Türkiye’de kahve kültürü tamamen değişiyor

Kahve, global çapta en popüler içeceklerden biri olurken, birçok ülkede önemli bir kültürel sembol haline geldi ve hem yerel hem de global pazarlardaki ticaret hacmi arttı. Tedarik ettiği kahveleri tüketicilere dünya standartlarında ulaştıran yerli marka, sektöre dair değerlendirmede bulundu.

Kahve
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya genelinde kahve tüketimi giderek artıyor. Kahve en çok ABD’de tüketilirken, yıllık kişi başına kahve tüketiminde 12 kilogram ile Finlandiya ilk sırada geliyor. Onu 9,9 ile Norveç ve 9 kilogram ile İzlanda izliyor.

10 yıl öncesine kadar kişi başı tüketim miktarı 350 gram olan Türkiye’de ise bu oranın günümüzde 1,1 kilograma ulaştığı görülüyor. Ticaret hacmiyle birlikte her yıl yüzde 4,47 büyümesi beklenen küresel pazarda da öne çıkan yereldeki sektör oyuncuları ise Türkiye’de bu kültür hızla yaygınlaştırıyor.

Kahve

Gourme Coffee Roasting olarak kaliteli kahve tedarikine ve kavurmasına adanmış kurum kültürüyle önde gelen markalarından biri olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini söyleyen Gourme Coffee Kurucusu Akın Kılıç, 20 yılı aşkın tecrübesiyle ve dünya çapında çiftliklerle kurduğu iş ağıyla, müşterilerine en kaliteli ve taze ürünü sunmayı hedefliyor. “Kahve, benim hayatımda her zaman önemli bir yere sahipti” diyen Kılıç, küresel pazarı ve Türkiye’deki tüketimi hakkında da değerlendirmede bulundu.

‘Kahvenin topraktan başlayıp fincana ulaşan yolculuğunun her aşamasında varız’

Kahvenin kalitesini etkileyen tüm süreci yakından takip ettiklerini vurgulayan Gourme Coffee Kurucusu Akın Kılıç, bu süreci şöyle anlattı:

Kahve

“Topraktan fincana uzanan yolculuğunun her aşamasında lezzetini ve kalitesini nelerin etkilediğini çok iyi biliyoruz. Bu nedenle titizlikle seçilmiş dünyanın en özel ham çekirdeklerini Türkiye’ye getiriyoruz. Getirdiğimiz çekirdekleri, uzun yıllara dayanan bilgi birikimimizle ve yüksek teknolojili makinelerimizle dünya standartlarında kavuruyoruz.

En yüksek kaliteye ulaşan ürünlerimizi bölgesine, çiftliğine, türüne, kavurma derecesine, tat özelliklerine ve skoruna göre ayırarak en doğru fiyat politikası ile tüketicilerimizle buluşturuyoruz. Çalışanlarımızın ve müşterilerimizin içtikleri bu tadı öğrenebilmeleri için detaylı bilgi veriyoruz. Bu sayede zamanla büyük bir aileye dönüştük, iyinin tutkunları olarak yeni hasatların en heyecanlı takipçileri haline geldik.”

‘İlk akla gelen isim olmak istiyoruz’

“Ülkemizdeki tüketicileri markamızı gördüklerinde en iyi koşullarda toplanmış, kurutulmuş ve kavrulmuş çekirdeklerden hazırlanan bir kahve içtiklerine emin olabilir. Hem dokusunda hem tadında bu motivasyon ve tutkunun izleri var” diyen Akın Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:

Kahve

“20 yılı aşkın tecrübemizle ve ilk günkü heyecanla en iyi çekirdekleri ve kavurma yöntemlerini Türkiye’deki tüketicilerle buluşturmak için sürekli araştırma yapıyoruz. Kaliteli ve yenilikçi çeşitlerimizle Türkiye’deki bu  kültürü dünya standartlarına taşımak en büyük motivasyonumuz. Bizim için tüketicileri kaliteli ürünle buluşturma tutkusu her şeyden önce geliyor.”

Hedefleri sektörde zirveye ulaşmak

Toptan kahvecilikte büyümek istediklerini aktaran Akın Kılıç, “Gourme Coffee olarak Türkiye’deki bu pazarın hızla büyümesinde önemli bir rol oynadığımızı düşünüyoruz. Müşterilerimize dünya standartlarında bir ürün sunmanın yanı sıra, dükkanımız Gallo Rosso’da demleme ekipmanları, ömür boyu garantili termoslar, kahve öğütücüler ve makineleri gibi aksesuarlar da sunuyoruz. Hedefimiz akla ilk gelen, ürün ve hizmet kalitesiyle rakiplerinden hep bir adım öne çıkan bir marka olmak” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de kahve kültürü tamamen değişiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!