Tarım şehri Samsun’da 18 yılda üreticiye 2.6 milyarlık destek

Tarım ve Hayvancılık
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarım şehri Samsun’da üreticilere 18 yılda toplam 2.6 milyar TL’lik destek verildi.

Tarım arazileri bakımından oldukça verimli topraklara sahip Samsun’a destek artarak devam etti. 375 bin 107 hektarlık tarım alanının yüzde 59.78’inde tahıl ve diğer bitkisel ürünler yetiştiren Samsunlu, yüzde 31.89’una da meyve, içecek ve baharat bitkileri ekiyor.

Çarşamba ve Bafra gibi Türkiye’nin iki büyük ovasına sahip kent, Türkiye genelinde lahana, fiğ, üretiminde birinci sırada. Fındık ve turp üretiminde ise ikinci sırada yer alıyor. Pırasa, kırmızı pancar, karnabahar, brokoli, ıspanak, bezelye gibi sebze üretiminde de söz sahibi olan Samsun, meyvede de Türkiye’nin önde gelen illeri arasında bulunuyor.

Tarım ve hayvancılık
Tarım arazileri oldukça verimli olan Samsun’da 18 yılda 2.6 milyar TL destek verildi.

Tarım arazileri verimli şehir 

Verimli tarım arazilerine sahip kentte 2021 yılında Çiftçi Kayıt Sistemi’ne 68 bin 874 çiftçi kayıtlı. Bakanlık tarafından 2002-2020 yılları arasında Samsunlu üreticilere toplam 2.6 milyar TL destekleme ödemesi yapıldı.

Tarım ve Hayvancılık
Çarşamba ve Bafra gibi iki verimli ovaya sahip Samsun’da birçok sebze ve meyve üretimi yapılıyor,

Büyükbaş hayvan varlığı bakımından da oldukça zengin olan kentte 21 bin 637 baş manda bulunuyor. Samsun bu anlamda da ülke sıralamasında birinci konumda yer alıyor. Ayrıca, 397 bin 620 toplam büyükbaş hayvan varlığı bakımından ise 12. sırada bulunuyor.

Manda bakımından Türkiye birincisi

Küçükbaş mevcudu ise 259 bin 787. Ayrıca 78 bin 474 arı kovanı da bulunuyor. Özellikle 2021 yılında toplam mera alanı 162 bin dekar olan Samsun’da, yüzde 35.5’i ıslah edildi. Ayrıca 9 bin 561 dekar alanda da 11 mera ıslah çalışması devam ediyor.

Bu rakamlar Samsun Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklama ile belirtildi. Rakamlar ayrıca hem tarım hem de hayvancılıkta kentin önemli bir noktada olduğunu gösterdi.

Tarım şehri Samsun’da 18 yılda üreticiye 2.6 milyarlık destek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!