Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Tarımsal sulama doğru yapıldığında su israfı önlenebilir mi?

Prof. Dr. Yusuf Demir, yıllık kullanılan 57 milyar metreküp suyun, 45 milyar metreküpünün tarımda kullanıldığını belirterek, “Tarımsal sulama doğru yapılmadığından yıllık 25-26 milyar metreküp su israf edilmektedir” dedi.

Su varlığının büyük bölümünü kullanan tarım sektörü, bu suyu Türkiye’nin 28 milyon hektar tarım alanın sadece 6.5 milyon hektarında kullanmakta.

Türkiye’de yıllık ortalama yağış miktarının yaklaşık 673 mm olduğunu söyleyen Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılan ve Sulama Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Demir, tüketilebilecek yerüstü suyu potansiyelinin yılda ortalama toplam 94 milyar metreküp, yeraltı suyu potansiyelinin ise 18 milyar metreküp olduğunu dile getirdi. Toplam 112 milyar metreküp suyun 57 milyar metreküpünün kullanıldığını belirten Prof. Dr. Demir, tarımsal sulama alanında önemli uyarılarda bulundu.

Tarımda Tasarruflu Sulama Sistemleri Kurulmalı

Türkiye’de tatlı suyun yüzde 74’ünü tüketen tarımın bu suyun yüzde 53’ünü yüzey su kaynaklarından, yüzde 38’ini de yeraltı suyundan sağladığını kaydeden Prof. Dr. Yusuf Demir şunları söyledi:

“Su varlığının büyük bölümünü kullanan tarım sektörü, bu suyu Türkiye’nin 28 milyon hektar tarım alanın sadece 6.5 milyon hektarında kullanmaktadır. Sulamalı tarım yapılan alanların (6.5 milyon hektar) yüzde 80’i yüzey sulama ile yüzde 18’inin yağmurlama sulama, yüzde 2’sinde de su tasarruflu bir yöntem olan damla sulama ile sulanmaktadır. Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerine göre tarım alanlarının 8.5 milyon hektarının sulanması hedeflenmektedir. Ülkemizde ekonomik şartların uygun olması halinde basınçlı sulama yöntemleri ile 28 milyon hektar alanın sulanması mümkündür.  Tarımda tasarruflu sulama sistemlerin kurulması, nakil hatlarında su kayıplarının azaltılması için kapalı sulama sistemlerinin kullanılması bu nedenle büyük önem taşımaktadır.

Dünya’da 2005 yılında farklı havzalarda kullanılan sularının en az yüzde 77’sini tarımda kullanılmış. Bu suların yüzde 85’ini ise sadece buğday, pirinç, mısır, pamuk ve yem bitkileri yetiştiriciliğinde kullanılmıştır. Bu ürünlerden özellikle pamuk, ayçiçeği, mısır ve şekerpancarı gibi ürünlerin yetiştirilmeleri sırasında yüksek miktarda su ihtiyacı duyan ürünlerdir.

Yüksek Miktarda Su İhtiyacı Olan Ürünler…

Günümüzde Konya Kapalı Havzası, Gediz, Büyük Menderes Havzaları ve Çukurova gibi su sıkıntısı yaşanan birçok havza ve alanda, yüksek miktarda su ihtiyacı olan ürünler yoğun olarak yetiştirilmektedir. Yörelerin iklimsel koşullarına uygun olmayan bu tarımsal üretim biçimi kısıtlı su varlıklarının, suya bağlı yaşam alanlarının yok olmasına neden olurken, orta ve uzun vadede üretimde de büyük zararların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Su kıtlığı ürün verimini düşürürken, ürün verimliliği düşen birçok havzada kırsal göç artmaktadır.”

Prof. Dr. Yusuf Demir, Tarımsal sulama doğru yapıldığında su kaynaklarının veriminin artacağını dile getirdi.

Tarımsal sulama doğru yapıldığında su kaynaklarının veriminin artacağını dile getiren Prof.Dr. Yusuf Demir şu önemli bilgileri paylaştı :

“Ülkemizde kullanılan toplam suyun yaklaşık olarak yüzde 74’ü tarımsal sulama olarak kullanılmaktadır. Kullanılan sulama yöntemleri içerisinde en fazla su kaybı, ülkemizde en çok uygulanan yüzey sulama yönteminde oluşmaktadır Yağmurlama ve damla sulamada ise su kaybı daha azdır. Ülkemizde halen yıllık kullanılan 57 milyar metreküp suyun 44-45 milyar metreküplük kısmı tarımda kullanılmakta. Tarımsal sulama doğru yapılamadığı için yıllık 25-26 milyar metreküp su israf edilmektedir. Bu da 83 milyon nüfusa sahip ülkemizde, 1.5 yılda evde ve sanayide kullandığımız toplam suya yakın bir değere karşılık gelmektedir.

BM’nin Dikkat Çeken Raporu

Türkiye nüfusunun 2030 yılında 100 milyona ulaşacağı ve kişi başına düşen su miktarının 1100 metreküpün altına düşeceği öngörülmektedir. Bu öngörüler, Türkiye’nin ‘su fakiri’ olma yolunda ilerlediğini göstermektedir. Birleşmiş Milletlerin 2021 başında yayınladığı raporlara göre ülkemizin tatlı su kaynaklarının yüzde 40-45’i kullanılamaz hale gelmektedir. Tüm bu gelişmeler su krizinin önümüzdeki günlerde en önemli sorunlarımızdan birisi olacağını göstermekte.”

“Tarımsal sulama konusunda çiftçiler yeterli bilgiye sahip mi? Bu konuda neler yapılıyor ve yapılmalı?” sorusuna ise Prof. Dr. Demir şu cevabı verdi:

“Son yıllarda yapılan araştırmalarda çiftçiler arasında, kamunun uygulamakta olduğu sulama politikalarından memnuniyetsizlik oranı yüzde 78’in üzerindedir. Bu sonuçlar oldukça düşündürücü ve etkileyicidir. Sorun sadece bir gruptan, kamudan ya da çiftçiden, kaynaklanmamaktadır. Buna göre sahada su, sulama ve basınçlı sulama sistemleri konularında teşvik, destek, bilinçlendirme ve eğitim ihtiyacı olduğu açıktır.

Basınçlı Sulama Sistemleri

Yağmurlama sulama yöntemini kullanan çiftçilerden önemli bir kısmı daha fazla sulama yapılırsa daha fazla verim alacaklarına inanmaktadırlar. Diğer taraftan basınçlı sulama sistemlerinden olan, damlama sulama sistemi kullanan çiftçilerin yüzde 55’den fazlası da bu görüşe sahiptir.

Türkiye nüfusunun 2030 yılında 100 milyona ulaşacağı ve kişi başına düşen su miktarının 1100 metreküpün altına düşeceği öngörülmekte.

Su kaynaklarının sosyo-ekonomik değerinin yanı sıra yaşamsal vazgeçilmezliği de bilinen bir gerçektir. Bundan dolayıdır ki su kaynaklarının korunması, geliştirilmesi ve kullanılması özel bir öneme sahiptir. Dünyada su en çok tarımsal sulamalarda kullanılmakta olup, bu durum ülkemiz içinde geçerlidir. Türkiye, su zengini bir ülke değildir.

Sorun Sadece Çiftçilerde Değil

Çiftçilerde tarımsal sulama ve sulama sistemleri konusunda sorunlar ve bilgi eksikliği bulunmaktadır.  Ancak sorun sadece çiftçilerde değildir. Sulama yönetimi yapan kişi ve kurumlarda da sulama suyunun önemi, sulama sistemleri konularında sahada bilgi eksikliği ve yetersizlikleri vardır. Bu konularda daha etkin ve  çiftçilerin anlayabileceği ve katılım göstereceği zamanlarda daha fazla yayım ve bilgilendirme yapması gerekmektedir. Su kullanıcılarının mevcut kullanım tutum ve yöntemleriyle tarımsal sulamalardan beklenen faydaların yeterince sağlanamayacağı açıktır ve mevcut durum sürdürülebilir değildir.”

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Samsun’un ilk bölgesel gazetesi Halk’ta spor servisinde muhabirlik, editörlük, müdürlük yaptı. Ardından Asal Grup’un Türkiye distribütörü olduğu Errea ve Mizuno spor markalarının pazarlama iletişimi faaliyetlerini yürüttü. Bir sonraki durağı Samsunspor oldu. Store, reklam, bilet, sponsorluk süreçlerini yönetti. Peşinden arkadaşlarıyla FIFTY FIVE markasını oluşturdu. Markasıyla bir yandan şirketlere pazarlama iletişimi hizmetleri verirken diğer taraftan Kanal Daa için içerik üretiyor.

Samsun’un ilk bölgesel gazetesi Halk’ta spor servisinde muhabirlik, editörlük, müdürlük yaptı. Ardından Asal Grup’un Türkiye distribütörü olduğu Errea ve Mizuno spor markalarının pazarlama iletişimi faaliyetlerini yürüttü. Bir sonraki durağı Samsunspor oldu. Store, reklam, bilet, sponsorluk süreçlerini yönetti. Peşinden arkadaşlarıyla FIFTY FIVE markasını oluşturdu. Markasıyla bir yandan şirketlere pazarlama iletişimi hizmetleri verirken diğer taraftan Kanal Daa için içerik üretiyor.

Gündem

Samsun Valiliği uyardı : Yağışlar 21.00’e kadar sürecek

Samsun Valiliği

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada; bu akşam saat 21.00’e kadar yağışların süreceği belirtildi.

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmesine göre; kentin batısında Alaçam ve Yakakent başta olmak üzere Vezirköprü; Bafra ve Havza ilçelerinde yer yer şiddetli yağışın saat 21.00’a kadar devam edeceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca; Alaçam ilçesinde son 6 saatte gerçekleşen yağış miktarının ise 58 kilogram; son bir saatte ise 43 kilograma ulaştığı vurgulandı. Şöyle devam edildi:

Samsun Valiliği

“İlgili kurumlarımız ve belediye başkanlıklarımız gerekli önlemleri almış olup; meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması; vatandaşlarımızın can güvenliği için dere kenarlarından uzaklaşması büyük önem arz etmektedir.”

Okumaya devam et

Gündem

Meteoroloji yağış uyarısı yaptı

Meteoroloji

Meteoroloji Genel Müdürlüğü; sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı; ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı.

Yurdu etkisi altına alan sağanak yağış ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyardı. Yapılan son değerlendirmelere göre; özellikle Zonguldak, Düzce, Karabük, Bolu’nun kuzeyi; Kastamonu, Sinop ve Samsun’da kuvvetli (21-50 kg/m2/12 saat); Bartın ile Kastamonu’nun kuzeyinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2/12 saat) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Ayrıca aralıklı ve yerel olarak kuvvetli olması beklenen sağanak yağışlarla birlikte sel; su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar; yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda da uyarı yapıldı.

Meteoroloji

Sıcaklıklar düştü

Bununla birlikte yapılan değerlendirmelere göre; 2022 yılı Mayıs ayı ortalama sıcaklığı 16.9 derece ile uzun yıllar ortalaması olan 17.1 derecinin (1991-2020 dönemi) 0.2 derece altında gerçekleşti.

Ayrıca ortalama sıcaklıklar Güney Ege kıyıları, Akdeniz Bölgesinin güney batı kıyıları çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bunun dışında; Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde normallerinin altında gerçekleşti.

Bunun dışında en düşük sıcaklık – 4.1 derece ile Kangal; en yüksek sıcaklık 41.7 derece ile Ceylanpınar’da ölçüldü.

2022 yılı Mayıs ayında Florya, Dikili ve Çankırı’da yeni ekstrem (maksimum) sıcaklıklar gerçekleşti. 2022 yılı Mayıs ayı; alansal ortalama yağışı 44.1 mm ile uzun yıllar ortalaması (1991- 2020 dönemi ) olan 52,7 mm’nin yüzde 16,3 altında gerçekleşti.

Ayrıca en fazla yağış 97.0 mm ile Rize, en düşük yağış 9.3 mm ile Balıkesir’de ölçüldü.

Meteroloji

Meteoroloji verilerine göre yağışlar arttı

Yağışlar Güneydoğu Anadolu Bölgesinde normaline göre yüzde 40 arttı. Ayrıca Marmara bölgesinde yüzde 61 oranında azaldı. Akdeniz, Marmara, Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde normaline göre; yağışlarda azalma görülürken, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise artma görüldü.

Ayrıca Ege ve Marmara bölgeleri son 26 yılın en düşük mayıs ayı yağışını aldı.

2021 yılı Mayıs ayında 65 adet kuvvetli meteorolojik hadise gerçekleşti. Özellikle bu sayı 2022 yılı Mayıs ayında 87’ye çıktı.

Okumaya devam et

Gündem

Yöresel Yemek Şenliği renkli görüntülere sahne oldu

Yöresel Yemek Şenliği ile Çarşambalılar hünerlerini sergileyerek jüri karşısına çıktı.

Çarşamba Belediyesi ve Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde düzenlenen ‘Yöresel Yemek Şenliği’ nde hünerli eller jüri karşısına çıktı.

Canlı müzikten yöresel ikramlara, dolu dolu geçen programda; ünlü şefler Çarşambalı kadınların yapmış olduğu yemekleri puanladılar.

Çarşamba Belediyesi’nin Türk Mutfağı Haftası’na özel olarak başlattığı ‘Yöresel Yemek Yarışması’nın finali; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde gerçekleşen Yöresel Yemek Şenliği’nde yapıldı. Çarşamba’da lezzet rüzgarları estiren şenlik, renkli anlara sahne oldu.

Yöresel Yemek Şenliği’nde; hünerli eller, lezzetli yemeklerini pişirirken yarışmanın finalini izlemeye gelenler canlı müzik eşliğinde yöresel ikramların tadına baktı.

Yöresel Yemek Şenliği

Yöresel Yemek Şenliği

Düzenlenen yarışmada ön elemeyi geçen 10 yarışmacı, jüri önünde yarıştı. Özellikle kıyasıya rekabetin olduğu yarışmada Gurme, Eğitmen Şef Haldun Tüzel, Şef Uğur Gömeç, Şef Ercan Yılmaz ve Şef Emrah Zeyyat Karbancıoğlu; lezzetli yemeklerin tadına bakıp oyladı.

Yarışmanın 1’inci, 2’nci ve 3’üncüsünün hediyelerini Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ve Çarşamba Cumhuriyet Savcısı Yusuf Bayri takdim etti.

Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir ve AK Parti İlçe Başkanı Taner Özden’de yarışmaya katılanlara ödüllerini takdim ederek tebrik etti.

Yöresel Yemek Şenliği

Başkan Doğan, “Yarışmamızı geleneksel hale getireceğiz”

‘Yöresel Yemek Şenliği’ni geleneksek hale getirmeyi planladıklarını dile getiren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan; “Çarşamba’mız kırçanından kıvratmasına pidesine, birçok yöresel lezzeti olan bir ilçe.

Yöresel Yemek Şenliği’mizde hem Çarşambalı hanımlarımız lezzetli yemeklerini pişirdiler hem de Yeşilırmak Millet Bahçemizde güzel bir etkinlikle hemşehrilerimizle buluşmuş olduk. Kuşaktan kuşağa lezzet aşılandığı bir program oldu bizim için.

İnşallah ilçemizde ‘Yöresel Yemek Şenliği’mizi geleneksel hale getirmiş olacağız. Kıymetli jürilerimize, yarışmamıza katılan Çarşambalı hanımefendilere, etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayan tüm hemşehrilerimize teşekkür ederim” diye konuştu.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021