TEKNOFEST Orta İrtifa Roket kategorisine Samsun damgası

TEKNOFEST 2021
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TEKNOFEST Orta İrtifa Roket kategorisinde Samsun Atakum Gençlik Merkezi Tanyeli Roket takımı, Türkiye şampiyonu oldu.

TEKNOFEST tüm heyecanı ile 7’den 70’e herkesi gururlandırdı. Atakum Gençlik Merkezi Tanyeli Roket Takımı, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali olan TEKNOFEST 2021’e damga vurdu.

OMÜ Mühendislik Fakültesi öğretim Üyesi Doç. Dr. Çetin Kurnaz’ın danışmanlığını ve Samsun Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği Öğrencisi Murat Gül’ün kaptanlığını yaptığı Atakum Gençlik Merkezi Tanyeli Roket Takımı, 2 senedir katıldığı festivalde başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Ödüller Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan

25 Eylül 2021 tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen törende Tanyeli Roket Takımı’na en yüksek ödül olan 60 bin Türk Lirası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Nobel Ödüllü Bilim Adamı Prof. Dr. Aziz Sancar tarafından verildi.

TEKNOFEST 2021
TEKNOFEST 2021’de Tanyeli Roket Takımı şampiyonluğa ulaştı.

Şampiyon takım irtifa yükseltti

Tanyeli Roket Takımı Akademik Danışmanı ve OMÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çetin Kurnaz, ödül töreninde konuştu.

Yaptığı açıklamada “TEKNOFEST 2020’de alçak irtifa (1500 m) yarışmasında birinci olduk. Daha sonra öğrencilerin yoğun çalışmaları sayesinde TEKNOFEST 2021’de orta irtifa (3000 m) yarışmasında da birinci olarak bu başarımızı devam ettirdik” ifadelerini kullandı.

Roket yarışmalarına ikinci kez katıldıklarını belirten Doç. Dr. Kurnaz, takım olarak hedefleri büyüterek daha da yüksek irtifalar için roket hazırlamak istediklerini söyledi.

OMÜ ve Samsun Üniversitesi iş birliği

Samsun Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği öğrencisi Murat Gül’ün kaptan olduğu Tanyeli Roket Takımı, OMÜ Mühendislik Fakültesi Eletrik Elektronik Bölümü öğrencileri Ömer Kurt ve Ömer Faruk Arslan, Samsun Üniversitesi Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği öğrencisi Nursena Sevinç, Tayfun Çobanoğlu ve  Recep Karaeer’den oluşuyor.

‘Milli teknoloji hamlesi’ sloganıyla yola çıkılan, Türkiye toplumunun teknoloji üreten bir topluma dönüşmesinin amaçlandığı TEKNOFEST, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu kurumları, medya kuruluşları ve üniversitelerinin desteğiyle gerçekleştiriliyor.

TOKNOFEST 2021
Tanyeli Roket Takımı, ikinci kez birinciliği elde etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan övgü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TEKNOFEST 2021’de yaptığı açıklamada, “Gençlerimizin, onları harflerle tanımlayanların fersah fersah ötesinde ufka sahip olduğunu biliyoruz. Özellikle burada ülkemizi huzurla güvenle teslim edeceğimiz pırlanta gibi bir gençlik görüyoruz” dedi.

Erdoğan açıklamasında TEKNOFEST’in gelecek yıldan itibaren Azerbaycan’dan başlamak üzere yurtdışına açılacağını kaydetti. Ayrıca TEKNOFEST’te yeninden bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Karşımızdaki bu muhteşem atmosfer kalbini işine veren erkenden işine koyulan emekçiler sayesinde ortaya çıktı. Özellikle Milli Teknoloji hamlesinin nişanesi olan TEKNOFEST için hep birlikte çalıştılar.

TEKNOFEST 2021
Ödülü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldılar.

TEKNOFEST sadece evlatlarımızı dünyanın en modern teknolojileri ile tanıştırmıyor onlara aynı zamanda birlikte iş yapmayı, takım ruhunu ve milli ruhu da aşılıyor. Gençler birçok alanda kıyasıya rekabet ediyor. Gençlerimizin emeklerinin yanında ülkemizin zengin potansiyeli de var. TEKNOFEST’in yüreği kıpır kıpır atan gençler 2053 ve 2071 Türkiye’sinin mimarları olacaktır. Burada Türkiye’nin yarınlarına yön verecek bilim insanları, mühendisler var” dedi.

TEKNOFEST Orta İrtifa Roket kategorisine Samsun damgası

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!