Türkiye’de her 6-7 kişiden biri kronik böbrek hastası

böbrek nakli
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de her 6-7 kişiden birinin kronik böbrek hastalığının olduğunu söyleyen Prof. Dr. Alaattin Yıldız; “Yaklaşık 20 bin civarında böbrek nakli tedavisi gören ileri evre böbrek yetersizliği hastası var” dedi.

Kronik böbrek hastalığı son yıllarda tüm dünyada artış gösteren ciddi hastalıklar arasında yer alıyor ve dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’ini etkileyen ciddi bir sağlık sorunu olarak tanımlanıyor.

Bu hastalık, önemli bir sağlık sorunu oluşturmasının yanı sıra diğer ağır hastalıklara da zemin hazırlayabiliyor. Ayrıca kronik böbrek hastalarında kalp hastalıkları, ölüm nedenlerinin neredeyse yüzde 50’sini oluşturuyor.

Kronik böbrek hastalığına zemin hazırlayan faktörler arasında ileri yaş; ailede böbrek hastalığı öyküsü, diyabet, hipertansiyon, idrar yolu enfeksiyonları ve böbrek taşı oluşumu yer alıyor. Özellikle kan basıncının ve diyabette kan şekerinin kontrol altında olmaması gibi faktörler de kronik böbrek hastalığının ilerlemesine neden olabiliyor.

Bununla birlikte her yıl mart ayının ikinci perşembe günü olarak belirlenen “Dünya Böbrek Günü”nde kronik böbrek hastalığının önemine dikkat çekiliyor.

Böbrek nakli

Türkiye’de durum nasıl?

Türk Nefroloji Derneği bu yılki Dünya Böbrek Günü kapsamında “Koruyucu Nefroloji” teması altında Dernek Başkanı Prof. Dr. Alaattin Yıldız; Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nurhan Seyahi, Genel Sekreter Prof. Dr. Elif Arı Bakır, Sayman Prof. Dr. Ali Rıza Odabaş, Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Mustafa Arıcı, Prof. Dr. Özkan Güngör ve Prof. Dr. Memnune Sena Ulu’nun katılımı ve AstraZeneca Türkiye’nin koşulsuz katkılarıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda kronik böbrek hastalığına dair toplumda farkındalık sağlamak, kronik böbrek hastalığına yol açan risk faktörleri ve erken tanının böbrek fonksiyonunu korumadaki önemine dikkat çekmek üzere bilgiler paylaşıldı. Ayrıca Türk Nefroloji Derneği’nin AstraZeneca Türkiye’nin koşulsuz desteğiyle hayata geçirdiği “Sağlıklı Böbrek Sağlıklı Hayat” projesi kapsamında Ankara, İstanbul ve İzmir’i ziyaret eden gezici tırda yapılan test sonuçları aktarıldı.

 

 

Her 6-7 kişiden birinde erken evre kronik böbrek hastalığı var

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Türk Nefroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Alaattin Yıldız; kronik böbrek hastalığının önemli bir toplum sağlığı sorunu olduğunu belirtti.

Böbrek nakli
Prof. Dr. Alaattin Yıldız, (soldan 4.) Türkiye’de böbrek hastalığının son durumu ile ilgili bilgi verdi.

Prof. Dr. Yıldız; “Özellikle ülkemizde 70 binin üzerinde diyaliz, yaklaşık 20 bin civarında böbrek nakli tedavisi gören ileri evre böbrek yetersizliği hastası var. Ancak derneğimiz tarafından yapılan CREDİT çalışmasında da gösterildiği gibi, bundan çok daha yüksek oranda, toplumda her 6-7 kişiden birinde erken evre kronik böbrek hastalığı mevcut.

Bu hastalar gelecekte diyaliz hastası olma adayı. Özellikle çoğunun klinik şikâyeti yok ve çoğu hastalığın varlığından habersiz. Bu durum, gelişmiş Avrupa ve ABD ülkelerinde de aynı şekilde. Hastalığın erken fark edilmesi, kronik böbrek hastalığının ilerleme hızını yavaşlatıyor. Ayrıca bu bazen durdurulmasını sağlıyor.

Bu nedenle hastalığın erken fark edilmesiyle, diyaliz ve böbrek nakli gibi daha pahalı tedavilere gereksinimin ve dolayısıyla sosyal güvenlik kurumlarına olan ekonomik yükün azaltılması bekleniyor” dedi.

Türkiye’de her 6-7 kişiden biri kronik böbrek hastası

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!