Semrin Şahin; okura büyüteç sağlayan üslup sahibi bir yazar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Semrin Şahin, büyülü kelimelerle toplumsal duyarlılık, istismara uğramış çocuklar, ahlaki eksikliğin yaşantıya yansımasını ciddiyetle, titizlikle işledi.

Semrin Şahin, 1981’de Adana Ceyhan’da doğdu. Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde Türkçe öğretmenliği eğitimi aldı. Türk edebiyatının, öykücülüğünün önemli kalemlerinden olan Şemrin Şahin, toplumsal duyarlılık, istismara uğramış çocuklar, ahlaki eksikliğin yaşantıya yansımasını ciddiyetle, titizlikle işledi.

Semrin Şahin
Semrin Şahin, 1981’de Adana Ceyhan’da doğdu. Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde Türkçe öğretmenliği eğitimi aldı.

Neredeyse her kitabında bu konuları okurun göz önünde tutmasını sağlamaktadır. Yazar, yaşam içerisinde rutin olarak algıladığımız birçok olayın arkasındaki travmanın bireysel hayata kişisel ve toplumsal etkisini kullandığı kelimelerin büyüsü ile dile getirmektedir.

Semrin Şahin, okura bir büyüteç sağlayan üslubuyla, bugün ve bundan sonra çok konuşulacak yazarlar arasında olacaktır. Halen Türkçe öğretmenliği yapan Şahin’in öykü ve yazıları; Öykü Gazetesi’nden, Kafka Okur’a, Birgün Gazetesi’nden, Cumhuriyet Kitap’a onlarca mecrada yayımlanmış, yayımlanmaya devam etmektedir.

Semrin Şahin ve 3 öykü, iki biyografik roman

Edebiyat Nöbeti Dergisi’nde genel yayın yönetmenliği de yapan Semrin Şahin’in ortak yazarlarla yayımlanan kitaplar haricinde; üç öykü kitabı, iki biyografik romanı vardır.

Uluslararası PEN Yazarlar Derneği’nin üyesi olan Semrin Şahin, yaşadığı şehirde, okulda öğrencileri ve okurları onlarca yazarla buluşturarak kültürel bakış açımıza katkı sağlamaya devam etmektedir.

Evli ve iki çocuk annesi olan Sevgili Semrin Şahin’i şimdiye kadar yayımlanan eserleri ve aldığı ödüller için kutlar, bundan sonra bizlere sunacağı eserler için başarılar temenni ederiz.

Kalemin var olsun!

Ödülleri

2012 Öğretmen Anıları 1.’lik Ödülü
2013 Kaygusuz Abdal Jüri Özel Ödülü
2013 Nihat Akkaraca Öykü Yarışması’nda “gece bekçisi” öyküsüyle Dikkate Değer Öykü Ödülü

Eserleri

Güvercinler Zamanı
Gece, Kediler ve Sessizlik
Kadın Olsaydınız Anlar mıydınız?
Yarından da Yakın / Mehmet Akif Ersoy
Vatan Sevdalısı / Ömer Seyfettin

Semrin Şahin
Semrin Şahin, öykü kitabı Gece, Kediler ve Sessizlik kitabı ile okuyucunun karşısında.

Mutlaka Tanışmanız Gereken Eserleri

Gece, Kediler ve Sessizlik
Alakarga Sanat Yayınları
118 Sayfa

Semrin Şahin, kadın öykülerinden yola çıkarak hayatın gerçeklerini anlatıyor. Farklı bir duyarlılıkla kaleme aldığı öyküleri bir yanıyla can yaksa da bir yanıyla umudun hâlâ var olduğunu, kadının gücüne inancı anlatmaktan vazgeçmiyor.

“Kehribar çinko damlardan geçip kiremit çatılara atladı. Doğa uykuya hazırlanıyordu. Bütün kötücüller inlerinde kıpırdandılar. Devir, onların devriydi artık. Kehribar, damağındaki huzursuzlukla kuyruğunu salladı. Zaman nefes aldı. Toprak sarsıldı bir anda. Öykü, zamanda asılı kaldı.”

Yarından da Yakın / Mehmet Akif Ersoy
Alakarga Sanat Yayınları
91 Sayfa

“Akif, Berlin gezisi sırasında Avrupa’yı ve Batı’yı yakından tanıdı. Berlin’de üç ay kalan Mehmet Akif bu gezi sırasında Almanlarla savaşırken esir düşen İngiliz ve Rus uyruklu Müslüman askerlerin kamplarını ziyaret etti.

Onlara savaştan sonra bağımsızlıklarını kazanmak için faaliyet göstermeleri yönünde konuşmalar yaptı.” Bu roman Mehmet Akif Ersoy’un hiç bilmediğiniz yönlerine, zorluklarla dolu hayatına bambaşka gözlerle bakmamızı sağlıyor.

Semrin Şahin
Semrin Şahin, ikinci öykü kitabı Kadın Olsaydınız Anlar Mıydınız?

Kadın Olsaydınız Anlar mıydınız?
Alakarga Sanat Yayınları
39 Sayfa

Kitapta Somalı bir işçinin sesini de bulacaksınız, Gezi eylemcilerini de. Haksızlıklar, eşitsizlikler, kadına şiddet; sonuç olarak edebiyat, insanın acı çektiği yerde yeşeriyor.

Semrin Şahin, incelikli dili, hoşgörüye, barışa, insanlığa yaslanan bakışıyla bütün bu yaşananları öykü dağarımıza ekliyor. Okurlardan gördüğü ilgiyi de, onların yaralarına dokunmasında aramak yanlış olmaz.

Haftanın Tavsiyesi

Veda Bile Etmeden
Hanife Uzun
Kırmızı Çatı Yayınları
256 Sayfa

Ferhunde ile çıktığınız bu yolculukta, Tanrının her insanoğluna nasip etmediği en gizemli ve mucizevi armağanı AŞK ile karşılaşacak, onunla birlikte heyecanlara, hüzünlere dalıp çıkacak, derinliklerinde kaybolacaksınız.

Aşk bazen karşınıza, sabahınıza doğarak ışıtıp ısıtan bir güneş, bazen kırlarda size kanat takarak uçuran bir rüzgâr, hayâlini onda gördüğünüz sevgilinizin hasretiyle öptüğünüz saf ve nârin bir kır çiçeği olarak çıkacaktır.

Bazen de bekleyişlerinizi hüzünlere bulayan keder dalgalarıyla boğuşturacaktır sizi. Bazen bakacaksınız ki sizi sevinçlere boğarak coşturan, bazen de hıçkırıklara gark eden şiirlerin yürek yangınları olacaktır aşk.

Tarık Akan’ın yaşam hikayesinden esinlenerek yazılan bu kitabı uzun süre unutamayacaksınız.

Veda
Ferhunde ile çıktığınız bu yolculukta, Tanrının her insanoğluna nasip etmediği en gizemli ve mucizevi armağanı AŞK ile karşılaşacak,

Aganta Burina Burinata
Halikarnas Balıkçısı
192 Sayfa

Balıkçılar, sünger avcıları, dalgıçlar, gemiciler… Halikarnas Balıkçısı’nın hikaye ve romanlarıyla gelen bu tipler sadece edebiyata ilk kez geldikleri için ilginç değildirler.

Balıkçı, denize bağlı olarak güzelliği, özgürlüğü, başkaldırıyı, insanoğlunun geçmişteki ve gelecekteki arayışlarını, kayıplarını, bunalımlarını, korkularını, ışığı kırar gibi kendiliğinden alabildiğine etkin bir anlatımla ortaya koyarak, çağdaş insancıl bakışla eski uygarlıklar arasındaki bağları göstermiştir.

Balıkçı’nın ilk romanı olan Aganta Burina Burinata, yazarın şiirli ve müzikli dilinin, doğa ve insan sevgisinin, tanıtım ve duygusal gücünün en güzel örneklerinden biridir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Semrin Şahin; okura büyüteç sağlayan üslup sahibi bir yazar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!