Türkiye’nin yerli ve milli uçaksavarı envantere girdi

Canik, TSK ve kolluk kuvvetlerine tek seferde 750 adet milli uçaksavar teslim etti. SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, "CANiK olarak deneyimli ve güçlü ekibimizle birlikte muazzam bir çalışma ile Türkiye'nin tek ve en büyük kalibre makineli tüfeğini geliştirdik" dedi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk. Yerli ve milli Canik M2 QCB uçaksavar envantere girdi.

Samsun Yurt Savunma (SYS) bünyesinde faaliyet gösteren dünyanın önde gelen hafif silah üreticilerinden Canik, bir başarıya daha imza attı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, 2018 yılında Savunma Sanayii Başkanlığı ile imzalanan Platform Makineli Tüfeği Projesi kapsamında geliştirilen, Türkiye’nin tek ve en büyük kalibre makineli tüfeği uçaksavar Canik M2 QCB, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve kolluk kuvvetlerinin envanterine kazandırıldı.

Canik, 750 adet uçaksavarı (Canik M2 QCB), tek seferde Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığına teslim ederek bir ilki gerçekleştirdi.

Canik, Aralık 2022’de teslim etmeyi taahhüt ettiği 750 adet M2 QCB’nin tamamını Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine kattı. Teslim edilen 750 adet uçaksavarın kurumlara adetsel dağılımı, Savunma Sanayii Başkanlığı ve kurumların yapmış olduğu mutabakata göre belirlendi.

uçaksavar

“Ordumuzun ve emniyet güçlerinin hizmetine sunmaktan onur duyuyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, şunları kaydetti:

“Canik olarak deneyimli ve güçlü ekibimizle birlikte muazzam bir çalışma ile Türkiye’nin tek ve en büyük kalibre makineli tüfeğini geliştirdik. 3 yıllık bu dönemde 160 milyon liralık AR-GE ve 440 milyon liranın üzerinde endüstriyelleşme yatırımıyla hayata geçirdiğimiz uçaksavarımız CANiK M2 QCB’yi TSK ve İç İşleri Bakanlığımızın hizmetine sunduğumuz için onur duyuyoruz. CANiK M2 QCB uçaksavar, buzlanma ve kirlenme testlerini dünyada başarı ile tamamlayan tek silah oldu.

Canik, Aralık 2022’de teslim etmeyi taahhüt ettiği 750 adet M2 QCB uçaksavarın tamamını Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine kattı.

Ayrıca, resmi olarak 20 bin namlu atım ömrü ile dünya rekoru kırdık ve 12.7×99 mm uçaksavar için hazırlanmış dünyanın en zor kalifikasyon testini tekrarsız sıfır hata ile tamamladık. Ağustos 2022’de elde ettiğimiz kalifikasyon başarımızın ardından şimdi de yeni bir rekora imza attık ve toplamda 750 adet uçaksavarı (Canik M2 QCB) ordumuzun envanterine tek seferde kazandırdık.

Cumhuriyet tarihinde ve hatta bu kalibrede bir silahın tek seferde 750 adet bir rakamla teslim edilmesi neredeyse görülmemiş bir başarıdır. Bize güvenerek bu görevi veren Savunma Sanayii Başkanlığımıza teşekkürü borç biliyoruz.”

Uçaksavar

Canik’in global pazara yönelik hedeflerine de hız kesmeden devam ettiğini belirten Aral, “Dünyanın dört kıtasında 69 ülkeye ihracat gerçekleştiren Canik markamız ile Türkiye ekonomisinin kalkınmışlık seviyesini daha ileri noktalara taşımaya yönelik katkı sunmaya devam ediyoruz. Şu anda kadar Canik, M2 QCB uçaksavarı için 3 bin 500 adet onaylanmış siparişi bulunuyor. 3 bin 500 adetlik siparişin tamamı yurt dışındaki dost ve müttefik ülkelerin kolluk kuvvetlerine teslim edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı(SSB) ile imzalanan platform makineli tüfeği projesi (PMT 12.7) kapsamında geliştirilen yerli ve milli 12.7 x 99 mm uçaksavar CANiK M2 QCB (Quick Change Barrel), Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı hizmetine girdi.

Canik M2 QCB uçaksavar

Verilen bilgiye göre, Canik M2 QCB, Türkiye Cumhuriyeti Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Ağustos 2022’de kalifiye edildi. Silahlar kalifikasyon sürecinde 40 günlük kısa bir sürede Amerikan TOP ve NATO standartlarında 23 farklı testin hepsini hatasız ve tekrarsız tamamlayarak daha önce görülmemiş bir sonuç elde etti. Bu kalifikasyon ve test sürecinde, 200 binin üzerinde mermi kullanıldı.

Uçaksavar

Buzlanma ve kirlenme testlerini dünyada başarı ile tamamlayan tek silah olduğu gibi 20 bin namlu atım ömrü ile de dünya rekorunu kırdı. Bu test sonuçları ile dünyadaki tüm benzerlerinden çok daha üstün bir performans gösteren Canik M2 QCB, Türkiye Cumhuriyeti envanterine girdi.

Türkiye’nin yerli ve milli uçaksavarı envantere girdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!