Şimdi söz gençlerde

Türkiye'de Samsun'un da bulunduğu 8 ilde yürütülen gençlik çalışması, gençlerin ortak meselelerine çözüm üretmeyi hedefliyor.

Gençler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de, 2023 genel seçimleri çerçevesinde genç seçmenlerin demokratik taleplerini görünür kılmak ve gençlerin ortaklaşan meselelerine çözüm üretmek için 8 şehirde yürütülen Gençliğin Yüzleri Projesi, Samsun’da da çalışmalarına başladı.

Gençler

Gençliğin Yüzleri Projesi’nin gönüllü isimleri Nurcan Çobanoğlu, Zeynep İsmi ve Dilay Bulut, çeşitli ziyaretlerde bulunarak çalışmaları hakkında detaylı bilgilendirme yaptı. Gençler için en faydalı politikaların gençler tarafından başlatılan ve yürütülen kamusal tartışmalar ile yaratılabileceğine inandıklarını belirten Nurcan Çobaloğlu, “Bu çalışmadaki amacımız seçim öncesi dönemde gençlerin siyasi karar alma mekanizmalarına katılımını, gençlerin belirledikleri meseleler üzerinden tartışarak genişletmek ve arttırmak” dedi.

7 milyon ilk kez oy kullanırken

Gençliğin Yüzleri çalışmasının Sosyal İklim Derneği, Daktilo 1984, Medya Araştırmaları Derneği ve Ulusal Demokratik Enstitüsü ortaklığında bir iş birliğinin ürünü olduğunun altını çizen Çobanoğlu, “5 milyon genç seçmenin ilk defa oy kullanacağı 2023 seçimleri, genç seçmenlerin taleplerini gençler için, gençler öncülüğünde ve yine gençlerle birlikte kamusal bir tartışmaya çevirmek için önemli bir fırsat olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

Gençler

8 şehirde tanıtım toplantıları

Bugüne kadar birbirinden önemli çalışmalara imza attıklarını da söyleyen Nurcan Çobanoğlu, bunları kısaca şöyle özetledi:

“Çalışmanın saha partneri olan ve ülke çapında gönüllülere sahip Sosyal İklim Derneği aracılığıyla seçilen şehirlerdeki gençler davet edilerek, 8 şehirde (İzmir, Denizli, Samsun, Diyarbakır, Mersin, İstanbul, Eskişehir ve Ankara) 1-15 Kasım 2022 tarihleri arasında tanıtım toplantıları düzenlendi, düzenlenmeye devam ediyor. Tanıtım toplantılarından sonra, seçilen şehirlerdeki süreçlere öncülük etmeleri ve şehirlerinde gençliği temsil etmelerini hedefleyerek 18-30 yaş arasındaki gençlere kendi şehirlerinin ‘Genç Yüzleri’ olmaları için başvuru çağrısı yapıldı.

Her şehirde yaklaşık 20 Genç Yüz seçildi ve bu gençlere şehirlerindeki gençlik forumlarında yapılacak tartışmaları yönetmeleri ve tüm katılımcıların fikirlerini ifade edebildiği bir ortama öncülük etmeleri için Demokratik Süreçlere Katılım Eğitimi verildi.

Gençler

Hem kamuoyuna hem siyasetçilere…

Eğitimlerden sonra Genç Yüzler, Gençliğin Yüzleri’ni kendi eriştikleri kitlelere anlattı ve Gençlik Forumunu duyurarak gençleri şehirlerinde gerçekleşecek foruma davet etti. Şehirlerde Gençlik Forumları gerçekleşirken, bir yandan da her şehrin Genç Yüzleri Siyasal Forumları ve Gençliğin Yüzlerini çeşitli araçlarla hem kamuoyuna hem de siyasetçilere duyurabilmek için Medya Araştırmaları Derneği/Dokuz 8 Medya uzmanlarından şehirlerinde etkili medya kullanımı eğitimi almaya devam etti.”

Gençler tartışıyor çözüm üretiyor

İzmir, Denizli, Mersin, İstanbul, Eskişehir ve Ankara’da Gençlik Forumları gerçekleştirildiğini, sırada, 29 Nisan’da Diyarbakır ve 30 Nisan’da Samsun forumlarının bulunduğunu da belirten Çobanoğlu, “Bu forumlarda çeşitli görüşlerden gençler bir araya gelerek fikirlerini tartışıp çözüm önerilerini paylaşıyor” dedi.

Gençler

Nurcan Çobanoğlu, 8 şehirdeki Gençlik Forumları’nda tartışılan ve çözüm önerileri geliştirilen konular arasından en fazla öne çıkan konuların, Daktilo1984 tarafından 4 farklı politika önerisine dönüştürüleceğini ve böylece gençlerin önemsediği sorunlar ve talep ettikleri çözümlerin yazılı şekilde siyasetçilere ulaşacağını da sözlerine ekledi.

Şimdi söz gençlerde

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!