TURMEPA öncülüğünde Samsun’da temizlik seferberliği

TURMEPA
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TURMEPA 60 gönüllü ile Atakum sahilinde temizlik yaptı. 2 saat süren etkinlikte 70 kilo atık toplandı.

TURMEPA, denizleri korumak için deniz gönüllüleri ile birlikte kıyılara akın etti. “Uluslararası Kıyı Temizleme (International Coastal Cleanup – ICC)” kampanyası çerçevesinde bir araya gelindi.

Oksijen kaynağı denizlerimizi korumak için gönüllüler seferber oldu. Kovid-19 tedbirleri kapsamında maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak temizlik etkinlikleri gerçekleştirdi. Özellikle Samsun dahil 5 ilde bir günde 995 kilo atık toplandı.

TURMEPA 5 ilde temizlik yaptı

Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası çerçevesinde üç denizimizin kıyılarını temizlemek için kollar sıvandı. TURMEPA, İstanbul, İzmir, Antalya, Fethiye ve Samsun kıyılarına uzandı.

Kampanyanın Samsun ayağı bu yıl Atakum sahilinde gerçekleştirildi. Kamu kurum ve kuruluşları ile çeşitli sivil toplum kuruluşları temsilcileri de etkinliğe katıldı. Ayrıca farklı yaş ve meslek gruplarından 60 gönüllü, kıyı temizliği için bir araya geldi.

2 saat içinde plastik, metal, cam ve sigara izmaritleri başta olmak üzere yaklaşık 70 kilo atık toplandı. Ayrıca toplanan atıklar arasında çok sayıda plastik şişe ve kapakları, gıda ambalajı, sigara izmariti, metal içecek kapakları, pipetler ve plastik poşetler dikkat çekti.

TURMEPA
TURMEPA öncülüğünde Atakum sahilinde kıyı temizliği yapıldı.

Toplumsal farkındalık

Toplanan atıklar Atakum Belediyesi Temizlik İşleri ekiplerine teslim edildi. Etkinliklerle deniz kirliliğine dikkat çekildi. Özellikle deniz temizliğinin önemi konusunda toplumsal farkındalığı artırmayı amaçladıklarını belirten TURMEPA yetkilileri şunları söyledi:

“Artan nüfusla beraber oluşturduğumuz atıklar ve ürettiğimiz karbon emisyonları her geçen gün katlanarak artıyor. İklim krizi ve kirlilik dünyanın en büyük çevre sorunu haline geldi.

Deniz suyunun ısınması, deniz seviyesinin yükselmesi, her saniye 47 ton plastiğin denizlerimize karışması ile oluşan tehlike sadece denizleri değil, dünyamızı da tehdit ediyor. İklim değişikliğinin etkilerini ortadan kaldırmak istiyorsak dünyamızın dörtte üçünü kaplayan denizlerimizi korumak zorundayız.

Bugün kıyılardan uzaklaştırdığımız her bir parçanın dünyamıza bir etkisi var. Oksijen kaynağı denizlerimizi temiz tutmalı, iklim kriziyle mücadelede karbon emisyonlarının önüne geçmeliyiz. DenizTemiz Derneği/ TURMEPA olarak 27 yıldır daha yaşanabilir yarınlar için doğaya dost bir yaşam tarzının benimsenmesi gerektiğini anlatıyoruz.

Bizler denizlerimiz ve okyanuslarımız için plastiklerden ve sera gazı kirliliğinden arınmış sağlıklı bir geleceğin varlığına inanıyoruz. Bunun için herkesi bireysel sorumluluklarını üstlenmeye çağırıyoruz.”

TURMEPA
Samsun sahilinde 2 saatte 70 kilo atık toplandı.

Yaşanabilir bir dünya

Ülkemizin dört bir yanından yüzlerce gönüllünün yanı sıra kamu ve özel kuruluşların da katıldığı etkinliklere, “Yaşanılabilir bir Dünya” sloganıyla 40. yılını kutlayan Koroplast, toplanan atıkların ayrıştırılabilmesi için Geri Dönüşüm torbaları ile destek verdi.

Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası’nın Türkiye koordinatörü olarak TURMEPA toplanan bu atıklara ait verileri her sene olduğu gibi etkinliğin ana yürütücüsü Ocean Conservancy’nin online bilgi bankasına işleyecek. Tüm dünyada toplanan bu bilgiler sayesinde uzmanlar, kıyıların ne tür aktivitelerle kirlendiğini ve ne tür tehlikelere maruz kaldığını belirleyerek otoriterlere çözüm yöntemleri geliştirilmesi için projeler sunuyor.

TURMEPA öncülüğünde Samsun’da temizlik seferberliği

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!