Bizimle İletişime Geçin

Ekonomi

Simit zamlandı gramajı ise yüzde 33 düşürüldü

Simit

Simit fiyatına Samsun’da zam geldi. 2.5 lira olan yeni fiyatı 25 Aralık’ta tezgahta yerini alacak.

Simit için beklenen zam haberi geldi. Daha önce 80 gramı 2 liradan satılan simit, artık 60 gram olarak 2.5 liradan satılacak.

Geçtiğimiz günlerde ünlü sanatçı Hülya Avşar’ın ‘Gerekirse simit yenecek’ sözleriyle gündeme gelen simit, Samsun’da yeni fiyatı ile 25 Aralık’ta tezgahlara çıkacak. Ayrıca gramı da 80’den 60’a düşürüldü. Bununla birlikte de fiyatı ise 2 liradan 2.5 liraya çıkarıldı.

Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit ve Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hacı Eyüb Güler bu kararı imzaladı. Yürürlüğe girecek yeni fiyatın özellikle un ve susam fiyatlarından kaynaklı olduğu belirtildi.

Samsunluların özellikle sabah kahvaltılarında sıkça tükettiği simide yapılan zam, vatandaşların da tepkisini çekti. Özellikle doların düşmesine rağmen fiyatlara yapılan zam, eleştirildi.

simit kaç lira

Samsun’da simide yapılan zam tepki çekti.

Ev Yapımı Çıtır Simit Tarifi

Malzemeler

 • 1 su bardağı ılık süt ve ılık su
 • 1 yemek kaşığı şeker
 • Yarım su bardağı sıvı yağ
 • 1 paket instant maya
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 5- 5.5 su bardağı kadar un

Bulamak için:

 • 1 çay bardağı üzüm pekmezi
 • Yarım çay bardağı su
 • Susam

simit kaç lira

Nasıl Yapılır?

Yoğurma kabına ılık süt, ılık su, şeker, yağ ve mayayı koyup karıştıralım. Daha sonra un ve tuzunu ilave edelim. Ayrıca unu yavaş yavaş ekleyerek kulak memesi yumuşaklığından biraz sert bir hamur yoğuralım.

Üzerini örtüp yarım saat mayalandıralım. Bununla birlikte mayalanan hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler yapalım. Ayrıca her bezeyi ikiye parçaya bölelim.

İki şerit yapıp birbirine dolayarak simit şekli verelim. Hepsini bu şekilde yaptıktan sonra pekmezli su karışımına batırıp susama bulayalım ve tepsiye yerleştirelim.

Önceden ısıtılmış fırında 180 derecede pişirelim (yaklaşık 20-25 dakika kadar) muhteşem çıtır çıtır simitlerimiz hazır afiyetler olsun.

Yorum Yap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Editör

Ekonomi

Kira artışı Türkiye’de 2 yılda 5 kat arttı

kira

Türkiye 2022’nin üçüncü çeyreğinde OECD ülkeleri arasında kira artışı fiyat endeksinin en yüksek olduğu bölge.

Türkiye, Büyükşehirlerdeki kira artışı zorunlu göçe yol açtı. Kiradan cebi yananların kimisi uzak bölgelere taşındı. Kimisi de şehri terk ediyor. Taşınma kararı alan ev ve ofis sahipleri ise çözümü güvenilir ve uygun fiyatlı kurumsal nakliyecilerde buluyor.

OECD ülkelei arasında kira artışı Türkiye

Flourish’in araştırmasına göre ülke genelindeki kiralar iki yılda 5 kat arttı. 2022’nin üçüncü çeyreğinde OECD ülkeleri arasında kira artışı fiyat endeksinin en yüksek olduğu bölge Türkiye olarak belirlendi.

Pandemi ve enflasyonla birlikte artışa geçen ev ve ofis kiraları, başta memurlar olmak üzere birçok kişinin büyükşehirleri terk etmesine yol açtı.

Türkiye

Büro Memur-Sen tarafından açıklanan veriler, büyükşehirde görev alan memurların tayin talebinin önceki yıllara kıyasla 3 kat arttığına işaret etti.

Taşınma sürecini uygun maliyetler ve güvenilir yöntemlerle tamamlamak isteyen kişiler çözümü kurumsal nakliye şirketlerinde buldu.

Kira artışlarıyla birlikte şehir içi taşınmaların yüzde 58 azaldı.

Göztepe Nakliyat Global Lojistik CEO’su Ulaş Gümüşoğlu, konuyu şu sözlerle değerlendirdi:

“Kira fiyatlarındaki artışlar şehir dışına yapılan zorunlu göçün yanı sıra birçok gelişmeyi de beraberinde getirdi.

Örneğin 1 oda daha büyük bir evin kira artışı fiyatının büyükşehirlerde 2 bin ila 5 bin TL arasında değişmesi, depolara talebi artırdı.

Çünkü büyük ev ya da ofislerden daha küçük mekanlara taşınmak durumunda kalan insanlar, satmak istemedikleri eşyaları saklayabilecekleri alanlara ihtiyaç duyuyor.

Biz de 1978’den bu yana lojistik sektöründe hizmet veren Göztepe Nakliyat olarak geliştirdiğimiz sürdürülebilir fikirler ve uygulamalarla, müşterilerimize ev eşyası depolamadan ofis ve evlerin nakliye süreçlerine kadar güvenilir ve disiplinli çözümler sunuyoruz.”

kira artışı

Göztepe Nakliyat Global Lojistik CEO’su Ulaş Gümüşoğlu (Fotoğrafta)

Güvenilir ve uygun maliyetli kurumsal nakliyecilere talep arttı

Ev kiralarının artmasıyla birlikte uzak lokasyonlara taşınan bireylerin sürecin yükünü hafifletmek için kurumsal nakliye firmalarına yöneldiğine dikkat çeken Ulaş Gümüşoğlu, “Türkiye genelinde konut fiyatlarında ve kira artışı zorunlu göç hareketini doğurdu.

Çünkü özellikle büyükşehirlerde iki üç katına kadar yükselen kiralar, insanların refah düzeyini düşürerek bir kısmının yaşadığı bölgeden daha uzak bir lokasyona ya da farklı bir şehre göç etmesine yol açıyor.

Süreçteki masrafları en aza indirmek ve eşyaları için yeni ev veya depolara taşınırken korunaklı paketleme ve taşıma hizmeti almak isteyenler, kurumsal hizmet sağlayıcılara yöneliyor. Biz de 40 yılı aşan deneyimimizle evden eve nakliyat hizmeti sunuyoruz” dedi.

Nakliye süreçlerinde eşyaya özel nitelikli ambalaj hizmeti

Kusursuz müşteri deneyimi ilkesini misyon edinerek disiplinli bir operasyonel süreç yarattıklarının altını çizen Göztepe Nakliyat Global Lojistik CEO’su Ulaş Gümüşoğlu, çalışma modellerine dair şu bilgileri paylaştı:

“Gerek ev gerekse ofis taşımacılığında nakliye işlemlerini müşteri odaklı bir şekilde keyifli süreçlere dönüştüyoruz. Önce müşterimizin taleplerini dinleyerek çözüm üretiyor. Aynı zamanda ise ekspertiz ekiplerimizle mekana gelerek tüm detayları not alıyoruz.

Bu doğrultuda fiyat aralığı belirleyerek iki taraf için de en uygun ücrette karar kılıyoruz. Taşınma sürecinde her ürüne uygun nitelikte ambalajlar kullanırken, kırılabilir ve yırtılabilir eşyaları da film naylonun üstüne yumuşak yüzeyli kumaşlarla kaplıyoruz.

Elektronik eşyaları ise karton kolilerle taşıyoruz. 19 araçlık filomuzla evden eve nakliyat, ofis taşıma, parça eşya taşıma gibi ihtiyaçları olan müşterilerimizin sürecin tüm aşamalarında yanındayız.”

Okumaya devam et

Ekonomi

Yabancılara konut satışı ilk 7 ayda 14 bine yaklaştı

Yabancılara konut satışı Samsun’da ilk 7 ayda 13 bin 895 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 Temmuz ayı konut satış istatistiklerini paylaştı. Peki Samsun’da yabancılara konut satışı ne oldu?

Verilere göre Türkiye genelinde temmuz ayında 93 bin 902 konut satıldı. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde bulunan iller arasında Samsun’da temmuz ayında 1662 konut satıldı. Tokat’ta 458, Çorum’da 667, Amasya’da 324, Ordu’da 811 ve Sinop’ta 287 satış gerçekleşti.

Yabancılara konut satışı

İlk 7 ay toplamında ise Samsun’da yabancılara konut satışı 13 bin 895 oldu.

Tokat’ta 3 bin 492, Çorum’da 4 bin 861, Amasya’da 2 bin 692, Ordu’da 6 bin 319 ve Sinop’ta 1737 konutun satışı gerçekleşti.

Türkiye genelinde 2022 ilk 7 ayında yabancılara toplam 39 bin 322 adet konut satıldı.

2022 yılı Temmuz ayında İstanbul’da 1154, Antalya’da 1421, Mersin’de 289, Ankara’da 148, Bursa’da 165, Yalova’da 152, Sakarya’da 81, İzmir’de 50, Samsun’da 46 ve Trabzon’da 85 konut yabancılara satıldı.

Yabancılara konut satışı

En çok konut satın alan yabancılar Ruslar, İranlılar, Iraklılar ve Kazaklar oldu

Türkiye’den en çok konut alan ilk 10 yabancı uyruklar ise 6 bin 877 konut alan Ruslar oldu. Ayrıca onları 5 bin 315 konut ile İranlılar ve 4 bin 405 konut ile Iraklılar takip etti.

Bunun dışında Kazanlar 1607 konut, Almanlar 1577 konut, Ukraynalılar 1352 konut, Afganlür 1284 konut, Yemenliler 941 konut,  Kuveytliler 931 konut ve Çinliler da 901 konut satın aldı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Ulusoy Un, Türkiye’nin en büyük 4. gıda firması

Ulusoy Un

Ulusoy Un, 9 milyar 308 milyon TL satış hasılatıyla 2020 yılına göre listede 23 sıra yükseldi. Türkiye’nin en büyük 86. firması oldu.

Türkiye’nin en büyük un üreticisi ve ihracatçısı firmalarından biri olan Ulusoy Un.

2021 yılına dair yapılan Türkiye’nin en büyük şirketleri araştırmalarında yerini sağlamlaştırmaya devam etti.

Ulusoy Un,  TİM 1000 listesine göre Türkiye’nin en büyük 323. ihracatçı, Fortune 500 listesine göre de 71. firması oldu.

Ayrıca, Capital dergisinin Capital 500 araştırmasına göre de Türkiye’nin en büyük 86. firması oldu.

2021 yılını 9 milyar 308 milyon TL satış hasılatıyla kapatan Ulusoy Un, 2020 yılına göre listede 23 basamak birden yükseldi.

Bunun dışında Capital 500 araştırmasına göre geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine Samsun’un en büyük firması olarak gösterilen firma, sıralamada öncü rol oynayan gıda içecek kategorisindeki firmalar arasında ise Türkiye’nin 4. firması oldu.

2020 yılında gıda içecek alanında Türkiye’nin 7. firması oldu. Bu yıl da 3 basamak birden yükselen firma Fortune 500 araştırmasına göre de Türkiye’nin tarımsal, tahıl, süt, et ve su ürünleri firmaları arasında ise 3. sırada yer almıştı.

Ulusoy Un

Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy. (Fotoğrafta)

Ulusoy Un Türkiye’nin en büyük 100 şirketi arasında

Haziran ayında Samsun Organize Sanayi Bölgesi’nde hayata geçirilen 50. Yıl Üretim Tesisi’nin 4. ünitesinin de devreye girmesiyle toplamda 2 bin 485 ton/gün kapasiteye ulaşan firma, Türkiye’nin en saygın yayınları tarafından Türkiye’nin en büyük 100 şirketi arasına gösteriliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, “Türkiye’nin önemli yayınlarının hazırladığı listelerde her sene başarıyla yer almak, şirketimizi motive ediyor. Pandemi dönemine rağmen üst düzey bir performans sergilediğimiz 2020 ve 2021 yıllarını geride bıraktık.

2022 yılında da başarılarımızı perçinleyeceğimiz önemli çalışmalar üstleniyoruz. Yaptığımız yatırımlarla hem bölgemize hem de ülkemize katma değer sunmaya devam ediyoruz.

Son yatırımımız olan Samsun Gıda Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 50. Yıl Üretim Tesisimizin 4.ünitesini de haziran ayında devreye alarak projenin üretim hatları kısmını tamamladık.

Böylece 50. Yıl Üretim Tesisimizin üretim kapasitesi 1550 ton/günden 2.085 ton/güne yükseldi.

Bu hem şirketimiz hem de ülkemiz için çok önemli ve büyük bir yatırım. Yine Söke A.Ş.’yi satın almamız da şirketimize perakende ayağında önemli bir ivme kattı” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

  Copyright © 2021 | Tüm hakları saklıdır. İnternet sitesinde yer alan görsel ve metinlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.