Tahıl koridoru fiyatlarda yüzde 5 düşüş sağladı

Tahıl Koridoru
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tahıl koridoru buğday fiyatlarında yüzde 5 düşüş sağladı

Rusya-Ukrayna arasındaki savaşla başlayan küresel gıda krizinin aşılması için gerçekleşecek “Tahıl Koridoru” için antlaşma, 22 Temmuz Cuma günü imzalandı.

Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği (IAOM) Avrasya Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy açıklama yaptı. Ulusoy, antlaşmanın imzalanacağı beklentisinden itibaren buğday fiyatlarının yüzde 5 düşerek savaş öncesi seviyeye gerilediğini belirtti.

Tahıl Koridoru

Tahıl koridoru önemli

Ukrayna-Rusya arasında 24 Şubat 2022 tarihinde başlayan savaşla birlikte her ülkenin dünya buğday ihracatının yüzde 30’unu gerçekleştirmesi nedeniyle pandemiyle birlikte başlayan gıda krizi büyüyerek tahıl ve özellikle buğday fiyatlarında rekor seviyeler test edildi.

2021-2022 sezonunda 33 milyon ton rekor bir buğday üretimine imza atan Ukrayna, 2022 yılı için 25 milyon ton buğday ihracı beklerken savaşla birlikte bu ihraç tutarı 18 milyon ton seviyesine indi.

Bu anlamda Türkiye’nin önemli bir arabuluculuk rolüyle dünyaya Ukrayna’dan 20 milyon ton buğday ihracını sağlayacak ‘Tahıl Koridoru‘ için 22 Temmuz Cuma günü İstanbul’da antlaşmanın imzalanmasıyla birlikte buğday piyasalarında da fiyat düşüşleri meydana geldi.

Eren Günhan Ulusoy.
Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği Avrasya Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy. (Fotoğrafta)

IAOM Avrasya Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy konuyla ilgili açıklama yaptı.

Ulusoy açıklamasında şunları söyledi:

“Krizin çözülmesine dair beklentiler bile dünya buğday piyasalarında fiyatların gerilemesini sağladı. İmza kararının verildiği günden bu yana buğday fiyatlarında yüzde 5’lik bir düşüş meydana geldi.

Tahıl koridoruyla birlikte buğday fiyatlarının savaş öncesi döneme geldiğini söyleyebiliriz. Ukrayna’nın 2021-2022 sezonunda 33 milyon ton rekor bir buğday üretimi söz konusuydu.

Savaş söz konusu olmasaydı Ukrayna yine tarihi bir rekorla 25 milyon ton buğday ihraç edecekti. Savaşla birlikte bu rakam 18 milyon tona düştü.

Buğday ihracında Rusya ve Ukrayna’nın etkisi yüzde 30 olduğu için buğday piyasalarında en çok etkilenen piyasa oldu. Ukrayna’nın yeni sezon için 18 milyon ton buğday üretmesi bekleniyor ki bu yarı yarıya bir düşüş.

Tahıl Koridoru

Bunun için de eylül-ekim aylarını görmemiz gerekiyor. Tahıl Koridoru’nun imzası bizi kısa vadede daha önce Ukrayna’da üretilmiş dünya piyasasına arz edilememiş buğday konusunda rahatlatıyor.

İmza süreci gerçekten de lojistiğin, sevkiyatın hacimli tonajlı şekilde takibini sağlayacak. Bu koridorun işler konuma gelmesi, 24 Şubat’tan sonraki fiyatlardaki aşırılığı kaldırmış oldu.

Daha önce 500 dolarlara ulaşmıştık. Şimdi o zirvelerden uzaklaşmış olduk tahıl koridoru sayesinde. Aynı zamanda kuraklıkla boğuşan Avrupa için bu tahıl koridoru önemli.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tahıl koridoru fiyatlarda yüzde 5 düşüş sağladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!