Bizimle İletişime Geçin

Kültür - Sanat

TRT 2 ile ‘Savaş’: Full Metal Jacket!

TRT 2 savaş filmi

TRT 2 kültür sanat ağırlıklı yayınları ile dikkat çekiyor. TRT 2 gelmiş geçmiş en iyi 5 savaş filminin listesini yayınlamış. Bu liste bir hayli tartışmalara yol açtı.

Türkiye Radyo Televizyonu’nun (TRT) kültür sanat ağırlıklı kanalı TRT 2, gelmiş geçmiş en iyi 5 SAVAŞ FİLMİ‘nin listesini yayınlamış. Yayınlamış yayınlamasına da, sosyal medyayı işgal eden bu liste bir hayli tartışmalara da yol açmış…

Sinemanın özellikle ‘Savaş’ konulu filmlerine düşkün olanlar adeta birbirine girivermiş…

Her ne kadar savaş filmleri favorim olmasa da bu türde birbirinden güzel filmler izlemiş birisi olarak, bu ‘Savaş’ın cephe gerisinde kalamazdım elbette!

Bizim de diyeceğimiz var bu hususta, dedikten sonra, önce TRT 2 listesine bir göz atalım:

1-Er Ryan’ı Kurtarmak(Saving Private Ryan)(1998) Steven Spielberg

2-Zafer Yolları(Paths of Glory)(1957) Stanley Kubrick

3-Kıyamet(Apocalypse Now)(1979) Francis Ford Coppola

4-Müfreze(Platoon)(1986) Oliver Stone

5-1917(2019) Sam Mendes

Şimdi… 5 film de gerçekten güzel, iz bırakan yapımlar. Lakin bendeniz, bu listeyi biraz ters yüz edecek ve bu listede olmayan fakat benim listemde yer alan filmleri ise biraz genişçe tanıtacağım.

TRT 2 Savaş Filmi

Full Metal Jacket kuşku yok ki büyük usta Stanley Kubrick’in en can yakan, en çarpıcı filmlerinden birisidir.

Ölüm Makinesi Deniz Piyadeleri

Bir kere, gelmiş geçmiş en iyi savaş filmi listemde 1’inci sırada kesinlikle 1987 yapımı Full Metal Jacket yer alır!..

TRT 2 listesinin ikinci sırada yer alan 1957 yapımı Zafer Yolları’nın yönetmeni büyük usta Stanley Kubrick’in listeye 1’inci sıradan girmesi gereken asıl filmidir Full Metal Jacket.

Özellikle büyük ustanın, her filminde olduğu gibi yine büyük detaylarla bezeli filmi, bugüne kadar yapılmış Vietnam konulu savaş filmlerinden çok farklı bir atmosfere bizleri taşımaktadır.

Toplam 1 saat 56 dakikalık filmde Kubrick, savaşı bize 2 bölümde anlatmaktadır. 1’inci bölümde, ABD’nin savaşçı ordu elemanlarını yetiştiren bir deniz piyade birliğinin Vietnam’a hazırlanışını izleriz…

Deniz piyadelerinin ölüm makinesine dönüştürüldüklerini izlerken ortaya konulan acımasız disiplin koşulları ve eğitim şartları, izleyenleri adeta çarpan sahnelerle yansıtılmaktadır…

2’nci bölümde ise perde Vietnam’da açılır ve bu acımasız piyadelerle birlikte biz izleyenler de savaşın derinliklerine doğru sürükleniriz…

Muhteşem görüntüler eşliğinde, iz bırakan oyunculuklarla süslü bir bir filmdir Full Metal Jacket.

İntihar eden deniz piyadesi ile ABD’li askerlere ölüm kusan keskin nişancının vurulduğu sahne, uzun süre hafızalarınızdan silinmeyecektir…

TRT 2 Savaş Filmi

Full Metal Jacket, sadece konusu, muhteşem senaryosu ile değil görkemli sahneleriyle de bir başyapıttır.

Bu film, savaşın aksiyon sahnelerinden çok toplumsal etkileri üzerinedir aslında ve etkiyi mükemmel bir şekilde izleyene yansıtır…

Yakıcı ve yıkıcı bir filmdir kısaca Full Metal Jacket. Her yönüyle hem de…

Önce Müfreze, sonra Brando’Lu Kıyamet

TRT 2 listesinde 1’inci sırada yer alan Er Ryan’ı Kurtarmak ise benim listemde 2’nci sırada yer almaktadır. Yine TRT 2 listesindeki 3 ve 4’üncü sıradaki filmler de benim ilk 5 listemde yer alıyorlar ancak bir farkla. Müfreze 3’üncü, Kıyamet ise 4’üncü sırada yer alarak…

Sam Mendes ustanın 2019 yapımı 1917’si ise bu listeye nasıl girebilmiş, anlayamadım bir türlü. Evet güzel filmdi. Özellikle George MacKay, Mark Strong, Andrew Scott, Richard Madden, Claire Duburcq, Colin Firth ve Benedict Cumberbatch’li kadrosuyla bir solukta izledik ve alkışladık.

1’inci Dünya Savaşı’nda Britanya askerleri Kıdemsiz Onbaşı Schofield ve Kıdemsiz Onbaşı Blake’in hayati bir mesajı iletmek için verdikleri mücadeleyi, kaliteli savaş çekimleri eşliğinde bizlere sunan film, gişede de büyük başarı yakaladı.

Bunun bir nedeni de, uzun süredir böylesine kaliteli bir savaş filminin çekilmeyişiydi bana göre…

TRT 2 Savaş Filmi

Jim Caviezel, Adrien Brody, Ben Chaplin, John Travolta, George Clooney, Woody Harrelson, Sean Penn, Nick Nolte, John Cusack gibi isimleri kadrosunda bulunduran İnce Kırmızı Hat, ‘Savaşın saçmalığı ve laneti’ üzerine unutulmaz bir film.

Hadi söyle, kimin öleceğine kim karar veriyor?

Benim için listenin 5’inci sırasında bu film değil, bir başka sinema dahisi Terrence Mallick’in Thin Red Line, yani İnce Kırmızı Hat filmi yer alacaktır kuşkusuz.

1998 yılında, Steven Spielberg’in Er Ryan’ın Kurtarmak filmi ile hemen hemen aynı anda vizyona giren İnce Kırmızı Hat, 500 milyon dolarlık hasılat yapan Er Ryan’ın gölgesinde kaldı kalmasına ama izleyenlerde unutulmaz etkiler bıraktı.

“Hadi söyle… Kimin yaşayacağına kim karar veriyor? Kimin öleceğine kim karar veriyor? Bu savaş anlamsız. Bana bakın, burda duruyorum ve üstüme tek bir kurşun bile gelmiyor. Bi tane bile gelmedi. Neden? Peki neden hepsinin ölmesi gerekiyor? Burda durabiliyorum, görüyorsunuz!..”

Veya,

“Şu anda kendini yok etmeye çalışan bir dünyada yaşıyoruz. Böyle bir durumda sadece gözlerini kapatıp görmezden gelirsin.. Kendini korursun…”

TRT 2 Savaş Filmi

TRT 2 listesine karşı benim listem

Gibi replikleriyle zihnimizi allak bullak eden, duygu ve düşüncelerimizi derinden etkileyen 10 üzerinden 10’luk tam bir başyapıttır İnce Kırmızı Hat…

Henüz izlemeyeniniz var ise 1 dakika bile kaybetmesin artık!..

‘En iyi 5 savaş filmi listesi’ işte budur!

Kısacası sevgili arkadaşlar, işte benim TRT 2 listesine karşı ilk 5 ‘En İyi Savaş Filmi’ listem:

1-Full Metal Jacket(1987)-Stanley Kubrick

2-Er Ryan’ı Kurtarmak(Saving Private Ryan)(1998) Steven Spielberg

3-Müfreze(Platoon)(1986) Oliver Stone

4-Kıyamet(Apocalypse Now)(1979) Francis Ford Coppola

5-Thin Red Line(İnce Kırmızı Hat)(1998) Terrence Mallick

İzlemeden olmaz

İrlanda asıllı boksör James Braddock’un hayat hikayesi

Cinderella Man (2005)

Ekonomik buhranın hüküm sürdüğü 1930’lu yıllar Amerikası’nda hayatını limanlarda işçilik yaparak idame ettiren Jim’in ailesine bakma gibi büyük bir sorumluluğu vardır. Özellikle bu yükümlülük için tutkuyla bağlı olduğu boks sporunu bırakmak zorunda kalan genç adam gerçekleşemeyecek de olsa hayaline sıkı sıkıya tutunmaktadır.

Ancak rastlantı eseri boks şampiyonu Max’le dövüşmesi işleri değiştirecektir. Tam bir unvan maçı olan bu karşılaşmayı kazandığı takdirde şampiyon olma onuruna erişecek olan Jim’i saatler süren bir maç beklemektedir. Bu maç Jim’in hayatında neleri değiştirecektir? Filmin başrollerinde Russel Crowe ve Renée Zellweger bulunuyor. Yönetmen ise Ron Howard.

Cinderalla Man

Akıl Oyunları ile Oscar kazanan Ron Howard, Cinderella Man ile de usta bir yönetmen olduğunu gösteriyor.

George Roy Hill’den bir klasik

The Sting – Belalılar(1973)

Ve karşımızda Robert Redford ve Paul Newman. Butch Cassidy And The Sundance Kid’den 4 yıl sonra yeniden bir George Roy Hill filminde bir araya gelen muhteşem ikili. 1936 yılında ABD… Bir üçkâğıtçının ortağını öldüren kumar tutkunu bir gansterden intikam almak için başka bir üçkâğıtçı ile güç birliği yaparak ona zekice bir tuzak hazırlamaları anlatılıyor filmimizde. 10 dalda aday olduğu Oscar ödüllerinden ‘En iyi film, yönetmen, senaryo, kurgu, müzik, kostüm ve dekor’ dallarında 7 tanesini almış bir film bu. İzlemeden gerçekten olmaz!..

The sting

Sadece 5,5 milyon dolara malolan film 156 milyon dolarlık bir hasılat yaparak dönemin gişe rekorunu kırmıştı.

Vizyondakiler…

80 yaşın getirdiği akıl oyunları

The Father – Baba (2020)

Türkiye’deki sinema solanlarında bu ay içerisinde vizyona giren filmlerden en dikkat çekeni kuşkusuz, ‘En İyi Erkek Oyuncu‘ ve ‘En İyi Uyarlama Senaryo‘ olmak üzere 2 dalda Oscar ödülü alan ‘Baba‘.

Anthony Hopkins, Olivia Colman, Imogen Poots, Rufus Sewell ve Olivia Williams’ın başrollerinde oynadığı film, yaşı ilerlemesi ve kızı Anne’in ısrarlarına rağmen tek başına yaşamakta direnen Anthony’nin yaşlanma, demans gibi deneyimleri tecrübe edişini ele alıyor. Filmin yönetmenlik koltuğunda ise Florian Zeller var.

Baba filmi

83 yaşındaki Anthony Hopkins, ‘The Father‘la aldığı Oscar sayesinde bu ödülü alan en yaşlı kişi olarak da tarihe geçti.

Profesyonel bir katil, dinmeyen aksiyon

Copshop – Belalı Karakol(2021)

Joe Carnahan’ın yönetmenliğini yaptığı, Gerard Butler, Frank Grillo, Toby Huss ve Alexis Louder’ın oynadığı ‘Belalı Karakol‘ aksiyon sahneleriyle öne çıkıyor.

Senaryosunu Kurt McLeod ve Joe Carnahan’ın birlikte kaleme aldığı yapım, küçük bir kasabadaki polis merkezinde; profesyonel bir katil olan Bob Viddick, akıllı çaylak polis Valere Young, iki yüzlü bir dolandırıcı olan Teddy Murretto ve ne zaman ne yapacağı belli olmayan psikopat tetikçi Anthony Lamb arasında yaşananları konu ediniyor.

TRT 2 Savaş filmi

Yakışıklı aktör Gerard Butler, ölümcül bir suikastçı Bob Viddick rolüyle karşımızda.

İnternetin derinliklerinde bir korku filmi

Dark Web: Descent İnto Hell – Karanlıktaki Çığlık(2021)

Genç bir YouTuber, Karanlık Web’in sekizinci seviyelerine ulaşmaya çalışır ve bu deneyimi izleyicileri ile paylaşmak amacıyla filme alırken internetin en derin ve bilinmeyen kısmına nüfuz eder. Ancak hayatını değiştirecek korkunç bir sürprizle karşılaşacağından habersizdir.

Karanlık çıglık

Diego Savignano’nun yönettiği filmde Lucas Sarquiz, Jimena Frontera, Chucho Fernández başrollerde.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Muammer DİLBER

Kültür - Sanat

Güliz Ayla 16 Haziran’da V Sahne’de

Güliz Ayla, 16 Haziran akşamı Samsun’da sahne alacak.

Aslen Samsunlu olan; 2015 yılında çıkardığı single ile kısa sürede müzik çevrelerinden büyük beğeni toplayan Güliz Ayla; “Benim evim” dediği Samsun’da hayranları ile buluşacak.

Atakum İlçesi Adnan Menderes Bulvarı’nda yer alan V Sahne’de; hayranları ile buluşacak olan Güliz Ayla, unutulmaz bir gece yaşatacak.

Samsun sayesinde şahane bir çocukluk, ergenlik ve gençlik dönemi yaşadığını her fırsatta dile getiren Güliz Ayla, birbirinden güzel şarkılarını hayranları için seslendirecek.

Güliz Ayla kimdir ?

Güliz Ayla, 27 Nisan 1988’de Samsun’da doğdu. 1998 yılında Samsun’da iki yıllık Belediye Konservatuvarı Tiyatro ve Drama Bölümü’ne girdi.

Çeşitli orkestralarda solistlik veya koroistlik yaptı. Lise eğitimini Samsun Anadolu Lisesi’nde tamamladı.

2006 yılında Adelaide isimli gruba dahil oldu. Bu grupla Rock’n Dark Express Rock Müzik Yarışması’nda birinci oldu.

Güliz Ayla, Müjdat Gezen Sanat Merkezi Batı Müziği bölümünü kazandı. Sonra da Müjdat Gezen’in yazdığı iki müzikalin şarkılarını seslendirdi. Müzik kariyerine Metin Özülkü, Işın Karaca ve Extra Orkestra gibi isimlere vokal yaparak başladı.

Vokalistliğin ardından albüm yapmaya karar veren Ayla’nın yolu Sıla Gençoğlu ve Efe Bahadır ile kesişti. Sıla ve Bahadır Ayla’nın albümünde prodüktör olmayı kabul ettiler. Sonrasında ise Uluslararası menajerlik, organizasyon ve iletişim danışmanlığı firması olan Day 1 Entertainment Turkey ve müzik şirketi Sony Music ile sözleşme imzaladı.

Güliz Ayla

İlk albüm 2015’te

16 Nisan 2015 tarihinde Ayla albüm öncesi söz ve müziğini kendisinin yaptığı “Olmazsan Olmaz” single’ını piyasaya sürdü. Ayla albüm öncesi single çıkartmasıyla ilgili olarak:

“Albümümüz bitmek üzere ama bir türlü gelmeyen baharın, geliyorum sinyallerini daha fazla göz ardı edemedik ve içimizde kaynayan enerjiyi sizinle paylaşmak istedik.” yorumu yaptı.[4] Şarkı, Youtube’da 175 milyon izlenme rakamına ulaşmayı başardı.

18 Eylül 2015’te Sıla Gençoğlu ve Efe Bahadır’ın prodüktörlüğünde kendi adını verdiği Güliz Ayla albümünü yayımladı. Ayrıca albümdeki şarkıların söz ve müzikleri Ayla, Gençoğlu ve Bahadır tarafından hazırlandı.

“Yalvarırım” şarkısının müziğini ise Yalın besteledi. Ayla’nın sözünü ve müziğini kendi yaptığı üç şarkı “Olmazsan Olmaz”, “Benim Olmazsan” ve “Sevgilim” albümde yer aldı. Ayla ilk albümünü şöyle açıkladı: “Öncelikle bu albüm uzun süren çalışmalarımız sonucunda hazırlandı. Çok küçük birkaç sentetik duyulan şeyler olsa da, sound olarak daha çok akustik ağırlıklı bir albüm olduğunu söyleyebilirim.

Albümde dokuz parça var. Bunlardan söz ve müziği sadece bana ait olan parçaların yanı sıra, Sıla Gençoğlu, Efe Bahadır ve Yalın’ın yer aldığı ortak çalışmalarımız da var. Bir de müziği Christos Dantis’a ait yunanca bir parça yer alıyor. Sözlerini yine Sıla Gençoğlu yaptı. Albümün prodüktörleri Efe Bahadır ve Sıla Gençoğlu.”

Albümün ikinci klibi sözünü Sıla’nın müziğini Dantis’in yaptığı “Bahsetmem Lazım” şarkısına çekildi. Şarkı, Türkiye Resmî Listesi’nde 5 numaraya kadar yükselmeyi başardı.

20 Nisan 2016 tarihinde “İlk Öpücük Benden Olsun” single’ı piyasaya sürüldü. Şarkının sözünü ve müziğini Yalın hazırladı. Klibin çekimleri ise Nihat Odabaşı tarafından gerçekleşti.

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi 4 ilde ücretsiz oyunlar

Karadeniz

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi mayıs ayında; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını da içine alacak şekilde; üye tiyatrolarının bazılarının gösterimlerine belli bir kontenjan ayırıp; çocuk ve gençleri ‘ücretsiz tiyatro’ ile buluşturdu.

Genel merkezi Samsun’da olan Kooperatif’e bağlı tiyatro grupları Samsun, Amasya, Trabzon ve Giresun’da gençler ve çocukları tiyatroyla buluşturdu.

Özellikle maddi veya sosyal olarak dez avantajlı olan ve daha önce hiç tiyatro izlememiş çocuk ve gençlerin davet edildiği projede; Samsun, Amasya, Trabzon ve Giresun Bulancak’ta gerçekleştirildi. Ayrıca her tiyatro kendi salon kapasitesine göre bir kontenjan ayırıp; çocuk ve gençleri salonda ağırlayarak tiyatroyla buluşturdu.

Karadeniz Tiyatro

29 Mart 2021’de Samsun’da kuruldu

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı ve Samsun Düşevi Sahnesi Kurucusu Cem Kaynar; “29 mart 2021 yılında merkezi Samsun olarak kurulan Karadeniz Tiyatro Kooperatifi; özellikle ilk olarak 2021 yaz ayında Gümüşhane Belediyesi ile ortak bir tiyatro festivali düzenledi. Sonrasında birçok tiyatro meslek grubu ile ortaklaşa mesleki sorunlar üzerine çalışmalar yaptı. Şimdi de Türkiye Tiyatro Kooperatifleri Birliği bünyesinde çalışmalarını sürdürüyor” bilgisini verdi.

Yetişkinler ve çocuklar var

Son olarak 4 ilde gerçekleştirdikleri ücretsiz oyunlara değinen Cem Kaynar, şunları söyledi:

Karadeniz Tiyatro

“Proje kapsamında; özellikle Samsun’da Düşevi Oyuncular Dil Yurdu – Kuyunun Dibindeki Taş/Nazım Hikmet adlı yetişkin oyununu, Amasya’da İris Sanat Tiyatrosu Darbeli Çocuklar adlı yetişkin oyununu; Trabzon’da Tiyatro Panki Aldatan Oyun adlı yetişkin oyununu ve Ağustos Böceği ve Karınca adlı çocuk oyununu; yine Samsun’da Küçükeller Sahne Resimdeki Dinozor adlı çocuk oyununu; Giresun’un Bulancak İlçesi’nde ise Mürsel Gülmez Tiyatro Günleri kapsamında Karma Sahne; Antigone adlı yetişkin oyununu çocuklarla ve gençlerle buluşturdu.

Gördüğümüz ilgi projemizin amacına ulaşmasını göstermesi açısından da memnuniyet verici oldu. Karadeniz Tiyatro Kooperatifi olarak özellikle bölgemizde sanatsal akvitivitelerimizi sürdürebilmek hedefindeyiz.”

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Piyanist Yiğit Yüksel’den “Kurtuluş 1919” konseri

Piyanist

Piyanist Yiğit Yüksel, Atatürk Kültür Merkezi’nde ‘Kurtuluş 1919’ konseri ile sanatseverleri büyüledi.

Henüz 11 yaşında olan piyanist Yiğit Yüksel, ilk profesyonel konserine 19 Mayıs etkinlikleri kapsamında çıktı ve sanat severlere piyano resitali sundu.

piyanist

Piyanist Yiğit Yüksel; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ekinlikleri kapsamında piyano resitali sundu. Henüz 11 yaşında olan ve ilk profesyonel konserine çıkan küçük piyanist; 1 saat süren konserde 10 eser çaldı. Konserde sahneye konan iki eserde Yiğit Yüksel’e; Samsun Klasik Türk Moziği Korosu’ndan İzzet Tekeli solist olarak eşlik etti.

Birbirinden güzel eserler

Samsun Devlet Opera ve Balesi Atatürk Kültür Merkezi Aydın Gün Salonu’nda düzenlenen ve sanat severlerin yoğun ilgi gösterdiği konserde Yiğit Yüksel, Emanuel Bach’ın ”Solfeggietto C Minor’”, Ludwin van Beethoven’in ”Allegro di molto e con brio, ”Adagio cantabile”, ”Rondo”, Tevfik Guliev’in ”Yalgızam’’, Nüşabe Muradova’nın “İntizar” adlı eserlerini çaldı. Ayrıca kendi bestelediği “Kurtuluş Balladı” nı da sahneye koydu.

piyanist

Samsunlu olduğunu; Kurtuluş Savaşı’nın sembol şehri Samsun’da ilk konserini 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında vermek istediğini belirten Yiğit Yüksel; bu sebeple de konserin temasını ‘”Kurtuluş 1919” olarak belirlediklerini söyledi.

Küçük piyanist; konser için salona gelen sanat severlere; kendisini yetiştiren hocalarına ve organizasyonda görev alan herkese teşekkür etti. Konser sonrası da bol bol hatıra fotoğrafı çekindi.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021