SMA testi uygulamasında 1176 çift taramadan geçti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SMA testi uygulaması kapsamında Samsun’da 1176 çift ücretsiz taramadan geçti.

Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak başlatılan Spinal Musküler Atrofi (SMA) tarama testleri; hangi aşamada. Bu konuyla ilgili İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Hatice Öz bilgi verdi.

Evlenmek üzere olan veya evlenmiş ve çocuk sahibi olmayı planlayan çiftlere yönelik çalışmaya ilgi artıyor. Özellikle SMA testi nedir. Hangi aşamada yapılır. SMA testi ücretli mi? gibi soruların sıkça sorulduğu konuyla ilgili Dr. Hatice Öz şunları söyledi:

SMA testi
İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Hatice Öz. (Fotoğrafta)

10 çift Genetik Polikliniğe gönderildi

“Bu çalışma; Sağlık Bakanlığımız tarafından ülke çapında evlenmek üzere olan ya da evlenmiş ve çocuk sahip olmayı planlayan çiftlerimize yönelik. Bunun için özellikle ücretsiz SMA Tarama Programı başlatıldı. Biz de Samsun’da, bu program çerçevesinde; hekimliklerimizde kan örneklerimizi alıyoruz. Ardından da Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Genetik Hastalıklar Tarama Laboratuvarımıza gönderiyoruz.

Özellikle bebeklerimizde ortaya çıkabilecek olası bir hastalığı; ortaya çıkmadan tespit etmek için bu program önemli. Ayrıca ailelerimizi bu konuda bilgilendirmek ve SMA gibi zorlu bir hastalıkla bebeklerimizin; ailelerimizin yüz yüze kalmasına izin vermemek için 27 Aralık 2021 tarihinde başladığımız bu çalışmada; 4 aylık sürede 1176 çiftimizin taramasını gerçekleştirdik.

Bu tarama işlemi sonucunda SMA riski tespit edilen 10 çiftimiz; ileri tetkiklerin yapılması için Genetik Polikliniğine yönlendirildi.

SMA

Ücretsiz yapılan basit bir test

Artık bu ailelerimiz, çocuk sahibi olmaları durumunda ortaya çıkabilecek riski bilip buna göre geleceklerini planlama ve sağlıklı bebek sahibi olabilmek için diğer seçenekleri değerlendirme şansına sahip olacaklar. Bu önleyici ve koruyucu yönü nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğü olarak çalışmayı çok önemsiyoruz.

Bu vesileyle anne baba adaylarımıza bir çağrıda bulunmak istiyorum. Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte yeni bir düğün sezonu daha geliyor. Birçok çiftimiz bu yaz, yeni yuvalar kuracak ve anne baba olma yolunda ilk adımlarını atacaklar.

Aile kurma yolunda ilk adımlarını atacak bu çiftlerimizi; özellikle doğacak bebeklerini, böyle sinsi bir hastalıktan koruma adına, testlerini düğün öncesi yaptırmak üzere aile hekimliklerimize davet ediyorum. Özellikle belirtmek istiyorum ki bu ücretsiz basit bir test. Bununla, SMA nedeniyle bebeklerimizin yaşadığı büyük sağlık sorunlarının önüne geçme şansımız var. Hep birlikte bu şansı değerlendirelim, bebeklerimiz için el birliğiyle sağlıklı bir gelecek oluşturalım.”

SMA testi uygulamasında 1176 çift taramadan geçti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!