Tıbbi Atık Tesisinde 1100 ton imha gerçekleştirildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tıbbi atık imhası için tesis oluşturan Büyükşehir Belediyesi, 1100 ton atığı imha etti.

Tıbbi atık konusunda; Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı önemli bir çalışma yapıyor.

Hastaneler başta olmak üzere; il genelinde faaliyet gösteren toplam 620 sözleşmeli sağlık kuruluşunun tıbbi atıkları toplanarak bertaraf ediliyor.

Atıkların toplanması ve biriktirilmesi Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğinde detaylıca belirtildi. Özellikle her iki yüzünde siyah renkli “Uluslararası Biyo-tehlike” amblemi ile “Dikkat ! Tıbbi Atık” ibaresini taşıyan kırmızı renkli plastik torbalar kullanılıyor.

Tıbbi atıkların taşınması; özel dizayn ve imal edilmiş araçlarla yapılıyor. Toplanan atıklar; katı atık düzenli depolama sahası içinde bulunan Samsun Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisine getiriliyor. Burada da steril hale getiriliyor. Bu yılın 2022 yılının ilk 6 ayında 1100 ton bertaraf edildi.

Tıbbi atık

Toplama ve imhasında büyük hassasiyet gösteriliyor

Sağlık kuruluşlarının faaliyetleri sırasında ortaya çıkan atıklar; diğer atık türlerinden daha yüksek oranda enfeksiyon riski taşıyor.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ali Tulumen şunları söyledi :

“Bu atıklar diğer türlerden daha yüksek oranda enfeksiyon riski taşıyor. Bu sebeple toplama ve imha süreçleri büyük bir titizlikle yürütülüyor. Bu süreç oldukça önemli.

Tesise getirilen tıbbi atıklar özel yanmaz poşetler geçirilmiş olan konteynerlere boşaltılıyor. Buradan da soğuk hava deposuna alınıyor.

Doldurulan konteynerler yatay tasarlanmış olan otoklav cihazında 30 dakika boyunca 136 derecelik sıcak buhar ve 2.5 bar basınca tabi tutularak enfeksiyon risklerinden arındırılıyor.

Tıbbi atık

Tıbbi atık evsel atığa dönüştürülüyor

Sterilize edilmiş tıbbi atıklar kırıcıda parçalanarak hacimsel olarak küçültülüyor. Ayrıca evsel atık haline getiriliyor.

Evsel atıklar daha sonra Büyükşehir Belediyesi’ne ait Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda depolanıyor.

Tesiste bir işlem döngüsü 1 saat sürüyor. Ayrıca bu sürede de yaklaşık 1 ton tıbbi atığın bertaraf süreci tamamlanıyor.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tıbbi Atık Tesisinde 1100 ton imha gerçekleştirildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!