Sofraların vazgeçilmezi tavuk eti üretimi azalıyor

featured
Raw chicken breast fillets on wooden cutting board with herbs and spices.
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Protein bakımından en zengin besin değeri olan tavuk eti, özellikle Ramazan ayında sofralarımızı süsleyen en önemli yemeklerin başında geliyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre şubat ayında üretim bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8.2 azaldı.

TÜİK tarafından açılan verilere göre 158 bin 715 ton olarak gerçekleşti.

Sağlıklı bir şekilde yaşamanın, ekonomik ve sosyal refahın artmasının en temel taşlarından biri olan yeterli ve dengeli beslenme günümüzün en önemli sorunlarından biri. Günlük hayatımızda en sık tüketilen besinlerin başında gelen beyaz et, hem günlük hayatta hem de misafir ağırladığımız sofralarımızda baş tacı. Beyaz et denildiğinde akla ilk gelen gıda ise hiç kuşkusuz tavuk.

Vitamin Bakımından Çok Zengin

Bir çok çeşidinin yapılarak sofralarımıza gelen tavuk eti, vitamin ve mineral bakımından da çok zengin. Kırmızı ete oranla daha kolay hazmedilen bir hayvansal gıda. Yüksek proteine sahip olması bakımından kilo vermeye de yardımcı olur. Düşük yağ içeriği sayesinde kan basıncının yani tansiyonun kontrol altına alınıp dengelenmesine yardım eder.

Kesilen tavuk miktarında da azalma oldu.

Üretim Azaldı

Özellikle Ramazan ayında en sık tüketilen yiyeceklerden biri olan tavuk etinde üretim azaldı. TÜİK verilerine göre Şubat 2021’de üretim miktarı 158 bin 715 ton, yumurta üretimi 1.6 milyar adet olarak gerçekleşti. Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yumurta üretimi yüzde 7.3, tavuk üretimi yüzde 8.2, kesilen adet sayısı yüzde 8.9, hindi eti üretimi ise yüzde 18.3 azaldı. Ocak-Şubat döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre de yumurta üretimi yüzde 5.9, tavuk eti yüzde 6.9, kesilen adet sayısı yüzde 7.7, hindi eti üretimi ise yüzde 22.5 azaldı.

Şubat ayında bir önceki aya göre tavuk eti üretimi yüzde 8,4 azalarak 158 bin 715 ton olarak gerçekleşti.

Sofraların vazgeçilmezi tavuk eti üretimi azalıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!