Starbucks menüsüne Türk çayını da ekledi

Starbucks
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Starbucks, menüsüne Rize çayı ekledi!

Dünyaca ünlü kahve zinciri Starbucks, çay geleneğine saygısını somutlaştırıyor ve yüksek kalitede çay yapraklarından oluşan özel harmanlı demleme Türk çayını kendine özgü yorumuyla mağazalarında sunmaya başlıyor.

Dünyanın en büyük çay üreticilerinden biri olan Türkiye’de kişi başına çay tüketiminin de küresel ortalamanın üstünde.  Türk kültürünün vazgeçilmez parçası olarak görülen çay, şimdi de ünlü kahve zincirlerinin de menüye ekleniyor.

Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Uluslararası Çay Günü’nde yayımladığı veriler, küresel çay üretiminin ekonomik büyüklüğünün 17 milyar doları bulduğunu gösteriyor,

Türkiye, dünyanın en büyük çay üreticileri arasında sıralanıyor. Çay, Türk kültürünün vazgeçilmez parçası olarak görülüyor.

Starbucks

Starbucks açıklama yaptı

Ülkemizde 2003’ten bu yana faaliyet gösteren dünyaca ünlü kahve zinciri Starbucks, çay geleneğine saygısını somutlaştırıyor ve yüksek kalitede çay yapraklarından oluşan özel harmanlı demleme Türk çayını kendine özgü yorumuyla mağazalarında sunmaya başlıyor.

Starbucks’tan yapılan açıklamada, “Türk kahvesinin ardından Türk çayını da ürün gamımıza dahil ettiğimiz için mutluyuz. Starbucks, Türkiye’deki misafirlerimizin sevgi duyduğu bir marka.

Misafirlerimizin Starbucks’ı ikinci evleri gibi görmelerini istiyoruz. Bu kapsamda alışkın oldukları çay lezzetini mağazalarımıza taşıyoruz” denildi.

Rize’den gelen çaylar 400 mağazada sunulacak

Yerelleşme stratejisi kapsamında faaliyet gösterdiği pazarın taleplerine kulak veren ve geçtiğimiz dönemde menüsüne Türk kahvesini dahil eden marka, bu kez müşterilerinin karşısına 400 mağazasında sunacağı özel harmanlı demleme Türk çayıyla çıkıyor.

Bu hamlesiyle yerelliğe ve sürdürülebilirliğe dikkat çeken Starbucks, bu yaklaşımını üretici ve tedarikçi seçimine de yansıtıyor.

Misafirlerine 400 mağazada sunduğu Türk çayını nane, limon, bal, akide şekeri gibi eşlikçilerle kişiselleştirme şansı tanıyacak olan marka, geleneksel tat profiline uygun demleme makineleriyle hazırlanacak çaylarını da ormansızlaşma ve iklim değişikliğiyle mücadele eden ve kırsal kesimdeki insanlar için ekonomik fırsatlar oluşturmaya odaklanan sivil toplum kuruluşu Rainforest Allience sertifikalı bir üreticiden tedarik edecek.

Starbucks

Çaylar “Rainforest Alliance” sertifikalı üreticiden tedarik ediliyor

Gıda ve Tarım Örgütü bu yıl Uluslararası Çay Günü’nde “daha fazla sürdürülebilirlik” ihtiyacının altını çizdi.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirliği önemsediklerini, yalnızca etik ve sürdürülebilirlik ilkelerine uyan tedarikçilerle çalışmak için kapsamlı seçim süreçleri yürüttüklerini duyurdu.

Çayların, bu alanda küresel çapta saygın bir organizasyon olan Rainforest Alliance’tan sertifika almış bir üreticiden tedarik edildiğinin altını çizen Starbucks, bu sayede gıda güvenliğine, kadın istihdamının güçlenmesine, sosyal ve çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunduklarını aktardı.

Rize’de kutlandı, fotoğraf sergisiyle taçlanıyor

Fotoğraf sanatçılarını Türkiye’de “çayın başkenti” olarak anılan Rize’de bir araya getiren ve Türk çayı hamlesini Rize’de kutlayan marka, bu kapsamda çekilen ve Türk halkının çay sevgisini yansıtan fotoğrafları 9 Kasım’da Narmanlı Han mağazasında başlayacak fotoğraf sergisiyle taçlandıracak.

Tüm çayseverlerin ücretsiz ziyaret edebileceği sergi, yıl boyunca farklı illerdeki Starbucks mağazalarında sergilenmeye devam edecek. Çayın Türk toplumu için güçlü bir kültürel öğe olduğunu vurgulayan Starbucks’ın açıklaması şu ifadelerle sonlandırıldı:

“Günün her saati içilebilen çay, yalnızca bir sıcak içecek değil, oldukça derin bir kültürel karşılığı da var. Mağazalarımızdaki demleme Türk çayı deneyiminin yanı sıra, bu değerin ilham olduğu fotoğrafları da yıl boyunca ülke çapında misafirlerimizin beğenisine sunacağız.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Starbucks menüsüne Türk çayını da ekledi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin