Kadir Gürkan: Bu şehrin geleceğini Samsuncular belirleyecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun Makine Mühendisleri Odası Başkanı Kadir Gürkan, Samsun’un ekonomik potansiyelinin yüksek olduğunu şehrin menfaati adına bunun değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Şehrin özellikle üretim anlamında ulusal ve uluslararası düzeyde gurur duyulacak markalarının bulunduğunu ifade eden Gürkan, bu markaların sayısının artırılabilmesi için altyapısı tamamlanmış fabrika arazilerinin tahsisinin ve ara teknik eleman açığının kapatılmasının gerektiğini söyledi.

Kadir Gürkan kimdir?
Kadir Gürkan
, analitik düşünen, inovatif, üretken biri. Bunun yanı sıra her zaman ismimle yan yana gelmesini istediğim hassasiyetlerim var; Samsunlu, Samsuncu, Samsunsporlu.

Mühendisliği tercih etmenizin özel bir sebebi var mı?
İlk, orta, liseyi memleketimde, Samsun’da okudum. Yüksek öğretim zamanı gelince her genç gibi geleceğinizi etkileyecek tercih yapmanız gerekiyor. Rol model aldığım, yaşça benden büyük kuzenimin mesleki eğitim yol haritasına katkısı oldu. Trakya Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyum. Meslek seçimim tamamen kişisel kararım.

Samsun Makine Mühendisleri Odası Başkanı Kadir Gürkan.

Hayat yolculuğunuzda Kadir Gürkan olarak sizi etkileyen kişi ya da kişiler oldu mu?
Elbette. Olmaz olur mu? Örnek aldığım, deneyimlerinden faydalandığım, empati yaptığım çok insan oldu, olacak da.  Bu kişilerin içinde mesleki / sosyal açıdan başarılı kişiler olduğu gibi başarısız olanlar da vardı. Hepsinin deneyimlerin faydalanma fırsatını yakaladım diyebilirim.

Aile içi bağlarımız çok güçlü

Sakıncası yoksa biraz ailenizden bahseder misiniz?
Çarşambalıyım, tipik bir Anadolu ailesinden geliyorum. Aile içi bağlarımızın güçlü olduğunu, aramızdaki iletişimin güçlü olduğunu ifade edebilirim. Ama eklemeden geçmeyelim; dijitalleşen, değişen, dönüşen, gelişen dünyaya paralel olarak aile bağlarımızı yeni kurguya göre şekillendirmeye çalışıyoruz.

Çocuklarınızın sizin yolunuzdan ilerlemesini, mühendis olmasını ister misiniz?
Eşimle birlikte çocuklarımızın ilk önce iyi insan olmasını, daha sonra sevdikleri mesleği yapabilmeleri için gereken eğitimi almaları gerektiğini düşünüyor ve önemsiyoruz. Kendileri, meslekleri ve dünyayı tanıyabilmek adına bizden destek talep etmeleri halinde biz buradayız. Her ebeveyn gibi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’ndeki göreviniz kapsamında neler yapıyorsunuz?
Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde Ulaşım Daire Başkanı olarak görev yapıyorum. Görevim gereği kent içi ulaşım ve trafik konularında çalışmalar içerisinde bulunuyorum. Ulaşım ana planı, otopark ana planı, bisiklet ana planı gibi planlamaların yanı sıra akıllı şehir trafik güvenliği ve elektrikli otobüs gibi uygulama projelerinin de içerisinde yer alıyorum. Günümüzde her alanda olduğu gibi ulaşım ve trafikte de dijitalleşme söz konusu. Samsun’un bu konuda altyapısını oluşturuyoruz.

Kadir Gürkan, genç meslektaşlarının eğitimi için sürekli etkinlikler düzenlediklerini söyledi.

Samsun sizin için ne ifade ediyor?
Bir ülkenin kuruluş hamlesinin başladığı 19 Mayıs Şehri.

Samsun’un geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Samsunumuzun geleceğini Samsunlu ve Samsuncular belirleyecektir.

Samsun’un ekonomik potansiyeline dair her zaman eleştiri getirilir. Bu konuda sizin yorumlarınız nelerdir?
İnsan, altyapı, ekonomi potansiyeli fazlasıyla var.

Kadir Gürkan kimdir? Sorusuna üretken biri şeklinde yanıt vermiştiniz. Peki Samsun bir üretim şehri mi?
Samsun üreten bir şehirdir. Tarım sektöründe Bafra ve Çarşamba ovalarında yetiştirdiği tarımsal ürünlerle ülke ekonomisine değer katan Samsun tarımdan gelen üretim anlayışını imalat sanayine de taşımaktadır.
Dikkat çekmek isterim; Tuttlingen (Almanya) ve Sialkot (Pakistan) şehirlerinden sonra tıbbi cihaz cerrahi el aletleri üretiminde dünyanın üçüncü kümelenme merkezi Samsun’dur.

Anadolu’daki tek ilaç fabrikası Adeka, ülkemizin cevherden bakır elde eden tek fabrikası konumundaki Eti Bakır, pompa vana, fittings ürünleri imalatında Samsun Makine Sanayi, tarımsal sulama ve ilaçlama dalında Domak Pompa, cam, ısı cam, temperli cam üretiminde Resman, ABD, Rusya ve Fransa’da bulunan satış kanallarıyla dünyanın çay içilen birçok ülkesine ihracat yapan Meşale Çay Kazanları, ev tekstili konusunda yurt içi ve yurt dışı satışlarıyla günden güne büyüyen Seral, çocuk oyun grupları imalatı konusunda ulusal bir marka olan Polfisan, polietilen kangal boru bağlantı adaptörleri kapsamında 2 binin üzerinde ürün üreten ve dünyaya ihraç eden Poelsan, ağır ve ticari araç yedek parça üretimi konusunda 2 bin 500 kişilik ekibiyle 140 ülkeye ihracat gerçekleştiren Sampa, buğday imalatı ve ihracatıyla günden güne büyüyen Ulusoy Un , motor, traktör ve hava / fren kompresörü firmalarına yönelik segman imalatı yapan Samsun Segman Sanayi, Dünyaca ünlü bateristlere zil imalatı yapan Amisos Zil aklıma ilk gelen üreticilerimiz.

Üretimin önemi…

Samsun’un üretim yapan yüzünü temsil eden bu markalar yeterli mi? Değil tabii ki. Şehrin üretim kapasitesini büyütmek, geliştirmek için çalışmaya ve tabii üretmeye devam.
Tabii bu noktada bazı sorunlar var ve bunların çözümü için de çabalamamız gerekiyor. Üreticilerimizin gelişimini desteklemek için altyapısı tamamlanmış sanayi parselleri yani fabrika arazileri konusunda daha çok çözümler üretilmesi gerekiyor. Yine üretimde çalışacak ara teknik eleman teknisyen / usta ihtiyacı için gayret şart.

Sivil toplumcu kimliğiniz de var. Makine Mühendisleri Odası’nda başkansınız. Biraz oradan bahsetmenizi istesem neler aktarabilirsiniz?
Bilindiği üzere oda yönetiminde görev yapmak isteyen üyeler kurullarının gözetiminde yapılan ve üyelerin oy kullandığı seçimler ile belirlenir. Benim başkanlık serüvenim biraz farklı.  Seçimlerde aday olup bizden destek istemeye gelen bir aday toplantısında yapmış olduğum yapıcı eleştiriler nedeniyle orada bulunan üyelerimiz tarafından önerilmiştim yönetime. Komisyon üyelikleriyle başlayan çalışmalarımızı şube başkanı olarak devam ettiriyoruz.

Seçilmenizi sağlayan faktör neydi?
Seçim yapmak ve seçilebilmek çok bilinmeyenli denklem. Analitik düşünce ve üyeye, şehre ve ülkeye hizmet edebilmek arzusuyla birleşince taşlar yerine oturuyor. Bizimki de öyle oldu herhalde.

Ulusal ve uluslararası düzeyde etkili projeler  

Uzun süredir şube başkanısınız. Sır nerede?
İşin doğrusu yaptığımız çalışmalardan ve yoğunluktan geçen zamanı pek fark edemiyoruz. Elbette eksik, daha iyi yapılması gereken işler, değinilmesi gereken konular oluyor. Ancak işin özünde samimiyet ve şeffaflık olduğundan bu tür eksikliklerimizi ve yanlışlıklarımızı hep birlikte doğruya ve güzele çevirme olanağı oluşturuyoruz.

Başkanlığınız döneminde hayata geçirdiğiniz projeleri anlatabilir misiniz?
Odamızın üyelerine ve kamuoyuna verdiği rutin hizmetler var. Bunların yanı sıra birçok faydalı iş yaptığımızı düşünüyorum. TİSKON Ulusal Tıbbi Cihazlar İmalat Sanayi Kongresi ve Sergisi güzel bir projeydi. Yine Samsun’un ülkemizin tıbbi cihaz üretim merkezi olduğunun altının çizilmesi, sektörün sorunlarına çözüm yollarının aranması, imalatçılarımızın ve ürettikleri ürünlerinin uluslararası düzeyde bilinirliğinin artırılması ilk öne çıkan ulusal / uluslararası çalışmamızdır.

Yine çalışma programlarımızda öncelik taşıyan, öğrenci üyelerimizin meslek hayatına hazırlanmasına yönelik CAD / CAM kursları, kodlama eğitimleri, kişisel gelişim eğitimleri, teknik geziler (fabrika / fuar) , zorunlu staj yeri oluşturma çalışmaları, yurt dışı yabancı dil eğitimi ve proje teknik destekleri üzerine yoğunlaştığımız çalışma başlıklarındandır.

Mezun olan ve Makine Mühendisleri Odası’na kayıt olan meslektaşlarımıza en az bir kez iş olanağı oluşturma çalışmalarımız kapsamında iki bini aşkın üyemize yurt içi ve dışında iş olanağı oluşturduk.

Mesleki çalışmaların dışında üyemizin sosyalleşebilmesi ve kültürel faaliyetleri takip edebilmesi adına onur gecesi, geleneksel gece, geleneksel kahvaltı, tiyatro ve sinema etkinlikleri de sosyo-kültürel çalışmalarımız kapsamında yer almaktadır.

Samsunspor sevgimin kaynağı babam…

Biraz da Samsunspor konuşalım istiyorum. Samsunspor’a gönül bağınız nereden geliyor?
Samsunspor sevgimin kaynağı rahmetli babam. Bu sevgiyi bu kalbe o aşıladı iyi ki de aşıladı.

Samsunluluk ile Samsunspor arasındaki ilişkiye nasıl bakıyorsunuz?
Kısa ve net; ayrılmaz ikili. Bir kalbe bir sevgili sığar. Sanırım mesaj da yerine gitmiş oldu.

Samsunspor’daki yöneticilik günlerinize de değinmek istiyorum.
Uzun dönem Samsunspor Kulübü Derneği yönetimlerinde yedek yönetim kurulu üyeliği görevinde bulundum. Kazım Yılmaz’ın başkanlığı döneminde yönetimden topluca istifalar olunca istifa eden arkadaşlarımızın yerine yedekten asıla geçerek yarım dönem görev aldım. Daha sonra aday olmadım, olmak istemedim. Ancak İsmail Uyanık başkanın Yüksel Yıldırım ile Samsunsporumuzun dernek statüsünden şirket statüsüne geçirilmesi ve Avrupa hedefiyle yola çıktıkları heyecan verici proje kapsamında İsmail başkanın listesinde yer aldım ve üç yıl süreyle görev yaptım.

Samsunspor’un şirketleşme süreci, Yüksel Yıldırım-İsmail Uyanık ilişkisi, hassas bir dönemde yöneticilik yaptınız. O günleri nasıl anlatırsınız?
Benim için güzel bir deneyim oldu. Geleneksel modelli dernek üzerinden yönetim yapısından küresel modelli şirket odaklı yapıya geçiş söz konusuydu. Efsane Başkan İsmail Uyanık ve küresel bir iş insanı ve meslektaşım Yüksel Yıldırım ile çalışma fırsatı yakaladım. Yine Mustafa Erkanat -benim için Bay Şahane- ile tanışıp birlikte çalışma fırsatı yakaladım. Bunlar benim için çok güzel deneyimler oldu. Hepsi kendi alanında yetkinliğini ispatlamış Samsun’un değerleridir. Konusu açılmışkan değinmek isterim ki Mustafa Erkanat’ın aramızdan ayrılışı beni oldukça etkiledi.

Yöneticilik döneminde yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?
Şirketleşme sürecinde Nuri Asan Tesisleri’nin enerji ihtiyacının doğalgaz ile karşılanması, kulüp aidiyetini artırabilmek adına Petrol Ofisi Samsunspor Pozitif Kart çalışması, İşitme Engelliler Olimpiyatı Maskotu ‘Çakır’ın Samsunspor’a transfer edilmesi ve taraftarlarımızla kaynaştırılması, Samsunspor Danışma Kurulu’nda Samsun Akademik Odalar Birlikteliği’nin oluşturulmasının tarafımdan teklif edilmesi ve oy birliği ile kurulması ilk aklıma gelen çalışmalarımız.

Samsunspor’un geleceğine yönelik duygu, düşünce ve temennileriniz nelerdir?
Hedefleri olan, doğru donanım ve finansa sahip, taraftarıyla bütünleşebilen bir Samsunspor.

Kadir Gürkan: Bu şehrin geleceğini Samsuncular belirleyecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!