Sultan 2.Abdülhamid Han’ın yaptırdığı çeşme (Haftanın özeti)

Sultan 2.Abdülhamid
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sultan 2.Abdülhamid Han tarafından yaptırılan 8 kurnalı Hamidiye Çeşmesi yeniden yapılacak. Samsun’da fındığa alternatif olarak salep üretimi yaygınlaştırılıyor. 9 günlük bayram tatili sona erdi. 19-26 Temmuz tarihleri arasında öne çıkan tüm detaylar Kanal Daa Özgün İçerik Platformu’nda…

Sultan 2.Abdülhamid Han tarafında Samsun’un Subaşı Meydanı’na yaptırılan çeşme yeniden hayat bulacak. Zaman içerisinde yok olan 8 kurnalı Hamidiye Çeşmesi’nin aslını Büyükşehir Belediyesi yeniden inşa ediyor.

Sultan 2.Abdülhamid Han
Sultan 2.Abdülhamid Han tarafından yaptırılan Hamidiye Çeşmesi.

Sultan 2.Abdülhamid Han’ın 2 Temmuz 1891-92 yılında yaptırdığı 534 metrekarelik Hamidiye Çeşmesi, arşivdeki fotoğraflardan istifade edilerek rekonstrüksiyon çalışmasıyla aslına uygun yeniden hayat bulacak.

Fındığa alternatif salep

Tekkeköy Belediyesi, ilçede salep üretiminin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için destek veriyor. Salepte 1 metrekarede elde edilen gelirin, fındıkta 1 dönümde elde edilen gelire eş değer olduğunu belirtildi.

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, “Salep çok enteresan bir bitki. Salepte 1 metrekarede  elde edilen gelir, fındıkta 1 dönümde elde edilen gelire eş değer. Salebin kilosu 4-5 bin TL’den satılıyor. Aromatik bir bitki olan salebi de ilçemizdeki çiftçilerimiz ile buluşturduk. En büyük arzumuz, toplumu üretimle ve tarımla buluşturmak. Kendi tohumumuzu, sebze ve meyvemizi tüm dünyaya ihraç edebilecek konuma gelmek istiyoruz” dedi.

Sultan 2.Abdülhamid Han
Tekkeköy Belediyesi tarafından salep üretimi için üreticilere destek sağlanıyor.

Bayram öncesi yoğun tedbir

Samsun İl Emniyet Müdürlüğü, Kurban Bayramı öncesinde trafik seferberliği ilan etti. İl genelinde gündüz 80, gece 49 ekip, 2 drone ile görev yapıldı.

2 bin 387 ihlal tespit edildi

Samsun İl Emniyet Müdürlüğü İnsansız Araçları Büro Amirliği ekipleri, 2021 yılında 6 hava aracı ile 744 saat uçuş yaptı. İHA uçuşları vasıtasıyla yapılan havadan trafik denetimi uçuşlarında, 2 bin 387 ihlal tespit edildi, 624 bin 911 TL tutarında ceza yazıldı.

188 bin 556 araç girişi

Kurban Bayram tatili trafik tedbirlerini kapsayan 14 Temmuz 2021 tarihinden itibaren Ankara-İstanbul istikametinden Samsun’a 188 bin 556 araç girişi yaptı. Görevlendirilen trafik ekiplerince yapılan denetimlerde toplam 12 bin 676 araç ve sürücüsü denetlendi. 5 bin 429 sürücüye cezai tutanağı düzenlendi.

Sultan 2.Abdülhamid Han
Bayram boyunca şehirlerarası ulaşımda yoğunluk yaşandı.

Acemi kasaplar hastanelik oldu

Samsun’da bayramın ilk günü acemi kasaplar kurban keserken veya kesene yardım ederken kendilerini kesip hastanelik oldu. Her bayram olduğu gibi acil serviler acemi kasaplar ile doldu.

Esnafa 1000 TL’lik destek

Samsun Büyükşehir Belediyesi pandemi destek paketi kapsamında şu ana kadar 3 bin 46 esnafa 1000’er TL’lik nakdi destek verdi. Pandemi süresince emlak istimlak, ulaştırma, aile ve sosyal hizmetler, mali hizmetler, destek hizmetleri, kültür ve SASKİ olmak üzere toplam 44 milyon 400 bin TL katkı sağlandı.

Samsun manda sayısında birinci

Samsun, 21 bin 637 manda varlığına sahip. Manda ve manda ürünleri yetiştiriciliği konusunda Türkiye’nin öncü illerinden biri olan Samsun, manda varlığı bakımından Türkiye’de ilk sırada yer alıyor.

Türkiye’de toplam 195 bin 88 adet kayıtlı manda bulunurken, bunların yüzde 11.09’u Samsun’da bulunuyor.

Sultan 2.Abdülhamid Han’ın yaptırdığı çeşme (Haftanın özeti)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!