TCMB açıklamalarıyla piyasanın ateşini düşürdü

TCMB Başkanı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, üçüncü çeyreğin sonu itibariyle dezenflasyon sürecinin başlayacağını açıklayınca piyasa normale döndü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faizle ilgili açıklamalarının ardında piyasalarda yaşanan dalgalanma, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı (TCMB) Şahap Kavcıoğlu’nun, yatırımcılarla yapılan toplantıda piyasadaki erken gevşeme beklentisinin uygun olmadığını, üçüncü çeyreğin sonu itibariyle Türkiye’de dezenflasyon sürecinin  başlayacağını ifade etmesinin ardından normale döndü.

TCMB politika faizi stratejisini açıkladı

Ayrıca TCMB’nin politika faizi, güçlü bir dezenflasyonist etkiyi, güçlü göstergeler enflasyonda kalıcı bir düşüşe işaret edene, orta vadede % 5 hedefine ulaşılana kadar enflasyonun üzerinde bir seviyede  belirlenmeye devam edileceği yönünde stratejisinin olduğu açıklandı.

Dün bu açıklamalardan önce 8,81 seviyelerini test eden Dolar / TL paritesi 8,58 – 8,60 bandına geri çekilirken, Euro / TL paritesi 10,45’e kadar gevşedi.

Dolar / TL paritesi güne 8,60’dan başlarken Euro / TL 10,50 seviyesinden alıcı buluyor.

Ons altın 1900 USD  seviyesinde tutunma çabasını sürdürüyor.

Gram altın  525 TL

Viob U30 güne yatay alıcılı başlaması bekleniyor. 1550-1556 bandı bu vadede önemli direnç bölgesi. Bu bölgenin aşılması durumunda yükselişin hız kazanması beklenebilir. Olası satıcılı başlaması durumunda ise 1534- 1526 aralığı önemli destek olacaktır.

TCMB Başkanı
TCBM Başkanının açıklamalarıyla piyasanın ateşi düştü.

Dünden Bugüne Kalanlar

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 6  ülkeye yönelik planladığı dijital vergi planını ertelediğini duyurdu.

AB, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu yedi AB adayı ülkeye 2027  yılına kadar toplam 14,2 milyar euroluk katılım öncesi mali yardım  paketi üzerinde anlaşma sağladı.

Dünya Bankası, “Lübnan batıyor” başlığıyla bir rapor yayımladı. Dünya
Bankası, Lübnan’daki mevcut ekonomik durumun, 19. yüzyılın  ortalarından bu yana dünyada yaşanan en ağır kriz dönemleri içinde  muhtemelen ilk 10, hatta ilk 3’te yer alabileceğini belirtti.

Bugün Bizi Neler Bekliyor?

Yurtiçinde enflasyon verisi açıklanacak.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün saat 10:00’da Mayıs ayı enflasyon rakamlarını kamuoyuyla paylaşacak.

TCMB’nin Aylık Fiyat Gelişmeleri ile ilgili değerlendirmesini  yarın yayımlaması bekleniyor.

Moody’s Türkiye değerlendirmesi yarın açıklanacak.

Kısa Çalışma ve İşsizlik Ödeneği ödemeleri yarın yatırılacak.

Almanya, Euro Bölgesi ve ABD’de PMI hizmet endeksleri takip edilecek. – ABD’de ADP özel sektör istihdamı,ISM hizmet endeksi endeksleri  açıklanacak.

TCMB açıklamalarıyla piyasanın ateşini düşürdü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!