Bizimle İletişime Geçin

Kültür - Sanat

Semrin Şahin; okura büyüteç sağlayan üslup sahibi bir yazar

Semrin Şahin, büyülü kelimelerle toplumsal duyarlılık, istismara uğramış çocuklar, ahlaki eksikliğin yaşantıya yansımasını ciddiyetle, titizlikle işledi.

Semrin Şahin, 1981’de Adana Ceyhan’da doğdu. Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde Türkçe öğretmenliği eğitimi aldı. Türk edebiyatının, öykücülüğünün önemli kalemlerinden olan Şemrin Şahin, toplumsal duyarlılık, istismara uğramış çocuklar, ahlaki eksikliğin yaşantıya yansımasını ciddiyetle, titizlikle işledi.

Semrin Şahin

Semrin Şahin, 1981’de Adana Ceyhan’da doğdu. Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde Türkçe öğretmenliği eğitimi aldı.

Neredeyse her kitabında bu konuları okurun göz önünde tutmasını sağlamaktadır. Yazar, yaşam içerisinde rutin olarak algıladığımız birçok olayın arkasındaki travmanın bireysel hayata kişisel ve toplumsal etkisini kullandığı kelimelerin büyüsü ile dile getirmektedir.

Semrin Şahin, okura bir büyüteç sağlayan üslubuyla, bugün ve bundan sonra çok konuşulacak yazarlar arasında olacaktır. Halen Türkçe öğretmenliği yapan Şahin’in öykü ve yazıları; Öykü Gazetesi’nden, Kafka Okur’a, Birgün Gazetesi’nden, Cumhuriyet Kitap’a onlarca mecrada yayımlanmış, yayımlanmaya devam etmektedir.

Semrin Şahin ve 3 öykü, iki biyografik roman

Edebiyat Nöbeti Dergisi’nde genel yayın yönetmenliği de yapan Semrin Şahin’in ortak yazarlarla yayımlanan kitaplar haricinde; üç öykü kitabı, iki biyografik romanı vardır.

Uluslararası PEN Yazarlar Derneği’nin üyesi olan Semrin Şahin, yaşadığı şehirde, okulda öğrencileri ve okurları onlarca yazarla buluşturarak kültürel bakış açımıza katkı sağlamaya devam etmektedir.

Evli ve iki çocuk annesi olan Sevgili Semrin Şahin’i şimdiye kadar yayımlanan eserleri ve aldığı ödüller için kutlar, bundan sonra bizlere sunacağı eserler için başarılar temenni ederiz.

Kalemin var olsun!

Ödülleri

2012 Öğretmen Anıları 1.’lik Ödülü
2013 Kaygusuz Abdal Jüri Özel Ödülü
2013 Nihat Akkaraca Öykü Yarışması’nda “gece bekçisi” öyküsüyle Dikkate Değer Öykü Ödülü

Eserleri

Güvercinler Zamanı
Gece, Kediler ve Sessizlik
Kadın Olsaydınız Anlar mıydınız?
Yarından da Yakın / Mehmet Akif Ersoy
Vatan Sevdalısı / Ömer Seyfettin

Semrin Şahin

Semrin Şahin, öykü kitabı Gece, Kediler ve Sessizlik kitabı ile okuyucunun karşısında.

Mutlaka Tanışmanız Gereken Eserleri

Gece, Kediler ve Sessizlik
Alakarga Sanat Yayınları
118 Sayfa

Semrin Şahin, kadın öykülerinden yola çıkarak hayatın gerçeklerini anlatıyor. Farklı bir duyarlılıkla kaleme aldığı öyküleri bir yanıyla can yaksa da bir yanıyla umudun hâlâ var olduğunu, kadının gücüne inancı anlatmaktan vazgeçmiyor.

“Kehribar çinko damlardan geçip kiremit çatılara atladı. Doğa uykuya hazırlanıyordu. Bütün kötücüller inlerinde kıpırdandılar. Devir, onların devriydi artık. Kehribar, damağındaki huzursuzlukla kuyruğunu salladı. Zaman nefes aldı. Toprak sarsıldı bir anda. Öykü, zamanda asılı kaldı.”

Yarından da Yakın / Mehmet Akif Ersoy
Alakarga Sanat Yayınları
91 Sayfa

“Akif, Berlin gezisi sırasında Avrupa’yı ve Batı’yı yakından tanıdı. Berlin’de üç ay kalan Mehmet Akif bu gezi sırasında Almanlarla savaşırken esir düşen İngiliz ve Rus uyruklu Müslüman askerlerin kamplarını ziyaret etti.

Onlara savaştan sonra bağımsızlıklarını kazanmak için faaliyet göstermeleri yönünde konuşmalar yaptı.” Bu roman Mehmet Akif Ersoy’un hiç bilmediğiniz yönlerine, zorluklarla dolu hayatına bambaşka gözlerle bakmamızı sağlıyor.

Semrin Şahin

Semrin Şahin, ikinci öykü kitabı Kadın Olsaydınız Anlar Mıydınız?

Kadın Olsaydınız Anlar mıydınız?
Alakarga Sanat Yayınları
39 Sayfa

Kitapta Somalı bir işçinin sesini de bulacaksınız, Gezi eylemcilerini de. Haksızlıklar, eşitsizlikler, kadına şiddet; sonuç olarak edebiyat, insanın acı çektiği yerde yeşeriyor.

Semrin Şahin, incelikli dili, hoşgörüye, barışa, insanlığa yaslanan bakışıyla bütün bu yaşananları öykü dağarımıza ekliyor. Okurlardan gördüğü ilgiyi de, onların yaralarına dokunmasında aramak yanlış olmaz.

Haftanın Tavsiyesi

Veda Bile Etmeden
Hanife Uzun
Kırmızı Çatı Yayınları
256 Sayfa

Ferhunde ile çıktığınız bu yolculukta, Tanrının her insanoğluna nasip etmediği en gizemli ve mucizevi armağanı AŞK ile karşılaşacak, onunla birlikte heyecanlara, hüzünlere dalıp çıkacak, derinliklerinde kaybolacaksınız.

Aşk bazen karşınıza, sabahınıza doğarak ışıtıp ısıtan bir güneş, bazen kırlarda size kanat takarak uçuran bir rüzgâr, hayâlini onda gördüğünüz sevgilinizin hasretiyle öptüğünüz saf ve nârin bir kır çiçeği olarak çıkacaktır.

Bazen de bekleyişlerinizi hüzünlere bulayan keder dalgalarıyla boğuşturacaktır sizi. Bazen bakacaksınız ki sizi sevinçlere boğarak coşturan, bazen de hıçkırıklara gark eden şiirlerin yürek yangınları olacaktır aşk.

Tarık Akan’ın yaşam hikayesinden esinlenerek yazılan bu kitabı uzun süre unutamayacaksınız.

Veda

Ferhunde ile çıktığınız bu yolculukta, Tanrının her insanoğluna nasip etmediği en gizemli ve mucizevi armağanı AŞK ile karşılaşacak,

Aganta Burina Burinata
Halikarnas Balıkçısı
192 Sayfa

Balıkçılar, sünger avcıları, dalgıçlar, gemiciler… Halikarnas Balıkçısı’nın hikaye ve romanlarıyla gelen bu tipler sadece edebiyata ilk kez geldikleri için ilginç değildirler.

Balıkçı, denize bağlı olarak güzelliği, özgürlüğü, başkaldırıyı, insanoğlunun geçmişteki ve gelecekteki arayışlarını, kayıplarını, bunalımlarını, korkularını, ışığı kırar gibi kendiliğinden alabildiğine etkin bir anlatımla ortaya koyarak, çağdaş insancıl bakışla eski uygarlıklar arasındaki bağları göstermiştir.

Balıkçı’nın ilk romanı olan Aganta Burina Burinata, yazarın şiirli ve müzikli dilinin, doğa ve insan sevgisinin, tanıtım ve duygusal gücünün en güzel örneklerinden biridir.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İrfan ŞEN

Kültür - Sanat

Güliz Ayla 16 Haziran’da V Sahne’de

Güliz Ayla, 16 Haziran akşamı Samsun’da sahne alacak.

Aslen Samsunlu olan; 2015 yılında çıkardığı single ile kısa sürede müzik çevrelerinden büyük beğeni toplayan Güliz Ayla; “Benim evim” dediği Samsun’da hayranları ile buluşacak.

Atakum İlçesi Adnan Menderes Bulvarı’nda yer alan V Sahne’de; hayranları ile buluşacak olan Güliz Ayla, unutulmaz bir gece yaşatacak.

Samsun sayesinde şahane bir çocukluk, ergenlik ve gençlik dönemi yaşadığını her fırsatta dile getiren Güliz Ayla, birbirinden güzel şarkılarını hayranları için seslendirecek.

Güliz Ayla kimdir ?

Güliz Ayla, 27 Nisan 1988’de Samsun’da doğdu. 1998 yılında Samsun’da iki yıllık Belediye Konservatuvarı Tiyatro ve Drama Bölümü’ne girdi.

Çeşitli orkestralarda solistlik veya koroistlik yaptı. Lise eğitimini Samsun Anadolu Lisesi’nde tamamladı.

2006 yılında Adelaide isimli gruba dahil oldu. Bu grupla Rock’n Dark Express Rock Müzik Yarışması’nda birinci oldu.

Güliz Ayla, Müjdat Gezen Sanat Merkezi Batı Müziği bölümünü kazandı. Sonra da Müjdat Gezen’in yazdığı iki müzikalin şarkılarını seslendirdi. Müzik kariyerine Metin Özülkü, Işın Karaca ve Extra Orkestra gibi isimlere vokal yaparak başladı.

Vokalistliğin ardından albüm yapmaya karar veren Ayla’nın yolu Sıla Gençoğlu ve Efe Bahadır ile kesişti. Sıla ve Bahadır Ayla’nın albümünde prodüktör olmayı kabul ettiler. Sonrasında ise Uluslararası menajerlik, organizasyon ve iletişim danışmanlığı firması olan Day 1 Entertainment Turkey ve müzik şirketi Sony Music ile sözleşme imzaladı.

Güliz Ayla

İlk albüm 2015’te

16 Nisan 2015 tarihinde Ayla albüm öncesi söz ve müziğini kendisinin yaptığı “Olmazsan Olmaz” single’ını piyasaya sürdü. Ayla albüm öncesi single çıkartmasıyla ilgili olarak:

“Albümümüz bitmek üzere ama bir türlü gelmeyen baharın, geliyorum sinyallerini daha fazla göz ardı edemedik ve içimizde kaynayan enerjiyi sizinle paylaşmak istedik.” yorumu yaptı.[4] Şarkı, Youtube’da 175 milyon izlenme rakamına ulaşmayı başardı.

18 Eylül 2015’te Sıla Gençoğlu ve Efe Bahadır’ın prodüktörlüğünde kendi adını verdiği Güliz Ayla albümünü yayımladı. Ayrıca albümdeki şarkıların söz ve müzikleri Ayla, Gençoğlu ve Bahadır tarafından hazırlandı.

“Yalvarırım” şarkısının müziğini ise Yalın besteledi. Ayla’nın sözünü ve müziğini kendi yaptığı üç şarkı “Olmazsan Olmaz”, “Benim Olmazsan” ve “Sevgilim” albümde yer aldı. Ayla ilk albümünü şöyle açıkladı: “Öncelikle bu albüm uzun süren çalışmalarımız sonucunda hazırlandı. Çok küçük birkaç sentetik duyulan şeyler olsa da, sound olarak daha çok akustik ağırlıklı bir albüm olduğunu söyleyebilirim.

Albümde dokuz parça var. Bunlardan söz ve müziği sadece bana ait olan parçaların yanı sıra, Sıla Gençoğlu, Efe Bahadır ve Yalın’ın yer aldığı ortak çalışmalarımız da var. Bir de müziği Christos Dantis’a ait yunanca bir parça yer alıyor. Sözlerini yine Sıla Gençoğlu yaptı. Albümün prodüktörleri Efe Bahadır ve Sıla Gençoğlu.”

Albümün ikinci klibi sözünü Sıla’nın müziğini Dantis’in yaptığı “Bahsetmem Lazım” şarkısına çekildi. Şarkı, Türkiye Resmî Listesi’nde 5 numaraya kadar yükselmeyi başardı.

20 Nisan 2016 tarihinde “İlk Öpücük Benden Olsun” single’ı piyasaya sürüldü. Şarkının sözünü ve müziğini Yalın hazırladı. Klibin çekimleri ise Nihat Odabaşı tarafından gerçekleşti.

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi 4 ilde ücretsiz oyunlar

Karadeniz

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi mayıs ayında; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını da içine alacak şekilde; üye tiyatrolarının bazılarının gösterimlerine belli bir kontenjan ayırıp; çocuk ve gençleri ‘ücretsiz tiyatro’ ile buluşturdu.

Genel merkezi Samsun’da olan Kooperatif’e bağlı tiyatro grupları Samsun, Amasya, Trabzon ve Giresun’da gençler ve çocukları tiyatroyla buluşturdu.

Özellikle maddi veya sosyal olarak dez avantajlı olan ve daha önce hiç tiyatro izlememiş çocuk ve gençlerin davet edildiği projede; Samsun, Amasya, Trabzon ve Giresun Bulancak’ta gerçekleştirildi. Ayrıca her tiyatro kendi salon kapasitesine göre bir kontenjan ayırıp; çocuk ve gençleri salonda ağırlayarak tiyatroyla buluşturdu.

Karadeniz Tiyatro

29 Mart 2021’de Samsun’da kuruldu

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı ve Samsun Düşevi Sahnesi Kurucusu Cem Kaynar; “29 mart 2021 yılında merkezi Samsun olarak kurulan Karadeniz Tiyatro Kooperatifi; özellikle ilk olarak 2021 yaz ayında Gümüşhane Belediyesi ile ortak bir tiyatro festivali düzenledi. Sonrasında birçok tiyatro meslek grubu ile ortaklaşa mesleki sorunlar üzerine çalışmalar yaptı. Şimdi de Türkiye Tiyatro Kooperatifleri Birliği bünyesinde çalışmalarını sürdürüyor” bilgisini verdi.

Yetişkinler ve çocuklar var

Son olarak 4 ilde gerçekleştirdikleri ücretsiz oyunlara değinen Cem Kaynar, şunları söyledi:

Karadeniz Tiyatro

“Proje kapsamında; özellikle Samsun’da Düşevi Oyuncular Dil Yurdu – Kuyunun Dibindeki Taş/Nazım Hikmet adlı yetişkin oyununu, Amasya’da İris Sanat Tiyatrosu Darbeli Çocuklar adlı yetişkin oyununu; Trabzon’da Tiyatro Panki Aldatan Oyun adlı yetişkin oyununu ve Ağustos Böceği ve Karınca adlı çocuk oyununu; yine Samsun’da Küçükeller Sahne Resimdeki Dinozor adlı çocuk oyununu; Giresun’un Bulancak İlçesi’nde ise Mürsel Gülmez Tiyatro Günleri kapsamında Karma Sahne; Antigone adlı yetişkin oyununu çocuklarla ve gençlerle buluşturdu.

Gördüğümüz ilgi projemizin amacına ulaşmasını göstermesi açısından da memnuniyet verici oldu. Karadeniz Tiyatro Kooperatifi olarak özellikle bölgemizde sanatsal akvitivitelerimizi sürdürebilmek hedefindeyiz.”

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Piyanist Yiğit Yüksel’den “Kurtuluş 1919” konseri

Piyanist

Piyanist Yiğit Yüksel, Atatürk Kültür Merkezi’nde ‘Kurtuluş 1919’ konseri ile sanatseverleri büyüledi.

Henüz 11 yaşında olan piyanist Yiğit Yüksel, ilk profesyonel konserine 19 Mayıs etkinlikleri kapsamında çıktı ve sanat severlere piyano resitali sundu.

piyanist

Piyanist Yiğit Yüksel; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ekinlikleri kapsamında piyano resitali sundu. Henüz 11 yaşında olan ve ilk profesyonel konserine çıkan küçük piyanist; 1 saat süren konserde 10 eser çaldı. Konserde sahneye konan iki eserde Yiğit Yüksel’e; Samsun Klasik Türk Moziği Korosu’ndan İzzet Tekeli solist olarak eşlik etti.

Birbirinden güzel eserler

Samsun Devlet Opera ve Balesi Atatürk Kültür Merkezi Aydın Gün Salonu’nda düzenlenen ve sanat severlerin yoğun ilgi gösterdiği konserde Yiğit Yüksel, Emanuel Bach’ın ”Solfeggietto C Minor’”, Ludwin van Beethoven’in ”Allegro di molto e con brio, ”Adagio cantabile”, ”Rondo”, Tevfik Guliev’in ”Yalgızam’’, Nüşabe Muradova’nın “İntizar” adlı eserlerini çaldı. Ayrıca kendi bestelediği “Kurtuluş Balladı” nı da sahneye koydu.

piyanist

Samsunlu olduğunu; Kurtuluş Savaşı’nın sembol şehri Samsun’da ilk konserini 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında vermek istediğini belirten Yiğit Yüksel; bu sebeple de konserin temasını ‘”Kurtuluş 1919” olarak belirlediklerini söyledi.

Küçük piyanist; konser için salona gelen sanat severlere; kendisini yetiştiren hocalarına ve organizasyonda görev alan herkese teşekkür etti. Konser sonrası da bol bol hatıra fotoğrafı çekindi.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021