Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Sosyal medya bağımlılığı; Sebepleri ve kurtulma yolları

Mehmet Cem Yiğit

Sosyal medya bağımlılığı, çağın en önemli sağlık sorunlarından biri. Günün her anında cep telefonunuzu elinizden bırakamıyorsanız, her daim çevrimiçi olmayı istiyorsanız, internetiniz kesildiğinde huzursuz oluyorsanız her geçen gün daha çok yalnızlaştığınızı düşünüyorsanız siz bir ‘sosyal medya bağımlısı’ olabilirsiniz. 

Psikolog Mehmet Cem Yiğit bir modern zaman bağımlık türü olarak ‘sosyal medya bağımlılığı’ konusunu kaleme aldı. Yiğit, ‘sosyal medya bağımlılığı nedir?’, ‘sosyal medya bağımlılığının belirtileri nelerdir?’, sosyal medya bağımlılığının olumsuz etkileri nelerdir?’, ‘sosyal medya bağımlılığından kurtulma yolları nelerdir?’ sorularının yanıtlarını verdi.

Sosyal medya; facebook, instagram, twitter, linkedln gibi ağlar başta olmak üzere diğer platformlar (bloglar, mikro bloglar, forumlar, içerik paylaşan siteler, mesajlaşma için kullanılan uygulamalar) aracılığıyla kişilerin iletişimini, etkileşimini sağlayan platformlardır.

Sosyal medya bağımlılığı

Teknolojinin ilerlemesi ile sosyal medyanın yaygınlaşması psikolojik sorunları da beraberinde getiriyor.

Günümüzde cep telefonu, bilgisayar, tablet kullanımı fazlasıyla arttı. Bu artışa paralel sosyal medyada geçirilen süreler de aynı oranda artış gösterdi. Bu süreler de beraberinde ‘sosyal medya bağımlılığı’ kavramını gündeme getirdi.

Peki nedir bu sosyal medya bağımlılığı?

Sosyal medya bağımlılığı; her yaş grubundan insanın boş zamanlarını değerlendirmek, eğlence vb. sebeplerle dijital medya platformlarını aşırı kullanması olarak tanımlanabilir. Aslında çoğu insan sosyal medya kullanımını bağımlılık olarak değerlendirmektedir. Bu durumda hayatımızdaki alanlara müdahale ettiği zaman bağımlılıktan söz etmek mümkün olur.

Sosyal medyanın eğlenceli olduğunu sanırız. Bu nedenle sosyal medya platformlarında vakit geçiririz. Ama asıl önemlisi beyniniz için önemli etkiye sahip olmasıdır. Paylaştığınız bir gönderinin, metnin, fotoğrafın karşılığında beğeni ya da yorum aldığınızı görünce vücudunuz dopamin salgılar ve bu durum kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Bu sebeple beyniniz bu aktiviteyi tekrarlamanızı ister, süreç bir döngüye dönüşür, tekrar tekrar aynı hissiyatın oluşmasını istersiniz. Bu da bağımlılığın başlıca oluşma sebeplerindendir.

Sosyal medya bağımlılığı

Facebook, instagram, twitter, linkedin başta olmak üzere günümüzün büyük bir vakti sosyal medyada geçiyor.

Sosyal medya bağımlılığının belirtileri; 

 • Her daim çevrimiçi olmayı istemek,
 • Yüz yüze yerine sosyal ağlar aracılığıyla iletişim kurmak,
 • Gündelik yaşantınızdaki sosyal ilişkilerin bozulması,
 • Yaşadığınız her anı hemen sosyal medyada paylaşma isteği,
 • Sosyal medyadaki takip edilen kişilerin hayatlarının bir diğeriyle karşılaştırılması,
 • İnternetin kesilmesi halinde oluşan huzursuzluk hali.

Yukarıda sayılanlardan da anlaşıldığı üzere sosyal medya bağımlılığının sizin üzerinizdeki etkileri açık şekilde sıralanmıştır. Bu belirtiler varsa sosyal medya alışkanlığınızı kontrol altına almak için adım atmak sizin için en doğru yol olacaktır.

Sosyal medya bağımlılığının olumsuz etkileri; 

 • Gün geçtikçe artan yalnızlık,
 • Sosyal anksiyete bozukluğunun oluşmaya başlaması ve depresyon,
 • Algı bozukluğu, panik atak problemlerine yol açması,
 • İş performansında düşme,
 • Okuyanlar için ders notlarının zayıf olması,
 • Başka kişilerle empati kurmadan yoksun olma hali.

Eğer bu olumsuzluklardan kurtulmak istiyorsanız vakit kaybetmeden harekete geçin. Atılacak ilk adım ise kendinizi bu bağımlılıktan kurtulacağınıza inandırmanızdır.

Sosyal medya bağımlılığı

Sosyal medya bağımlılığından nasıl kurtuluruz?

Sosyal medya bağımlılığından kurtulmanın yolları; 

 • Kişi sosyal medya bağımlısı olduğunun farkına varmalıdır. Bu durumu anlamanın en basit yolu gün içerisinde sosyal medya mecralarında geçirilen zaman dilimlerini not etmektir.
 • Sosyal medya uygulamalarını daha az kullanmak için bildirimler sessize alınabilir.
 • Gün içerisinde sosyal medya platformlarına hangi zaman dilimleri içinde bakacağınızı önceden belirleyebilirsiniz.
 • Güne sosyal medya ile başlamayın. Çünkü baktığınız zaman o güne sizin değil, sosyal medyanın başlamasına izin vermiş olursunuz.
 • Eğer, bir paylaşım yapmak istiyorsanız; sadece gerekli ve anlamlı gönderileri paylaşın.
 • Başka biriyle iletişime geçmeniz gerektiğinde yazılı yerine sözlü iletişimi tercih edin.
 • Zamanı daha verimli değerlendirebileceğiniz başka uğraşlar (kitap okuma, spor yapma vb.) edinin.
 • Arkadaşlarınızla görüşeceğiniz zamanı artırın. Buluştuğunuzda telefonunuzu sessize alın. Bu sayede karşınızdaki kişi önemsendiğini hissetsin. Sizde başka şeylere öncelik tanımış olun.
 • Geceleri sosyal medyaya erişebileceğiniz elektronik aletleri farklı bir odada bulundurun. Çünkü gece ekrana baktığınız zaman uyku düzeniniz bozulabilir ve uyumanız daha da gecikebilir.
 • İndirdiğiniz sosyal medya uygulamalarının sayısını azaltın ve sadece size cesaret getiren, neşelendiren uygulamaları kullanın.
 • Gönderilerini paylaşmak yerine günlük tutun, yazı yazın, zamanı daha verimli kullanın.

Belirttiğimiz bu bağımlılıktan en çok etkilenen kitle çocuklar oluyor. Ebeveynlerin oyalamak için ellerine telefon, tablet vermesi çocukların bu bağımlılığa yakalanmasını kolaylaştıran en önemli faktördür. Bu konuda ebeveynlerin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekmektedir.

Sosyal medya bağımlılığı

Sosyal medya bağımlılığının olumsuz etkileri…

Eğer bu yolları denemenize rağmen sosyal medya bağımlılığınıza bir çözüm bulamadıysanız veya durumunuzun daha kötüye gittiğinden şüpheleniyorsanız lütfen bir psikiyatrist ya da psikolog kapısı çalınız ve profesyonel yardım alınız. Kısaca sosyal medya bağımlılığı önüne geçilemeyecek bir bağımlılık türü değildir. Gerekli tedbirlerin alınması, adımların atılması halinde bağımlılıktan kurtulabilirsiniz.

Mehmet Cem YİĞİT.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mehmet Cem YİĞİT

Gündem

Samsun Valiliği uyardı : Yağışlar 21.00’e kadar sürecek

Samsun Valiliği

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada; bu akşam saat 21.00’e kadar yağışların süreceği belirtildi.

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmesine göre; kentin batısında Alaçam ve Yakakent başta olmak üzere Vezirköprü; Bafra ve Havza ilçelerinde yer yer şiddetli yağışın saat 21.00’a kadar devam edeceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca; Alaçam ilçesinde son 6 saatte gerçekleşen yağış miktarının ise 58 kilogram; son bir saatte ise 43 kilograma ulaştığı vurgulandı. Şöyle devam edildi:

Samsun Valiliği

“İlgili kurumlarımız ve belediye başkanlıklarımız gerekli önlemleri almış olup; meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması; vatandaşlarımızın can güvenliği için dere kenarlarından uzaklaşması büyük önem arz etmektedir.”

Okumaya devam et

Gündem

Meteoroloji yağış uyarısı yaptı

Meteoroloji

Meteoroloji Genel Müdürlüğü; sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı; ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı.

Yurdu etkisi altına alan sağanak yağış ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyardı. Yapılan son değerlendirmelere göre; özellikle Zonguldak, Düzce, Karabük, Bolu’nun kuzeyi; Kastamonu, Sinop ve Samsun’da kuvvetli (21-50 kg/m2/12 saat); Bartın ile Kastamonu’nun kuzeyinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2/12 saat) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Ayrıca aralıklı ve yerel olarak kuvvetli olması beklenen sağanak yağışlarla birlikte sel; su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar; yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda da uyarı yapıldı.

Meteoroloji

Sıcaklıklar düştü

Bununla birlikte yapılan değerlendirmelere göre; 2022 yılı Mayıs ayı ortalama sıcaklığı 16.9 derece ile uzun yıllar ortalaması olan 17.1 derecinin (1991-2020 dönemi) 0.2 derece altında gerçekleşti.

Ayrıca ortalama sıcaklıklar Güney Ege kıyıları, Akdeniz Bölgesinin güney batı kıyıları çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bunun dışında; Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde normallerinin altında gerçekleşti.

Bunun dışında en düşük sıcaklık – 4.1 derece ile Kangal; en yüksek sıcaklık 41.7 derece ile Ceylanpınar’da ölçüldü.

2022 yılı Mayıs ayında Florya, Dikili ve Çankırı’da yeni ekstrem (maksimum) sıcaklıklar gerçekleşti. 2022 yılı Mayıs ayı; alansal ortalama yağışı 44.1 mm ile uzun yıllar ortalaması (1991- 2020 dönemi ) olan 52,7 mm’nin yüzde 16,3 altında gerçekleşti.

Ayrıca en fazla yağış 97.0 mm ile Rize, en düşük yağış 9.3 mm ile Balıkesir’de ölçüldü.

Meteroloji

Meteoroloji verilerine göre yağışlar arttı

Yağışlar Güneydoğu Anadolu Bölgesinde normaline göre yüzde 40 arttı. Ayrıca Marmara bölgesinde yüzde 61 oranında azaldı. Akdeniz, Marmara, Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde normaline göre; yağışlarda azalma görülürken, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise artma görüldü.

Ayrıca Ege ve Marmara bölgeleri son 26 yılın en düşük mayıs ayı yağışını aldı.

2021 yılı Mayıs ayında 65 adet kuvvetli meteorolojik hadise gerçekleşti. Özellikle bu sayı 2022 yılı Mayıs ayında 87’ye çıktı.

Okumaya devam et

Gündem

Yöresel Yemek Şenliği renkli görüntülere sahne oldu

Yöresel Yemek Şenliği ile Çarşambalılar hünerlerini sergileyerek jüri karşısına çıktı.

Çarşamba Belediyesi ve Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde düzenlenen ‘Yöresel Yemek Şenliği’ nde hünerli eller jüri karşısına çıktı.

Canlı müzikten yöresel ikramlara, dolu dolu geçen programda; ünlü şefler Çarşambalı kadınların yapmış olduğu yemekleri puanladılar.

Çarşamba Belediyesi’nin Türk Mutfağı Haftası’na özel olarak başlattığı ‘Yöresel Yemek Yarışması’nın finali; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde gerçekleşen Yöresel Yemek Şenliği’nde yapıldı. Çarşamba’da lezzet rüzgarları estiren şenlik, renkli anlara sahne oldu.

Yöresel Yemek Şenliği’nde; hünerli eller, lezzetli yemeklerini pişirirken yarışmanın finalini izlemeye gelenler canlı müzik eşliğinde yöresel ikramların tadına baktı.

Yöresel Yemek Şenliği

Yöresel Yemek Şenliği

Düzenlenen yarışmada ön elemeyi geçen 10 yarışmacı, jüri önünde yarıştı. Özellikle kıyasıya rekabetin olduğu yarışmada Gurme, Eğitmen Şef Haldun Tüzel, Şef Uğur Gömeç, Şef Ercan Yılmaz ve Şef Emrah Zeyyat Karbancıoğlu; lezzetli yemeklerin tadına bakıp oyladı.

Yarışmanın 1’inci, 2’nci ve 3’üncüsünün hediyelerini Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ve Çarşamba Cumhuriyet Savcısı Yusuf Bayri takdim etti.

Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir ve AK Parti İlçe Başkanı Taner Özden’de yarışmaya katılanlara ödüllerini takdim ederek tebrik etti.

Yöresel Yemek Şenliği

Başkan Doğan, “Yarışmamızı geleneksel hale getireceğiz”

‘Yöresel Yemek Şenliği’ni geleneksek hale getirmeyi planladıklarını dile getiren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan; “Çarşamba’mız kırçanından kıvratmasına pidesine, birçok yöresel lezzeti olan bir ilçe.

Yöresel Yemek Şenliği’mizde hem Çarşambalı hanımlarımız lezzetli yemeklerini pişirdiler hem de Yeşilırmak Millet Bahçemizde güzel bir etkinlikle hemşehrilerimizle buluşmuş olduk. Kuşaktan kuşağa lezzet aşılandığı bir program oldu bizim için.

İnşallah ilçemizde ‘Yöresel Yemek Şenliği’mizi geleneksel hale getirmiş olacağız. Kıymetli jürilerimize, yarışmamıza katılan Çarşambalı hanımefendilere, etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayan tüm hemşehrilerimize teşekkür ederim” diye konuştu.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

  Copyright © 2021