Uyku apnesi erkeklerde 3 kat daha fazla görülüyor!

Uyku apnesi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uyku apnesi erkeklerde 3 kat daha fazla görülüyor…

Dünya çapında milyonlarca kişi uyku apnesi yaşıyor. Bu problemin en yaygın belirtilerinden horlama, artık başlı başına bir rahatsızlık olarak kabul ediliyor.

Horlama ve uyku apnesinin erkeklerde 3 kat daha fazla görülüyor. Çene Yüz Protezi Uzmanı Dr. Tuğrul Saygı ise iki sorun içinde tedavinin mümkün olduğunu belirtti.

İnsan bedeninde rahatsızlıklara neden olan en yaygın ve potansiyel faktörlerin başında uyku apnesi geliyor. Özellikle bu durum, kişilerde yorgunluk, depresyon, konsantrasyon bozukluğu gibi birçok etki yaratıyor.

Uzun vadede de felç, metabolik işlev bozukluğu, kalp krizi, obezite gibi hastalıklara yol açıyor. Uyku apnesinin en yaygın belirtilerinde baş ağrısı ve sık uyanma gibi faktörler bulunurken, kendi başına da bir rahatsızlık olarak kabul gören horlama ise en sık rastlanan belirti olarak kaydediliyor.

Uyku Apnesi

Çene ve Yüz Protezi Uzmanı Dr. Tuğrul Saygı bu konuda şunları söyledi:

“Uyku apnesi sıklığının cinsiyet, meslek ve yaş gruplarına göre değişkenlik gösteriyor. Birçok uyku bozukluğu rahatsızlığı gibi uyku apnesi de tespiti zor hastalıklar arasında yer alıylor. Ayrıca bu durum insanların gözardı ettiği gündelik rahatsızlıklar apnenin belirtisi olabiliyor.

Örneğin kadın hastaların yüzde 70’i baş ağrısı ve depresyondan şikayet ediyor. Ayrıca erkeklerin yüzde 80’i de gün içinde uykulu olmaktan yakınıyor.

İki cinsiyette de görülen belirtilerin başında ise horlama geliyor. Aslında sürekli horlamak uyku apnesinin tespit edilmesine kapı aralarken, iki sorun için de tedavi mümkün.”

Uyku Apnesi

Uyku apnesi yaşayah insanların yüzde 25’i kalp

2022’nin ilk 6 ayında DentGroup bünyesinde kaydettikleri istatistiklerden hareketle horlama ve uyku apnesinin kadınlara kıyasla erkeklerde daha fazla göründüğünü belirten Dr. Tuğrul Saygı, bu hastalıkların neden ve belirtilerini şu sözlerle açıkladı:

“Uyku apnesi ve horlama yaşayan insanların yüzde 25’i kalp, yüzde 75’i ise kilo problemine sahip. Özellikle erkeklerde ise 3 kat fazla görülüyor.

Ayrıca bunun sebebine baktığımızda, erkeklerin boyun bölgesindeki yağlanmanın solunum yolunun daralmasına yol açtığını görüyoruz.

Kadınlardaki östrojen hormonunun ise uyku apnesi oluşumunu engellediğini biliyoruz. Fakat özellikle menopoz dönemindeki her 2 kadından birinde de bu durum ve horlama gözleniyor.

Bu dönemde kadınların testosteron hormonunu daha fazla salgılaması apne riskini yüzde 50’ye çıkarıyor” ifadelerini kullandı.

Uyku

Hareketsiz meslekler uyku apnesine davetiye çıkarıyor

Uyku apnesi ve horlamanın gün içinde hareketsiz kalınan meslek gruplarında daha çok rastlandığının altını çizen Dr. Tuğrul Saygı, “Kliniğimizde kaydettiğimiz verilere göre, oturarak yapılan hareketsiz meslek gruplarında horlama ve uyku apnesine daha çok rastlıyoruz.

Bu şikayetlerle kliniğimize başvuran hastalarımızın özellikle yüzde 7’sini şoförler, yüzde 45’ini ise yönetici, mühendis, yazılımcı ve bankacılar oluşturuyor.

Bu meslek gruplarının en yaygın olduğu büyükşehirlerde ise uyku bozuklukları gün geçtikçe artıyor. Çünkü şehirde yaşayan insanlar kırsaldakilere kıyasla daha az hareket ediyor ve sağlıksız besleniyor” dedi.

Uyku apnesi erkeklerde 3 kat daha fazla görülüyor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!