TEKNOFEST Karadeniz heyecanı Samsun’u sardı

TEKNOFEST
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TEKNOFEST heyecanı tüm Karadeniz’i sardı. Festival, Samsun’da kapılarını ziyaretçilere açtı.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanında başladı.

Festival kapsamında 30 Ağustos-4 Eylül’de çeşitli gösteriler, teknoloji yarışmaları gerçekleştirilecek.

Türkiye’nin havacılık ve uzay sanayisi, savunma sanayisinde yerli ve milli üretimi yapılan insansız savaş araçları, helikopter ve jet sergileniyor.

Festivalde kamu kurum ve kuruluşların yerli üretimini yaptıkları elektrikli araçlar da bulunuyor.

Etkinlikte Türk Hava Kuvvetlerine bağlı Türk Yıldızları ve Solo Türk, Samsun semalarında gösteri uçuşu yapacak.

Bununla birlikte TEKNOFEST’i ziyaret etmek isteyenler, girişte yoğunluk oluşturdu.

Açılışta konuşan TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar şunları söyledi:

TEKNOFEST

“Bundan sadece 5 yıl önce, ‘Türkiye’de, merkezinde teknoloji yarışmalarının olduğu bir organizasyona Türk gençleri akın akın yüzbinlerce başvuru yapacak’ deseydik, herhalde en hafif tabirle alaya alınırdık. Özellikle bugün TEKNOFEST’in 40 daldaki teknoloji yarışmalarına her yaş grubundan 600 bin genç kardeşimiz başvurdu. Ayrıca uçuş denemelerimizde sizlerin de yaşadığı gibi yazılımdan donanımına, mekanikten airodinamiğine kadar türlü türlü problemlerle boğuştuk.

Selçuk Bayraktar

Program kapsamında gösteri uçuşuna hazırladığımız iki uçağımız vardı. Onlardan bir tanesi devletin resmi heyetleriyle yapılacak demoya tam 12 saat kala test uçuşunda kaza geçirerek kırıldı. Rahmetli babam Özdemir Bayraktar ve ekibimizle hiçbir sorunda vazgeçmedik, pes etmedik. Zira en zor anda bile mücadele edersek, yürümeye devam edersek, çalışmaktan vazgeçmezsek Cenab-ı Mevla’nın yardım edeceğine inanmıştık.”

TEKNOFEST KARADENİZ’e 600 bin genç başvurdu

Geçen yıl rahmetli olan babası Özdemir Bayraktar, milli İHA’ları yaparken, “Birilerinin yurt dışına bağımlı olma zorunluluğu milletimize olan sorumluluğumuzun önüne geçemez” nasihatı verdiğini belirten Bayraktar, “Tam da bu nedenle yüksek teknoloji geliştirmek hepimizin milletimize karşı büyük sorumluluğu.

Bu nedenle durmayacağız, yılmayacağız, pes etmeden yürüyeceğiz. Sizler yürüdükçe gün doğacak, güneş açacak, bahar gelecek. Ekip arkadaşlarımızla TEKNOFEST için çalışmalara başlarken tam bağımsızlık için bir seferberliği, zihinlerde gerçekleşecek bir devrimi hayal etmiştik.

Bundan sadece 5 yıl önce Türkiye’de, merkezinde teknoloji yarışmalarının olduğu bir organizasyona Türk gençleri akın akın yüzbinlerce başvuru yapacak deseydik, herhalde en hafif tabirle alaya alınırdık. Bugün TEKNOFEST’in 40 daldaki teknoloji yarışmalarına her yaş grubundan 600 bin genç kardeşimiz başvurdu” ifadesini kullandı.

İHA

Selçuk Bayraktar, sözlerine şöyle devam etti:

“600 binden fazla genç. Hayatın her alanında tam bağımsız bir vatan hedefiyle, milletimize ve insanlığa hizmet edecek teknolojiler geliştirmek için işte zihinlerde başlayan devrim budur. Öğrenilmiş çaresizliğe yıkıcı taassuba başkaldırı budur. Ancak, bu kadarı da yetmez. Gün daha fazla mücadele etme günüdür.

TEKNOFEST

2023’te, 2024’te, 2053’te ve hatta 2071’de TEKNOFEST’leri yapmaya devam etmeliyiz. 600 binleri aşan yarışmacı sayımız, milyonları geçmeli. Bu yarışmalarda yeşermeye başlayan fidanlar büyümeli, kök salıp meyve vermeli. 2005’teki hissiyatımın bir benzerini, T3 Vakfı ekibimizle TEKNOFEST için ilk sene yola çıktığımızda yaşadık. Ayrıca 2018’de şantiye halindeki İstanbul Havalimanı’nda düzenlenen bir model uçak yarışmasına jüri olarak katılmıştık.

Aynı zamanda orada, ‘ Böylesine bir festival, dünyada eşi benzeri olmayan bir teknoloji festivali acaba düzenleyebilir miyiz ?’ sorusunu cevaplamak içindi bu ziyaretimiz. Ayrıca orada bulunan Savunma Sanayi Başkanımız yine aramızda ve bugün paydaşlarımız olan bazı kurumlarımızın yöneticilerine TEKNOFEST fikrini ilk anlattığımızda çok heyecanlandılar.

Ekip olarak hemen 4 koldan çalışmaya başladık. Özellikle bugün sizlerin de yaşadığı gibi çok büyük stres, yoğun emek, uykusuz geceler. Daha da önemlisi aklımızda hep şu soru vardı. ‘Acaba, milletimiz TEKNOFEST’e teveccüh gösterecek mi?’ Şükürler olsun. Adeta bir volkan patlaması gibi insanlarımız akın akın TEKNOFEST’e geldi. O anı ve hissiyatını hiç unutamam, hiç unutamadım. Allah’a şükürler olsun. Yine bir TEKNOFEST açılışında sizlerle birlikteyiz.”

TEKNOFEST Karadeniz heyecanı Samsun’u sardı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!