukluğu araştırmasının sonucu

Araştırmanın sonucunda bir değerlendirme yapıldı. Değerlendirmede şöyle denildi;

Depresif semptomların varlığı gece kötü uyku kalitesine ve gündüz uykululuğunun artmasına neden oluyor. Sonuç olarak demansı olan kişilerin, geceleri kötü uyku kalitesine sahip olduğu ifade edildi. Ayrıca yaşam kalitesinin düşük olmasının gece kötü uyku kalitesiyle de ilişkili.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Uyku bozukluğu yaşlıların hayatını olumsuz etkiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!