TOGG : 60 yıllık hayal gerçeğe dönüştü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOGG Gemlik Kampüsü Açılış Töreni’nde konuştu.

Erdoğan, “Seri üretim bandından indirip sizlerin huzuruna çıkardığımız bu ilk araçla, 60 yıllık hayalin gerçeğe dönüşüne şahitlik ediyoruz.

Bunun için, TOGG, Türkiye’nin 85 milyonun ortak gururudur, diyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOGG Gemlik Kampüsü Açılış Töreni’ne katılarak bir konuşma gerçekleştirdi.

TOGG

 “Türkiye yüzyılının ilk fotoğrafı burada hizmete açtığımız tesistir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOGG’un önemine vurgu yaparak konuşmasını şöyle sürdürdü:

“TOGG, ülkemizin güçlü yarınları için işte bu ortak hayali kurmanın tadını hepimize yaşatan projenin adıdır.

Seri üretim bandından indirip sizlerin huzuruna çıkardığımız bu ilk araçla, 60 yıllık hayalin gerçeğe dönüşüne şahitlik ediyoruz.

Bir tarafta kırmızı, bir tarafta beyaz. Ne anlama geldiğini herhalde anlıyorsunuz.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.

Bunun için, TOGG, Türkiye’nin, 85 milyonun ortak gururudur, diyoruz.

Ülkemizin dört bir yanından ve dünyanın çeşitli yerlerinden Türkiye’nin yerli ve millî otomobilinin başarısı için destek veren, dua eden herkese gönülden teşekkür ediyorum.

‘Bu bir memleket meselesidir’ diyerek, bugünkü heyecanımıza ortak olan siyasi parti genel başkanlarına, milletvekillerine ve devletimizin her kademesinden arkadaşlarımıza, elbette en başta da aziz vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan

Babayiğitlere teşekkür

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Otomobilin seri üretim bandından indirmek için gecesini gündüzüne katan babayiğitlerimizi, teknisyenlerimizi, mühendislerimizi ve emekçilerimizi yürekten kutluyorum.

Sizler, milletimizle birlikte Nuri Demirağ’ın, Nuri Killigil’in, Vecihi Hürkuş’un ve Şakir Zümre’nin mirasını da onurlandırdınız.

Biliyorsunuz, dün Ankara’da Cumhuriyetimizin yeni asrına damga vuracak Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun müjdesini milletimizle paylaştık.

Türkiye Yüzyılı’nın ilk fotoğrafı da işte burada hizmete açtığımız tesistir, önünde durduğumuz araçtır” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vecihi Hürkuş, Nuri Demirağ, Şakir Zümre ve Nuri Killigil gibi kendi kabiliyetleri, çabaları ve kaynaklarıyla fabrikalar kuran vatansever girişimcilerin önlerinin kesildiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

TOGG

“Ne hazindir ki o fabrikalarda üretilen uçakların yerini kuluçka makineleri, imal edilen bombaların yerini ise soba boruları aldı.

Kimi sinsice, kimi hoyratça yürütülen yıkımlarla insanımızın öz güvenini öyle bir kırdılar ki on yıllar boyunca üzerimize giydirilen deli gömleği misali içine sıkıştırıldığımız cendereden kurtulamadık.

Ülkemizin son 20 yılı bize biçilen bu gömleği yırtmanın, özümüzdeki cevheri gömüldüğü yerden çıkarmanın mücadelesiyle geçti.

Binlerce yıllık kadim bir devlet geleneğinin, 6 asır boyunca dünyayı yönetmiş bir cihan devletinin mirasçısı olarak bize yakışan da buydu.

Çünkü biz tıptan mühendisliğe her alanda çıkarttığı icatlarla günümüz biliminin temellerini atmış, alimlerin, çağ açıp çağ kapatmış Fatihlerin, dünyayı değiştiren öncülerin torunlarıyız.

Bunun için bize küçük düşünmek asla yakışmaz.”

Cumhurbaşkanı

“TOGG, prestijli bir Türk markası olacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaştırmadan enerjiye her alanda ülkeye kazandırdıkları eserlerden istifade ederken gururlanmayan olup olmadığını sordu, karşısında gurur tablosunu gördüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyada teknolojinin ve girişimciliğin nerelere geldiğini görmek için 10 bin kilometre öteye gitmeye lüzum yok.

Bunun için Türkiye’deki teknoparklara bakmanız, Türk girişimcilerini ziyaret etmeniz yeterli.

Zaten dünyada nereye giderseniz gidin Türk markalarıyla karşılaşacaksınız. İnşallah yerli otomobil de önümüzdeki dönemde prestijli bir Türk markası olarak dünyanın birçok ülkesinde yolları süsleyecektir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOGG’un onaylı ilk seri üretim aracını satın alma siparişini firmaya tekrar iletti.

Üretim bandını gezerken farklı renklerdeki otomobilleri gördüklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Maşallah, her biri ayrı güzel.

Tabii alacağımız otomobilin rengine refikam Emine Hanım, istişare edeceğiz, kararı ondan sonra vereceğiz” dedi.

TOGG

“TOGG’u 2023’ün ilk çeyreğinin sonunda yollarımızda göreceğiz”

TOGG’un ne zaman yollarda olacağını da açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunu da merak ediyorsunuz.

Bugün seri üretim bandından çıkan araçların test ve sertifikasyon süreçleri hemen başlıyor. TOGG Avrupa yollarının da tozunu attıracağı için o pazarlarda aranan teknik, yeterlilik belgesine sahip olacak.

Dolayısıyla TOGG’u inşallah 2023’ün ilk çeyreğinin sonunda yollarımızda göreceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğer bir konunun da vatandaşların bu otomobile nasıl sahip olabilecekleri olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bu soruya da TOGG’un ticari sırlarını açığa vermeden şöyle cevap veriyorum.

Yeni nesil bir girişim olan TOGG, aracısız bir şekilde vatandaşlarımızla buluşacak. Tıpkı diğer yeni nesil araç üreticileri gibi yerli otomobilin de satış işini dijital ve fiziksel deneyimi birleştirerek çözmeye karar verdik.

Vatandaşlarımız TOGG siparişlerini şubatta başlayacak ön satışla birlikte verebilecekler.

TOGG

Ön satış ve sipariş şartları vakti geldiğinde şirket tarafından açıklanacaktır. En çok merak edilen konulardan biri de aracın fiyatı ne olacak?

TOGG’un fiyatının piyasa şartlarında rekabetçiliğini sağlayacak şekilde tespit edileceğine babayiğitlerle beraber karar vereceğiz.

Önümüzdeki senenin mart ayı sonunda pazara çıkacak bir ürünün fiyatının bugünden ilanı zaten hem doğru hem de mümkün değildir.

Sanıyorum ön satışın başlayacağı şubat ayında Togg’un fiyatı da açıklanacaktır. Hiç telaşa gerek yok.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile açılış töreni öncesi TOGG Gemlik Kampüsü’nü gezdi ve test sürüşü yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seri üretim bandından inen “Anadolu” isimli kırmızı renkteki C-SUV’u kullanarak Togg çalışanlarının alkışları arasında tören alanına geldi.

TOGG : 60 yıllık hayal gerçeğe dönüştü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!