Toprak Mahsulleri Ofisi hububat fiyatını açıkladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), elindeki 1 milyon 220 bin ton hububatı, 2021 fiyatından satacak.

TMO tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Son günlerde Toprak Mahsulleri Ofisi‘nin 2022 yılı Ocak ayı satış fiyatlarıyla ilgili olarak kamuoyunda özellikle ekmek fiyatlarında aşırı artışa neden olacağına yönelik değerlendirilmeler yapıldığı gözlemlenmektedir.

hububat
Toprak Mahsulleri Ofisi, hububat fiyatlarında değişiklik yapmadı.

Ayrıca Toprak Mahsulleri Ofisi, hasat başından bu yana hammadde fiyatlarının tüketicilerimiz ile hayvan yetiştiricilerimizi olumsuz etkilemesini önlemek amacıyla; un ve yem regülasyonu kapsamında piyasa fiyatlarının oldukça altında bir seviyeden ilgili sektörlere satış yapmaktadır.

TMO özellikle kasım ve aralık aylarında mısır, buğday ve arpa satış fiyatlarında değişikliğe gitmedi. Stoklarındaki ekmeklik buğdayları un üreticilerine; ekmeklik un satış fiyatlarının peşin, 185-200 TL/çuval aralığında olması şartıyla satışa sunmuştur.

Kamuoyunu yanıltıcı değerlendirmeler…

TMO; her yıl olduğu gibi 2022 yılı Ocak ayında da satış fiyatlarında güncelleme yapmıştır. İlgili un ve ekmek sektörleri ile paylaşılmıştır. Ancak yapılan bu fiyat değişikliği bahane edilerek ekmek fiyatlarında yüksek oranda artış yapılması gerektiği gibi kamuoyunu yanıltıcı değerlendirmeler ve iç piyasa hububat fiyatlarındaki gerilemeler de dikkate alınarak;

TMO’nun 2022 Ocak ayı hububat satışlarına 2021 Kasım ve Aralık ayı fiyatlarıyla devam edilmesi kararı alınmıştır. Aynı zamanda ekmeklik buğday satışlarına (No:2); önceki aylarda olduğu gibi 2 bin 650 TL/ton; ekmeklik un satış fiyat taahhütlerine 185-200 TL/çuval; arpa satışlarına 2 bin 50 TL/ton, mısır satışlarına ise 2 bin 500 TL/ton fiyatlarla devam edilecektir.

Hububat

TMO olarak ilgili sektörlerle iş birliği içinde özellikle gıda enflasyonuyla etkin bir şekilde mücadele etmeye devam edeceğiz. Özellikle un üreticilerimize, kanatlı, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerimize yönelik ürün temininin yeni hasat dönemine kadar kesintisiz devam edeceğimizi bir kez daha belirtmek isteriz.”

Toprak Mahsulleri Ofisi hububat fiyatını açıkladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!