Ulusoy Un’dan deprem bölgesine yatırım

Samsun'un dev firması Ulusoy Un, depremin büyük yıkıma yol açtığı Hatay Antakya Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) yeni bir fabrikayı satın aldı.

Ulusoy Un
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin lider un üreticisi ve ihracatçısı Ulusoy Un, yatırımlara devam ediyor. 2022 yılında bünyesine kattığı Söke ile büyük ses getiren Ulusoy Un, Hatay Antakya Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni bir un fabrikası satın aldı.

Böylece bünyesindeki fabrika sayısını 5’e çıkarken, toplam üretim kapasitesi 3 bin 925 ton/günden 4 bin 200 ton/güne ulaştı. Tesisin devreye girmesiyle birlikte deprem bölgesinin ekonomik kalkınmasına ve istihdama katkı sunması hedefleniyor.

Ulusoy Un

2022 yılında Söke’yi bünyesine katan ve yılı 20,4 milyar TL satış hasılatıyla kapatan Ulusoy Un, deprem bölgesinde yeni bir fabrika yatırımı gerçekleştirdi. Ulusoy Un, Hatay Antakya Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Hatay İli Belen İlçesi Şenbük Mahallesi’ndeki 275 ton/gün kırma kapasitesine sahip 5 bin 95 metrekare arazi üzerinde un fabrikasını 14 milyon 350 bin Türk Lirası toplam bedelle, 5 milyon lira maliyetli depolama alanı ile birlikte satın aldı.

Günlük 4 bin 200 ton üretim kapasitesi

Tesisin devreye girmesiyle deprem afetinden etkilenen bölgede istihdamın artırılması ve ekonomik kalkınmaya katkı sağlanması hedefleniyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, şunları söyledi:

Ulusoy Un
Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy. (Fotoğrafta)

“Firmamız, bugün 92 ülkeye ihracat yapan, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da gıda güvenliğine hizmet eden bir şirket. Şirketimiz yeni atılımlarıyla birlikte büyümeye devam ediyor. Samsun’da 2085 ton/gün ve Çorlu’da 400 ton/gün olmak üzere toplam 2485 ton/gün ve 2022 yılında Söke Değirmencilik San ve Tic. A.Ş. paylarının satın alınmasıyla bu şirketimize ait Aydın ve Ankara Fabrikalarının 1440 ton/gün kapasitesinin eklenmesinin sonucu toplam üretim kapasitemiz 3.925 ton/gün’e ulaşmıştı. Yeni satın almayla birlikte toplam üretim kapasitemiz 4.200 ton/güne ulaşarak Türkiye’nin açık ara en büyük un üreticisi konumumuzu korumaya devam edeceğiz.

Ülkenin bütün bölgelerinde aktif üretim

Bu satın alma işlemiyle Mersin, Adana, İskenderun bölgesindeki limanların hammadde temininde kullanılarak maliyet avantajı, ülkemizin güney komşularına yakınlık sayesinde de ihracat tonajımızda artış yakalamayı hedefliyoruz. Tesisin üretime geçmesiyle beraber, şirketimiz ülkemizin güney ve güneydoğu bölgesindeki iç piyasaya daha uygun maliyetli nakliyeyle erişim imkanına kavuşacak. Böylelikle, şirketimiz bünyesinde 5 ayrı bölgede yer alan fabrikalarımızla, Türkiye’nin bütün bölgelerine satışı yaygınlaştıracak aktif üretim kapasitesine ulaşacağız.”

Ulusoy Un

Ulusoy Un Türkiye’nin en büyük ihracat şirketlerinden

2021 yılına dair yapılan Türkiye’nin en büyük şirketleri araştırmalarında yerini sağlamlaştıran Ulusoy Un, TİM1000 listesine göre Türkiye’nin en büyük 323’üncü ihracatçısı, Fortune 500 listesine göre 71’inci ve Capital500 araştırmasına göre de Türkiye’nin en büyük 86’ıncı firması olmuştu.

Ulusoy Un, son olarak da Ekonomist dergisinin gerçekleştirdiği ‘Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi’ araştırmasında da 28’inci sırada yerini almıştı. Türkiye’nin en büyük gıda şirketlerinden biri olan Ulusoy Un, ‘Platin Global 100 Endeksi’ kapsamında gıda sektörünün inovasyon lideri ödülüne de sahip.

Ulusoy Un’dan deprem bölgesine yatırım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!