Bizimle İletişime Geçin

Spor

Ümraniyespor maçının istatistikleri ‘Samsunspor’ dedi ama…

Ümraniyespor maçında tüm istatistikler Samsunspor’u işaret etti. Ancak basit bir hata pahalıya mal oldu.

Ümraniyespor maçında Samsunspor’u istatistiksel verilerle değerlendiren yazarımız Tolga Bayraktar, önemli detaylara değindi…

Bu sezon topladığı 11 puanın 8’ini iç sahada elde eden Yılport Samsunspor TFF 1. Lig’in 8. haftasında ligde henüz kalesinde gol dahi görmeyen lideri evinde konuk etti. İki tarafında birbirlerini ölçerek başladığı mücadele karşılaşmanın son anlarında gelen karşılıklı gollerle 1-1 eşitlikle sona erdi.

Daha önce 6 kez karşılaştılar

Daha önce 6 kez karşı karşıya gelen ekipler 3 maçta birbirlerine üstünlük kuramadı. Samsunspor’un bu karşılaşmalarda 1 galibiyeti bulunurken, konuk ekip, 2 karşılaşmadan 3 puanla ayrılan taraf oldu. Takımların kalelerine gönderdikleri 12’şer gole sahne olan düelloda en golcü oyuncu ise 3 golde imzası bulunan Göksu Türkdoğan.

Geçmişte;

Samsunspor, 3 Ekim gününde oynadığı 5 maçta; 1 galibiyet, 4 beraberlik alırken hiç mağlup olmadı. Samsunspor 3 gol atarken kalesinde hiç gol yemedi.

Konuk ekip ise, 3 Ekim gününde oynadığı tek maçta; 1 mağlubiyet aldı. İstanbul temsilcisi gol atamazken kalesinde 2 gol gördü.

Samsunspor’un 3 Ekim gününde oynadığı son 5 maç;

2015 Samsunspor 0 : 0 Gaziantep FK

2004 Samsunspor 3 : 0 Akçaabat Sebatspor

1993 Samsunspor 0 : 0 Beşiktaş

1976 Giresunspor 0 : 0 Samsunspor

1971 Samsunspor 0 : 0 Galatasaray

Ümraniyespor şut ortalaması

Konuk ekip bu sezon ligde oynadığı 7 maçta 14 gol atarken rakip kaleye toplam 36 isabetli şut çekti.  %55,4 şut isabeti bulunan konuk ekipte çekilen şutların gole çevrilme oranı ise %21,5.

7 maçın hiçbirinde gol yemeyen misafir takıma karşılık Samsunspor oynadığı 6 maçta 10 gol yedi. Samsunspor’un içeride oynadığı Keçiörengücü karşılaşması dışında kalan her maçta gol yemesi de çarpıcı bir istatistik olarak karşımıza çıkmakta.

Bu maça kadar yaptığı 2.155 pas ve bulduğu %80 oranındaki pas isabeti ile rakibinin 1.753 pasına %74,5 pas isabetine göre önde olan taraf Yılport Samsunspor. Attığı 11 golün 7’si evinde gelen Samsunspor’a karşılık İstanbul temsilcisinin attığı 13 golün 9’unun deplasman karşılaşmalarında olması ayrıca dikkat çeken bir istatistik.

Maç başı ortalama 5 şut ile ligin kaleyi yoklamada en iyi 5 takımından 2’si; Samsunspor ve Ümraniyespor.

Maç başı en fazla köşe vuruşu kullanan takım ise; Samsunspor.

İlk 11’ler;

Samsunspor; Aykut Özer, Ali Ülgen, Kevin Boli, Recep Burak Yılmaz, Soner Gönül, Hasan Kılıç, Osman Çelik, Diomande, Melih Okutan, Yasin Öztekin, Tomane

Konuk ekip ise; Burak, Vrsajevic, Alim, Camara, Serkan, Onur, Oğuz, Del Valle, Kartal, Glumac, Ercan.

Samsunspor’da Yasin Öztekin bu sezon attığı 4 golle ön plana çıkarken, Ümraniyespor’un en golcü oyuncuları 3’er golle; stoper Alim Öztürk ve Del Valle.

Karşılaşmayı İzmir bölgesinden Kutluhan Bilgiç yönetirken, yardımcılıklarını Seyfettin Ünal ve Ali Can Alp yaptı.

Maçın istatistikleri;

Karşılaşmanın ilk 10 dakikasında iki takım da temkinli ve birbirlerini ölçmeye dayalı oyunları dikkat çekti.

Ümraniyespor istatistik

Samsunspor’un ilk 10 dakikadaki ısı haritası. Samsunspor’un maça oldukça dikkatli başladığını ortaya koyuyor.

15.dakika itibariyle rakibine karşılık %57’lik bir oranla toplayan Samsunspor, toplamda 2 şut çekti ancak isabet sağlayamadı. Gol beklentisi ise Gx 0.08di. 15 dakikalık bölümde yaptığı 86 pasta 73 isabet bulan Samsunspor, bu istatistikte de 66 pasa 49 isabet bulan misafir takımın önündeydi.

Ümraniyespor istatistik

İki tarafta da merkez hücumları yerine kanata indirilen topların dikkat çektiği bir 15 dakika izledik.

Oldukça kısır geçen ilk yarıda 30. dakikaya geldiğimizde konuk ekip, hem topa sahip olma hem pas oranında dengeyi sağladı. Fakat yine de rakip kalede bulduğu 6 şutla Samsunspor bu anlamda rakibine karşılık gole daha yakın olan taraftı.

Rakip ceza sahasında toplam 9 kez topla buluşan Samsunspor’da gol beklentisi Gx 0.29 oranına yükseldi. Ancak karşılaştırma yapabilmek adına; konuk ekibin aynı dakikada rakip ceza sahasında topla buluşma sayısı 4 iken gol beklentisi yalnızca Gx 0.07.

İlk yarı istatistikleri;

Topla oynama: Samsunspor %49,6, Ümraniyespor %50,4

İkili mücadele kazanma: Samsunspor %51,3, Ümraniyespor %48,7

Hava topu: Samsunspor %66,7, Ümraniyespor %33,3

Kazanılan hava topu: Samsunspor 10, Ümraniyespor 5

Köşe vuruşu: Samsunspor 2, Ümraniyespor 2

Toplam pas: Samsunspor 212, Ümraniyespor 218

Pas isabeti: Samsunspor %81,1 (172), Ümraniyespor %78,4 (171)

Rakip yarı alanda pas isabeti: Samsunspor %71,6, Ümraniyespor %65,6

Orta: Samsunspor 12, Ümraniyespor 13

Şut: Samsunspor 7, Ümraniyespor 3

Rakip ceza sahasında topla buluşma; Samsunspor 15, Ümraniyespor 6

Gol beklentisi: Samsunspor x0.37, Ümraniyespor x0.12

Ümraniyespor istatistik

Samsunspor ilk yarı ısı haritası.

Bu sezon oynadığı karşılaşmalarda Samsunspor’un ilk kez bir maçında ilk 45 dakikada gol olmadı.

Ümraniyespor istatistik

İlk yarı hücum yönleri. Mavi oklar Samsunspor hücum yönlerini göstermekte.

İkinci yarıya oyunu tartarak oynamaktan daha farklı bir anlayışla sahaya çıkan Samsunspor, bunu rakibine kabul ettiren bir oyun sergilemeye başladı. Özellikle rakibi yarı sahasına hapseden bir oyun anlayışını benimseyen Samsunspor, Ümraniyespor’un oyun kurmasını engellemeye çalışarak tüm oyuncularıyla rakip yarı alanda yer almaya çabaladı.

Samsunspor Ümraniyespor

Bu ısı haritası ise özel olarak Samsunspor’un 45. ve 55. dakikalar arasındaki etkinliğini gösteriyor. Samsunspor’un önde ve baskın oyunu ısı haritasında belirgin bir şekilde görülüyor.

Samsunspor gole en yakın taraftı

Dakikalar 60’ı gösterdiğinde Samsunspor, rakip kalede bulduğu 10 şutla gol arayışını yansıtmış durumda. Ancak bu şutların hiçbirinde isabet yakalanamadı. Bu dönemle top iki taraf arasında eşit paylaşılmış. Takımlar %49’a %51’lik bir topla oynama oranına sahip. Rakibin 6 şutunda 2 isabetine karşılık rakip ceza sahasında 26’ya 9’luk net bir üstünlük sağlayan Samsunspor gol beklentisinde de gole en yakın taraf olarak dikkat çekiyor. Samsunspor Gx 0.58, konuk ekip Gx 0.31

45.dakikadan 60. dakikaya kadar olan yani sadece 2. yarının 15 dakikalık bölümünde tutulan istatistiklere baktığımızda ise rakip kalede 3 şut bulan ve rakip ceza sahası içinde 11 kez topla buluşan bir Samsunspor var. Fakat rakibiyle kıyaslayacak olursak Ümraniyespor’da bu sayı yalnızca 2. Sadece 2. yarı istatistiğini tuttuğumuz bu bölümü 70. dakikaya çektiğimizde Samsunspor’un yalnızca 10 dakika içinde 4 şut daha çekerek bu sayıyı 7’ye çektiğini ve rakip ceza sahasında toplam 18 kez topla buluşarak gol beklentisini bir hayli arttırarak 0.82 oranını yakaladığını görüyoruz.

İkinci yarının 75. dakikasında maçın genel istatistiklerinde ise;

Topla oynama: Samsunspor %50, Ümraniyespor %50

Kazanılan ikili mücadele: Samsunspor 34, Ümraniyespor 32

Kazanılan hava topu: Samsunspor 17, Ümraniyespor 11

Köşe vuruşu: Samsunspor 6, Ümraniyespor 3

Toplam pas: Samsunspor 289, Ümraniyespor 303

Pas isabeti: Samsunspor 231, Ümraniyespor 227

Rakip yarı alanda pas isabeti: Samsunspor %71,6, Ümraniyespor %65,6

Orta: Samsunspor 31, Ümraniyespor 17

Şut: Samsunspor 14, Ümraniyespor 7

Rakip ceza sahasında topla buluşma; Samsunspor 34, Ümraniyespor 11

Gol beklentisi: Samsunspor x1.19, Ümraniyespor x0.36

Samsunspor

75. dakikada sahanın her noktasında etkin olan bir Samsunspor göze çarpıyor.

İstatistiksel anlamda maç Samsunspor’a dönük bir ibrede ilerlerken yapılan basit bir hata sonrası ani oluşan atak maçın 76. dakikasında misafir takımın öne geçmesiyle sonuçlandı.  Özellikle yenen bu şok golün ardından arayışlarına devam eden Samsunspor’da istatistiklere göre akan oyundan bulunması beklenen gol dakikalar 86’yı gösterdiğinde kazanılan penaltıdan geldi. Hasan Kılıç’ın ayağından gelen gol ile birlikte maç 1-1’lik skorla sona erdi.

Maç sonu istatistikleri;

Topla oynama: Samsunspor %49,7, Ümraniyespor %50,3

İkili mücadele kazanma: Samsunspor %53,5, Ümraniyespor %46,5

Kazanılan ikili mücadele: Samsunspor 46, Ümraniyespor 40

Hava topu: Samsunspor %60, Ümraniyespor %40

Kazanılan hava topu: Samsunspor 21, Ümraniyespor 14

Köşe vuruşu: Samsunspor 7, Ümraniyespor 3

Toplam pas: Samsunspor 337, Ümraniyespor 360

Pas isabeti: Samsunspor %76,9 (259), Ümraniyespor %74,4 (268)

Rakip yarı alanda pas isabeti: Samsunspor %65,9, Ümraniyespor %64,8

Orta: Samsunspor 34, Ümraniyespor 20

Şut: Samsunspor 17, Ümraniyespor 11

Rakip ceza sahasında topla buluşma; Samsunspor 40, konuk ekip 14

Gol beklentisi: Samsunspor x2,07, Ümraniyespor x1,26

Serbest vuruş: Samsunspor 12, misafir takım 1

Samsunspor bu sezon belki de en çok gol aradığı, en çok şans yakaladığı maçını oynadı. Rakip ceza sahasında topla buluşma sayısında Ümraniyespor’u 40’a 14 ile neredeyse dörde katlayan ekibimiz en çok şut çektiği maçlardan birini tamamladı. Ancak çekilen şut sayısına oranla yakalanan şut isabeti gole giden yolda Samsunspor’un önündeki en önemli engellerden biriydi.

Beklenmedik anda yenilen gol

Samsunspor rakip kalede bulduğu 17 şutta yalnızca 1 isabet sağlayabildi. Bu isabet ise maçın son bölümlerinde geldi. Ancak önemli bir süreyi rakip kalede şut isabeti dahi sağlayamadan geçiren kırmızı-beyazlıların gol beklentisi ise buna rağmen ligde bu zamana kadar sağladığı en yüksek oranlardan biriydi. Gx 2,07.

Gole yönelik istatistiklerde rakibine karşı bir hayli önde olmasına rağmen aradığı golü bir türlü bulamayan ve bunun üstüne beklenmedik bir anda kalesinde golü gören ekibimiz mücadeleden bir puan ile ayrılmakla yetindi.

Maç sonu Yılport Samsunspor teknik direktörü Mehmet Altıparmak, galibiyet için her şeyi yaptıklarını, özellikle ikinci yarı maçı hak eden taraf olduklarını ancak arzu edilen 3 puanı elde edemediklerini belirtti. Sözlerine ikinci yarı gösterilen performanstan ötürü oyuncularına ettiği teşekkürle devam eden Altıparmak, milli takım arasında daha çok çalışarak önümüze bakacağımızı vurgulayarak konuşmasını noktaladı.

Tolga BAYRAKTAR

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tolga BAYRAKTAR

Spor

Yusuf Abdioğlu : 100.yılda şampiyonluk bizim

Yusuf Abdioğlu

Yusuf Abdioğlu, Cumhuriyetin 100.yılında şampiyon olacaklarını söyledi.

Yılport Samsunspor’un yeni transferi Yusuf Abdioğlu, kulüp medyasına konuştu. Kayseri’de süren yeni sezon hazırlıklarını değerlendiren tecrübeli futbolcu; taraftara da mesaj yolladı.

Kayseri kampının güzel geçtiğini ifade eden Yusuf Abdioğlu; “Samsun’daki kampımıza ben biraz geç katıldım ama Kayseri’deki kampa takımla birlikte geldik. Bizim için yorucu ve güzel bir kamp dönemi oluyor. Hocalarımız bizi sezona hazırlayabilmek için bu dönemde yükleniyorlar. Doğal olarak bizim de yorucu günlerimiz oluyor. Bizim de sezonda ayakta kalabilmek için bu kamp dönemine ihtiyacımız var” dedi.

Takım bütünlüğü önemli

Takım bütünlüğünün çok önemli olduğunu belirten Yusuf Abdioğlu şunları söyledi;

 

Yusuf Abdioğlu

“Geçen sene Samsunspor’un iyi bir kadrosu vardı. Ancak içeride bazı şeyleri galiba toparlayamadılar. Bunu gelirken bana da söylediler. Biz de ligin tecrübeli oyuncuları olarak bunu çok iyi biliyoruz. Ayrıca buradaki birlikteliği çok iyi sağlamanız gerekiyor. Birliktelik sağlanmadıkça sezon içerisindeki çatlak sesler oluyor.

Bu çatlak sesler belki ilkten gözükmüyor ama mağlubiyetten sonra gün yüzüne çıkıyor. Takıma çok büyük zararlar veriyor. Bu sene hep beraber arkadaşlarla buna dikkat ediyoruz. Ayrı ayrı takılmıyoruz. Birlikte eğlenmeye ve gülmeye çalışıyoruz. Takım bütünlüğü bizim için çok önemli.

Benim bireysel hedefim ikinci planda. Öncelik takımın şampiyonluğu. Bu şehre gelmek benim adıma hem büyük bir sorumluluk hem de büyük bir zorluk. Çünkü kolay olmayacağını biliyorum. Bu şehirde yaşadığım, sevdiğim insanlar var.

Onların da benden beklentisi var. Ondan dolayı benim iki kat yüküm var. İnşallah bu sezon sonunda bu yükü güzellikle taçlandırıp şampiyonluk kupamızı şehrimize getireceğiz. Buna inanıyoruz. Bunun için emek vereceğiz. Bizim için güzel bir yıl olacağını düşünüyorum. Birliktelikten güç doğacak.

Şuan için kulüp içerisinde personeller ve yöneticiler bu bütünlüğü sağlamak için önemli bir özveri veriyor. İnşallah hocalarımız ile birlikte bunların hepsini aşacağız. Bu sene bizim için aile ortamında güzel bir yıl geçecek.

Yusuf Abdioğlu

Yusuf Abdioğlu : Hedef Süper Lig

Samsunspor Süper Lig’deyken beni değerlendirdiler. O zaman sakatlanmıştım ve ameliyat olmuştum. O zamanlar ben çok iyi pozisyonda değildim ama biraz daha sabır edinilebilinirdi. Sabredilmedi ve bende kendim ayrıldım. Süre alamadığım için ayrılmak zorunda kaldım.

Tabiki de gönül kırgınlığım yok. O zaman çok zoruma gitmişti ama şimdi daha önemli yerdeyim. Şuanda şehrin en büyük markasındayım, Atatürklü armadayım. Samsunspor benim için çocukluk hayaliydi ve gerçek oldu.

Futbol sayesinde çoğu hayalimi de gerçekleştirdim. En yüksek hayalim Süper Lig’de oynamaktı ve onu da gerçekleştirdim. Şuan Samsunspor’a geldim ve bir hayalimi daha gerçekleştirdim. Şimdiki hedefim Samsunspor formasını terletip, hakkını verip Süper Lig’e çıkartmak ve inşallah da Süper Lig’de burada devam etmek.

Eski stadyum şehir içinde olduğu için yolda birbirilerimizi çağırarak stada giderdik. 20 kişiyle başlardık stada kadar 100 kişi olurduk. Ben o anları unutmuyorum. Taraftarın galibiyeti istediğini, evine mutlu dönmeyi en iyi ben biliyorum. Bizim için onları mutlu etmek çok önemli. Ama onların da biraz sabırlı olmaları gerekiyor.

Takımımız yeni kuruluyor. Yeni kurulan takımlarda her zaman seri galibiyetler olmayabilir. Bazen performans düşüklüğü olabilir. Kaliteli bir kadro kurulduğunu düşünüyorum. Ne olursa olsun, biz kendi bütünlüğümüzü kaybetmediğimizde başarıya ulaşacağımızı düşünüyorum.

Samsunspor

Taraftarımız bize inansın

Çünkü bizler sahada kötü olduğumuzda taraftarımız bize maçı kazandırabilir. Ya da taraftarımız az olduğunda bizler sahada çok fazla mücadele edip biz 3 puanı alabiliriz. Bu bütünlüğü de sağlamamız gerekiyor. O yüzden sabırlı olmalarını istiyorum. Samsunspor’un büyüklüğünü biliyoruz bunu da inşallah Süper Lig’e çıktığımızda tüm Türkiye’de görecek.

Karadeniz insanı biraz sabırsızdır. Siz çok iyi oynadığınızda kazanacaksınız diye bir şey yok. Kötü oynadığınızda da kaybedeceksiniz diye bir şey yok. Ama gol dakika 90’da da gelse 3 puan kazanıyorsunuz, 1’inci dakikada da attığınız zaman 3 puan kazanıyorsunuz.

Taraftarımız bize inanmalı. Öncelikle bunu biz kendimiz sağlayacağız. Sahada o ruhu göstereceğiz. O ruhu gösterdikten sonra da hep birlikte başarılı olacağız. İnşallah Süper Lig’e çıkacağız. Cumhuriyet’in 100. yılında da şampiyonluk en çok bize yakışacak.

Okumaya devam et

Spor

Teknik Direktör Bayram Bektaş’tan kamp açıklaması

Samsunspor

Teknik Direktör Bayram Bektaş, “Tek dileğim, sakatlıksız tam anlamıyla bir kampı yapmak” dedi.

Yeni sezonun ilk etap kamp çalışmalarını Erciyes Yüksek irtifa Kamp Merkezi’nde yapan Yılport Samsunspor’da; Teknik Direktör Bayram Bektaş, açıklama yaptı.

İlk etap çalışmalarına bugün başladıklarını belirten Teknik Direktör Bayram Bektaş, “Kampımıza başladık. Keyifli bir yolculuktan sonra Erciyes’teki kamp merkezimize ulaştık. Bugün çift antrenmanla kampımıza başlayacağız.

Teknik Direktör

Güzel bir hava var. Sabah kuvvet antrenmanı öğleden sonra da sistem, taktik antrenmanlarıyla devam edeceğiz. En iyi şekilde bu kamptan tam verim alarak inşallah hazır bir şekilde Bolu kampından sonra Samsun’a döneceğiz” dedi.

Tek dileğimiz sakatlıksız bir kamp

Biran önce kadroyu şekillendirmek istediğini ifade eden Bayram Bektaş, “Tek dileğim, sakatlıksız tam anlamıyla bir kampı yapmak. Elbette basınımızın ve vatandaşlarımızın meral ettiği, geçen seneden kadroda birkaç oyuncu var.

Teknik Direktör

Elbette oyuncu gidecek ve oyuncu gelecek ama bizim, başkanımızın, yöneticilerimizin tek amacı sezona hangi kadro ile başlayacaksak onu biran önce oluşturmak istiyoruz. Burası da bunun başlangıcı” diye konuştu.

Ayrıca kampta futbolcuların istekli olmaları da dikkat çekti. Ağır tempoda geçen antrenmanlarda oyuncuların coşkusu teknik heyetin yüzünü güldürdü.

Öte yandan Kırmızı-Beyazlılar; transfer çalışmalarını da bir yandan yürütüyor. Forvet, orta saha, kaleci ve sağ bek transfer etmek isteyen Yılport Samsunspor kısa sürede bu isimleri netleştirip son noktayı koymak istiyor.

Okumaya devam et

Spor

Ragbi milli sporcusu Sedanur Avrupa’nın en iyilerinden

Sedanur Bolat

Ragbi milli takım sporcusu Sedanur Bolat; Avrupa 7’li Ragbi Trophy serisinde en çok sayı yapan ilk 5 sporcudan biri oldu.

Bizim Kanaldaa youtube kanalında yayınlanan ‘Anlat Hikayeni’ programına konuk olan Sedanur Bolat; başarı hikayesini anlattı.

Ragbi sporuna nasıl başladığını, kendisini kimin motive ettiğini programda paylaşan Sedanur Bolat, hayellerinden söz etti.

Aynı zamanda Çarşamba Belediyespor Kulübü Büyük Kadın Ragbi Takımı sporcusu Sedanur; milli takım forması ile Avrupa 7’li Ragbi Trophy serisinde en çok sayı yapan ilk 5 sporcudan biri oldu.

Ragbi

Sedanur Bolat, ragbi milli takım forması giyiyor.

Ragbi ile üniversitede tanıştım

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencisi olan genç sporcu; şunları söyledi:

“Bu spor ile üniversitede tanıştım. Daha önce güreş yapıyordum. Arkadaşımın tavsiyesi üzerine onunla birlikte bu spora başladım. Ailem ilk başlarda ne olduğunu bilmediği için anlamaya çalıştı. Sonra en büyük desteği onlar verdi.

Kadınlar için zor ve sert bir spor olarak görülebilir. Ancak, her sporun kendine özgü zorlukları var. Bu sporda da aynı şekilde. Burada mücadele mücadele, koordinasyon, her şey var. Bu sporu severek yapıyorum.

Sedanur Bolat

Avrupa’nın en iyilerinden

Milli takıma kadar yükseldim. Benim için çok değerli. Zagreb’de gerçekleştirilen Avrupa 7’li Ragbi Trophy Serisi 1. ayak müsabakalarında Büyük Kadınlar Milli Takımında forma giydim.

İngiltere, İtalya, Portekiz, İsveç, Danimarka ve Gürcistan gibi güçlü olan takımların yarıştığı bu büyük organizasyonda; en çok sayı yapan ilk 5 sporcu arasına girdim.

Federasyon Başkanımız Murat Pazan, spora ve sporcuya her zaman destek veren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan’a teşekkür ediyorum.Ragbi

Ayrıca genç kızlara da sporu yapmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü hangi sporu yaparlarsa yapsınlar hep bir zorluğu olacaktır. Burada hayata karşı mücadele etmeyi de öğreniyoruz. Bu spor ülkemizde olduğu gibi Samsun’da da sürekli gelişen bir spor. Destek verildiğinde neleri başarabildiğimizi herkes görüyor. Hedeflerime emin adımlarla ilerliyorum. Bana destek veren aileme, antrenörüme, takım arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. “

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021