Şehir içi ulaşımda yeni dönem başladı!

Elektrikli otobüs
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şehir içi ulaşımda yeni dömen start aldı. Elektrikli otobüsler Canik-OMÜ arasında yolcu taşımaya başladı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, şehir içi ulaşımda yeni bir dönemin startını verdi. TEKNOFEST sürecinde kısa mesafeli ring seferi ile hizmete alınan elektrikli otobüsler artık yollarda…

12 Eylül Pazartesi gününden itibaren sefere başlayan otobüsler, şehir içinde yolcu alıp indirmeye başladı. İlk gün  108 sefer yapan elektrikli otobüsler, 3 bin 431 yolcu taşıdı.

şehir içi

Şehir içi ulaşımda yeni bir dönem

ASELSAN ve TEMSA iş birliği ile üretilen ultra hızlı şarj özelliğine sahip lityum pilli yerli elektrikli otobüsler, şehir içi ulaşımda Samsun’da yeni bir dönemin öncüsü oldu.

Canik ilçesi Soğuksu Mahallesi’nden sefere başlayan elektrikli otobüsler, Belediye Evleri, Atatürk Bulvarı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ne kadar yolcu taşıdı.

Elektrikli otobüs

Aynı güzergahtan da geri döndü. Ayrıca 10 otobüs ile 108 sefer yapan elektrikli otobüslere ilk gün 3 bin 431 yolcu bindi.

10 dakikalık batarya şarjıyla 80- 90 kilometre yol giden otobüslerin Türkiye’de bir ilk olduğunu ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir şunları söyledi:

Mustafa Demir
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir. (Fotoğrafta)

Sıfır karbon salınımı, güvenli ve konforlu

“Yerli üretim, ASELSAN önderliğinde, bizim talebimizle, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da desteklediği bir proje. Özelliği ne? Karbon salınımı sıfır. İşletme maliyeti 7’de bir. Son derece verimli, güvenli ve konforlu. Dün itibariyle yolcu taşımaya başladı. Samsunumuza hayırlı olsun.

450 kVA’lık şarj istasyonu ile Türkiye’nin en büyük kurulu güce sahip elektrikli otobüs şarj istasyonuna sahip. Burada bataryalarını dolduran otobüslerimizin özellikle ilk günkü performansı memnuniyet verici.

Elektrikli otobüsler, düşük girdi maliyetleri sebebiyle daha düşük maliyetli toplu taşımanın önünü açacak.

Özellikle çevre ve gürültü kirliliğini azaltacak. Ayrıca tasarım yapılırken kullanılmayan enerjinin geri kazanılarak tekrar sistemden kullanılmasını sağlayan rejeneratif döngüsü var.

Vatandaşlarımızın güvenliği, konforu bizim için çok önemli. Şehrimize hayırlı olsun.”

Şehir içi ulaşımda yeni dönem başladı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!