Tarım ve Orman Bakanlığı ‘Kız Kardeşim Projesi’ Samsun’da

Kız Kardeşim Projesi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, ‘Kız Kardeşim Projesi’ Samsun’da büyük ilgi görüyor. Bu kapsamda 14 konu başlığında kadınlara eğitimler veriliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Kız Kardeşim Projesi’ Samsun’da da devam ediyor. Coca-Cola Vakfının, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Habitat Derneği ile 2015 yılından bu yana sürdürdüğü proje, kadınların eğitimine öncelik veriyor.  Bu projede kadınların, ekonomik hayata katılımı konusunda gerekli bilgi ve becerilerle donatılarak toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlenmesi ve ekonomik kalkınmada aktif rol almaları için desteklenmesi amaçlanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı 10 ilde bin kadın girişimci…

Proje kapsamında, Türkiye’de 81 ilde 100 binin üzerinde kadının kendini geliştirerek toplum içinde daha aktif rol almasına destek olundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile imzalanan protokol kapsamında 10 ilde bin kadın girişimciye müşteri ilişkileri ve satış, ürün sunum ve pazarlama teknikleri, gıda güvenliği ile lojistik, finansal okuryazarlık, sosyal medya ve internet reklamcılığı, etiketleme mevzuatı gibi konu başlıklarında eğitim verilmesi hedefleniyor.

Kız Kardeşim Projesi
Kız Kardeşim Projesi kapsamında Samsun’da binlerce kadına eğitim verildi.

Samsun’a gelen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, DSİ Samsun Bölge Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen toplantıda, program kapsamında eğitimlerin 2 gün boyunca süreceğini söyledi.

Bakan Yardımcısı da katıldı

Toplantıya ayrıca Vali Doç.Dr.Zülkif Dağlı ile Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam da katıldı. Toplantıda İl Müdürü İbrahim Sağlam bir konuşma yaptı. Sağlam, “Proje süresince, binlerce kadına eğitim verdi. Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan 9 bin 69 kadın çiftçimiz var. Özellikle bunlardan 4 bin 741’ine eğitim verildi. Ayrıca 45 konu başlığında tarımsal yayım ve ev ekonomisi çalışmaları kapsamında yayım çalışmaları yapıldı.

Ayrıca 14 konu başlığında beslenme eğitimleri hakkında ise 1165 kadın çiftçimize eğitim verildi. Kadınların ekonomik hayata katılımı konusunda gerekli bilgi ve becerilerle donatılıyor. Özellikle toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlenmesi ve ekonomik kalkınmada aktif rol almaları için desteklenmesini amaçlıyoruz. Ayrıca şu ana kadar 81 ilimizdeki 100 binin üzerinde kadının kendini geliştirmesine katkı sağladık. Toplum içinde daha aktif rol almasına destek olduk” dedi.

Kız Kardeşim Projesi
Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece toplantıda konuştu.

 Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece ise şunları söyledi:

“Kız Kardeşim Projesi ile kırsaldaki kız kardeşlerimize eğitimler veriyoruz. Üretim, tarım, faydalı ürünlerimiz ve biyoçeşitliliğimizi gelecek kuşaklara aktarmayla ilgili konulara değiniyoruz. Ayrıca kız kardeşlerimizin ürünün tarladan marketlere, raflara ve satışa kadar olan yolculuğunda eksikliğini gördük. Özellikle bu konularda geliştirilmesi gereken noktalarla ilgili eğitim başlıkları oluşturduk.

Bunun için de finansal okur yazarlık, dijital ortamda ürünün nasıl pazarlanacağı da var; reyonlara nasıl ulaşacağı, hijyen konusu, etiket mevzuatı ve barkod bilgileri de var. Yani ürünün tarladan reyona yolculuğunda eksik kalan bilgilerin tamamlanması eğitiminden geçiriyoruz.”

Tarım ve Orman Bakanlığı ‘Kız Kardeşim Projesi’ Samsun’da

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!