Terme ve Çarşamba’da hayal kırıklığı

Samsun'un Çarşamba ve Terme ilçelerinde 99 mahallenin faydalanacağı 110 milyon liralık Çarşamba Ovası Sağ Sahil 2'nci Kısım Yüzeysel Drenajı projesi, fiyaskoyla sonuçlandı

Terme
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Terme ve Çarşamba’nın önemli bir ihtiyacını karşılayacak olan proje hayal kırıklığı yaşattı.

Samsun’da Devlet Su İşleri 7’nci Bölge Müdürlüğü’nün önemli yatırımları arasında yer alan ve 2020 yılının nisan ayında çalışmaları başlatılan Çarşamba Ovası Sağ Sahil 2’nci Kısım Yüzeysel Drenajı ile 2 Metre Kotu Altı Arazisinin Pompalı Drenajı İkmali Projesi, ‘kaynak yetersizliği’ nedeniyle durduruldu.

Projeye başlayan müteahhit firma, 1 yıl önce Terme‘de kurulu bulunan şantiyeyi terk etti.

Terme

Çalışmalar 2020’de başlamıştı

DSİ Bölge Müdürlüğü’nün Samsun il genelindeki yaklaşım 3.7 milyar liralık projeleri arasında önemli yere sahip Çarşamba Ovası Sağ Sahil 2’nci Kısım Yüzeysel Drenajı ile 2 Metre Kotu Altı Arazisinin Pompalı Drenajı İkmali Projesi, 2.5 yıl önce, 2020 yılının nisan ayı içerisinde Terme İlçesi’nde faaliyete geçirildi.

Terme

Yaklaşık 110 milyon liraya mal olması planlanan drenaj çalışmaları, geçen yılın sonlarına doğru müteahit firmanın Terme’deki şantiye alanının terk etmesiyle birlikte yarım kaldı.

Bölge halkı şokta

Çarşamba ile Terme ilçelerindeki 99 mahalleyi kapsayacak ve 52 bin hektar tarım arazisi için hayati önem taşılan yüzeysel drenaj ve pompalı drenaj ikmal projelerinin başlamış olmasına rağmen yarıda bırakılması ise şok etkisi yarattı.

Konuyla ilgili tepkilerini dile getiren yöre halkı, “İlçelerin tarım potansiyelini katlayacak projenin tamamen durması tam bir hayal kırıklığı” açıklamasında bulundu.

Terme

Terme ve Çarşamba’da hayat standardı yükselecekti

Sulama ve drenaj kanallarının tamamlanmasıyla bölgede sel sorununun da ortadan kalkacağını hatırlatan yöre halkı ayrıca, “Sulama sayesinde gelişecek olan tarım sektörü diğer sektörlerin de itici gücü olacaktı.

Sulama projeleriyle birlikte tarımsal gelirler artacak, bu durum sadece bu iki ilçenin değil civar ilçelerde de ekonomik kalkınmanın önünü açacak, hayat standartlarını yükseltecekti” dedi.

Terme
Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç (Fotoğrafta)

Başkan Ali Kılıç : Müteahhit firma bıraktı

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, şunları söyledi:

“Bilindiği üzere bölgemiz çok değerli tarım arazilerini sahip. Proje bu nedenle çok önemliydi.

Müteahhift firma ‘kaynak yetersizliği’ni öne sürerek çalışmaları durdurdu. Bu durumu özellikle siyasilerimize aktardık.

Başlamasıyla birlikte sevinç yaşadığımız sulama projelerinin bitirilmesi gerekiyor. Yeterli kaynağın en kısa zamanda sağlanarak projelerin en kısa sürede tamamlanacağına inanıyoruz.”

Terme ve Çarşamba’da hayal kırıklığı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!