TRT 2 ile ‘Savaş’: Full Metal Jacket!

TRT 2 savaş filmi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TRT 2 kültür sanat ağırlıklı yayınları ile dikkat çekiyor. TRT 2 gelmiş geçmiş en iyi 5 savaş filminin listesini yayınlamış. Bu liste bir hayli tartışmalara yol açtı.

Türkiye Radyo Televizyonu’nun (TRT) kültür sanat ağırlıklı kanalı TRT 2, gelmiş geçmiş en iyi 5 SAVAŞ FİLMİ‘nin listesini yayınlamış. Yayınlamış yayınlamasına da, sosyal medyayı işgal eden bu liste bir hayli tartışmalara da yol açmış…

Sinemanın özellikle ‘Savaş’ konulu filmlerine düşkün olanlar adeta birbirine girivermiş…

Her ne kadar savaş filmleri favorim olmasa da bu türde birbirinden güzel filmler izlemiş birisi olarak, bu ‘Savaş’ın cephe gerisinde kalamazdım elbette!

Bizim de diyeceğimiz var bu hususta, dedikten sonra, önce TRT 2 listesine bir göz atalım:

1-Er Ryan’ı Kurtarmak(Saving Private Ryan)(1998) Steven Spielberg

2-Zafer Yolları(Paths of Glory)(1957) Stanley Kubrick

3-Kıyamet(Apocalypse Now)(1979) Francis Ford Coppola

4-Müfreze(Platoon)(1986) Oliver Stone

5-1917(2019) Sam Mendes

Şimdi… 5 film de gerçekten güzel, iz bırakan yapımlar. Lakin bendeniz, bu listeyi biraz ters yüz edecek ve bu listede olmayan fakat benim listemde yer alan filmleri ise biraz genişçe tanıtacağım.

TRT 2 Savaş Filmi
Full Metal Jacket kuşku yok ki büyük usta Stanley Kubrick’in en can yakan, en çarpıcı filmlerinden birisidir.

Ölüm Makinesi Deniz Piyadeleri

Bir kere, gelmiş geçmiş en iyi savaş filmi listemde 1’inci sırada kesinlikle 1987 yapımı Full Metal Jacket yer alır!..

TRT 2 listesinin ikinci sırada yer alan 1957 yapımı Zafer Yolları’nın yönetmeni büyük usta Stanley Kubrick’in listeye 1’inci sıradan girmesi gereken asıl filmidir Full Metal Jacket.

Özellikle büyük ustanın, her filminde olduğu gibi yine büyük detaylarla bezeli filmi, bugüne kadar yapılmış Vietnam konulu savaş filmlerinden çok farklı bir atmosfere bizleri taşımaktadır.

Toplam 1 saat 56 dakikalık filmde Kubrick, savaşı bize 2 bölümde anlatmaktadır. 1’inci bölümde, ABD’nin savaşçı ordu elemanlarını yetiştiren bir deniz piyade birliğinin Vietnam’a hazırlanışını izleriz…

Deniz piyadelerinin ölüm makinesine dönüştürüldüklerini izlerken ortaya konulan acımasız disiplin koşulları ve eğitim şartları, izleyenleri adeta çarpan sahnelerle yansıtılmaktadır…

2’nci bölümde ise perde Vietnam’da açılır ve bu acımasız piyadelerle birlikte biz izleyenler de savaşın derinliklerine doğru sürükleniriz…

Muhteşem görüntüler eşliğinde, iz bırakan oyunculuklarla süslü bir bir filmdir Full Metal Jacket.

İntihar eden deniz piyadesi ile ABD’li askerlere ölüm kusan keskin nişancının vurulduğu sahne, uzun süre hafızalarınızdan silinmeyecektir…

TRT 2 Savaş Filmi
Full Metal Jacket, sadece konusu, muhteşem senaryosu ile değil görkemli sahneleriyle de bir başyapıttır.

Bu film, savaşın aksiyon sahnelerinden çok toplumsal etkileri üzerinedir aslında ve etkiyi mükemmel bir şekilde izleyene yansıtır…

Yakıcı ve yıkıcı bir filmdir kısaca Full Metal Jacket. Her yönüyle hem de…

Önce Müfreze, sonra Brando’Lu Kıyamet

TRT 2 listesinde 1’inci sırada yer alan Er Ryan’ı Kurtarmak ise benim listemde 2’nci sırada yer almaktadır. Yine TRT 2 listesindeki 3 ve 4’üncü sıradaki filmler de benim ilk 5 listemde yer alıyorlar ancak bir farkla. Müfreze 3’üncü, Kıyamet ise 4’üncü sırada yer alarak…

Sam Mendes ustanın 2019 yapımı 1917’si ise bu listeye nasıl girebilmiş, anlayamadım bir türlü. Evet güzel filmdi. Özellikle George MacKay, Mark Strong, Andrew Scott, Richard Madden, Claire Duburcq, Colin Firth ve Benedict Cumberbatch’li kadrosuyla bir solukta izledik ve alkışladık.

1’inci Dünya Savaşı’nda Britanya askerleri Kıdemsiz Onbaşı Schofield ve Kıdemsiz Onbaşı Blake’in hayati bir mesajı iletmek için verdikleri mücadeleyi, kaliteli savaş çekimleri eşliğinde bizlere sunan film, gişede de büyük başarı yakaladı.

Bunun bir nedeni de, uzun süredir böylesine kaliteli bir savaş filminin çekilmeyişiydi bana göre…

TRT 2 Savaş Filmi
Jim Caviezel, Adrien Brody, Ben Chaplin, John Travolta, George Clooney, Woody Harrelson, Sean Penn, Nick Nolte, John Cusack gibi isimleri kadrosunda bulunduran İnce Kırmızı Hat, ‘Savaşın saçmalığı ve laneti’ üzerine unutulmaz bir film.

Hadi söyle, kimin öleceğine kim karar veriyor?

Benim için listenin 5’inci sırasında bu film değil, bir başka sinema dahisi Terrence Mallick’in Thin Red Line, yani İnce Kırmızı Hat filmi yer alacaktır kuşkusuz.

1998 yılında, Steven Spielberg’in Er Ryan’ın Kurtarmak filmi ile hemen hemen aynı anda vizyona giren İnce Kırmızı Hat, 500 milyon dolarlık hasılat yapan Er Ryan’ın gölgesinde kaldı kalmasına ama izleyenlerde unutulmaz etkiler bıraktı.

“Hadi söyle… Kimin yaşayacağına kim karar veriyor? Kimin öleceğine kim karar veriyor? Bu savaş anlamsız. Bana bakın, burda duruyorum ve üstüme tek bir kurşun bile gelmiyor. Bi tane bile gelmedi. Neden? Peki neden hepsinin ölmesi gerekiyor? Burda durabiliyorum, görüyorsunuz!..”

Veya,

“Şu anda kendini yok etmeye çalışan bir dünyada yaşıyoruz. Böyle bir durumda sadece gözlerini kapatıp görmezden gelirsin.. Kendini korursun…”

TRT 2 Savaş Filmi

TRT 2 listesine karşı benim listem

Gibi replikleriyle zihnimizi allak bullak eden, duygu ve düşüncelerimizi derinden etkileyen 10 üzerinden 10’luk tam bir başyapıttır İnce Kırmızı Hat…

Henüz izlemeyeniniz var ise 1 dakika bile kaybetmesin artık!..

‘En iyi 5 savaş filmi listesi’ işte budur!

Kısacası sevgili arkadaşlar, işte benim TRT 2 listesine karşı ilk 5 ‘En İyi Savaş Filmi’ listem:

1-Full Metal Jacket(1987)-Stanley Kubrick

2-Er Ryan’ı Kurtarmak(Saving Private Ryan)(1998) Steven Spielberg

3-Müfreze(Platoon)(1986) Oliver Stone

4-Kıyamet(Apocalypse Now)(1979) Francis Ford Coppola

5-Thin Red Line(İnce Kırmızı Hat)(1998) Terrence Mallick

İzlemeden olmaz

İrlanda asıllı boksör James Braddock’un hayat hikayesi

Cinderella Man (2005)

Ekonomik buhranın hüküm sürdüğü 1930’lu yıllar Amerikası’nda hayatını limanlarda işçilik yaparak idame ettiren Jim’in ailesine bakma gibi büyük bir sorumluluğu vardır. Özellikle bu yükümlülük için tutkuyla bağlı olduğu boks sporunu bırakmak zorunda kalan genç adam gerçekleşemeyecek de olsa hayaline sıkı sıkıya tutunmaktadır.

Ancak rastlantı eseri boks şampiyonu Max’le dövüşmesi işleri değiştirecektir. Tam bir unvan maçı olan bu karşılaşmayı kazandığı takdirde şampiyon olma onuruna erişecek olan Jim’i saatler süren bir maç beklemektedir. Bu maç Jim’in hayatında neleri değiştirecektir? Filmin başrollerinde Russel Crowe ve Renée Zellweger bulunuyor. Yönetmen ise Ron Howard.

Cinderalla Man
Akıl Oyunları ile Oscar kazanan Ron Howard, Cinderella Man ile de usta bir yönetmen olduğunu gösteriyor.

George Roy Hill’den bir klasik

The Sting – Belalılar(1973)

Ve karşımızda Robert Redford ve Paul Newman. Butch Cassidy And The Sundance Kid’den 4 yıl sonra yeniden bir George Roy Hill filminde bir araya gelen muhteşem ikili. 1936 yılında ABD… Bir üçkâğıtçının ortağını öldüren kumar tutkunu bir gansterden intikam almak için başka bir üçkâğıtçı ile güç birliği yaparak ona zekice bir tuzak hazırlamaları anlatılıyor filmimizde. 10 dalda aday olduğu Oscar ödüllerinden ‘En iyi film, yönetmen, senaryo, kurgu, müzik, kostüm ve dekor’ dallarında 7 tanesini almış bir film bu. İzlemeden gerçekten olmaz!..

The sting
Sadece 5,5 milyon dolara malolan film 156 milyon dolarlık bir hasılat yaparak dönemin gişe rekorunu kırmıştı.

Vizyondakiler…

80 yaşın getirdiği akıl oyunları

The Father – Baba (2020)

Türkiye’deki sinema solanlarında bu ay içerisinde vizyona giren filmlerden en dikkat çekeni kuşkusuz, ‘En İyi Erkek Oyuncu‘ ve ‘En İyi Uyarlama Senaryo‘ olmak üzere 2 dalda Oscar ödülü alan ‘Baba‘.

Anthony Hopkins, Olivia Colman, Imogen Poots, Rufus Sewell ve Olivia Williams’ın başrollerinde oynadığı film, yaşı ilerlemesi ve kızı Anne’in ısrarlarına rağmen tek başına yaşamakta direnen Anthony’nin yaşlanma, demans gibi deneyimleri tecrübe edişini ele alıyor. Filmin yönetmenlik koltuğunda ise Florian Zeller var.

Baba filmi
83 yaşındaki Anthony Hopkins, ‘The Father‘la aldığı Oscar sayesinde bu ödülü alan en yaşlı kişi olarak da tarihe geçti.

Profesyonel bir katil, dinmeyen aksiyon

Copshop – Belalı Karakol(2021)

Joe Carnahan’ın yönetmenliğini yaptığı, Gerard Butler, Frank Grillo, Toby Huss ve Alexis Louder’ın oynadığı ‘Belalı Karakol‘ aksiyon sahneleriyle öne çıkıyor.

Senaryosunu Kurt McLeod ve Joe Carnahan’ın birlikte kaleme aldığı yapım, küçük bir kasabadaki polis merkezinde; profesyonel bir katil olan Bob Viddick, akıllı çaylak polis Valere Young, iki yüzlü bir dolandırıcı olan Teddy Murretto ve ne zaman ne yapacağı belli olmayan psikopat tetikçi Anthony Lamb arasında yaşananları konu ediniyor.

TRT 2 Savaş filmi
Yakışıklı aktör Gerard Butler, ölümcül bir suikastçı Bob Viddick rolüyle karşımızda.

İnternetin derinliklerinde bir korku filmi

Dark Web: Descent İnto Hell – Karanlıktaki Çığlık(2021)

Genç bir YouTuber, Karanlık Web’in sekizinci seviyelerine ulaşmaya çalışır ve bu deneyimi izleyicileri ile paylaşmak amacıyla filme alırken internetin en derin ve bilinmeyen kısmına nüfuz eder. Ancak hayatını değiştirecek korkunç bir sürprizle karşılaşacağından habersizdir.

Karanlık çıglık
Diego Savignano’nun yönettiği filmde Lucas Sarquiz, Jimena Frontera, Chucho Fernández başrollerde.

TRT 2 ile ‘Savaş’: Full Metal Jacket!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!