Şekerleme yaparken süreye dikkat!

Massachusetts Amherst Üniversitesi'nden uyku bilimi araştırmacısı Rebecca Spencer öğle uykusunun muhtemelen gününüzü geçirmenize yetecek enerjiyi depolamanıza yardımcı olacağını ancak yetersiz gece uykusunun getirdiği sağlık risklerini ortadan kaldırmayacağını söyledi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilim insanları, 30 dakikadan fazla şekerleme yapmanın iyi olmadığını ifade etti. Şekerlemede altın kuralın 30 dakikayı aşmamak olduğunu vurguladı.

Massachusetts Amherst Üniversitesi’nden uyku bilimi araştırmacısı Rebecca Spencer öğle uykusunun muhtemelen gününüzü geçirmenize yetecek enerjiyi depolamanıza yardımcı olacağını ancak yetersiz gece uykusunun getirdiği sağlık risklerini ortadan kaldırmayacağını belitti.

Şekerleme uyku

2020 verilerine göre ABD’li yetişkinlerin üçte birinden fazlası yedi saatten az uyuyor. Bu yedi saatin alt limit olması gerektiğini söyleyen uzmanlar uyku eksikliğinin obezite, yüksek tansiyon, diyabet, koroner kalp hastalıkları, inme ve zihinsel sıkıntı gibi bir dizi sağlık riskiyle ilişkili olduğunu vurguluyor.

Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden davranışsal uyku tıbbı araştırmacısı Molly Atwood, ara sıra kötü uyumanın normal olduğunu ancak gece uykusunu sürekli olarak tüm aşamalardan geçmeden tamamlıyorsanız bunun sağlığınıza yansıyacağını söyledi.

Şekerlemenin riski

Spencer da şekerlemelerin bu riskleri telafi edemeyeceği görüşünde. Yani geceleri birkaç saat uyuyup gün içinde kestirerek toplam uyku süresini altı saat veya üzerine çıkarsanız bile uykunun faydalarından tam olarak yararlanamıyorsunuz. Spencer 90 dakikadan kestirmelerin de genellikle yalnızca uykunun daha hafif aşamalarını içerdiğini, bunun da onarıcı gece uykusu kadar enerji sağlamadığını belirtiyor.

Şekerleme uyku

Vardiyalı çalışanlar, doktorlar, pilotlar

Araştırmacı Atwood, yine de uykusuz bir geceden sonra çalışmanız gerekiyorsa uyku tepki süresi ve hafıza gibi konularda işe yarayabileceğini söylüyor. Yani 20 ila 30 dakikalık bir şekerleme, yorgunluğa sebep olmadan ve ertesi gece alacağınız uykudan çalmadan sizi dinç hale getirebilir.

Şekerleme pilotlar, sürücüler, doktorlar veya vardiyalı çalışan diğer insanlar gibi işi her zaman gündüz olmayan kişilerin de uyanık kalmasını sağlar. Ama kestirmeye ihtiyaç duyuyorsanız bunu en fazla 30 dakikayla sınırlamalısınız. Öğleden sonraları kestirmek en iyisi çünkü bu zaman diliminde uyanıklık zaten doğal olarak düşüyor. Bu da hızlı bir şekilde uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.

Kaynak : Oksijen Gazetesi

Şekerleme yaparken süreye dikkat!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!