Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Sıcak hava dalgası artıyor, soğuk hava azalıyor

sıcak hava

Sıcak hava dalgası son yıllarda önemli ölçüde artış gösterdi. Soğuk hava dalgası da son yıllarda azaldı.

Samsun Üniversitesi Özdemir Bayraktar Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü tarafından Samsun’un sıcak ve soğuk hava dalgalarının zamansal analizleri yapıldı.

Çalışma kapsamında, Samsun sınırları içerisinde yer alan, Samsun Merkez ve Bafra meteoroloji gözlem istasyonlarından 1990-2019 yılları arasındaki dönem için temin edilen maksimum ve minimum sıcaklık verileri kullanıldı.

Samsun ve Bafra istasyonunda tespit edilen sıcak hava dalga sayılarının son yıllara doğru artış gösterdiği saptandı.

sıcak hava

Kış mevsiminde sıcak hava dalgası

Samsun’da kış mevsiminde en çok 2 sıcak hava dalgası ile 2010 yılıdır.

Sıcak hava dalgaları olaylarının ortalama süresinin en fazla olduğu yıl ise 6 gün ile 2008 yılıdır.

İlkbahar mevsiminde sıcak hava dalgaları olaylarının süresinin en fazla olduğu yıl, 8 gün ile 2008 yılıdır.

Yaz mevsiminde en çok sıcak hava dalgasının oluştuğu yıllar, 1999 ve 2012 yıllarıdır.

Sıcak hava dalgaları olaylarının ortalama süresinin en fazla olduğu yıl ise, 21 gün ile 2010 yılıdır.

Sonbahar mevsiminde ise bu dalga olaylarının süresinin en fazla olduğu yıl 10 gün ile 2019 yılıdır.

sıcak hava

En soğuk yıllar

Kış mevsiminde en çok soğuk hava dalgasının oluştuğu yıl, 4 soğuk hava dalgası ile 1992 yılıdır.

Soğuk hava dalgaları olaylarının ortalama süresinin en fazla olduğu yıl ise, 8 gün ile 2004 yılıdır.

İlkbahar mevsiminde en çok soğuk hava dalgasının oluştuğu yıl, 1996, 1997 ve 2003 yıllarıdır.

Soğuk hava dalgaları olaylarının ortalama süresinin en fazla olduğu yıl ise, 9 gün ile 1960 yılıdır.

Yaz mevsiminde en çok soğuk hava dalgasının oluştuğu yıllar, 1996 ve 2004 yıllarıdır.

Soğuk hava dalgaları olaylarının ortalama süresinin en fazla olduğu yıllar ise, 12 gün ile 2000 ve 2001 yıllarıdır.

Sonbahar mevsiminde en çok soğuk hava dalgasının oluştuğu yıl, 3 soğuk hava dalgası ile 1993 yılıdır.

Soğuk hava dalgaları olaylarının ortalama süresinin en fazla olduğu yıl ise, 11 gün ile 2016 yılıdır.

soğuk hava

Çalışmanın sonuç bölümü

Soğuk hava dalga sayılarının ise son yıllara doğru azalış gösterdiği hesaplandı. Çalışmanın sonuç bölümünde şu ifadelere yer verildi :

“Bulgulara göre, Samsun istasyonu için hesaplanan ilk on beş yıllık süre içerisinde toplamda 5 sıcak hava dalgası oluştu.

Bu dalgalarının ortalama sürelerinin 7 gün olduğu tespit edilmiştir. Son on beş yıllık süre içerisinde ise toplamda 22 sıcak hava dalgasının oluştuğu belirlendi.

Bu dalgalarının ortalama sürelerinin 8 gün olduğu hesaplanmıştır. Bu durumda elde edilen sonuçlara göre, son yıllara doğru, sıcak hava dalga sayılarında ve ortalama sürelerinde, belirgin bir artış eğilimi olduğu tespit edilmiştir.

Samsun istasyonu için hesaplanan soğuk hava dalgalarından, ilk on beş yıllık süre içerisinde toplamda 49  soğuk hava dalgasının oluştuğu gözlendi.

Bu dalgalarının ortalama sürelerinin 7 gün olduğu tespit edilmiştir.

Son on beş yıllık süre içerisinde ise toplamda 13 soğuk hava dalgasının oluştuğu belirlendi.

Bu soğuk hava dalgalarının ortalama sürelerinin 7 gün olduğu hesaplanmıştır.

Bu durumda elde edilen sonuçlara göre, son yıllara doğru soğuk hava dalga sayılarında büyük oranda bir azalış eğilimi olduğu tespit edildi.

Soğuk Hava

Sıcaklık artıyor soğuk hava azalıyor

Ortalama gün sayılarında belirgin bir değişim olmadığı saptanmıştır.

Bafra istasyonu için hesaplanan ilk on beş yıllık süre içerisinde toplamda 7 sıcak hava dalgasının oluştuğu belirlendi.

Bu dalgalarının ortalama sürelerinin 7 gün olduğu tespit edilmiştir. Son 15 yıllık süre içerisinde ise toplamda 27 sıcak hava dalgasının oluştuğu belirlendi.

Bu sıcak hava dalgalarının ortalama sürelerinin 7 gün olduğu hesaplanmıştır. Bu durumda elde edilen sonuçlara göre, son yıllara doğru sıcak hava dalga sayılarında büyük oranda bir artış eğilimi olduğu tespit edildi.

Ortalama gün sayılarında belirgin bir değişim olmadığı saptanmıştır.

Bafra istasyonu için hesaplanan soğuk hava dalgalarından, ilk on beş yıllık süre içerisinde toplamda 39 tane soğuk hava dalgasının oluştuğu saptandı.

Bu soğuk hava dalgalarının ortalama sürelerinin 8 gün olduğu tespit edilmiştir.

Son 15 yıllık süre içerisinde ise toplamda 18  soğuk hava dalgasının oluştuğu ve bu dalgalarının ortalama sürelerinin 8 gün olduğu hesaplanmıştır.

Bu durumda elde edilen sonuçlara göre, son yıllara doğru soğuk hava dalga sayılarında büyük oranda bir azalma eğilimi olduğu tespit edildi.

Ortalama gün sayılarında belirgin bir değişim olmadığı saptanmıştır.

Genel olarak bakıldığında, sıcak hava dalgası sayısında ve ortalama süresinde bir artış varken soğuk hava dalgası sayısında ve ortalama süresinde bir azalış vardır.

Bu durum, iklim değişikliğinin etkilerini göstermektedir.”

Yorum Yap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Editör

Gündem

Cihat Yaycı Paşa Samsun’a geliyor

Cihat Yaycı

Mavi Vatan kavramını Türkiye’ye anlatan Müstafi Tümgeneral Cihat Yaycı, Samsun’da konferans verecek.

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı Müstafi Tümamiral Doç Dr. Yaycı, Samsun’a geliyor.

Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, Türk Ocağı’nın konuğu olarak “Mavi Vatan Odağında Türkiye-Yunanistan ilişkileri” konulu konferasta konuşmacı olacak.

Konferans, 29 Ekim Cumartesi günü saat 14.00’de DSİ Bölge Müdürlüğü Salonu’nda düzenlenecek.

Türk Ocağı tarafından yapılan duyuru ile Samsunlular konferansa davet edildi.

Cihat Yaycı

Türkiye’nin dört bir yanında konferanslar veren paşa, Mavi Vatan kavramını anlatıyor. Müstafi Tümgeneral konuşmalarında, “Denizlerimizin üzerinde her zaman ay yıldız hayal ettim.

Orası da vatan toprağıdır. Türkiye’nin bundan sonra ne verecek bir karış vatan toprağı ne de verecek bir damla vatan suyu vardır” sözlerine vurgu yapıyor.

Cihat Yaycı kimdir?

29 Nisan 1966’da dünyaya geldi. Türk asker, akademisyen ve yazar. Mavi Vatan’ın geliştiricisi olarak tanındı.

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezinin kurucusudur.

Geliştirdiği “FETÖMETRE” adlı ölçme-değerlendirme metodu ile TSK’daki tasfiyelere katkısı ile tanınırlığı arttı.

Okumaya devam et

Gündem

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti gezmenin tam zamanı

Kızılırmak Deltası

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde en nadir kuş türlerini görmek için ekim ayı sonu ve kasım ayının ilk haftası en ideal zaman.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti 13 Nisan 2016’da Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alındı.

5 bin 174 hektarlık kısmı Yaban Hayatı Geliştirme Alanı olan ve Uluslararası RAMSAR Sözleşmesi kapsamında koruma altında bulunan deltada irili ufaklı 20 göl ile büyük bataklık ve sazlık alanlar bulunuyor.

Avrupa Kuş Alanları Envanteri’ n deki en önemli 4 kriterden 3’üne sahip olan Kızılırmak Deltası, göç sırasında Karadeniz’i doğrudan aşan kuş türleri için yaşamsal önem taşıyor.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Mayıs 2020’de de Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edilen 21 yerden biri oldu.

Kızılırmak Deltası

Kızılırmak deltası en iyi şekilde korunuyor

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, deltanın dünyada nesli tükenme tehlikesi altındaki türleri barındırdığını, şu ana kadar tespit edilen kuş türlerinden de 18’inin neslinin tükenme tehdidi altında olduğunu, 21’inin ise neslinin tehlike altına girmeye yakın türler arasında yer aldığını ifade etti.

Bu nedenle deltanın çok büyük öneme sahip olduğunu; geçici listede yer alan bölgenin UNESCO Dünya Mirası asıl Listesi’nde yer alabilmesi için Büyükşehir Belediyesi olarak hassasiyetle çalıştıklarını vurguladı.

Kuş Cenneti

Sürekli kontrol altında

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve toplam 56 bin hektarlık alana sahip Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, kuş gözlemcileri ve doğa fotoğrafçılarının da en önemli durak noktası konumunda.

362 kuş türü, 554 bitki, 35 balık, 42 memeli, 260 omurgasız, 13 sürüngen ve 12 amfibi türü için yaşam alanı sağlayan Kızılırmak Deltası, koruma amaçlı Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalarla dikkat çekiyor.

Araç trafiğine kapatılan ve sadece bisiklet ile akülü araçların girişine izin verilen delta, kameralar ve rutin denetimlerle sürekli kontrol ediliyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen tedbir uygulamalarıyla doğal yaşama insan müdahalesinin en aza indirilmesi yaban hayatını da olumlu etkiliyor.

Kızılırmak Deltası

Ekim sonu ve Kasım ayının ilk haftası önemli fırsat

Yaban hayatındaki zenginlik nedeniyle Kızılırmak Deltası’nın kuş gözlemcilerinin durak noktası olduğunu söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, özellikle ekim ayı sonu ve kasım ayı başının nadir kuş türlerinin görülebileceği bir dönem olduğunu ifade etti.

Bu önemli doğal mirasın korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak için sorumluluk bilinciyle çalıştıklarını belirten Başkan Demir, bu dönemin gözlem için kaçırılmaması gereken bir zaman olduğunu da dile getirdi.

Başkan Demir, “Burası sadece Türkiye’nin değil dünyanın sayılı sulak alanlarından biri. Her yıl on binlerce ziyaretçi ağırlıyoruz. Bu alanın gelecek nesillere en iyi şekilde taşınması noktasında elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Kızılırmak Deltası

1 saatte 44 kuş türü gördü

Öte yandan “kuş dedektifi” olarak anılan kuş gözlemcisi ve araştırmacısı Emin Yoğurtcuoğlu’ da, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’i ziyaret etti. Yaban hayatının korunması için yapılan çalışmalar ve atılan adımlar nedeniyle Başkan Demir’e teşekkür etti.

Daha sonra nadir kuş türlerini gözlemlemek için Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ile deltaya giden Emin Yoğurtcuoğlu, 1 saatte 44 kuş türü gördü.

Kızılırmak Deltası

17 yıldır Kızılırmak Deltası’na geldiğini ve yaşanan olumlu değişimi çok net bir şekilde gördüğünü ifade eden Yoğurtcuoğlu, “Burası başarılı koruma uygulamaları ile örnek gösterilecek yerlerden birisi. Türkiye’de bu kadar büyük bir alanda bu uygulamaların yapılabildiğini görmek bizi aşırı mutlu ediyor.

Alanın araç trafiğine kapalı olması, avcılığın yapılmaması nedeniyle kuşları çok rahat bir şekilde izleyebiliyoruz. Kuşların özgürce, güvenle kalabildikleri; insanların da doğal yaşamlarında kuşları gözlemleyebildikleri bir alan” diye konuştu.

Okumaya devam et

Gündem

Afrika ve dünya için acil eylem gerekli!

Afrika

İklim değişikliği nedeniyle Afrika ve dünya için acil eylem gerekliliği çağrısı yapıldı.

Haftalık yayınlanan dünyanın en yüksel etkili genel tıp dergisi olan Lancet, 18 Ekim’de çarpıcı bir makale yayınladı.

Dergide yer alan makalede, zengin ülkelerin, iklim değişikliğinin geçmiş, şimdiki ve gelecekteki etkilerini ele almak için Afrika’ya ve savunmasız ülkelere desteğini artırması gerektiği belirtildi.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin 2022 raporunun, ekosistemin çöküşü, türlerin yok olması ve sıcak hava dalgaları ve sel gibi

iklim tehlikeleri ile karakterize edilen dünyadaki yaşamın geleceğine dair karanlık bir tablo çizdiği de vurgulandı.

Küresel sıcaklıktaki artışın, sanayi öncesi seviyelere kıyasla 1.5 derecenin altında sınırlandırılması gerektiğine de vurgu yapıldı.

Afrika

Afrika krize neden olmak için çok az şey yaptı

2015 Paris Anlaşmasının, gelişmekte olan ülkelere iklim finansmanı sağlamayı içeren küresel bir eylem çerçevesini ana hatlarıyla belirttiğini fakat, bu desteğin henüz gerçekleşmediği de ifade edildi.

Afrika’nın krize neden olmak için çok az şey yapmasına rağmen, iklim krizinden orantısız bir şekilde zarar gördüğü makalede yer aldı.

İklim krizinin, Afrika genelinde sağlığın çevresel ve sosyal belirleyicileri üzerinde etkisinin olduğu ve yıkıcı sağlık etkilerine yol açtığı kaydedildi.

Afrika’daki iklim değişikliğiyle ilgili riskler arasında sel, kuraklık, sıcak hava dalgaları, azalan gıda üretimi ve azalan işgücü verimliliğinin yer aldığı belirtildi.

Afrika

Kuraklık 3 katına çıktı

Makalede yer alan bilgiye göre, sahra altı Afrika’daki kuraklık 1970-1979 ve 2010-2019 yılları arasında üç katına çıktı.

2018’deki yıkıcı kasırgalar, Malavi, Mozambik ve Zimbabve’de 2.2 milyon insanı etkiledi.

Batı ve Orta Afrika’da şiddetli sel; barınak, ekili arazi ve hayvancılık kaybından ölüm ve zorunlu göçle sonuçlandı.

Vektör ekolojisinde sellerin neden olduğu değişiklikler ve çevresel hijyene verilen zararlar, sıtma, dang humması, Lassa ateşi, Rift Vadisi ateşi,

Lyme hastalığı, Ebola virüsü hastalığı, Batı Nil virüsü ile birlikte sahra altı Afrika’da hastalıklarda artışa yol açtı.

Yükselen deniz seviyeleri su kalitesini düşürerek, ülkede önde gelen ölüm nedeni olan ishalli hastalıklar da dahil olmak üzere su kaynaklı rahatsızlıklara neden oldu.

Aşırı hava koşulları su ve gıda arzına zarar veriyor, gıda güvensizliğini ve yetersiz beslenmeyi artırıyor ve bu da Afrika’da yılda 1.7 milyon ölüme neden oluyor.

Kuraklık

Yetersiz beslenme yüzde 50 arttı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre, yetersiz beslenme, tarımın Afrika ekonomilerinde sahip olduğu merkezi rol nedeniyle 2012’den bu yana neredeyse yüzde 50 arttı.

Çevresel şoklar ve bunların zincirleme etkileri de ruh sağlığına ciddi zararlar verdi.

Ülkeye verilen zarar tüm uluslar için en büyük endişe kaynağı olmalıdır.

Makalede ayrıca iklim krizini ve giderek artan ciddi etkilerini tetikleyen küresel kümülatif emisyonlara en az etkilenen ülkelerin en az katkıda bulunması da eleştirildi.

Kuzey Amerika ve Avrupa, Sanayi Devrimi’nden bu yana karbondioksit emisyonlarının yüzde 62’sine katkıda bulundı.

Afrika yalnızca yüzde 3 oranında katkıda bulundu.

İklim krizinin akut ve kronik etkilerinin, küreselleşen sistemlere yayılan yoksulluk, bulaşıcı hastalık, zorunlu göç ve çatışma gibi sorunlar beraberinde getirdiği de vurgulandı.

İklim zirvelerinin birincil odak noktasının, küresel sıcaklık artışlarının 1.5 derecenin altında tutulması için emisyonları hızla azaltmanın bu zararı sınırlandıracağı ifade edildi.

Ülkedeki krizlerin önlem alınmaması durumunda er ya da geç dünyanın her köşesine yayılacağından bahsedildi.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021 | Tüm hakları saklıdır. İnternet sitesinde yer alan görsel ve metinlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.