Koronavirüs, bu yıl da sürecek, bunu düşünenler fazla

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüs üzerine Ipsos tarafından yapılan ‘Koronavirüs Salgını ve Toplum’ araştırmasının 52.dönem verilerine göre toplumun yüzde 85, salgının 2021 yılında sona ermeyeceğini düşünüyor.

Türkiye’de birçok araştırma şirketi koronavirüs salgınına yönelik vatandaşların nabzını tutmaya devam ediyor. Bu şirketlerden biri olan Ipsos, vatandaşlara salgının kontrol altına alınmasına dair beklentilerini sordu.

Hem Vaka Sayıları Hem de Aşılamanın Gidişatı İyimser…

Ipsos sene sonunda vatandaşlara; “Türkiye’de salgının ne zaman kontrol altına alınacak” sorusunu yöneltti. Yüzde 59’u 2021 yılı içinde bunun sona ereceğini tahmin ettiğini ifade etmişti. Sadece toplumun üçte biri (yüzde 31), salgının 2021’den ileri bir tarihte sonlanacağını düşünüyordu. 52. dönem verilerini incelediğimizde aradan geçen zamanın bu beklentileri değiştirmiş olduğunu gösteriyor. Bugün aynı soru sorulduğunda, toplumun sadece yüzde 17’sinin salgının bu sene içinde biteceğini düşündüğünü, çoğunluğun (yüzde 69) beklentisininse daha kötümser olduğu görülüyor. Hem vaka sayıları hem de aşılamanın gidişatı iyimser beklentileri zayıflatmış denilebilir.

Türkiye’de salgının ne zaman kontrol altına alınacak?

Ipsos’un Türkiye CEO’su Sidar Gedik konuya ilişkin değerlendirmesinde şunları ifade etti:

“Salgında yeni zirveleri yaşadıkça tahmini bitiş tarihi de giderek uzaklaşıyor. Toplumun yüzde 85’i, salgının 2021 yılında sona ermeyeceğini düşünüyor.  Günlük vaka sayılarında hiç görmediğimiz kadar yüksek seviyelere tanık oluyoruz. 17 Nisan itibarı ile 1 milyon kişi başına düşen (son 7 günlük ortalama) vaka sayımız yaklaşık 702, bu sayı Avrupa Birliği ülkeleri genelinde 341. Aşılama konusunda yol almış olan İngiltere’ye baktığımıza çok çarpıcı bir resim ile karşılaşıyoruz, aynı sayı orada 39!… Burada çok önemli bir detayı da atlamamak gerek İngiltere’de yine 17 Nisan itibarı ile son 7 günde ortalama her 1000 kişiden 14’ü test olmuş, Türkiye’de ise yaklaşık her 1000 kişiden 4’ü test olmuş. Yani İngiltere’de ülkemize kıyasla test yapma oranı 3 katından daha fazla olmasına rağmen vaka yoğunluğu 18 kat daha az.”

Koronavirüs, bu yıl da sürecek, bunu düşünenler fazla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!