Bizimle İletişime Geçin

Kültür - Sanat

Şehir şehir türkü turu

Şehir şehir türkü turu için hazır mısınız? Geçen ay yedi bölgenin türkülerine değinmiştim. Bu ayla birlikte şehir şehir türkü turu yapacağız…

İlk durağımız Karadeniz…

Karadeniz türküleri deyince; aklımıza kemençe, tulum, zurna, davul, kaval, bağlamayla çalınan atma türküler, yol havaları, karşılama, horon, halay, bar türü eserler gelir.

Şehir şehir türkü yolculuğumuza Samsun’la başlayalım. 1940’lı yıllardan başlayarak günümüze kadar gelen çalışmalar sonucunda Samsun’da 200’e yakın türkü derleniyor. Derlenen türkülerden 34’ü notaya alınıyor. Bugün bu eserler çeşitli sanatçılar tarafından seslendiriliyor.

En bilinen türkülerinden bazıları;

‘Sular durulur derler’, ‘Çarşamba dedikleri’, ‘Çarşamba’yı sel aldı’, ‘Sarmaşık bülbülleri’, ‘Ladik semahı’, ‘Şu Samsun’un evleri’

Şu Samsun’un evleri,
Şu Samsun’un evleri
Kız kaldır peçeleri, kız kaldır peçeleri
Senin o bakışların, senin o bakışların
Öldürür niceleri, öldürür niceleri

Bu arada Samsun türkülerini Yıldıray Çınar’ın sesinden dinlemek ayrı bir güzellik. Yeri gelmişken hemen belirtelim.

Samsun gibi Trabzon, Rize, Artvin illerimiz folkloruyla ve türküleriyle apayrı bir renk taşır. Hadi beraber bir Karadeniz türküsü söyleyelim mi?

Gökte Yıldız Aymisun

Türkü

Karadeniz’den Anadolu’ya doğru yol alalım…

İç Anadolu’da özellikle Kırşehir bir türkü deryasıyla karşımıza çıkıyor. Muharrem Ertaş ve oğlu Neşet Ertaş, tüm sanatçıların repertuarına öncülük etmiştir.

Eserlerinden bazıları şunlardır;

Gönül dağı, Zahidem, Neredesin sen, Mühür gözlüm, Kesik çayır, Niye çattın kaşlarını, Zülüf dökülmüş yüze, Karadır şu bahtım kara.

Kırşehir’den ‘Seymenler diyarı’ başkentte ‘Ankara’nın taşına bak gözlerimin yaşına bak’ dedikten sonra yol alıyor Kayseri’ye gidiyoruz. Kayseri’de ‘Gesi Bağları’nda dolanıyor ve ‘Şen Olasın Ürgüp’ diyerek Yozgat’a varıyoruz.

Memleketim Yozgat’ta ‘Çamlığın başında tüter bir tütün’le Ziya’mın ağıtını dinlerken, ülkemizin her yöresinde çok sevilen ‘Yozgat sürmelisi’ni beraber söylüyoruz.

Yozgat Sürmelisi

Türkü

Ver elini Doğu ve Güneydoğu Anadolu…

Bölgede halay türü oyun oynanır ve müzikleri icra edilir. Özellikle barak ağzı, hoyrat, maya, ve peşrev icra geleneği hüküm sürer. Ayrıca yörede kullanılan çalgılar, davul, zurna, kaval, bağlama, def ve çift kamıştır.

Özellikle Gaziantep ve Urfa başta olmak üzere halayları ve türküleri hepimiz zevkle izler, dinleriz. ‘Gönül gurbet ele varma’, ‘Urfa’nın etrafı dumanlı dağlar’ kulaklarımızdan silinmez eserlerdir.

Öne çıkan türkülerinden bazıları;

Seherde bir bağa girdim, Mektebin bacaları, Aşk bağrımda yara açtı, Bir ay doğar ilk akşamdan geceden, Bülbülün kanadı sarı, Havada kar sesi var (çobanın türküsü), Erzincan’a vardım ne güzel bağlar, Dün gece yar hanesinde, Garip bir kuştu gönlüm, Suda balık yan gider, Harman yeri sürseler, Kime kin ettin de giydin alları, Ne feryat edersin garip bülbül, Yüksek minarede kandiller yanar

Türkü

Ya Ege… Ege türküleri…

Çökertme ‘Halilim’, İzmir’in kavakları, Ah bir ataş ver, Kütahya’nın pınarları, Denizli’nin horozları, İki keklik, Al şu mumu eline yak demedim mi?, Çemberimde gül oya

Türkü

Zeybek, Batı Anadolu yöresinde görülen halk oyunudur.

Marmara ve Trakya’da bizi güzel ve hareketli türküler bekliyor.

Haydi şimdi oraya doğru yol alalım…

Bölgenin öne çıkan türküleri;

Söğüdün erenleri, Bahçede erik dalı, Gemilerde talim var, Bir dalda iki kiraz, Bahçalarda börülce, İnce giyerim ince, Bağa girdim bağ budanmış, Bahçalarda börülce, Bulut gelir seher ile, Drama’nın içinde yaparlar pazar, Kızılcıklar oldu mu?

Ve Akdeniz…

Zeybek, teke, bengi, semai, türü oyun ve müzikleri icra edilip oynanır.

Öne çıkan türküler;

Bulut bulut üstüne, Çek gemici gemileri, Meşelidir engin dağlar, Yolun sonu görünüyor, Adana’nın yolları taştan, Çekemedim akça kızın göçünü

Evet güzel şehirlerimizin o kadar türküleri var ki buraya yazmakla bitmez. Küçük bir türkü turu attırabildiysem ne mutlu bana. Belki bir gün canlı canlı bu türkülerimizi icra ederiz.

Gelecek yazımda çok geniş bir coğrafyaya sahip Türk dünyasının müziklerine değineceğim… Sağlıcakla kalın müzikle kalın.

Gücem AĞMAZ.

8 Yorum

8 Yorum

 1. Murat

  5 Temmuz 2021 yanında 21:15

  Hocam kalemine sağlık

 2. Hatice

  5 Temmuz 2021 yanında 23:59

  Türkülerimiz her yörenin kendine has güzellikleri duyguları içten ve anlaşılır olması.

 3. ŞEVKET

  7 Temmuz 2021 yanında 09:27

  TEBRİKLER BAŞARILAR TÜRKÜLERE DEĞİNMENİZ BU BİLGİLER NAKADAR GÜZEL VE ÖZEL KALEMİNİZE SAGLIK

 4. güney kurulış

  9 Temmuz 2021 yanında 11:05

  tebrikler harika bir yazı

 5. güney kurulış

  9 Temmuz 2021 yanında 11:06

  tebrikler harika bir yazı

 6. ceyhun

  9 Temmuz 2021 yanında 11:07

  tebrikler

 7. cem

  9 Temmuz 2021 yanında 11:08

  harika bir yazı tebrikler

 8. Beyza

  12 Temmuz 2021 yanında 00:44

  👏🏻👏🏻👏🏻

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gücem AĞMAZ

Kültür - Sanat

Baş Belası tiyatro oyununa hayran kaldılar

Baş Belası

Yılport Samsunspor futbol takımı, teknik heyet ve kulüp çalışanları Baş Belası tiyatro oyununu izledi.

Serkan Üstüner’in yönettiği, Ceyhun Fersoy, Melis İşiten ve Sergen Deveci’nin oynadığı tiyatro oyunu Samsun’da sahnelendi.

Baş Belası

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde oynanan tiyatro oyununu Samsunspor Futbol Kulübü A.Ş. Genel Müdürü ve İcra Kurulu Üyesi Soner Soykan, Teknik Direktör Hüseyin Eroğlu, teknik heyet, takım kaptanı Yusuf Abdioğlu, Muhammet Ali Özbaskıcı ve kulüp personeli izledi.

Baş Belası

Baş Belası oyuncularına Samsunspor forması

Oyun sonrası Teknik Direktör Hüseyin Eroğlu, tiyatro oyunu oyuncuları Ceyhun Fersoy, Sergen Deveci ve Melis İşiten’e takımın formasını hediye etti.

Oyun öncesi Teknik Direktörü Hüseyin Eroğlu’nun yakın arkadaşı olan oyuncu tiyatro oyuncusu Ceyhun Fersoy da, kulübe ziyarette bulundu.

Baş Belası

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Karışık Hisler bale eseri sahnelenecek

Samsun’da “Karışık Hisler” kolaj bale eseri sahnelenecek

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), “Karışık Hisler” kolaj bale eseriyle sanatseverlerin karşısına çıkacak.

SAMDOB’dan yapılan açıklamaya göre, bale, Atatürk Kültür Merkezi Aydın Gün Salonu’nda sanatseverlerle buluşacak.

SAMDOB sanatçılarının sahneleyeceği balenin bir bölümü olan “Amor Stelles” eserinin koreografisinde Tan Sağtürk imzası bulunuyor.

Karışık Hisler

Karışık Hisler 12-14 Kasım’da

Mehmet Balkan’ın koreografisini yaptığı “Dejavu” ve “Black and White” bir yıl önce Samsun’da ilk defa sahnelenmişti. Koreografisi Zeynep Bengier’e ait olan “Sayha da tekrar sahne alacak.

Klasik müziğin duayen isimleri Wolfgang Amadeus Mozart, Johann Sebastian Bach ve Erim Ardal gibi bestecilerin eserlerinden seçilen bölümlerin kullanılacağı eser, 12 ve 14 Kasım’da saat 20.00’de sahneye konulacak.

Mehmet Balkan’ın koreografisi ile sahnelenecek “Dejavu” ve “Black and White” ile koreografisi Zeynep Bengier’e ait olan “Sayha” seyirci ile buluşacak.

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Cansu Tuman, çocukluk hayalini gerçekleştirdi

Cansu Tuman

Teşkilat dizisinde ‘Ceylin’ karakterine hayat veren Cansu Tuman, çocukluk hayalini gerçekleştirdiğini söyledi.

TRT 1 ‘in en çok izlenen ‘Teşkilat’ dizisinde ‘Celine’ karakterini canlandıran Cansu Tuman’a hayranları sosyal medya üzerinden büyük sevgi gösterisinde bulundu.

Hayranları sosyal medya aracılığıyla “Ekran başında ağaç olduk”, “Sabırsızlıkla seni bekliyoruz”, “Cansu’nun en büyük hayranıyım”, “ Cansu nerede biz o kanaldayız” yorumlarıyla güzel oyuncuyu sevgi seline boğdu.

Cansu Tuman

Cansu Tuman : Çocukluk hayalim

İlgi karşısında çok mutlu olduğunu ifade eden genç oyuncu sevenlerine “İyi ki varsınız” diyerek karşılık verdi.

Kendini bildi bileli oyunculuğun hep hayali olduğunu ifade eden genç oyuncu, “Daha çocukken televizyon karşısına geçip, ‘ben de oyuncu olacağım derdim.’ Aileme, arkadaşlarıma kafamdan senaryolar uydurup oynar ve çok eğlenirdim.” dedi.

Genç oyuncu daha önce de ekranın sevilen ‘Ufak Tefek Cinayetler’ ve ‘Yemin’ gibi yapımlarda yer almıştı.

 

Okumaya devam et

Editör Seçimi

  Copyright © 2021 | Tüm hakları saklıdır. İnternet sitesinde yer alan görsel ve metinlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.