Bizimle İletişime Geçin

Spor

Ümraniyespor maçının istatistikleri ‘Samsunspor’ dedi ama…

Ümraniyespor maçında tüm istatistikler Samsunspor’u işaret etti. Ancak basit bir hata pahalıya mal oldu.

Ümraniyespor maçında Samsunspor’u istatistiksel verilerle değerlendiren yazarımız Tolga Bayraktar, önemli detaylara değindi…

Bu sezon topladığı 11 puanın 8’ini iç sahada elde eden Yılport Samsunspor TFF 1. Lig’in 8. haftasında ligde henüz kalesinde gol dahi görmeyen lideri evinde konuk etti. İki tarafında birbirlerini ölçerek başladığı mücadele karşılaşmanın son anlarında gelen karşılıklı gollerle 1-1 eşitlikle sona erdi.

Daha önce 6 kez karşılaştılar

Daha önce 6 kez karşı karşıya gelen ekipler 3 maçta birbirlerine üstünlük kuramadı. Samsunspor’un bu karşılaşmalarda 1 galibiyeti bulunurken, konuk ekip, 2 karşılaşmadan 3 puanla ayrılan taraf oldu. Takımların kalelerine gönderdikleri 12’şer gole sahne olan düelloda en golcü oyuncu ise 3 golde imzası bulunan Göksu Türkdoğan.

Geçmişte;

Samsunspor, 3 Ekim gününde oynadığı 5 maçta; 1 galibiyet, 4 beraberlik alırken hiç mağlup olmadı. Samsunspor 3 gol atarken kalesinde hiç gol yemedi.

Konuk ekip ise, 3 Ekim gününde oynadığı tek maçta; 1 mağlubiyet aldı. İstanbul temsilcisi gol atamazken kalesinde 2 gol gördü.

Samsunspor’un 3 Ekim gününde oynadığı son 5 maç;

2015 Samsunspor 0 : 0 Gaziantep FK

2004 Samsunspor 3 : 0 Akçaabat Sebatspor

1993 Samsunspor 0 : 0 Beşiktaş

1976 Giresunspor 0 : 0 Samsunspor

1971 Samsunspor 0 : 0 Galatasaray

Ümraniyespor şut ortalaması

Konuk ekip bu sezon ligde oynadığı 7 maçta 14 gol atarken rakip kaleye toplam 36 isabetli şut çekti.  %55,4 şut isabeti bulunan konuk ekipte çekilen şutların gole çevrilme oranı ise %21,5.

7 maçın hiçbirinde gol yemeyen misafir takıma karşılık Samsunspor oynadığı 6 maçta 10 gol yedi. Samsunspor’un içeride oynadığı Keçiörengücü karşılaşması dışında kalan her maçta gol yemesi de çarpıcı bir istatistik olarak karşımıza çıkmakta.

Bu maça kadar yaptığı 2.155 pas ve bulduğu %80 oranındaki pas isabeti ile rakibinin 1.753 pasına %74,5 pas isabetine göre önde olan taraf Yılport Samsunspor. Attığı 11 golün 7’si evinde gelen Samsunspor’a karşılık İstanbul temsilcisinin attığı 13 golün 9’unun deplasman karşılaşmalarında olması ayrıca dikkat çeken bir istatistik.

Maç başı ortalama 5 şut ile ligin kaleyi yoklamada en iyi 5 takımından 2’si; Samsunspor ve Ümraniyespor.

Maç başı en fazla köşe vuruşu kullanan takım ise; Samsunspor.

İlk 11’ler;

Samsunspor; Aykut Özer, Ali Ülgen, Kevin Boli, Recep Burak Yılmaz, Soner Gönül, Hasan Kılıç, Osman Çelik, Diomande, Melih Okutan, Yasin Öztekin, Tomane

Konuk ekip ise; Burak, Vrsajevic, Alim, Camara, Serkan, Onur, Oğuz, Del Valle, Kartal, Glumac, Ercan.

Samsunspor’da Yasin Öztekin bu sezon attığı 4 golle ön plana çıkarken, Ümraniyespor’un en golcü oyuncuları 3’er golle; stoper Alim Öztürk ve Del Valle.

Karşılaşmayı İzmir bölgesinden Kutluhan Bilgiç yönetirken, yardımcılıklarını Seyfettin Ünal ve Ali Can Alp yaptı.

Maçın istatistikleri;

Karşılaşmanın ilk 10 dakikasında iki takım da temkinli ve birbirlerini ölçmeye dayalı oyunları dikkat çekti.

Ümraniyespor istatistik

Samsunspor’un ilk 10 dakikadaki ısı haritası. Samsunspor’un maça oldukça dikkatli başladığını ortaya koyuyor.

15.dakika itibariyle rakibine karşılık %57’lik bir oranla toplayan Samsunspor, toplamda 2 şut çekti ancak isabet sağlayamadı. Gol beklentisi ise Gx 0.08di. 15 dakikalık bölümde yaptığı 86 pasta 73 isabet bulan Samsunspor, bu istatistikte de 66 pasa 49 isabet bulan misafir takımın önündeydi.

Ümraniyespor istatistik

İki tarafta da merkez hücumları yerine kanata indirilen topların dikkat çektiği bir 15 dakika izledik.

Oldukça kısır geçen ilk yarıda 30. dakikaya geldiğimizde konuk ekip, hem topa sahip olma hem pas oranında dengeyi sağladı. Fakat yine de rakip kalede bulduğu 6 şutla Samsunspor bu anlamda rakibine karşılık gole daha yakın olan taraftı.

Rakip ceza sahasında toplam 9 kez topla buluşan Samsunspor’da gol beklentisi Gx 0.29 oranına yükseldi. Ancak karşılaştırma yapabilmek adına; konuk ekibin aynı dakikada rakip ceza sahasında topla buluşma sayısı 4 iken gol beklentisi yalnızca Gx 0.07.

İlk yarı istatistikleri;

Topla oynama: Samsunspor %49,6, Ümraniyespor %50,4

İkili mücadele kazanma: Samsunspor %51,3, Ümraniyespor %48,7

Hava topu: Samsunspor %66,7, Ümraniyespor %33,3

Kazanılan hava topu: Samsunspor 10, Ümraniyespor 5

Köşe vuruşu: Samsunspor 2, Ümraniyespor 2

Toplam pas: Samsunspor 212, Ümraniyespor 218

Pas isabeti: Samsunspor %81,1 (172), Ümraniyespor %78,4 (171)

Rakip yarı alanda pas isabeti: Samsunspor %71,6, Ümraniyespor %65,6

Orta: Samsunspor 12, Ümraniyespor 13

Şut: Samsunspor 7, Ümraniyespor 3

Rakip ceza sahasında topla buluşma; Samsunspor 15, Ümraniyespor 6

Gol beklentisi: Samsunspor x0.37, Ümraniyespor x0.12

Ümraniyespor istatistik

Samsunspor ilk yarı ısı haritası.

Bu sezon oynadığı karşılaşmalarda Samsunspor’un ilk kez bir maçında ilk 45 dakikada gol olmadı.

Ümraniyespor istatistik

İlk yarı hücum yönleri. Mavi oklar Samsunspor hücum yönlerini göstermekte.

İkinci yarıya oyunu tartarak oynamaktan daha farklı bir anlayışla sahaya çıkan Samsunspor, bunu rakibine kabul ettiren bir oyun sergilemeye başladı. Özellikle rakibi yarı sahasına hapseden bir oyun anlayışını benimseyen Samsunspor, Ümraniyespor’un oyun kurmasını engellemeye çalışarak tüm oyuncularıyla rakip yarı alanda yer almaya çabaladı.

Samsunspor Ümraniyespor

Bu ısı haritası ise özel olarak Samsunspor’un 45. ve 55. dakikalar arasındaki etkinliğini gösteriyor. Samsunspor’un önde ve baskın oyunu ısı haritasında belirgin bir şekilde görülüyor.

Samsunspor gole en yakın taraftı

Dakikalar 60’ı gösterdiğinde Samsunspor, rakip kalede bulduğu 10 şutla gol arayışını yansıtmış durumda. Ancak bu şutların hiçbirinde isabet yakalanamadı. Bu dönemle top iki taraf arasında eşit paylaşılmış. Takımlar %49’a %51’lik bir topla oynama oranına sahip. Rakibin 6 şutunda 2 isabetine karşılık rakip ceza sahasında 26’ya 9’luk net bir üstünlük sağlayan Samsunspor gol beklentisinde de gole en yakın taraf olarak dikkat çekiyor. Samsunspor Gx 0.58, konuk ekip Gx 0.31

45.dakikadan 60. dakikaya kadar olan yani sadece 2. yarının 15 dakikalık bölümünde tutulan istatistiklere baktığımızda ise rakip kalede 3 şut bulan ve rakip ceza sahası içinde 11 kez topla buluşan bir Samsunspor var. Fakat rakibiyle kıyaslayacak olursak Ümraniyespor’da bu sayı yalnızca 2. Sadece 2. yarı istatistiğini tuttuğumuz bu bölümü 70. dakikaya çektiğimizde Samsunspor’un yalnızca 10 dakika içinde 4 şut daha çekerek bu sayıyı 7’ye çektiğini ve rakip ceza sahasında toplam 18 kez topla buluşarak gol beklentisini bir hayli arttırarak 0.82 oranını yakaladığını görüyoruz.

İkinci yarının 75. dakikasında maçın genel istatistiklerinde ise;

Topla oynama: Samsunspor %50, Ümraniyespor %50

Kazanılan ikili mücadele: Samsunspor 34, Ümraniyespor 32

Kazanılan hava topu: Samsunspor 17, Ümraniyespor 11

Köşe vuruşu: Samsunspor 6, Ümraniyespor 3

Toplam pas: Samsunspor 289, Ümraniyespor 303

Pas isabeti: Samsunspor 231, Ümraniyespor 227

Rakip yarı alanda pas isabeti: Samsunspor %71,6, Ümraniyespor %65,6

Orta: Samsunspor 31, Ümraniyespor 17

Şut: Samsunspor 14, Ümraniyespor 7

Rakip ceza sahasında topla buluşma; Samsunspor 34, Ümraniyespor 11

Gol beklentisi: Samsunspor x1.19, Ümraniyespor x0.36

Samsunspor

75. dakikada sahanın her noktasında etkin olan bir Samsunspor göze çarpıyor.

İstatistiksel anlamda maç Samsunspor’a dönük bir ibrede ilerlerken yapılan basit bir hata sonrası ani oluşan atak maçın 76. dakikasında misafir takımın öne geçmesiyle sonuçlandı.  Özellikle yenen bu şok golün ardından arayışlarına devam eden Samsunspor’da istatistiklere göre akan oyundan bulunması beklenen gol dakikalar 86’yı gösterdiğinde kazanılan penaltıdan geldi. Hasan Kılıç’ın ayağından gelen gol ile birlikte maç 1-1’lik skorla sona erdi.

Maç sonu istatistikleri;

Topla oynama: Samsunspor %49,7, Ümraniyespor %50,3

İkili mücadele kazanma: Samsunspor %53,5, Ümraniyespor %46,5

Kazanılan ikili mücadele: Samsunspor 46, Ümraniyespor 40

Hava topu: Samsunspor %60, Ümraniyespor %40

Kazanılan hava topu: Samsunspor 21, Ümraniyespor 14

Köşe vuruşu: Samsunspor 7, Ümraniyespor 3

Toplam pas: Samsunspor 337, Ümraniyespor 360

Pas isabeti: Samsunspor %76,9 (259), Ümraniyespor %74,4 (268)

Rakip yarı alanda pas isabeti: Samsunspor %65,9, Ümraniyespor %64,8

Orta: Samsunspor 34, Ümraniyespor 20

Şut: Samsunspor 17, Ümraniyespor 11

Rakip ceza sahasında topla buluşma; Samsunspor 40, konuk ekip 14

Gol beklentisi: Samsunspor x2,07, Ümraniyespor x1,26

Serbest vuruş: Samsunspor 12, misafir takım 1

Samsunspor bu sezon belki de en çok gol aradığı, en çok şans yakaladığı maçını oynadı. Rakip ceza sahasında topla buluşma sayısında Ümraniyespor’u 40’a 14 ile neredeyse dörde katlayan ekibimiz en çok şut çektiği maçlardan birini tamamladı. Ancak çekilen şut sayısına oranla yakalanan şut isabeti gole giden yolda Samsunspor’un önündeki en önemli engellerden biriydi.

Beklenmedik anda yenilen gol

Samsunspor rakip kalede bulduğu 17 şutta yalnızca 1 isabet sağlayabildi. Bu isabet ise maçın son bölümlerinde geldi. Ancak önemli bir süreyi rakip kalede şut isabeti dahi sağlayamadan geçiren kırmızı-beyazlıların gol beklentisi ise buna rağmen ligde bu zamana kadar sağladığı en yüksek oranlardan biriydi. Gx 2,07.

Gole yönelik istatistiklerde rakibine karşı bir hayli önde olmasına rağmen aradığı golü bir türlü bulamayan ve bunun üstüne beklenmedik bir anda kalesinde golü gören ekibimiz mücadeleden bir puan ile ayrılmakla yetindi.

Maç sonu Yılport Samsunspor teknik direktörü Mehmet Altıparmak, galibiyet için her şeyi yaptıklarını, özellikle ikinci yarı maçı hak eden taraf olduklarını ancak arzu edilen 3 puanı elde edemediklerini belirtti. Sözlerine ikinci yarı gösterilen performanstan ötürü oyuncularına ettiği teşekkürle devam eden Altıparmak, milli takım arasında daha çok çalışarak önümüze bakacağımızı vurgulayarak konuşmasını noktaladı.

Tolga BAYRAKTAR

Yorum Yap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tolga BAYRAKTAR

Spor

Yılyak Samsunspor farka gitti : 105-72

Yılyak Samsunspor

Yılyak Samsunspor Basketbol Takımı, evinde konuk ettiği Depomaxx Harem Spor’u 105-72 mağlup etti.

Yılyak Samsunspor

Türkiye Basketbol Ligi’nin iddialı ekiplerinden Yılyak Samsunspor, İstanbul ekibi Depomaxx Harem Spor’u konuk etti.

Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu’nda oynanan maçta Kırmızı-Beyazlılar baştan sona üstünlüğü bırakmadı.

Arzu Uslu

Samsunspor Basketbol Takımı Başkan Vekili Arzu Uslu da karşılaşmayı tribünden takip etti.

Yılyak Samsunspor farkı hep korudu

Farkı hep koruyan Samsunspor, ilk periyodu 26-20 önde tamamladı. Maçın ilk yarısı ise 56-35 ev sahibi takım üstünlüğü ile sonuçlandı.

Üçüncü çeyrekte de maçın hakimi olan Kırmızı-Beyazlılar bu seriyi 83-52 önde tamamladı.

Yılyak Samsunspor

Maçın son bölümünde genç oyunculara şans verildi. Kırmızı – Beyazlılar karşılaşmayı 105-72 galip tamamladı.

Yılyak Samsunspor

25 dakika 38 saniye oyunda kalan Abdoulaye Gueye 20 sayı 8 ribaunt ile maçın yıldızı oldu.

Yılyak Samsunspor

Okumaya devam et

Spor

Hüseyin Eroğlu : Berabere kaldığımız için üzgünüm

Hüseyin Eroğlu

Yılport Samsunspor Teknik Direktör Hüseyin Eroğlu, Ankara Keçiörengücü maçının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.
Berabere kaldıkları için üzgün olduğunu belirten Teknik Direktör Hüseyin Eroğlu, “Farklı kazanabileceğimiz bir maçı 2 puan kaybederek tamamladığımız için çok üzgünüm.

Özellikle ilk 45’te maçı koparacak çok net 4 pozisyon kaçırdık. Laura, Alim ve Tanque çok net pozisyonları kullanabilmiş olsalardı çok farklı bir skorla kazanabilirdik.

Kaçan pozisyonlara ikinci yarıdaki Tanque, Ahmet ve Harris’in pozisyonlarını da ekleyebiliriz” dedi.

Hüseyin Eroğlu

Hüseyin Eroğlu : 2 puan kaybettik

Samsunspor’un Süper Lig hedefine ulaşacağına olan inancının tam olduğunu ifade eden tecrübeli teknik adam,

“2 puan kaybettiğimiz için üzgünüz ama Samsunspor olarak Süper Lig hedefimize ulaşacağımıza dair inancım her gün artıyor.

Buraya gelerek bize destek veren, ekran başından dualarıyla destek olan tüm taraftarlarımıza teşekkür ediyorum.

Denizlispor maçında tüm taraftarlarımızı tribünlere davet ediyorum. Süper Lige hep beraber çıkacağız” diye konuştu.

Okumaya devam et

Spor

Yılport Samsunspor, skoru koruyamadı : 1-1

Samsunspor

TFF 1.Lig 15. hafta mücadelesinde Yılport Samsunspor, deplasmanda Ankara Keçiörengücü’ne konuk oldu.

Kırmızı-Beyazlı takım, sahaya “Kadına Şiddete Hayır” pankartı ve ‘Dur De’ mor tişörtü ile sahaya çıktı.

Geçen haftayı bay geçen Samsunspor, ligin güçlü ekiplerinden Keçiörengücü’ ile 1-1 berabere kaldı.

Karşılaşmanın golleri Gaetan Laura ve İbrahim Olawoyin’den geldi.

Samsunspor

Yusuf Abdioğlu kadroda

Ligin 7.haftasında Bandırmaspor deplasmanında sakatlanan Yusuf Abdioğlu 8 hafta sonra sahalara döndü. Sakatlığı geçen tecrübeli futbolcu Keçiörengücü maçının 18 kişilik kadrosunda yer aldı.

Karşılaşmayı Gençlik ve Spor Eski Bakanı Suat Kılıç’ta tribünden takip etti.

Samsunspor

Ankara Keçiörengücü – Yılport Samsunspor maç özeti

Stat : Aktepe

Hakemler : Tugan Kaan Numanoğlu, Esat Sancaktar, Samet Çavuş.

Ankara Keçiörengücü :

(4-1-4-1)

Metin Uçar, Mikail Okyar, Muharrem Cinan, Erkam Reşmen, Batuhan Yayıkcı, Aykut Çeviker (Dk.57 Ali Babaei), Rashad Muhammed (Dk.63 Abdullah Aydın), Jurgen Bardhi, Bekim Balaj (Dk.46 Melih İnan), Bekir Karadeniz (Dk.90+2 Patrick Friday Eze), İbrahim Olawoyin.

Yedekler : Boran Güngör, Haşim Arda Sarman, Muhammed Emin Sarıkaya, Uerdi Mara.

Samsunspor

Yılport Samsunspor :

(3- 1-4- 2)

Jakub Szumski, Zeki Yavru, Alim Öztürk, Yunus Emre Çift, Soner Gönül, Ali Ülgen (Dk.61 Kadeem Harris), Ali Kaan Güneren, Celil Yüksel (Dk.86 Cihan Kahraman), Osman Çelik (Dk.61 Muhammet Ali Özbaskıcı) Gaetan Laura (Dk.78 Ahmet Sağat), Douglas Tanque (Dk.86 Polat Yaldır).

Yedekler : Aykut Özer, Ali Taha Demir, Yusuf Abdioğlu, Enes Albak.

Goller : Dk.53 İbrahim Olawoyin (Keçiörengücü), Dk.15 Laura (Samsunspor)

Sarı Kart : Rashan Muhammed, Bekir Karadeniz, Ali Babaei , Taner Taşkın (Keçiörengücü) Douglas Tanque, Ali Kaan Güneren, Yunus emre Çift (Samsunspor)

Samsunspor

Maçtan Dakikalar

GOOLLLL

15.dakikada kontra gelişen Yılport Samsunspor atağında Ali Kaan Güneren’in ara pasıyla hareketlenen Gaetan Laura, kaleciyi de geçerek topu ağlarla buluşturdu. (0-1)

24.dakikada Celil Yüksel’in kullandığı köşe atışında arka direkte topla buluşan Alim Öztürk’ün vuruşu yandan auta gitti.

30.dakikada Kırmızı-Beyazlı takımın ceza sahası içinde oluşan karambolde topu önünde bulan Rashad Muhammed’in şutu üstten auta gitti.

33.dakikada uzun taç atışıyla ceza sahası içinde topu önünde bulan Tanque’nin şutu kaleci Metin’den döndü. Dönen topa yine Tanque vurdu. Bu kez savunma çizgiden çıkardı.

Karşılaşmanın ilk yarısını Kırmızı-Beyazlılar 1-0 önde tamamladı.

53.dakikada Keçiörengücü kazandığı penaltı vuruşunu İbrahim Olawoyin ile gole çevirdi. (1-1)

65.dakikada Zeki Yavru’nun ceza sahası içine ortasına iyi yükselen Douglas Tanque’nin kafa vuruşu kaleci Metin Uçar’da kaldı.

Karşılaşma 1-1 sona erdi.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021 | Tüm hakları saklıdır. İnternet sitesinde yer alan görsel ve metinlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.