Bizimle İletişime Geçin

Kültür - Sanat

Şehir şehir türkü turu

Şehir şehir türkü turu için hazır mısınız? Geçen ay yedi bölgenin türkülerine değinmiştim. Bu ayla birlikte şehir şehir türkü turu yapacağız…

İlk durağımız Karadeniz…

Karadeniz türküleri deyince; aklımıza kemençe, tulum, zurna, davul, kaval, bağlamayla çalınan atma türküler, yol havaları, karşılama, horon, halay, bar türü eserler gelir.

Şehir şehir türkü yolculuğumuza Samsun’la başlayalım. 1940’lı yıllardan başlayarak günümüze kadar gelen çalışmalar sonucunda Samsun’da 200’e yakın türkü derleniyor. Derlenen türkülerden 34’ü notaya alınıyor. Bugün bu eserler çeşitli sanatçılar tarafından seslendiriliyor.

En bilinen türkülerinden bazıları;

‘Sular durulur derler’, ‘Çarşamba dedikleri’, ‘Çarşamba’yı sel aldı’, ‘Sarmaşık bülbülleri’, ‘Ladik semahı’, ‘Şu Samsun’un evleri’

Şu Samsun’un evleri,
Şu Samsun’un evleri
Kız kaldır peçeleri, kız kaldır peçeleri
Senin o bakışların, senin o bakışların
Öldürür niceleri, öldürür niceleri

Bu arada Samsun türkülerini Yıldıray Çınar’ın sesinden dinlemek ayrı bir güzellik. Yeri gelmişken hemen belirtelim.

Samsun gibi Trabzon, Rize, Artvin illerimiz folkloruyla ve türküleriyle apayrı bir renk taşır. Hadi beraber bir Karadeniz türküsü söyleyelim mi?

Gökte Yıldız Aymisun

Türkü

Karadeniz’den Anadolu’ya doğru yol alalım…

İç Anadolu’da özellikle Kırşehir bir türkü deryasıyla karşımıza çıkıyor. Muharrem Ertaş ve oğlu Neşet Ertaş, tüm sanatçıların repertuarına öncülük etmiştir.

Eserlerinden bazıları şunlardır;

Gönül dağı, Zahidem, Neredesin sen, Mühür gözlüm, Kesik çayır, Niye çattın kaşlarını, Zülüf dökülmüş yüze, Karadır şu bahtım kara.

Kırşehir’den ‘Seymenler diyarı’ başkentte ‘Ankara’nın taşına bak gözlerimin yaşına bak’ dedikten sonra yol alıyor Kayseri’ye gidiyoruz. Kayseri’de ‘Gesi Bağları’nda dolanıyor ve ‘Şen Olasın Ürgüp’ diyerek Yozgat’a varıyoruz.

Memleketim Yozgat’ta ‘Çamlığın başında tüter bir tütün’le Ziya’mın ağıtını dinlerken, ülkemizin her yöresinde çok sevilen ‘Yozgat sürmelisi’ni beraber söylüyoruz.

Yozgat Sürmelisi

Türkü

Ver elini Doğu ve Güneydoğu Anadolu…

Bölgede halay türü oyun oynanır ve müzikleri icra edilir. Özellikle barak ağzı, hoyrat, maya, ve peşrev icra geleneği hüküm sürer. Ayrıca yörede kullanılan çalgılar, davul, zurna, kaval, bağlama, def ve çift kamıştır.

Özellikle Gaziantep ve Urfa başta olmak üzere halayları ve türküleri hepimiz zevkle izler, dinleriz. ‘Gönül gurbet ele varma’, ‘Urfa’nın etrafı dumanlı dağlar’ kulaklarımızdan silinmez eserlerdir.

Öne çıkan türkülerinden bazıları;

Seherde bir bağa girdim, Mektebin bacaları, Aşk bağrımda yara açtı, Bir ay doğar ilk akşamdan geceden, Bülbülün kanadı sarı, Havada kar sesi var (çobanın türküsü), Erzincan’a vardım ne güzel bağlar, Dün gece yar hanesinde, Garip bir kuştu gönlüm, Suda balık yan gider, Harman yeri sürseler, Kime kin ettin de giydin alları, Ne feryat edersin garip bülbül, Yüksek minarede kandiller yanar

Türkü

Ya Ege… Ege türküleri…

Çökertme ‘Halilim’, İzmir’in kavakları, Ah bir ataş ver, Kütahya’nın pınarları, Denizli’nin horozları, İki keklik, Al şu mumu eline yak demedim mi?, Çemberimde gül oya

Türkü

Zeybek, Batı Anadolu yöresinde görülen halk oyunudur.

Marmara ve Trakya’da bizi güzel ve hareketli türküler bekliyor.

Haydi şimdi oraya doğru yol alalım…

Bölgenin öne çıkan türküleri;

Söğüdün erenleri, Bahçede erik dalı, Gemilerde talim var, Bir dalda iki kiraz, Bahçalarda börülce, İnce giyerim ince, Bağa girdim bağ budanmış, Bahçalarda börülce, Bulut gelir seher ile, Drama’nın içinde yaparlar pazar, Kızılcıklar oldu mu?

Ve Akdeniz…

Zeybek, teke, bengi, semai, türü oyun ve müzikleri icra edilip oynanır.

Öne çıkan türküler;

Bulut bulut üstüne, Çek gemici gemileri, Meşelidir engin dağlar, Yolun sonu görünüyor, Adana’nın yolları taştan, Çekemedim akça kızın göçünü

Evet güzel şehirlerimizin o kadar türküleri var ki buraya yazmakla bitmez. Küçük bir türkü turu attırabildiysem ne mutlu bana. Belki bir gün canlı canlı bu türkülerimizi icra ederiz.

Gelecek yazımda çok geniş bir coğrafyaya sahip Türk dünyasının müziklerine değineceğim… Sağlıcakla kalın müzikle kalın.

Gücem AĞMAZ.

8 Yorum

8 Yorum

 1. Murat

  5 Temmuz 2021 at 21:15

  Hocam kalemine sağlık

 2. Hatice

  5 Temmuz 2021 at 23:59

  Türkülerimiz her yörenin kendine has güzellikleri duyguları içten ve anlaşılır olması.

 3. ŞEVKET

  7 Temmuz 2021 at 09:27

  TEBRİKLER BAŞARILAR TÜRKÜLERE DEĞİNMENİZ BU BİLGİLER NAKADAR GÜZEL VE ÖZEL KALEMİNİZE SAGLIK

 4. güney kurulış

  9 Temmuz 2021 at 11:05

  tebrikler harika bir yazı

 5. güney kurulış

  9 Temmuz 2021 at 11:06

  tebrikler harika bir yazı

 6. ceyhun

  9 Temmuz 2021 at 11:07

  tebrikler

 7. cem

  9 Temmuz 2021 at 11:08

  harika bir yazı tebrikler

 8. Beyza

  12 Temmuz 2021 at 00:44

  👏🏻👏🏻👏🏻

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gücem AĞMAZ

Kültür - Sanat

Güliz Ayla 16 Haziran’da V Sahne’de

Güliz Ayla, 16 Haziran akşamı Samsun’da sahne alacak.

Aslen Samsunlu olan; 2015 yılında çıkardığı single ile kısa sürede müzik çevrelerinden büyük beğeni toplayan Güliz Ayla; “Benim evim” dediği Samsun’da hayranları ile buluşacak.

Atakum İlçesi Adnan Menderes Bulvarı’nda yer alan V Sahne’de; hayranları ile buluşacak olan Güliz Ayla, unutulmaz bir gece yaşatacak.

Samsun sayesinde şahane bir çocukluk, ergenlik ve gençlik dönemi yaşadığını her fırsatta dile getiren Güliz Ayla, birbirinden güzel şarkılarını hayranları için seslendirecek.

Güliz Ayla kimdir ?

Güliz Ayla, 27 Nisan 1988’de Samsun’da doğdu. 1998 yılında Samsun’da iki yıllık Belediye Konservatuvarı Tiyatro ve Drama Bölümü’ne girdi.

Çeşitli orkestralarda solistlik veya koroistlik yaptı. Lise eğitimini Samsun Anadolu Lisesi’nde tamamladı.

2006 yılında Adelaide isimli gruba dahil oldu. Bu grupla Rock’n Dark Express Rock Müzik Yarışması’nda birinci oldu.

Güliz Ayla, Müjdat Gezen Sanat Merkezi Batı Müziği bölümünü kazandı. Sonra da Müjdat Gezen’in yazdığı iki müzikalin şarkılarını seslendirdi. Müzik kariyerine Metin Özülkü, Işın Karaca ve Extra Orkestra gibi isimlere vokal yaparak başladı.

Vokalistliğin ardından albüm yapmaya karar veren Ayla’nın yolu Sıla Gençoğlu ve Efe Bahadır ile kesişti. Sıla ve Bahadır Ayla’nın albümünde prodüktör olmayı kabul ettiler. Sonrasında ise Uluslararası menajerlik, organizasyon ve iletişim danışmanlığı firması olan Day 1 Entertainment Turkey ve müzik şirketi Sony Music ile sözleşme imzaladı.

Güliz Ayla

İlk albüm 2015’te

16 Nisan 2015 tarihinde Ayla albüm öncesi söz ve müziğini kendisinin yaptığı “Olmazsan Olmaz” single’ını piyasaya sürdü. Ayla albüm öncesi single çıkartmasıyla ilgili olarak:

“Albümümüz bitmek üzere ama bir türlü gelmeyen baharın, geliyorum sinyallerini daha fazla göz ardı edemedik ve içimizde kaynayan enerjiyi sizinle paylaşmak istedik.” yorumu yaptı.[4] Şarkı, Youtube’da 175 milyon izlenme rakamına ulaşmayı başardı.

18 Eylül 2015’te Sıla Gençoğlu ve Efe Bahadır’ın prodüktörlüğünde kendi adını verdiği Güliz Ayla albümünü yayımladı. Ayrıca albümdeki şarkıların söz ve müzikleri Ayla, Gençoğlu ve Bahadır tarafından hazırlandı.

“Yalvarırım” şarkısının müziğini ise Yalın besteledi. Ayla’nın sözünü ve müziğini kendi yaptığı üç şarkı “Olmazsan Olmaz”, “Benim Olmazsan” ve “Sevgilim” albümde yer aldı. Ayla ilk albümünü şöyle açıkladı: “Öncelikle bu albüm uzun süren çalışmalarımız sonucunda hazırlandı. Çok küçük birkaç sentetik duyulan şeyler olsa da, sound olarak daha çok akustik ağırlıklı bir albüm olduğunu söyleyebilirim.

Albümde dokuz parça var. Bunlardan söz ve müziği sadece bana ait olan parçaların yanı sıra, Sıla Gençoğlu, Efe Bahadır ve Yalın’ın yer aldığı ortak çalışmalarımız da var. Bir de müziği Christos Dantis’a ait yunanca bir parça yer alıyor. Sözlerini yine Sıla Gençoğlu yaptı. Albümün prodüktörleri Efe Bahadır ve Sıla Gençoğlu.”

Albümün ikinci klibi sözünü Sıla’nın müziğini Dantis’in yaptığı “Bahsetmem Lazım” şarkısına çekildi. Şarkı, Türkiye Resmî Listesi’nde 5 numaraya kadar yükselmeyi başardı.

20 Nisan 2016 tarihinde “İlk Öpücük Benden Olsun” single’ı piyasaya sürüldü. Şarkının sözünü ve müziğini Yalın hazırladı. Klibin çekimleri ise Nihat Odabaşı tarafından gerçekleşti.

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi 4 ilde ücretsiz oyunlar

Karadeniz

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi mayıs ayında; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını da içine alacak şekilde; üye tiyatrolarının bazılarının gösterimlerine belli bir kontenjan ayırıp; çocuk ve gençleri ‘ücretsiz tiyatro’ ile buluşturdu.

Genel merkezi Samsun’da olan Kooperatif’e bağlı tiyatro grupları Samsun, Amasya, Trabzon ve Giresun’da gençler ve çocukları tiyatroyla buluşturdu.

Özellikle maddi veya sosyal olarak dez avantajlı olan ve daha önce hiç tiyatro izlememiş çocuk ve gençlerin davet edildiği projede; Samsun, Amasya, Trabzon ve Giresun Bulancak’ta gerçekleştirildi. Ayrıca her tiyatro kendi salon kapasitesine göre bir kontenjan ayırıp; çocuk ve gençleri salonda ağırlayarak tiyatroyla buluşturdu.

Karadeniz Tiyatro

29 Mart 2021’de Samsun’da kuruldu

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı ve Samsun Düşevi Sahnesi Kurucusu Cem Kaynar; “29 mart 2021 yılında merkezi Samsun olarak kurulan Karadeniz Tiyatro Kooperatifi; özellikle ilk olarak 2021 yaz ayında Gümüşhane Belediyesi ile ortak bir tiyatro festivali düzenledi. Sonrasında birçok tiyatro meslek grubu ile ortaklaşa mesleki sorunlar üzerine çalışmalar yaptı. Şimdi de Türkiye Tiyatro Kooperatifleri Birliği bünyesinde çalışmalarını sürdürüyor” bilgisini verdi.

Yetişkinler ve çocuklar var

Son olarak 4 ilde gerçekleştirdikleri ücretsiz oyunlara değinen Cem Kaynar, şunları söyledi:

Karadeniz Tiyatro

“Proje kapsamında; özellikle Samsun’da Düşevi Oyuncular Dil Yurdu – Kuyunun Dibindeki Taş/Nazım Hikmet adlı yetişkin oyununu, Amasya’da İris Sanat Tiyatrosu Darbeli Çocuklar adlı yetişkin oyununu; Trabzon’da Tiyatro Panki Aldatan Oyun adlı yetişkin oyununu ve Ağustos Böceği ve Karınca adlı çocuk oyununu; yine Samsun’da Küçükeller Sahne Resimdeki Dinozor adlı çocuk oyununu; Giresun’un Bulancak İlçesi’nde ise Mürsel Gülmez Tiyatro Günleri kapsamında Karma Sahne; Antigone adlı yetişkin oyununu çocuklarla ve gençlerle buluşturdu.

Gördüğümüz ilgi projemizin amacına ulaşmasını göstermesi açısından da memnuniyet verici oldu. Karadeniz Tiyatro Kooperatifi olarak özellikle bölgemizde sanatsal akvitivitelerimizi sürdürebilmek hedefindeyiz.”

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Piyanist Yiğit Yüksel’den “Kurtuluş 1919” konseri

Piyanist

Piyanist Yiğit Yüksel, Atatürk Kültür Merkezi’nde ‘Kurtuluş 1919’ konseri ile sanatseverleri büyüledi.

Henüz 11 yaşında olan piyanist Yiğit Yüksel, ilk profesyonel konserine 19 Mayıs etkinlikleri kapsamında çıktı ve sanat severlere piyano resitali sundu.

piyanist

Piyanist Yiğit Yüksel; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ekinlikleri kapsamında piyano resitali sundu. Henüz 11 yaşında olan ve ilk profesyonel konserine çıkan küçük piyanist; 1 saat süren konserde 10 eser çaldı. Konserde sahneye konan iki eserde Yiğit Yüksel’e; Samsun Klasik Türk Moziği Korosu’ndan İzzet Tekeli solist olarak eşlik etti.

Birbirinden güzel eserler

Samsun Devlet Opera ve Balesi Atatürk Kültür Merkezi Aydın Gün Salonu’nda düzenlenen ve sanat severlerin yoğun ilgi gösterdiği konserde Yiğit Yüksel, Emanuel Bach’ın ”Solfeggietto C Minor’”, Ludwin van Beethoven’in ”Allegro di molto e con brio, ”Adagio cantabile”, ”Rondo”, Tevfik Guliev’in ”Yalgızam’’, Nüşabe Muradova’nın “İntizar” adlı eserlerini çaldı. Ayrıca kendi bestelediği “Kurtuluş Balladı” nı da sahneye koydu.

piyanist

Samsunlu olduğunu; Kurtuluş Savaşı’nın sembol şehri Samsun’da ilk konserini 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında vermek istediğini belirten Yiğit Yüksel; bu sebeple de konserin temasını ‘”Kurtuluş 1919” olarak belirlediklerini söyledi.

Küçük piyanist; konser için salona gelen sanat severlere; kendisini yetiştiren hocalarına ve organizasyonda görev alan herkese teşekkür etti. Konser sonrası da bol bol hatıra fotoğrafı çekindi.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

  Copyright © 2021