Bizimle İletişime Geçin

Video

Suat Kılıç : Z kuşağı uzaydan gelmedi

Suat Kılıç, Gençlik ve Spor Bakanı olarak görev yaparken gençlerle olan diyalogunun devam ettiğini belirterek Z Kuşağı’na değindi.

Suat Kılıç, AK Parti’den milletvekili seçildiğinde Türkiye’nin en genç vekiliydi. 61. TC Hükümeti Gençlik ve Spor Bakanı olarak görev yaparken gençlerle olan diyaloğunun devam ettiğini söylüyor. Z Kuşağı’na dair şu yorumda bulunuyor:

Suat Kılıç : Z Kuşağı evin içinde

“10 ile 24 yaşı arasında 3 çocuğum var. Dolayısıyla Z Kuşağı evin içinde. Bunlar uzaylılar değil. Başka bir gezegenden gelmediler başka bir galaksiye de bizi götürecek değiller. Ha birgün uzay yolculuğumuz olacaksa bu Z Kuşağından gençlerin elinde olacak. Ondan hiç şüphem yok. Ona inanıyorum. Bizi aya çıkaracaksa Z Kuşağı çıkaracak. Ama bu çocuklar kendilerinden Z Kuşağı olarak bahsetmiyorlar.

Bunlar evimizdeki çocuklar. Bizim gençlerimiz. Gençlerin hayata bakışları farklı. Bugünkü Z Kuşağı’nda aslında bir cevher var. Onların enerjisini açığa çıkaracak çalışmalar içerisinde olmamız lazım. Gördüğüm kadarıyla onları belli kalıpların içerisine dahil etme yönünde bir takım arayışlar var. Bu çocuklar ele avuca sığmaz herhangi bir kaba da sığdırılamaz. Herhangi bir kalıba da aktarılamaz. Kendisi olarak varlar. Adalet kavramı bu gençlerimizde çok yüksek.

Suat Kılıç : Z Kuşağının adalet kavramı var

Ama inancımızda da adalet var. Bu çocukların adalet kavramı ve anlayışından korkmamamız lazım. Hakkaniyet kavramı bunlarda güçlü. Hukukun üstünlüğüne ve hukukun herkes için eşit kurallarla çalışmasına çok değer verdiklerini gözlemliyorum. Fırsat eşitliğine inanıyorlar ve fırsat eşitliğinin herkesi bağlayan bir kavramlar silsilesi olarak hayatı yönetmesi ve yönlendirmesi gerektiğine inanıyorlar Senin için ne varsa benim için de o olsun. Bunlar fena arayışlar değil. Ayrıca ehliyete liyakata önem verilmesi arzu ettiklerini gözlemliyorum, bu da fena bişey değil. Z Kuşağı ile iletişim kurmak köprüler oluşturmak dinlemek anlamak ve onlarla birlikte geleceğe yürümek bence hiç de zor değil.

Suat Kılıç : Geçmişi yaşamadıkları için kızamayız

Bugün gençlerimiz hastanelerden, hastanelerde artan imkanlardan, ücretsiz kitap politikalarından, bilgisayar laboratuvarından etkilenmiyor. Yabancı dil eğitimindeki kalite artışından, duble yollardan, köprülerden, şehir hastanelerden maalesef etkilenmiyor. Çünkü eski Türkiye’nin geri kalmışlıklarını yaşamadılar. Hastane kuyruklarını, tek gidiş tek geliş yolları yaşamadılar. Ama ‘geçmişi yaşamadınız ondan dolayı bunları bilmiyorsunuz, size de çok kızıyoruz’ deme hakkımız yok.

Geçmişi yaşamamış olmaları bir kabahat değil, hayatın gereği doğanın kanunu. AK Parti iktidarıyla bugünü yaşadılar. Yüksek teknoloji çağını yaşıyorlar. İnternet bantları sürekli olarak genişliyor. Teknolojinin hızı artıyor. Artık otoyollarla, duble yollarla, köprülerle, havalimanlarıyla, şehir hastaneleriyle değil, hükümetin performansını iktidarın icraatı belki de yeni satın aldıkları oyunları, evdeki internetin hızından dolayı rahat oynayıp oynayamadıklarından dolayı değerlendiriyorlar.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Editör

Video

Sedat Uygun : İngilizce dünyanın en basit dili

Sedat Uygun

Sedat Uygun, Türklerin İngilizceyi konuşmakta neden zorlandığını anlattı.

AmericanLIFE Samsun Kurucusu Sedat Uygun; Kanaldaa Youtube kanalında yayınlanan ‘Anlat İşini‘ programına konuk oldu.

İngilizce öğrenmenin püf noktalarını anlattı. İngilizce öğrenmek için daha çok maruz kalmak gerektiğini vurgulayan Uygun, ingilizcenin dünyanın en basit dili olduğunu söyledi.

Sedat Uygun

Eğitmenler, bilginin en fazla üretildiği ve en hızlı yayıldığı dilin İngilizce olduğunu vurgulayarak; ‘mesleğiniz ne olursa olsun, başarınız, bu dile hâkimiyetinize bağlıdır’ görüşünü savunuyor.

Peki İngilizceyi öğrenirken nelere dikkat etmek gerekli?

İngilizceyi hem anlayıp hem nasıl konuşabiliriz?

Mesleki İngilizce neden önemli? Yabancı dil öğrenmeyi kolaylaştıran yöntemler neler?

En kolay öğrenme için hangi yaş aralıklarında; hangi yöntemler kullanılmalı?

Yabancı dil öğrenenler arasında “Anlıyorum ama konuşamıyorum”; “Konuşabiliyorum ama yazamıyorum” gibi ifadeler yaygın. Bunlar neden kaynaklanıyor ve nasıl çözülür?

Tüm bunları AmericanLIFE Samsun Kurucusu Sedat Uygun sorduk.

Merak edilen bu soruların cevapları için programı keyifle dinlemeniz dileğiyle…

Okumaya devam et

Video

Muhtar Güven Akan : Muhtarlık kutsal bir görev

Muhtar Güven Akan

Muhtar Güven Akan, Kanaldaa Youtube kanalında yayınlanan ‘Anlat İşini’ programına konuk oldu.

Muhtar Güven Akan, Youtube kanalında konuştu. Samsun’un İlkadım İlçesi Kadifekale Mahallesi Muhtarı Güven Akan, Youtube programında samimi açıklamalarda bulundu. ‘Anlat İşini‘ programında soruları yanıtlayan Muhtar Akan, yaptığı işin kutsallığına değindi.

İlkadım İlçesi’nde bir ilköğretim, bir ortaokul; bir lise ve bir de işitme engelliler lisesi bulunan Kadifekale Mahallesi’ne bir de yüksek okul getirmeyi hedefleyen Muhtar Güven Akan; samimi açıklamalarda bulundu.

Muhtarın görev ve sorumlulukları nelerdir?

Muhtar mahallesi neler yapar veya yapmalı?

Muhtar Güven Akan

Muhtarlık görevinde kendisini duygulandıran anlar?

Önümüzdeki dönemde yapmayı planladığı işler neler?

Tüm bu soruların cevaplarını Anlat İşini programında konuşan Güven Akan; “Muhtarlık çok kutsal bir görev. 32 yaşında muhtar oldum. Ömrümü mahalleme verdim. Ömrüm mahalleme feda olsun. Daha yapacak çok işimiz var. Bu dönem en önemli hedefimiz ilkokul, ortaokul ve lisenin bulunduğu mahallemize yüksek okul getirmek. Bunun için de girişimlere başladık” dedi.

Unutamadığı anları paylaşan Güven Akan; “İhtiyaç sahibi ailelerimize yapılan yardımlar çok değerli. Mahallemizin gençleri ve çocukları için verdiğimiz mücadele beni çok heyecanlandırıyor. Ayrıca devletimizin katkılarıyla mahallemizin her insanına, her köşesine yardıma koşuyoruz” diye konuştu.

Okumaya devam et

Video

Onur Ferhat Karacan eczacıların sorunlarını anlattı

Onur Ferhat Karacan

Onur Ferhat Karacan; eczacıların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini Kanaldaa Youtube kanalında yayınlanan ‘Cevap Bekleyen Sorular’da anlattı.

Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan; yerelde ve ülke genelindeki sorunları dile getirdi. Youtube’da yayınlanan Cevap Bekleyen Sorular programına konuk olan Karacan, yaşanan sıkıntıları anlattı. Çözüm önerilerini sıraladı.

Eczanelerde neden ilaç olmadığını ayrıntılı bir şekilde ifade etti.

Özellikle son dönemde Samsun Eczacılık Fakültesi ile ilgili yaşanan gelişmelere değindi.

Onur Ferhat Karacan

Samsun’da gerekli altyapı ve öğretim elemanı olmadığı için eczacılık fakültesi öğrencilerinin; Gazi Üniversitesi’nde eğitim alacak olmalarını doğru bulmadıklarını ifade etti.

Karacan; Türkiye’deki Eczacılık Fakültesi sayısının 50’ye ulaştığını belirterek şunları söyledi:

“Ancak; içinde bulunduğumuz 2022 yılına kadar eczacı yetiştirmek için gerekli eğitim alanları; laboratuvarları ve eczacılık dallarında öğretim kadrolarında bulunmuş ya da uzmanlıklarını tamamlamış eczacılardan oluşması gereken eğitim kadroları oluşturulamamıştır.

Buna rağmen 15.03.2022 tarihinde dört duvardan başka bir şeyi olmayan Eczacılık Fakültesi öğrenci alınacağını; Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eczacılık Fakültesini kazanan öğrencilerimizin de rektörümüzün imzaladığı protokol ile Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde öğrenim göreceğini basından öğrendik.”

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021